Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Skepticizmus veriacich

AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi september 10, 2010 7:14 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Ahá, už viem, kde je stále u teba problém. Vysvetlím. 5. 9. 2010 o 1:29 am si vložil príspevok, kde v predmete tohto príspevku si napísal: je Biblia pravdivá kniha?

Vtedy som prišiel na stránku e-zinu Humanisti.sk, a tam som videl medzi novými príspevkami v diskusii práve tento nadpis. A len na toto som reagoval. Ak som ťa uviedol do omylu, mrzí ma, ale vyjadril som svoj názor, že nesúhlasím s takými otázkami. Sú to chybné otázky. Aj som vysvetlil, prečo.
Prečo sa potom podľa Teba Adam Roman zaoberá chybnými otázkami?
Adam Roman napísal(a):
Skôr než sa budeme podrobne venovať pravdovravnosti Biblie
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi september 10, 2010 7:23 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6893 Bydlisko: Mám.
AntropologickaKonstanta napísal(a):

Však tu máš jeho vysvetlenie, prečo. Nechápem, prečo si nedáš námahu, a neprečítaš si cvičenia. Oplatí sa!

Cvičenia

A hnevá ma (Wink), že si si neprečítal ciele jeho stránky:

Ako profesionálny vedec sa celý život zaoberám pravdou. Viem veľmi dobre, aké je ťažké pravdu nájsť, overiť si ju, či dokonca dokázať. Preto k nej pristupujem s plnou vážnosťou a predtým než niečo vyslovím, dobre si uvážim, či to, čo sa chystám povedať, viem aj niečim podoprieť. Avšak v bežnom živote (ale občas aj medzi kolegami vedcami) sa stretávam s ľuďmi, ktorí „len tak“ vyhlasujú za pravdivé rôzne pochybné tvrdenia a vôbec sa nenamáhajú, aby ich pravdivosť akokoľvek potvrdili. Pokiaľ by išlo o tvrdenia bezvýznamné, banálne, či triviálne, nemusel by som sa nad tým pozastavovať. Lenže v poslednej dobe sa začínajú „hlásať“ hlboké pravdy o celom Vesmíre, o pôvode živého sveta, o budúcom osude celého ľudstva, a ich autori sa nijak netrápia tým, aby také závažné tvrdenia dokázali, či aspoň ako-tak zdôvodnili. Skôr naopak, div že oni sami nežiadajú tých druhých, aby im tieto fantázie vyvracali – lebo pre nich sú samozrejmé, oni im dokonca až veria.

Ciele tejto stránky

Zaslal: Pi september 10, 2010 7:30 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Ja sa nezvyknem pýtať, či je nejaká rozprávka pravdivá, či nejaký pamflet je pravdivý. Ak tebe nevadia také otázky, nech; mne vadia. Som jednoducho iný.
Ale ak nejaký dokument označíš za pamflet alebo rozprávku bez toho aby si sa takýmito otázkami zaoberal, potom na základe čoho si prišiel k takému záveru? Na základe vlastných predsudkov? Nie je to neetické označiť informácie o živote Saula alias Pavla za pamflet a rozprávku bez toho aby si vyhodnotil možnú vierohodnosť alebo nevierohodnosť samotných zaznamenaných informácií? Nepatrí medzi základné hodnoty pozitívneho humanizmu prezumcia neviny?
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi september 10, 2010 7:34 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Však tu máš jeho vysvetlenie, prečo. Nechápem, prečo si nedáš námahu, a neprečítaš si cvičenia. Oplatí sa!
Ale potom predsa vlastne v protiklade so svojimi predchádzajúcimi vyjadreniami inými slovami uznávaš že takými otázkami sa má zmysel zaoberať!
Lemmy
Zaslal: Pi september 10, 2010 7:37 pm Odpovedať s citátom
Nie je to neetické…

Počúvaj dobre, už rozprávaš z cesty. Si mimo. Čo ja teraz s tebou? Úplne ignoruješ, čo píšem. Prejdi si zopár krát celú tému. Veď som ti vysvetlil, že čo mi vadilo. Napísal si predmet svojho príspevku, a mal som k nemu výhradu, aj som vysvetlil, prečo. Už tu vypisuješ z cesty. (Slušne povedané.)

Záver: Ja sa takto zvláštne nezvyknem vyjadrovať. Tým to považujem za uzatvorené (z mojej strany). Si už ako tá čitateľka bulvárneho týždenníka z Cvičení.

Zaslal: Pi september 10, 2010 7:40 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Ale beriem na vedomie, že pri diskusii s tebou je potrebné písať presnejšie, lebo sa potom nevieš vymotať z krkolomných vyjadrení. Aspoň tak som to pochopil, že vnímaš moje vety ako krkolomné vyjadrenia. Vieš, že aj ja tvoje?
Čože už len môže byť na jednoduchej otázke či Saula alias Pavla považuješ za skutočne existujúceho (vo svojej dobe) alebo vymysleného krkolomné?
Podľa môjho skromného osobného názoru sa na ňu logicky dalo jednoducho odpovedať dvoma spôsobmi:
A. Saul alias Pavol bol skutočnou historickou postavou
B. Saul alias Pavol bol len vymyslenou literárnou postavou
Ty si ma dostal lebo si vymyslel aj tretiu možnosť ktorú som ja v reálnom svete považoval za nemožnú:
C. Saul alias Pavol bol čiastočne skutočnou historickou a čiastočne vymyslenou literárnou postavou.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Pi september 10, 2010 7:47 pm, celkom upravené 3 krát.
Lemmy
Zaslal: Pi september 10, 2010 7:40 pm Odpovedať s citátom
Ale potom predsa vlastne v protiklade so svojimi predchádzajúcimi vyjadreniami…

Áno, vravím, že sa oplatí ich prečítať. Ale nie je žiadna záruka, že čitateľ ich musí pochopiť. Žiaľ, na škodu čitateľa.

Zaslal: Pi september 10, 2010 7:43 pm Odpovedať s citátom
…považuješ za skutočne existujúceho (vo svojej dobe) alebo vymysleného krkolomné?

Počúvaj, veď ti vravím, že si už mimo. Pletieš si dve témy. Toto som tu predsa pridal ako citáciu z inej témy. Tam, podľa odkazu, si vyhľadaj, na čo som vtedy reagoval spomenutím krkolomných vyjadrení. Načisto si sa domotal. Prosím, vymotaj sa z toho! Inak nemá význam strácať čas. Opäť budeme vkladať zhruba 10 zbytočných príspevkov len na to, aby si nakoniec pochopil súvislosti?

Zaslal: Pi september 10, 2010 8:13 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Počúvaj, veď ti vravím, že si už mimo. Pletieš si dve témy. Toto som tu predsa pridal ako citáciu z inej témy. Tam, podľa odkazu, si vyhľadaj, na čo som vtedy reagoval spomenutím krkolomných vyjadrení. Načisto si sa domotal. Prosím, vymotaj sa z toho! Inak nemá význam strácať čas. Opäť budeme vkladať zhruba 10 zbytočných príspevkov len na to, aby si nakoniec pochopil súvislosti?
Tak keď sme sa dostali mimo mojej pôvodnej otázky skúsme sa k nej vrátiť, teraz už aj v rozšírenom vydaní čo sa týka možných odpovedí:
Citácia:
Bol Saul alias Pavol podľa Teba skutočne existujúcou historickou postavou alebo len vymyslenou literárnou?
A. Saul alias Pavol bol skutočnou historickou postavou
B. Saul alias Pavol bol len vymyslenou literárnou postavou
C. Saul alias Pavol bol čiastočne skutočnou historickou a čiastočne vymyslenou literárnou postavou.
Ktorú odpoveď si to teda nakoniec vyberáš?
Lemmy
Zaslal: Pi september 10, 2010 8:36 pm Odpovedať s citátom
Nemôžeš byť taký tvrdohlavý, a ignorovať, čo som už vysvetlil. A prečo, kedy a ako som reagoval.

Môj prvý príspevok v tejto téme bol: Ne september 05, 2010 4:06 pm. Bol priamou reakciou na predmet tvojho príspevku. Položil si totiž otázku: je Biblia pravdivá kniha? Otázka začína malým písmenom j. Už ti to musím napísať detailne, aby si sa konečne z toho vymotal. Pretože tvoj príspevok je tesne nad mojim, tým prvým. Nemôžeš sa pomýliť pri vyhľadávaní. Tento presne: je Biblia pravdivá kniha?

Samozrejme, už som zistil, kde na čom si sa domotal, a od príspevku Re: Literárne pravdy sa ti to snažím vysvetliť. Ale akoby som hádzal hrach o stenu.

Zaslal: Pi september 10, 2010 10:30 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Pretože tvoj príspevok je tesne nad mojim, tým prvým. Nemôžeš sa pomýliť pri vyhľadávaní. Tento presne: je Biblia pravdivá kniha?
Samozrejme, už som zistil, kde na čom si sa domotal, a od príspevku Re: Literárne pravdy sa ti to snažím vysvetliť. Ale akoby som hádzal hrach o stenu.
Ak si si teda všimol nadpis toho príspevku tak si si iste všimol aj v ňom položené otázky, ak si myslíš že odpoveďou na otázku o Saulovi alias Pavlovi by si potenciálne riskoval nejakú chorobu typu AIDS tak aspoň odpovedz na tie uvedené v príspevku (adresované pôvodne Sv.Čertovi) o ktorom tvrdíš že si naň teda reagoval, lebo ja som si žiadne zmysluplné odpovede zatiaľ nevšimol. Dané otázky boli:
Citácia:
1. Je alternatíva že by autori Biblie mohli písať pravdu pre Teba platná a prípustná alebo nie?
2. Ale ak Bibliu považuješ za čiastočne pravdivú, potom nevyhnutne vystáva otázka aké kritérium si si zvolil pre vyhodnotenie ktoré časti budeš považovať za pravdivé a ktoré nie. Vedel by si ich prosím objasniť?
Lemmy
Zaslal: So september 11, 2010 9:10 am Odpovedať s citátom
Ak si si teda všimol nadpis toho príspevku tak si si iste všimol aj v ňom položené otázky…

Isteže všimol. Ale nemal som v pláne až tak zasahovať do témy. Už sa nedaj rušiť. Zvykni si, že mne vadí, ak sa niekto nesprávne vyjadruje, alebo ak kladie nesprávne otázky. Aj pýtať sa treba vedieť naučiť. To je všetko z mojej strany v tejto téme. To, čo som chcel povedať, som povedal. Samozrejme, aj som si uvedomil, že nie si schopný pochopiť moje dôvody, prečo mi vadia takto položené otázky. Už to nechaj tak, nebudeme sa hrať o fazuľky. Vyjadril som sa, a si neoblomný, už ma to nezaujíma. Povedal som svoje, aj ty. To je všetko! Už by sme sa len naťahovali. Nemá to význam. Už nejde ani tak o teba, ako dajme tomu o náhodného (okolo čítajúceho), ktorý by sem len tak, náhodou zavítal, a začítal sa, tak aby vedel… upozornil som, a je na každom, či uzná tvoj názor alebo môj. Môj je takýto: Je nesprávne pýtať sa, či je nejaká kniha pravdivá alebo nepravdivá. Kniha ako taká je nosičom informácií. Niektoré informácie v nej môžu byť pravdivé, niektoré môžu byť nepravdivé, klamné, nesprávne, môžu byť omylom.

Na otázku "Je táto kniha pravdivá"? sa dá odpovedať: Túto knihu som si prečítal, a zistil som, že v tejto knihe sú informácie, ktoré sú veľmi nepravdepodobné, aby sa mohli stať. Niektoré informácie sú veľmi podobné s informáciami z inej knihy, z iných zdrojov, a preto vznikajú pochybnosti o pravdivosti podávaných informácií. A tak ďalej… o tom predsa teraz nebudeme diskutovať… toto predsa podrobne rozoberajú kritici, a stačí čítať kritiky, a dajme tomu, vyjadrovať sa k detailným informáciám z kritiky. Toto sa rozoberať dá. Lenže tuná som vyjadril len svoj názor, že nesúhlasím s kladením takýchto otázok, a preto nemusíme zachádzať do detailov. Mne teraz postačí, ak pocestný si okrem iného prečíta aj môj nesúhlasný názor na takýto druh otázok. Nič viac! Stačí. Povedal som svoje, čo som potreboval v tejto téme. Mrzí ma, že sa to tak naťahuje, už ti nebudem zasahovať do odbornej diskusie so Svätým Čertiskom.

Zaslal: So september 11, 2010 7:54 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
...upozornil som, a je na každom, či uzná tvoj názor alebo môj. Môj je takýto: Je nesprávne pýtať sa, či je nejaká kniha pravdivá alebo nepravdivá. Kniha ako taká je nosičom informácií. Niektoré informácie v nej môžu byť pravdivé, niektoré môžu byť nepravdivé, klamné, nesprávne, môžu byť omylom.
Na otázku "Je táto kniha pravdivá"? sa dá odpovedať: Túto knihu som si prečítal, a zistil som, že v tejto knihe sú informácie, ktoré sú veľmi nepravdepodobné, aby sa mohli stať.

Ale ak je nesprávne sa pýtať či je nejaká kniha pravdivá alebo nepravdivá, ako si potom mohol prísť k tomuto záveru (A prečo vôbec Adam Roman práve takú nesprávnu otázku rieši):
Lemmy napísal(a):
Môžem rovnako tvrdiť, že „Biblia je príkladom pohŕdania rozumom. Nie je to kniha o tom, čo je pravda, ale pamflet, Mein Kampf vulgárneho teizmu pripomínajúci politrukov z čias reálnej inkvizície.“ A nech teraz autor reaguje!

bez kladenia práve takej otázky? Ako môže človek o nejakej knihe napísať že to nie je pravda ak sa otázkou o jej možnej pravdivosti vôbec nezaoberal a ešte k tomu ju považuje aj za nesprávne položenú? Vari len neveríš že si sa k takej odpovedi dopracoval vnuknutím Ducha Svätého (to by podľa mňa tiež nemalo byť možné lebo Duch Sv. by vlastne musel ísť proti sebe) a preto jednotlivé výroky Biblie nebolo potrebné vyhodnocovať podľa nejakých kritérií?
Ak Biblia nie je o tom čo je pravda, ako sa mám vyrovnať s jej výrokom:
Evanjelium podľa Lukáša, 3. kapitola napísal(a):
1 V pätnástom roku panovania cisára Tiberia, keď Pontský Pilát bol vladárom Judska...
na pozadí napr. Pilátovej skaly?
[DIS AUGUSTI]S TIBERIEUM
[PO]NTIUS PILATUS
[PRAEF]ECTUS IUDA[EA]E
[FECIT D]E[DICAVIT]

"Prefekt Judei, Pontský Pilát, vystaval Tiberium (chrám na počesť cézara Tiberia) bohom Augusta"
Podľa Wikipedie túto skalu objavili v r.1961 počas vykopávok v meste Cezarea a v súčasnosti sa nachádza v múzeu Izraela v Jeruzaleme.

Je táto skala len fatamorgána alebo podvrch veriacich?

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa So september 11, 2010 9:00 pm, celkom upravené 1 krát.
Lemmy
Zaslal: So september 11, 2010 8:54 pm Odpovedať s citátom
Najprv si poriadne pozri, odkiaľ si ten môj citát prevzal. Viem veľmi dobre, prečo som ho vtedy napísal, a na čo som reagoval. Zrejme ti to stále nedošlo. Už ozaj hádžem hrach na stenu. Môj pohár trpezlivosti má svoje hranice. Už si otravný s tvojimi fazuľkami.

Najprv si pozri môj príspevok, odkiaľ si ma citoval. Čítaj: Môžem rovnako tvrdiť, že… vieš čo to znamená? Ak by to, čo tvrdí Pospíšil malo hlavu a pätu, potom aj tie moje slová by mali hlavu a pätu. Mrzí ma, že si taký stuhnutý v myslení. Prenechávam pole ďalšej diskusie iným, nech sa nad tebou trápia, ak prejavia záujem. Zo mňa si nebudeš robiť vtipky tým, že tu budeš zo seba robiť stuhnutého v myslení. Teba to nemusí uraziť, ale mňa tvoje výlevy už začínajú unavovať.

Práve dnes som mal konverzáciu s priateľom, a okrem iného povedal aj toto: Nehádaj sa s hlupákmi, lebo ťa k nim môžu priradiť.

Ak sa nezmeníš (neopravíš), asi dám na radu priateľa. Posilňuješ moje pochybnosti o tebe. Neviem ako to všetko napísať, aby som ťa zároveň tým neurazil.

Zaslal: So september 11, 2010 9:03 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Najprv si poriadne pozri, odkiaľ si ten môj citát prevzal. Viem veľmi dobre, prečo som ho vtedy napísal, a na čo som reagoval. Zrejme ti to stále nedošlo. Už ozaj hádžem hrach na stenu. Môj pohár trpezlivosti má svoje hranice. Už si otravný s tvojimi fazuľkami.

Najprv si pozri môj príspevok, odkiaľ si ma citoval. Čítaj: Môžem rovnako tvrdiť, že… v

Ospravedlňujem sa teda, ja som nevedel že sa s výrokom že by Biblia mala byť nepravdivá kniha nestotožňuješ a považuješ ho za nesprávny.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 3
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: