Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Odbory

Lemmy
Zaslal: St október 06, 2010 8:53 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Jozef Hrdlička napísal(a):
Nie je to tak dávno, keď slovenské odbory podpísali akýsi dohovor o aktívnej spolupráci s Ficovou vládou. Podieľali sa aktívne na tvorbe sociálnej legislatívy ba dokonca počas otvorených prejavov hospodárskej krízy ktorá zapríčinila masové prepúšťanie zamestnancov v podnikoch na celom Slovensku sa zaviazali, že nebudú proti uvedenému prepúšťaniu demonštrovať a ani inak zasahovať. V tomto momente sa odbory netradične vzdali svojich práv a povedal by som povinností hájiť práva a záujmy pracujúcich.

Ak v tomto prípade odborári nebudú revolučné, ak nebudú hovoriť o skutočných príčinách celospoločenských problémov, a ak to občania nepochopia, nič sa ani na našom Slovensku nezmení.

Úplne s tým súhlasím. Odbory nesmú kolaborovať s vládou. Môžu spolupracovať na vyjednávaní, ale nie sa im zapredať. Tak podobne predsa konali vatikánci pri kolaborácii s nacistami, a doplatili na to najmä bežní občania.

Veď to tak bije do očí, až je mi z toho zle. Počas predošlej vlády sa prečo odbory nezmohli na štrajk? Zbabelci! A teraz idú vystrkovať rožky? Po fúnuse? (Už vidím obhajcov kolaborácií, ako budú takúto zbabelosť obhajovať kecami o historickom kontexte. Ouch )

Zaslal: Ut október 12, 2010 8:34 am Odpovedať s citátom
Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) dnes organizuje protestné zhromaždenie pred parlamentom.

Jednou z požiadaviek (iné sú dôležitejšie, ale aj o tejto by sa malo hovoriť) odborov, prečo protestujú, je, že vláda (parlament) chce skrátiť ochrannú lehotu v nemocenskom poistení zo súčasných 42 dní na sedem dní.

Plne súhlasím s odbormi, a tiež protestujem proti tomuto vládnemu zásahu.

Zaslal: Ut október 12, 2010 8:42 am Odpovedať s citátom
Pozvánka

na protestné zhromaždenie odborárov, občanov Slovenskej republiky, ktoré sa uskutoční

dňa 12. októbra 2010 o 17.00 hod. pred Národnou radou Slovenskej republiky.

Zhromaždenie účastníkov je v čase od 15.30 hod. do 16.00 hod. na Námestí Slobody pred budovou Vlády SR.

Budeme veľmi radi, ak sa k nám pripojíte.

STOP ďalším útokom na životnú úroveň občanov SR!

Predstavenstvo
Konfederácie odborových zväzov SR

Zaslal: Št október 14, 2010 9:32 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
To je všetko dobré len na to, aby si odborárski bosovia poriadne napchali peňaženky.

Odborári už z nejednej bohatej krajiny urobili chudobnú. Avšak z chudobnej krajiny neurobili bohatú zatiaľ nikde.

Potrebujeme viac podnikateľov, nie odborárov, aby pracujúci mali kde a viac zarobiť.

http://www.aktuality.sk/clanok/174254/komentar-potrebujeme-viac-podnikatelov-nie-odborarov/
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št október 14, 2010 9:54 am Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
To je všetko dobré len na to, aby si odborárski…

Chybou zamestnancov je, že nevedia samí seba (navzájom) ovplyvniť tak, aby takí odborári ich nezastupovali. Odbory sú podľa mňa nutné, len chyba je aj u zamestnancov, že nevedia vyvíjať tlak na svojich predákov. Zvyčajne tam, kde nie sú vôbec odbory, zamestnanci živoria ešte horšie.

Zaslal: Št október 14, 2010 10:17 am Odpovedať s citátom
Názory na odbory sa budú vždy rôzniť, pretože každý má iné záujmy. Tu je napríklad ďalší pohľad na význam odborov:

Stanovisko Národnej konfederácie pracujúcich napísal(a):
Národná konfederácia pracujúcich (CNT-MAP) v tomto texte predstavuje dva odlišné prístupy k odborárstvu – autentické revolučné odborárstvo a tradičné odborárstvo založené na spolupráci s politickými stranami a štátom. Stanovisko CNT súvisí s úsilím štátu a zamestnávateľov potlačiť odbory v Španielsku.

