Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Ateizmus vs. Náboženstvo v súčasnosti

robi
Zaslal: St marec 28, 2007 2:30 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
No vlastne neplaceme a v zasade ani nechceme cirkev reformovanou ci nereformovanou, je nam to jedno. My, kteri jsem diky prozitemu prikori za komunistu schopni rozpoznat vcas znamky demagogie a snahy zotrocovat lidi vime, ze cirkev je k nicemu. Je to jen firma na vydelavani penez a upevnovani moci pomoci techniky vymyvani mozku. Takze souhrne vzato mili katolicti soudruzi, klidne si tu svou partaj provozujte dal. My se zdravym rozumem a pevnou virou v Boha cirkev opravdu k nicemu nemame. Wink
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St marec 28, 2007 2:36 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6893 Bydlisko: Mám.
Robi, odkiaľ cituješ? Som mimo.

Zaslal: St január 07, 2009 11:26 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 07 január 2009 Príspevky: 12 Bydlisko: BA
Lemmy napísal(a):
Náboženstvo je súčasná mytológia. Ako vidíme, rozdiel medzi náboženstvom a mytológiou je akoby ukrytý v slovách „bol“ a „je“.

S tymto by som VELMI nesuhlasil. Nabozenstvo nie je len predstavou ako v mytologii. Pre krestanske nabozenstvo mame rozumne dovody a historicke dokumenty.
Je to dost naivne a nezodpovedne hovorit, ze rozdiel je len v tychto dvoch slovickach. Rozdiel je zasadny.

Kde ste hodili tolke historicke vyskumy biblie a tolkych teologov a filozofov, ktori jasne ukazuju na rozumnu zdovodnenost krestanskeho nabozenstva?

Iste, ako ludia, ktori sa nezaujimaju o nabozenstvo a chcu ho eliminovat zo spolocnosti a z vlastneho zivota, musite vynikat v neznalosti tychto veci... podrobne skumanie a rozmyslanie o nabozenstve je uz proti zasadam "humanistov", lebo jeho studiom ho uz vnasaju do svojho zivota a diskusiou aj do zivota spolocnosti... hmmm tazka pozicia.

Rozumnemu cloveku neprijatelna!
Lemmy
Zaslal: Št január 08, 2009 8:22 am Odpovedať s citátom
Michal Gordon napísal(a):
…podrobné skúmanie a rozmýšľanie o náboženstve je už proti zásadám „humanistov“, lebo jeho štúdiom ho už vnášajú do svojho života a diskusiou aj do života spoločnosti… hmm, ťažká pozícia.

Rozumnému človeku neprijateľná!

Iste! Zásady „humanistov“ v úvodzovkách mi môžu byť ukradnuté. Neplatia pre skutočných humanistov.

Rovnako skúmaním fašizmu ten fašizmus vnášame do svojho života? A diskusiou aj do života spoločnosti?

Zaslal: Št január 08, 2009 9:22 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy napísal(a):
Zásady „humanistov“ v úvodzovkách mi môžu byť ukradnuté. Neplatia pre skutočných humanistov... Rovnako skúmaním fašizmu ten fašizmus vnášame do svojho života? A diskusiou aj do života spoločnosti?

Ohľadom fašizmu - presne tak. Ak ho niekto skúma, a dúfajme ho postupne viac a viac odmieta pre jeho nasledky a slabu filozofiu, tak to aj vnáša do svojho života. Aj do svojho okolia.
Ten, čo sa fašizmom (a tak vlastne ani našimi dejinami) nezaobera - a nechce zaoberať - je jednoduchy ignorant a nezrely clovek. Ale svoju nezrelost vnasa do svojho zivota a do zivota inych - do svojej rodiny.

Tak isto aj s humanistom, ktory odmieta zaoberat sa otazkou Boha, následne nerozumie náboženstvu, a jednoducho vyraduje nabozenstvo zo svojho zivota, aj zo spolocnosti bez skumania pravdy. Takyto človek by mal mat dostatok ucty k sebe a byt ticho, a uprimne uznat, ze je ignorantom ohľadom náboženstva.

Neviem aky je to "skutocny humanista", ale inak mi to nevychadza len tak, ze sa musi zaoberat skumanim pravdivosti, ci by Boh mohol existovat. Inak je to len ignorant, ktory radsej nech je ticho a zije si ako chce, ale nemoze vystupovat ako niekto, kto navrhuje rozumny zivotny styl. Lebo sam hodil rozum do koša. Tato ignorancia iste bude deformovať jeho život.
.
.
Lemmy
Zaslal: So január 10, 2009 8:51 am Odpovedať s citátom
Ohľadom kresťanstva – presne tak. Ak ho niekto skúma, a dúfajme, že ho postupne viac a viac odmieta pre jeho následky a slabú (prízemnú) filozofiu, tak to aj vnáša do svojho života. (Hotový mrzák!) Aj do svojho okolia.

Ten, čo sa ufonizmom (celými dejinami UFO) nezaoberá – a nechce zaoberať – je jednoducho ignorant a nezrelý človek. Ale svoju nezrelosť vnáša do svojho života a do života iných – do svojej rodiny.

Tak isto aj s kresťanom, ktorý odmieta zaoberať sa otázkou UFO, následne nerozumie mimozemským civilizáciám, a jednoducho vyraďuje mimozemšťanov zo svojho života, aj zo spoločnosti bez skúmania pravdy. Takýto človek by mal mať dostatok úcty k sebe a byť ticho, a úprimne uznať, že je ignorantom ohľadom ufonizmu.

Neviem aký je to „skutočný kresťan“, ale inak mi to nevychádza, len tak, že sa musí zaoberať skúmaním pravdivosti, či by ufóni mohli existovať, to znamená, lietať dennodenne nad našimi hlavami. Inak je to len ignorant, ktorý radšej nech je ticho a žije si ako chce, ale nemôže vystupovať ako niekto, kto navrhuje rozumný životný štýl. Lebo sám hodil rozum do koša. Táto ignorancia iste bude deformovať jeho život.

Ach, jáj, chudák, taký skutočný kresťan… Hotový ignorant, keď sa nezaoberá skúmaním pravdivosti ufónov.

Zaslal: So január 10, 2009 9:02 am Odpovedať s citátom
Najlepšie to skombinovali vesmírni ľudia.

Pozri obrázok. Majú Ježiša aj Ptaaha. Chýba im do partie už len žolík Mohamed.

Keď budú naďalej takto aktívni, raz prekonajú moslimov aj kresťanov.

Naposledy upravil Lemmy dňa Št júl 18, 2013 8:55 pm, celkom upravené 3 krát.

Zaslal: Ne január 11, 2009 9:47 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Mysli, ze tu sa pekne ukazuje, cela absurnost sposobu tvojho uvazovania.

Existencia ufonov - dobre som si vypocul viacere zdovodnovania ich existencie, priznam sa neprijimam ich, a mam k tomu svoje dovody - tie nie su nasou temou...

Nevsimol si si vsak jeden dolezity rozdiel - krestanstvo ma eticku dimenziu, co u existencie ufonov nie je. (U fasizmu je!) V nasej etike sa nic nemeni, ak existuju ufoni alebo nie. Ale ak Boh existuje, VELA sa musi zmenit, a sa meni.

Toto je chyba, ze hadzes do jedneho vreca tak rozdielne veci. Ked dobre nerozlisujes, aj to co hovoris sa obrati len na taraniny...
.
.
Michal Gordon
Zaslal: Št január 15, 2009 8:43 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
jedinacik napísal(a):
cirkvi na charitu nedostavaju peniaze, zo statneho rozpoctu idu peniaze na platy duchovnych a chod ustredi cirkvi - na charitu ide z rozpoctu malinko, akurat na platy veducich, vobec nie na robenie charity

scirocco napísal(a):
Katolicka charita je asi zo 75% financovana z penazi VUC. Co su tak isto verejne financie. Zisti si nez nieco povies ...

Zda sa, ze je jedno, kto presne dava peniaze, podstatne je, ze je to VELMI malo, aj ked by to bolo 75% potrebnych financii na chod charity, ide to na platy a zakladne veci. Vlastne to len svedci, ze je podfinancovana... Odkial ma zobrat zvysok?

Isto to nie je 75% z celkoveho obratu - aj so zbierkami. To by VUCky nijako nezvladli. Ak sa robia mnoho milionove zbierky, tak to, co robi VUCka je skutocne minimum, co mozu...

Celkove sa mi zda VELMI hlupe takto tu hovorit o 75% - z coho, na co??
.
.
hogno
Zaslal: Po január 19, 2009 3:43 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 19 január 2009 Príspevky: 12
Citácia:
V nasej etike sa nic nemeni, ak existuju ufoni alebo nie. Ale ak Boh existuje, VELA sa musi zmenit, a sa meni.

Toto je jedna z najvacsich prehier krestanstva. Podla toho, co tu tvrdite, krestanstvo povazuje ludi za tak podradnych, ze si mysli, ze bez prikazov a hrozby vecneho utrpenia by nic dobre neurobili. A ak to robia kvoli tomuto, nie je to len pokrytectvo?

Citácia:
aj ked by to bolo 75% potrebnych financii na chod charity, ide to na platy a zakladne veci. Vlastne to len svedci, ze je podfinancovana... Odkial ma zobrat zvysok?

Zaujimavy argument. Robim v neziskovke (vdaka projektu), no aj mne by viac vyhovovalo (z pohladu istoty prijmu), keby som plat dostal od statu. Tiez by som bol schopni zorganizovat kopec dalsich veci (napr. aj charitu). Preco takymto sposobom nie je financovany treti sektor? Preco su duchovni takto zvyhodnovani? Ostatni ludia musia zhanat 100%.

Zaslal: Ut január 20, 2009 11:31 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
[quote="hogno"]
Citácia:
Ak Boh existuje, VELA sa musi zmenit, a sa meni. - Toto je jedna z najvacsich prehier krestanstva. Podla toho, co tu tvrdite, krestanstvo povazuje ludi za tak podradnych, ze si mysli, ze bez prikazov a hrozby vecneho utrpenia by nic dobre neurobili. A ak to robia kvoli tomuto, nie je to len pokrytectvo?

Keby "krestanstvo" bolo len "prikazy a hrozby - aby ludia nieco robili", tak by to bolo nie len pokrytectvo, ale aj zrada krestanstva.... Dobre sa je trosku zorientovat, co to je krestanstvo a krestanska etika.

Citácia:
Preco su duchovni takto zvyhodnovani? Ostatni ludia musia zhanat 100%.

Nebola rec o duchovnych, ti dostavaju platy ako stredoskolski ucitelia - viac menej... Co je dost slaby plat, a je dobre - ked uz to chceme jasne povedat, ze su plateni z dani vsetkych, pretoze aj sluzia dobru celej spolocnosti.
.
.
hogno
Zaslal: Ut január 20, 2009 12:22 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Citácia:
Keby "krestanstvo" bolo len "prikazy a hrozby - aby ludia nieco robili", tak by to bolo nie len pokrytectvo, ale aj zrada krestanstva.... Dobre sa je trosku zorientovat, co to je krestanstvo a krestanska etika.

Bohuzial (toto myslim uprimne), som v tejto teme zorientovany ovela viac ako mnohi krestania, no rad sa dozviem nieco dalsie. Ok, na com je teda zalozena krestanska etika?

Citácia:
Nebola rec o duchovnych, ti dostavaju platy ako stredoskolski ucitelia - viac menej... Co je dost slaby plat, a je dobre - ked uz to chceme jasne povedat, ze su plateni z dani vsetkych, pretoze aj sluzia dobru celej spolocnosti.

Ok, ale pointa zostava rovnaka. Mimovladne organizacie tiez sluzia dobru celej spolocnosti (samozrejme existuju aj cierne vynimky), no ludia v nich nedostavaju "platy ako stredoskolski ucitelia- viac menej". Preco prave duchovni by mali mat tuto vyhodu?

Zaslal: So január 31, 2009 1:55 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
[quote="hogno"]
Citácia:
Bohuzial (toto myslim uprimne), som v tejto teme zorientovany ovela viac ako mnohi krestania, no rad sa dozviem nieco dalsie. Ok, na com je teda zalozena krestanska etika?

Žiadna etika nestojí na príkazoch a zákazoch. Stačí si prečítať hociktorú knižku z etiky. Je tu vždy čosi hlbšie, čo určije, aké sú tie "pravidlá chovania"... V tomto zmysle je tu aj viac druhov etík, aj kresťanských etík...
.

Citácia:
Ok, ale pointa zostava rovnaka. Mimovladne organizacie tiez sluzia dobru celej spolocnosti (samozrejme existuju aj cierne vynimky), no ludia v nich nedostavaju "platy ako stredoskolski ucitelia- viac menej". Preco prave duchovni by mali mat tuto vyhodu?

Pointa nezostáva rovnaká. Duchovní nerobia - aspoň nie bežne - v "mimovládnych organizáciách" - charite... (pokiaľ viem), ale majú iné poslanie a zaradenie. Iste pomáhajú...
.
.
hogno
Zaslal: So január 31, 2009 4:10 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Citácia:
Žiadna etika nestojí na príkazoch a zákazoch. Stačí si prečítať hociktorú knižku z etiky. Je tu vždy čosi hlbšie, čo určije, aké sú tie "pravidlá chovania"... V tomto zmysle je tu aj viac druhov etík, aj kresťanských etík...

Pojem etika si do diskusie vniesol Ty. Preto sa pytam, ze na com teda je zalozena krestanska etika. Moja otazka trva.

Citácia:
Pointa nezostáva rovnaká. Duchovní nerobia - aspoň nie bežne - v "mimovládnych organizáciách" - charite... (pokiaľ viem), ale majú iné poslanie a zaradenie. Iste pomáhajú...

Tak to skusim preformulovat. Moja pointa zostava rovnaka.
Uvedomujem si, ze duchovni nie su organizovani v mimovladnych organizaciach (i ked ako dobrovolnici samozrejme mozu byt). Aj to, ze (niekomu) pomahaju. Tvrdis tiez, ze sluzia dobru celej spolocnosti.
Existuje potom uplne ina skupina ludi. Ti nejakym sposobom posobia v mimovladnych organizaciach. Nie su to duchovni (i ked su medzi nimi aj veriaci, rovnako aj neveriaci). Tiez (niekomu) pomahaju. A ja tvdrim, ze tiez sluzia dobru celej spolocnosti.
Moja otazka je, ze preco by duchovni mali dostavat platy z nasich dani a ludia pracujuci v mimovladnych organizaciach nie? Z akeho dovodu je jedna skupina takto nezmyselne zvyhodnovana.

Inak len tak na okraj: mimovladne organizacie nie su len o charite...

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: