Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Nezaradené  ~  Pravdy a mýty

Lemmy
Zaslal: Ut november 30, 2010 3:16 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7059 Bydlisko: Mám.
Pravdy a mýty o prechladnutí – ako to funguje naozaj

V súvislosti s nachladnutím a chrípkovými vírusmi, ktorým čelíme vo zvýšenej miere práve na jeseň, sa často objavujú mnohé mýty.

– Oslabený imunitný systém neznamená, že je človek „viac prechladnutý“. Symptómy prechladnutia nie sú dôsledkom účinku vírusov, ale toho, ako silno na ne náš imunitný systém reaguje. „Silné prechladnutie“ je produktom silného imunitného systému.

– Vitamín C prechladnutie nezastaví. Tridsať klinických štúdií, ktoré skúmali účinky denného užívania vitamínu C, ukázalo, že prechladnutiu nezabráni. Môže však skrátiť čas trvania príznakov. Pomôže pri fyzickej námahe. Ak napríklad lyžiari či maratónci užívajú 200 mg vitamínu C denne, ich riziko prechladnutia sa znižuje o polovicu.

– Bozkami sa neprenáša. Prenos je veľmi nepravdepodobný. Najväčšia skupina vírusov, ktorými sa šíri, sú takzvané rhinovírusy, a tie do tela nevstupujú cez ústa. Väčšina vírusov sa totiž do tela dostáva očami či nosom.

– Pobyt vnútri vás neochráni. Aj keď sa nebudete pohybovať v chladnom počasí vonku, prechladnutiu sa nemusíte vyhnúť. Jeden z najpravdepodobnejších zdrojov prenosu infekcie je totiž pracovný stôl či počítačová myš.

– Antibakteriálne mydlo nepomáha. Keďže vírusy nemajú bunkové steny, z rovnakého dôvodu nemôžu ich zárodky zničiť žiadne antibakteriálne mydlá.

– Kurací vývar je dobrý liek. Stephen Rennard, pľúcny špecialista z University of Nebraska Medical Centre, zisťoval, či kuracia polievka zníži pohyb buniek, ktoré spôsobujú zápal. Štúdia potvrdila, že áno.

Zdroj: Pravda

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi december 23, 2011 10:09 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7059 Bydlisko: Mám.
RADÍME: Ľavý už neznamená nešikovný

Bratislava 21. decembra (TASR) – „Ty si ľavý!“ – takéto označenie sa ešte aj dnes traduje na adresu nešikovných ľudí. Z toho vyplýval aj fakt, že ešte pred niekoľkými desiatkami rokov učitelia v školách so súhlasom rodičov „prerábali“ ľavákov na pravákov.

Výsledkom boli psychické a zdravotné problémy, poruchy učenia, výkyvy v prospechu, odpor k škole, neurózy, dokonca zajakavosť, nočné pomočovanie či tiky. Psychológovia, ako aj vymetenie mýtu o odlišnosti ľavákov po zdravotnej stránke postupne viedlo k súčasnému prevažujúcemu a odborne podloženému názoru, že ich treba rešpektovať a neprerábať na obraz väčšiny 90 % populácie, ktorá prioritne používa pravú ruku.

Citácia:
„Viacero firiem zaoberajúcich sa výrobou kancelárskych pomôcok už úspešne rozbehlo programy pre ľavákov. Výsledkom sú nielen perá a ceruzky pre ľavákov, ktoré sa stali už dávnejšie súčasťou školských peračníkov. Menej známe je to, že už poznáme aj gumy, pravítka, nožnice či strúhadlá, ktoré sú tvarované tak, aby bez problémov sadli do ruky ľavákovi,“ hovorí Peter Valentini, riaditeľ nákupu spoločnosti ŠEVT, a. s.


Rodičom sa tak ponúka príležitosť uľahčiť svojim deťom – ľavákom nielen vstup do školy, ale nenásilne rozvíjať ich osobnosť. A že je to vec, ktorej by mali venovať pozornosť, o tom svedčí aj podrobnejší pohľad na výhody pomôcok zameraných na ľavákov. Najmä pre prvákov je dôležité, aké návyky pri písaní získajú. Dnešné perá a ceruzky im to uľahčujú svojím tvarovaním, ktorý ich navedie k správnemu úchopu. Ruka sa im nešmýka smerom k hrotu, nemusia kŕčovito stískať pero, čím sa písmo prirodzenou cestou stáva úhľadnejšie. Písanie tak deťom nespôsobuje pocit stiesnenosti a sú pokojnejšie. A čo je najdôležitejšie, získavajú pri písaní správne návyky držania pera. Učitelia, ale aj psychológovia preto rodičom odporúčajú, aby sa týmto problémom zaoberali a deťom takéto pomôcky zaobstarali. Týka sa to ako pravákov, ale najmä ľavákov, pre ktorých je pero a ceruzka tvarovaná úplne inak.

Uvedomili ste si, že ľavák robí čiaru pomocou pravítka opačným smerom ako pravák? Ak nemá na to opačné pravítko, musí odpočítavať dĺžku čiary v opačnom smere, teda oveľa komplikovanejšie, čo môže byť pre menších školákov problém. Alebo skúste strihať s nožnicami pre praváka ľavou rukou. Zistíte, že máte problém. Tieto skúsenosti viedli k výrobe aj ďalších „ľavorukých“ pomôcok. Pravítka, nožnice, strúhadlá či gumy sortiment pre ľavákov dopĺňajú. Hoci nie sú až také životne dôležité ako perá a ceruzky, uľahčujú ľavákom praktický život.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.