Je zjavné, že sme svedkami cielenej kampane veľkého počtu masmédií, ktorých cieľom je zdiskreditovať myšlienku bežne označovanú ako „odborárstvo“.

Autentické odborárstvo dnes vôbec nie je zastarané. Naopak, je rovnako nevyhnutné ako vždy.

Priama akcia

Zaslal: Št október 14, 2010 11:57 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):
Chybou zamestnancov je, že nevedia samí seba (navzájom) ovplyvniť tak, aby takí odborári ich nezastupovali. Odbory sú podľa mňa nutné, len chyba je aj u zamestnancov, že nevedia vyvíjať tlak na svojich predákov. Zvyčajne tam, kde nie sú vôbec odbory, zamestnanci živoria ešte horšie.

Myslím že je prirodzené, že bossovia odborov zapredajú záujmy tých čo zastupujú, tak sa deje nakoniec nielen u odborov, ale všade. Odbory samozrejme nutné sú, ale ich úloha je iná ako správajú dnes.
A tie "revolučné odbory", to mi silne pripomína komunistické odbory.
Lemmy
Zaslal: Št október 14, 2010 12:54 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
A tie "revolučné odbory", to mi silne pripomína komunistické odbory.

Podľa mňa to pripomína ešte niečo viac ako komunistické.

Zaslal: Št október 14, 2010 1:05 pm Odpovedať s citátom
Čo oni o sebe samí hovoria, to je viac ako komunistické. Je to VIAC:

Medzi potrebami majiteľov a pracujúcich je neustály konflikt

Priama akcia napísal(a):
Vždy, keď sme uverili politikom, že máme byť ticho a dúfali, že sa o všetko postarajú a sami nám vyjdú v ústrety, skončilo sa to v náš neprospech. V lepšom prípade nám nakoniec hodili nejaké omrvinky, no za ten čas sa ich zisky a rezervy zväčšili. A naše zmenšili.

Ale prečítaj si to celé, aby si vedel, prečo je to viac ako: Leták Priamej akcie na demonštrácii KOZ.

Zaslal: Št október 14, 2010 10:02 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):
Ale prečítaj si to celé, aby si vedel, prečo je to viac

Myslím že ti to kľudne uverím. Za tou hranicou (komunizmu) ja už nedokážem rozlišovať jemné významové odtiene.
Lemmy
Zaslal: Pi október 15, 2010 7:47 am Odpovedať s citátom
Ďalší dobrý podnet od Mariána Repu: Odbory áno, ale poriadne
Marián Repa napísal(a):
V poslednej dekáde sa zaskveli skôr individuálni bojovníci, či už to boli nedávno šičky z Hencoviec, kamionisti, alebo pred časom zamestnanci papierní Mondi v Ružomberku, než odborárski bosovia. Dokázali prejaviť nespokojnosť a trvať na svojom. Uvedomili si, že ak si donekonečna nechajú „skákať po hlave“ a ani nemuknú, môže sa im stať, že dopadnú ešte horšie, pretože sa ich nemá kto zastať.

Zaslal: Pi október 15, 2010 4:55 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Ja osobne mám dojem, že odbory sa prejavujú na Slovensku strašne málo. Je to dosť neskoro, keď sa už siaha na životnú úroveň občanov resp. pracujúcich zákonmi. Radikálne aktivity proti devastátorom úrovne života by sa mali konať s omnoho väčšou frekvenciou a silnejším záberom. Ožobračovanie ľudu by nemalo zostať bez ohlasu. Odbory sú u nás ešte príliš mäkké a prejavia sa až vtedy, keď už humus od politikov tečie do našich príbytkov.

Naposledy upravil svaty_certisko dňa Pi október 15, 2010 11:12 pm, celkom upravené 1 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Pi október 15, 2010 5:04 pm Odpovedať s citátom
Ale odbory, to sú zamestnanci. Čiže môžeme povedať, že zamestnanci sú málo aktívni.

Zamestnávateľ vie veľmi dobre, čo chce dosiahnuť. Zamestnanci asi nie.

Zaslal: Pi október 15, 2010 5:13 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Morálka slovenských pracujúcich je akoby historicky podmienená. Stále sa konfrontujú s poddanskými systémami. Boja sa otvoriť ústa a povedť názor, ktorý nie je v súlade so zamestnávateľovým. Majú strach o svoje živobytie, rodiny, životnú úroveň. Každý radšej drží hubu a krok. Nie je to vari morálka poddaného? Strach o strechu nad hlavou, z čoho vyžijú deti a on sám, to všetko sú myšlienky, ktoré víria hlavou pracujúceho. Radšej sa dá ubíjať palicou zamestnávateľa a spoločenského zriadenia. Aký má výber???

Naposledy upravil svaty_certisko dňa Pi október 15, 2010 11:10 pm, celkom upravené 1 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Pi október 15, 2010 5:33 pm Odpovedať s citátom
Mne sa teraz pripomenula zápletka s Adamom Šangalom.

Ladislav Nádaši-Jége: Adam Šangala

V pondelok predpoludním vykračoval Adam s ľahkou kapsičkou na pleci a s valaškou v ruke hodnou rovinou, zasiatou obilím, už nie veľmi ďaleko od Žiliny, keď zazrel na jednej zo zemí chlapa, s ktorým sa vadil, podľa obleku súdiac, akýsi zeman. Popri nich stálo ustrašené dievča, asi pätnásťročné, ktoré plakalo a ruky spínalo proti tomu pánovi. Keď sa Adam priblížil, začal zeman silným korbáčom chlapa biť, kadiaľ ho zachytil. Hneď prvým úderom ho tak zasiahol po hlave a tvári, že mu krv vystrekla a potom ho mlátil z celej sily po chrbte, rukách a hlave. Dievča žalostne plakalo a preskakujúc z nohy na nohu, prosilo so zloženými rukami pána, aby ňaníčka už nebil. Zdivený pán šibol i dieťa, ktoré od úderu spadlo na zem. Tu chlap, čo ako dokaličený a zaliaty krvou, schytil mu korbáč a zavolal:
— Dieťaťu dajte pokoj, čože vám ono urobilo?

Urastený bradatý pán trhal korbáč chlapovi z rúk:
— Pustíš ho, pustíš ho? Oboch vás dám do temnice, nikdy svetla božieho neuvidíte! Ty pes sedliacky, ja ťa naučím!

Vtedy pristúpil k nim Adam.
— Prečo bijete toho človeka? — opýtal sa ostro zemana.
— Ach, ty potvora akási, — zavolal zeman na Adama, — čože sa ty pletieš do toho? — i pustil korbáč a chcel udrieť Adama päsťou po tvári.

Adam však, nelenivý, odskočil a šibol ho poriskom valašky tak po ruke, že mu hneď odkväcla, a potom, keď už bol v tom, obskakujúc okolo neho, bil ho tým poriskom, kadiaľ len zasiahol. Zeman kričal a klial a chcel sa k Adamovi priblížiť, lenže vrtký Adam stále mu uskakoval a vše ho tou valaškou zachytil; iba keď ho tu naraz od chrbta chlap, ktorého bol ratoval, chytí za ruku a búši po hrdle, že sa všetko v ňom striaslo. Adam videl, že toto ide byť zle, zaklial rozhorčene a udrel chlapa spakruky tak po žalúdku, že hneď spadol na zem, a potom vzal chytro nohy na plecia. Zeman pobehol za ním, ale sa po niekoľkých krokoch zadychčal a nechal Adama utekať. Kričal za ním, nadával mu a vyhrážal sa, no z toho si Adam mnoho nerobil, ale poberal sa ľahkým behom napred.

Cestou potom hútal v sebe: „No, toto ti je pačmaga akási. Človek ho ratuje, chcem mu pomôcť, a obluda, ešte sa on dá do teba. No, druhý raz sa do takých vecí nebudem miešať. Nech ich tam parom uchytí; keď sa chcú prať, tak nech sa pre mňa perú“. Neskoršie mu potom blyslo hlavou, že si akiste zlej kaše navaril, keď sa do toho zemana pustil. Ktože vie, kto je to? A ak je to nielen úradník, ale nejaký veľký pán, ktorý svojho poddaného obšíval? „To sa mi len tak neprepečie, ten ma bude najskorej naháňať. No, nech ma ruka božská chráni, aby ma tak dostal!“ Obzrel sa z jedného kopca nazad, i videl, že zeman na koni, ktorého bol musel mať kdesi v chrasti, uháňa do blízkej dediny.

„No, toto je nie s kostolným riadom,“ pomyslel si Adam a pustil sa cvalom smerom k mestu, veže ktorého už bolo vidno. Bol by neviem čo dal za to, keby sa nebol do toho sporu zamiešal.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: