Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Iránska hrozba

Lemmy
Zaslal: So október 23, 2010 10:44 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6417 Bydlisko: Mám.
Noam Chomsky: Iránska hrozba

Preklad článku o politike Spojených štátov amerických na Blízkom východe.

Strašné iránske nebezpečenstvo sa považuje za najvážnejšiu zahranično-politickú krízu, akej čelí Obamova administratíva. Generál Petraeus v marci 2010 pred senátnym výborom pre ozbrojené služby povedal, že „iránsky režim predstavuje na štátnej úrovni primárnu hrozbu pre stabilitu“ v oblasti Blízkeho východu a strednej Ázie. Pre globálne záujmy Spojených štátov amerických je to najdôležitejší región a zodpovedá sa za neho Centrálne veliteľstvo USA. Termín „stabilita“ tu má svoj obvyklý technický význam: pevne pod kontrolou USA.

Niektorí analytici, ktorých by sme asi mali brať vážne, opisujú iránsku hrozbu ako apokalypsu. Amitai Etzioni varuje: „USA sa budú musieť postaviť proti Iránu, v opačnom prípade sa budú musieť vzdať Blízkeho východu.“ Nič menej. Tvrdí, že pokiaľ bude iránsky jadrový program pokračovať, Turecko, Saudská Arábia a ďalšie štáty sa začnú „približovať“ k novej iránskej „superveľmoci“. Pokiaľ použijeme menej zanietenú rétoriku, znamená to, že by sa regionálne spojenectvo mohlo utvárať nezávisle na USA. V Military Review, časopise armády Spojených štátov, Etzioni vyzýva k útoku, ktorý sa nemá zamerať len na iránske jadrové zariadenia, ale i na ďalšie vojenské ciele vrátane infraštruktúry – pričom má na mysli civilistov.

„Taký vojenský zásah sa podobá sankciám, aj keď sa pri ňom používajú tvrdšie prostriedky – spôsobuje bolesť, aby zmenil chovanie.“

Pokiaľ si na chvíľu nebudeme všímať takéto ohnivé prehlásenia, aká presne je iránska hrozba? Smerodajnú odpoveď poskytujú vojenské a spravodajské správy pre Kongres z apríla 2010.

Brutálny klerikálny režim je bezpochyby hrozbou pre vlastný ľud, aj keď v tejto veci spojencov USA v oblasti nijako zvlášť nepresahuje. Tým sa však vojenské a spravodajské hodnotenia nezaoberajú. Skôr ich zaujíma hrozba, ktorú Irán predstavuje pre oblasť a pre svet.

Aj keď Irán nehrozí vojenskou agresiou, neznamená to, že ho Washington môže tolerovať. Iránsky odstrašujúci potenciál sa považuje za nelegitímny výkon suverenity, ktorý je v rozpore s globálnymi plánmi USA. Ohrozuje kontrolu Spojených štátov nad energetickými zásobami na Blízkom východe, čo bola už od 2. svetovej vojny vysoká priorita plánovačov. Istá vplyvná osobnosť upozornila na to (vyjadrujúc tak rozšírené presvedčenie), že kontrola nad týmito zdrojmi prináša „skutočnú kontrolu nad svetom“ (A. A. Berle).

Iránska hrozba ale nezahrňuje len zastrašovanie. Irán sa snaží rozšíriť svoj vplyv. „Súčasný päťročný [iránsky] plán sa pokúša rozširovať bilaterálne, regionálne a medzinárodné vzťahy, posilňovať iránske väzby so spriatelenými štátmi a zdokonaliť obranný a odstrašujúci potenciál. Keď Irán obhajuje islamskú solidaritu, snaží sa v súlade s týmto plánom zlepšiť svoje postavenie odporom proti vplyvu USA a rozširovaním väzieb s regionálnymi aktérmi.“ Ak použijeme slovník generála Petraeusa, Irán sa jednoducho snaží tento región „destabilizovať“ Invázia USA a vojenská okupácia susedov Iránu znamená „stabilizáciu“. Iránske úsilie o rozšírenie vplyvu v susedných krajinách znamená „destabilizáciu“, a preto je jednoznačne nelegitímna. Mali by sme poznamenať, že tento vysvetľujúci úzus je celkom bežný. Preto, keď prominentný zahranično-politický analytik James Chaco, bývalý redaktor vplyvného časopisu vládnej triedy Foreign Affairs vysvetľoval, že pre dosiahnutie „stability“ v Chile bolo nutné „destabilizovať“ krajinu (zvrhnutím zvolenej Allendeho vlády a nastolením Pinochetovej diktatúry), použil termín „stabilita“ v technickom význame správne.

Celý článok si môžete prečítať v časopise Existencia 4/2010.

Zaslal: So október 23, 2010 11:08 am Odpovedať s citátom
Generál Petraeus sa spomína aj v článku Ježiš zabil MohamedaKrížová výprava za kresťanskú armádu v Zošitoch humanistov č. 85.

Niečo vyberám z článku:
Citácia:
Čo takíto muži naplánovali, je pokojný prevrat v rámci ozbrojených síl: nie zásah generálov do občianskych pravidiel, ale postupná náhrada pôvodne zásadne sekulárneho kódu armády náboženskou autoritou. Nie sprisahanie, ale kultúrny prerod, ktorý sa dá dosiahnuť propagačnými a modlitebnými stretnutiami, pri ktorých sa uplatňuje program osobnej viery podľa najlepších úmyslov veliteľov, zjednocujúcich Boha a vlasť. Necítia sa podvratníkmi; sú duchovnými bojovníkmi, – „vyslancami Krista v uniforme“ podľa Kresťanského zväzu dôstojníkov (KZD); podľa opozičnej Campus Crusade’s Military Ministry (asi Križiackej vojenskej fary na kampuse) sú „vládou platenými kresťanskými misionármi“.

Vcelku je armáda v súčasnosti o niečo menej religiózna ako celková americká populácia. Pri prieskume Ministerstva obrany v roku 2008 zakrúžkovalo 20 % z asi 1,4 milióna vojakov v aktívnej službe údaj „bez náboženskej preferencie“…

Zaslal: Ne február 19, 2012 6:06 pm Odpovedať s citátom
Irán zastavil predaj ropy Francúzsku a Británii v reakcii na ropné embargo uvalené na krajinu zo strany Európskej únie.

Čo je to za hru? Mačka a myš.
Webnoviny napísal(a):
Neočakáva sa, že tento krok bude mať významnejší dopad na spomínané štáty. Francúzsko v roku 2011 kupovalo z Iránu len tri percentá svojej ropy a Británia pravdepodobne už iránsku ropu neimportuje vôbec.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: