Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Demokracia

Lemmy
Zaslal: Ne február 09, 2020 4:03 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7304 Bydlisko: Mám.
Kresťanská alebo neliberálna demokracia?
Jan Werner Mueller napísal(a):
Nakoniec, niektorí dôležití kresťanskodemokratickí myslitelia naďalej explicitne odmietali liberalizmus, ktorý stotožňovali so sekularizmom, s materializmom a so sebeckým individualizmom.

Toto mi vadí na nevzdelancoch, ktorí používajú slovo materializmus v jednom riadku so sebectvom. Autor myslí na konzumizmus, na obžerstvo, na mamonárstvo, ale ako idiot použije filozofický pojem materializmus. Tak vznikajú zmätky vo vyjadrovaní. Musíme sa naučiť rozlišovať konzumné správanie, typické pre kapitalistickú pažravosť, kde ide o zisk, o kapitál, od filozofickej podstaty záujmu o vznik vesmíru, kde materializmus znamená v podstate to, čo by sme mohli pomenovať slovenským slovom hmotizmus, odvodené slovo od slova hmota. Vo filozofii rozdeľujeme svetonázory na materialistické a idealistické. Tu však slovo materialistický nemá nič spoločné so slovom materialistický, ktoré má význam pažravosti alebo obžerstva.

Zaslal: Ne február 09, 2020 4:09 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7304 Bydlisko: Mám.
Werner mohol pokojne použiť slovo konzumizmus namiesto slova materializmus.

Logika zdravého rozumu totiž hovorí, že všetko, čo robíme, robíme pomocou hmoty. Matéria = hmota. To duchovné je nadstavba, duch = idea, myšlienky, tvorivosť, ľudská kultúra. Používanie slova materializmus je kontraproduktívne. Vnáša do kritiky spoločnosti zmätok.

Konzumizmus je výstižnejší výraz. Kladie sa dôraz na zbytočné plytvanie, na konzum, na falošnú spotrebu, na míňanie. Naopak, slovo materializmus zdôrazňuje filozofický význam otázky prvotnosti, čo bolo skôr, vedomie alebo bežná hmota. Idealisti kladú dôraz na prvopočiatok vedomiu. V náboženskom význame dôraz na vedomie boha. Boha ako stvoriteľa vesmíru. V materialistických svetonázoroch zasa vedomie prišlo až po mnohých miliardách rokov vývojom hmoty. O tom je celá vedná disciplína = o evolúcii.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 7 z 7
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Pridať novú tému

Prejdi na: