Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Nobelova cena

Lemmy
Zaslal: Št október 07, 2010 8:25 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6130 Bydlisko: Mám.
Nobelova cena za jednoduchý experiment s lepiacou páskou

Stačí geniálne jednoduchá myšlienka a Nobelova cena je vo vrecku.

Robert Mistrík napísal(a):
V tomto duchu bola udelená aj včerajšia Nobelova cena za fyziku. Ocenený bol objav grafenu, čo je len jedna vrstva uhlíkových atómov. Už dávno je známe, že obyčajná ceruzková tuha pozostáva z na seba poukladaných vrstiev uhlíkových vrstiev, no nebol známy postup, ako oddeliť jednu vrstvu. Vlastne sa aj pochybovalo, či je to principiálne možné. Dvaja prakticky rozmýšľajúci ruskí vedci bez zložitých prístrojov prišli na to, že to možné je. Zobrali tuhu, nalepili na ňu klasickú lepiacu pásku, následne ju odlepili, čim strhli jednu vrstvu uhlíkových atómov. Lepiacu pásku potom rozpustili v acetóne, oddelili roztok od sedimentu a grafen bol na svete.

Inak obyčajná lepiaca páska dokáže nielen odlepovať grafen, ale je ňou možné vyrábať Röntgenové žiarenie na kolene.

Zaslal: Po november 08, 2010 1:28 pm Odpovedať s citátom
115. výoročie objavenia lúčov X si dnes pripomínajú vo vedeckých kruhoch. Tento prevratný objav nemeckého fyzika Wilhelma Conrada Röntgena využívajú dnes najmä v medicíne ale aj kriminalisti či armáda.

Dnes uplynulo presne 115. rokov ako sa podarilo objaviť nemeckému fyzikovi Wilhelmovi Conradovi Röntgenovi lúče X známe tiež ako röntgenové žiarenie.

Tento objav je dnes veľmi nápomocný hlavne v medicíne. Elektromagnetické žiarenie zahŕňa elektromagnetické spektrum: gama žiarenie, röntgenové žiarenie, ultrafialové žiarenie, viditeľné žiarenie, infračervené žiarenie, mikrovlnné žiarenie a rádiové žiarenie. Šíri sa vákuom, priesvitnými a priehľadnými látkami. Rýchlosť jeho šírenia vo vákuu, alebo tiež rýchlosť svetla je 299 792 458 m/s.

Röntgen sa rozhodol tento objav realizovať 8. novembra neskoro večer. Starostlivo zhotovil čierny kartónový kryt, podobný tomu, ktorý použil na Lenardovej banke. Prikryl ním Hittorf-Crookesovu banku a pripojil elektródy k Ruhmkorffovej cievke, aby získal elektrický náboj. Pred samotným testom s platňou natretou platinokyanidom bária, Röntgen zatemnil miestnosť, aby otestoval nepriepustnosť svojho kartónového obalu pre viditeľné svetlo. Keď pustil cez banku elektrický prúd, potvrdil si, že jeho kryt je spoľahlivý a pokračoval ďalším krokom svojho experimentu. To bol okamih, kedy si všimol slabé mihotanie na laboratórnom stole, vzdialenom asi meter od banky. Aby získal istotu, spustil viacero výbojov, no zakaždým mihotanie videl. Zisťuje, že zdrojom mihotania je platňa s platinokyanidom bária, ktorú hodlal v ďalšej fáze pokusu použiť.

V roku 1901 bola Röntgenovi udelená vôbec prvá Nobelova cena za fyziku. Ocenenie bolo oficiálne „za uznanie mimoriadneho prínosu, ktorý vykonal objavom pozoruhodných lúčov, následne pomenovaných podľa neho“.

Zdroj: Webnoviny

Zaslal: Pi december 10, 2010 11:33 pm Odpovedať s citátom
Nobelove ceny 2010

Laureáti Nobelových cien 2010 za fyziku, chémiu, medicínu, literatúru a ekonómiu prevzali dnes svoje ceny v Štokholme.

Vzhľadom na svoj zlý zdravotný stav do švédskej metropoly nepricestoval britský laureát ceny za medicínu Robert Edwards, autor umelého oplodnenia ľudského vajíčka v skúmavke.

„Výsledok Vašej práce sa dotkol nás všetkých, dal miliónom neplodných párov vzácny dar, dieťa,“ zdôraznil profesor Christer Hoog z Nobelovho zhromaždenia v inštitúte Karolinska.

Ocenenie v hodnote desať miliónov švédskych korún (1,1 milióna eur) zaňho z rúk švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva prevzala jeho manželka a spolupracovníčka Ruth Fowlerová-Edwardsová. Slávnostný akt sa odohrával dnes podvečer v štokholmskej koncertnej sále.

Nobelovu cenu za fyziku prevzali vedci ruského pôvodu Andre Geim a Konstantin Novoselov za „priekopnícke experimenty“ s novým materiálom grafén, od ktorého sa očakáva, že zohrá významnú úlohu v elektronike.

Američan Richard Heck a Japonci Eiiči Negiši a Akira Suzuki sa podelili o Nobelovu cenu za chémiu za vývoj reakcie, umožňujúcej efektívne spájať uhľovodíky do komplexných zlúčenín. Ich postupy sú využívané napríklad pri výrobe liekov.

Dielo laureáta Nobelovej ceny za literatúru, Peruánca Maria Vargasa Llosu, „formovalo našu predstavu o Južnej Amerike“, autor „verí v silu literatúry“, povedal dnes člen Švédskej akadémie Per Wastberg.

Počas dňa sa dnes uskutočnila aj slávnostná ceremónia Nobelovej ceny za mier, ktorá sa tradične odovzdáva v nórskom Osle. Získal ju uväznený čínsky politický aktivista Liou Sia-po.

Keďže čínska vláda nepovolila jemu ani jeho rodinným príslušníkom prísť do Osla cenu prevziať, nórsky Nobelov výbor povedal, že mu jeho diplom, medailu i finančnú odmenu odloží. Čína, nahnevaná výberom Lioua, sa na slávnostnom odovzdaní cien v Osle ani Štokholme nezúčastnila.

Štokholmská koncertná sála dnes bola vyzdobená tisícmi kvetín z talianskeho San Rema, kde zakladateľ Nobelových cien, švédsky priemyselník a vynálezca dynamitu Alfred Nobel, 10. decembra 1896 zomrel.

Na následnom bankete v budove štokholmskej radnice sa zúčastnilo približne 1 300 hostí vrátane členov kráľovskej rodiny, diplomatov, akademikov, politikov a predstaviteľov podnikateľskej a umeleckej sféry.

V sobotu sa v nórskom Osle uskutoční koncert, ktorý tradične sprevádza udelenie Nobelovej ceny za mier. V programe, ktorý bude uvádzať americký herec Denzel Washington, vystúpia britská popová skupina Florence and the Machine, americká popová speváčka Colbie Caillatová, pianista Herbie Hancock či spevák a skladateľ Elvis Costello.

Informovala agentúra DPA. (TASR)

Zaslal: Pi december 10, 2010 11:38 pm Odpovedať s citátom
Po 74 rokoch opäť neodovzdali laureátovi Nobelovu cenu za mier

Prvýkrát za ostatných 74 rokov na slávnostnej ceremónii udeľovania Nobelovej ceny za mier neodovzdali prestížne ocenenie do rúk jeho laureáta. Čínske úrady neumožnili väznenému disidentovi Liou Siao-poovi odcestovať do nórskeho Osla a na mieste, kde mal sedieť, bolo symbolicky iba prázdne kreslo.

Pravda.sk

Naposledy upravil Lemmy dňa So október 11, 2014 12:23 pm, celkom upravené 2 krát.

Zaslal: Po október 03, 2011 2:48 pm Odpovedať s citátom
Nobelovu cenu za medicínu získali imunológovia Beutler, Hoffmann a Steinman

Štokholm 3. októbra (TASR) – Nobelovu cenu za medicínu 2011 získali traja imunulógovia – Američan Bruce Beutler, Luxemburčan Jules Hoffmann a Kanaďan Ralph Steinman. Ich výskum imunitného systému „otvoril nové cesty pre rozvoj liečenia a ochrany pred infekciami, rakovinou a zápalovými chorobami“.

Cena je dotovaná finančnou odmenou vo výške 10 miliónov švédskych korún (vyše milióna eur). O polovicu z tejto sumy sa podelia Beutler a Hoffmann, Steinman získal druhú polovicu sumy. V Štokholme to dnes oznámil švédsky Karolínsky inštitút.

„Tohtoroční laureáti Nobelovej ceny urobili zásadný prevrat v našom chápaní imunitného systému tým, že objavili kľúčové princípy jeho citlivosti,“ konštatoval inštitút v komuniké. Beutlera a Hoffmanna ocenil „za ich objavy týkajúce sa aktivácie prirodzenej imunity“, Steinmana „za objav dendritickej bunky a jej úlohy v adaptačnej (získanej) imunite“.

Objavy trojice imunulógov pomôžu imunitnému systému bojovať s nádormi, uviedol Nobelov výbor.

Cena za fyziológiu alebo medicínu každý rok tradične otvára vyhlasovanie Nobelových cien. Nobelove ceny za úspechy dosiahnuté vo vede, v literatúre a v snahe o mier sa po prvý raz udeľovali v roku 1901 v súlade so želaním vynálezcu dynamitu, podnikateľa Alfreda Nobela.

V utorok zverejnia laureáta Nobelovej ceny za fyziku, v stredu za chémiu, vo štvrtok za literatúru a v piatok za mier.

Zaslal: Po október 03, 2011 2:49 pm Odpovedať s citátom
Dosť podrobností sa nachádza na stránke Aktuality.sk.

Zaslal: Po október 03, 2011 8:50 pm Odpovedať s citátom
Ralph Steinman zomrel v piatok na rakovinu pankreasu, ktorú mu diagnostikovali pred štyrmi rokmi.

WASHINGTON 3. októbra (WEBNOVINY) – Jeden z troch laureátov Nobelovej ceny za medicínu, ktorú udelili v pondelok, minulý týždeň zomrel.

O smrti 68-ročného kanadského biológa Ralpha Steinmana informovala newyorská Rockefellerova univerzita krátko po tom, ako sa dozvedela o tohtoročných držiteľoch prestížneho ocenenia.

Zaslal: Ut október 04, 2011 9:42 pm Odpovedať s citátom
Nobelovu cenu za fyziku získal objav rozpínania sa vesmíru

Nobelovu cenu za fyziku získal tento rok Saul Perlmutter spoločne s dvojicou Brian P. Schmidt a Adam G. Riess za objav zrýchľujúceho sa rozpínania vesmíru, ku ktorému dospeli prostredníctvom pozorovaní vzdialených supernov.

Webnoviny

Zaslal: St október 05, 2011 9:56 pm Odpovedať s citátom
Nobelovu cenu za chémiu získal objav kvázikryštálov

Nobelovu cenu za objav kvázikryštálov získal Daniel Shechtman.

Svoj prevratný objav uskutočnil 8. apríla 1982, keď pod elektrónovým mikroskopom pozoroval štruktúry, ktoré boli podľa klasických pravidiel kryštalografie nemožné. Po oznámení svojho objavu sa stal terčom kritiky ostatných vedcov, ktorí ho obviňovali, že si vymýšľa. Rolling Eyes

Webnoviny

Zaslal: Št október 06, 2011 3:43 pm Odpovedať s citátom
Nobelovu cenu za literatúru získal Švéd Tomas Tranströmer

Švédsky básnik Tomas Tranströmer sa v dielach často zameriava na vzťahy medzi človekom a prírodou či medzi vedomým a neuvedomelým.

Webnoviny

Zaslal: Pi október 07, 2011 2:00 pm Odpovedať s citátom
Nobelovu cenu mieru získali bojovníčky za práva žien

Držiteľom Nobelovej ceny mieru za rok 2011 sa stali tri ženy – libérijská prezidentka Ellen Johnson Sirleafová, jej krajanka a ľudskoprávna aktivistka Leyman Gboweeová a jemenská aktivistka Tavakukul Karmanová za „ich nenásilný boj za bezpečnosť žien a ich ľudské práva“ v záujme budovania mieru.

Oznámil to v piatok predpoludním nórsky Nobelov výbor. Víťaz vzišiel z rekordného počtu 241 nominovaných. Za 110 rokov sa prestížnu cenu za mier podarilo získať iba 12 ženám.

Viac: Webnoviny

Zaslal: Pi október 07, 2011 4:25 pm Odpovedať s citátom
Podrobnosti si môžete prečítať v článku Nobelova cena za mier pre rok 2011. Kvetinuocka

Zaslal: Pi október 07, 2011 5:05 pm Odpovedať s citátom
Existuje aj Aachenská cena mieru, o ktorej sa hovorí málo. Crying or Very sad

Zaslal: Po november 07, 2011 5:43 pm Odpovedať s citátom
Poľsko vyhlásilo rok 2011 za rok Márie Curie-Skłodowskej

Dnes si svet pripomína 144. výročie narodenia nositeľky Nobelovej ceny za fyziku (1903) a chémiu (1911).

Skłodowská je označovaná aj za „matku modernej fyziky“. Narodila sa vo Varšave 7. novembra 1867, pričom dlhší čas pôsobila aj vo francúzskom Paríži.

Mária Skłodowská opustila rodnú Varšavu a odišla na štúdiá do Francúzska. Tam sa stretla so svojím manželom Pierrom Curie, s ktorým pracovala na výskume rádioaktívnych prvkov.

V roku 1903 manželom udelili Nobelovu cenu za fyziku a v roku 1911 Mária získala ďalšiu Nobelovu cenu za objavenie polónia a rádia, čo vytvorilo základy rádiológie. Poľsko pri tejto príležitosti vyhlásilo rok 2011 za rok Márie Curie-Skłodowskej.

Pod jej osobným vedením sa tiež uskutočnili prvé výskumy liečby rakoviny pomocou rádioaktivity na svete.

Nobelova cena, Nadácia Curie, Wikipédia, Webnoviny

Zaslal: So december 10, 2011 5:45 pm Odpovedať s citátom
V Osle odovzdávali Nobelovu cenu mieru, patrí trom ženám

Oslo – Libérijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová, jej krajanka Leymah Gboweeová a jemenská politička Tavakkul Karmánová v sobotu v nórskej metropole Osle prevzali tohoročnú Nobelovu cenu za mier.

Predseda nórskeho Nobelovho výboru Thorbjoern Jagland počas slávnostného ceremoniálu zdôraznil, že ocenené ženy reprezentujú najvýznamnejšiu hnaciu silu zmien dnešného sveta, ktorým je „boj za ľudské práva vôbec a boj žien za rovnosť a mier zvlášť“.

Je to po prvý raz v histórii udeľovania Nobelových cien mieru, čo ich obdržala trojica žien.

Viac: Aktuálně.cz

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 3
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: