Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Pozitívny humanizmus

Prezentuje humanizmus pozitívny spôsob života (čo je, nie to čo nie je)?

áno  
50%
  [ 1 ]  50%

áno, ale problém vidím v prezentácii  
50%
  [ 1 ]  50%

nie  
0%
  [ 0 ]  0%

Celkom hlasov : 2
AntropologickaKonstanta
Zaslal: So august 14, 2010 2:06 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
svaty_certisko napísal(a):
... Keby sme historicky uvažovali o humanizme, nebyť teroru katolíckej cirkvi a rozšírenosti kresťanského učenia, bol by teraz automatickou záležitosťou všetkých demokratických štruktúr.

Chcel by som sa spýtať či tomu dobre chápem že obsahom tohoto tvrdenia je vlastne že rozšírenosťou kresťanského učenia sa vývoj Európy oproti okolitému svetu značne pozastavil a tak Európa začala postupne zaostávať za týmto okolitým svetom v ktorom sa medzičasom vďaka neprítomnosti kresťanského učenia vytvorili demokratické štruktúry kde sa stal humanizmus automatickou záležitosťou, tak ako napr. tomu iste muselo byť v Papua Novej Guinei kam kresťanstvo preniklo len pomerne nedávno.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
svaty_certisko
Zaslal: So august 14, 2010 3:27 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
RE: Ant.Konšt.

Pozri sa do histórie. Stačí učebnica dejepisu pre ZŠ. Helenizmus a Grécka kultúra bola neskôr zdegenerovaná scholastickými mysliteľmi. Počas stredoveku sa ľudstvu zvlášť nepodarilo uskutočniť kroky vpred. Až nástupom humanizmu sa pokrok v poznaní začal pohybovať dopredu.

Toto tvrdenie však nie je absolútne, ale je tak z 90% pravdivé. Špeciálne do spoločnosti prerastená katolícka cirkev bola vždy antipokroková, v kontraste s humanizmom. Nebyť ideí humanizmu stále by si si myslel, že Zem je doska a je stredom Vesmíru...
Jednoducho, náboženská dogmatickosť je antidynamická tj. anipokroková.

Ešte sa Ťa opýtam: Ako vnímaš idey pozitívneho humanizmu kontra humanizmus (na stránke uvádzanom zmysle)?

Moc ma nebaví sa s Tebou naťahovať o veciach ktoré sú jasné. Snažíš sa racionálne zdôvodniť svoju náboženskú vieru. Uvedom si, že to nie je možné. Ak áno, tak máš z viery len holý fakt.

Čo sa týka Guinei, chceš mi nebodaj naznačiť, že tam nebolo vlastné náboženstvo, resp. humanizmus tam bol ako dominujúci smer?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne august 15, 2010 12:43 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
RE: Ant.Konšt.
Pozri sa do histórie. Stačí učebnica dejepisu pre ZŠ. Helenizmus a Grécka kultúra bola neskôr zdegenerovaná scholastickými mysliteľmi.

Dajme tomu že tomu tak bolo. Keby sa nás však niekto opýtal že si prosí dôkaz, čo by si mu vedel poskytnúť? Ktorý scholastik a akými konkrétnymi činmi zdegeneroval Grécku kultúru? Priznám sa že ja o scholastikoch až tak veľa neviem, ale ak sa mám pripojiť k tým čo ich hania musím vedieť zdôvodniť že začo, nestačí mi len samotné prehásenie že ten a ten bol zlý.
Čo sa týka kresťanstva a gréckej kultúry, považuješ mať celú plejádu bohov od Zeusa-Jupitera-Dia ("riadi ľudské osudy, pozná tiež budúcnosť a oznamuje ju ľuďom rozličnými znameniami ako hromom, bleskom, letom alebo hlasom vtákov, vo sne...") cez Apolóna (mal svoju veštiareň v Delfách) až po Dianu-Artemidu (pripisovala sa jej ochrana nočného čarodejníctva) za lepšiu alternatívu ako mať jedného kresťanského Boha? To by ale bola pekná výmena! O ostatných "členoch kabinetu" vlády gréckych bohov ako napr. Áres- Mars, Bacchus teda "gréckej kultúry" si prečítaj sám napr. v knihe "Rímske reálie pre právnikov", kde sa okrem iného píše: "Náboženstvo malo nesmierny vplyv na rímsky život po celý čas trvania rímskej ríše". Prečo by zrovna pohanské náboženstvo malo byť lepšou alternatívou ako kresťanstvo?
Jan Novotný napísal(a):

Právě Whitehead ve své knize Science in the Modern World (existuje slovenský překlad) hledá souvislosti mezi mimořádným vzestupem evropské vědy od 16. století a křesťanskou racionalitou. Whitehead přitom nepopírá, že věda se vyvíjela zprvu v opozici k náboženství. Vidí jejich vztah asi tak, že židovské a křesťanské náboženství nahlíží Boha jako racionální bytost, která si klade jisté cíle a řídí se pro jejich dosažení určitými principy, na rozdíl od např. řeckých či orientálních bohů, jejichž chování je prostě nevyzpytatelné. Proto se křesťané snažili svého Boha hlouběji pochopit a v rámci teologie vybudovali nástroje (logickou argumentaci) schopné později využití v přírodních vědách. Aforisticky říká, že teologický princip rozumu založeného na víře změnila novověká věda v princip víry založené na rozumu.

Toto tvrdenie však nie je absolútne, ale je tak z 90% pravdivé. Špeciálne do spoločnosti prerastená katolícka cirkev bola vždy antipokroková, v kontraste s humanizmom. Nebyť ideí humanizmu stále by si si myslel, že Zem je doska a je stredom Vesmíru...
Jednoducho, náboženská dogmatickosť je antidynamická tj. anipokroková.

Práve že o tej doske sa v Biblii nič nepíše (a tak je nesmierne obtiažne si ju predstaviť ako súčasť nejakej "dogmy"), no zato tá kultúra o ktorej píšeš že by to bolo to pravé orechové ju pozná pod názvom Ptolemajovská sústava a skutočnosť je taká že niekto z kat.cirkvi sa odklonil od Biblie a dal na grécky píšuceho vedca (t.j. na grécku kultúru) a to bol práve kameň úrazu... Možno analogicky by spravila rovnakú chybu keby teraz opäť pod nátlakom tzv. moderných vedcov predčasne prijala napr. evolučnú teóriu tak ako vtedy prijala Ptolemaiovu. To že sa však montovala do nových teórií je bez debaty odsúdeniahodné, ale bolo by načim skutočný priebeh sporu rozanalyzovať do detailov aby nevznikali fámy a prekrútenia skutočných postojov. Napríklad čo sa týka vety "nebyť humanizmu", skutočnosť je taká že nebyť kňaza Koperníka s jeho heliocentrickou sústavou, stále by som si myslel že Zem je doska tak ako o tom presviedčal grécky vedec považovaný vtedy za moderného a kt. názor prevzala aj kat.cirkev, lebo ho bola plná spoločnosť a nikto nechcel počuť nič iné, tak ako dnes je celá spoločnosť presiaknutá napr.evolučnou teóriou (osobne nie som proti evolúcii ale mnoho vecí o kt. sa tvrdí že poskytuje vysvetlenie v skutočnosti pod drobnohľadom súčasného stavu vývoja vedy neobstojí, napr. vývoj vedomia)... Prečo by cirkev mala veriť svojmu kňazovi Koperníkovi keď všetci veria supervedcovi formátu Ptolemaia?

Ešte sa Ťa opýtam: Ako vnímaš idey pozitívneho humanizmu kontra humanizmus (na stránke uvádzanom zmysle)?
Tejto otázke sa musím priznať nerozumiem, naozaj neviem v čom je rozdiel medzi pozitívnym a len humanizmom.

Moc ma nebaví sa s Tebou naťahovať o veciach ktoré sú jasné. Snažíš sa racionálne zdôvodniť svoju náboženskú vieru. Uvedom si, že to nie je možné. Ak áno, tak máš z viery len holý fakt.
Ktorým svojim výrokom som sa podľa Teba snažil racionálne zdôvodniť svoju vieru?
Čo sa týka Guinei, chceš mi nebodaj naznačiť, že tam nebolo vlastné náboženstvo, resp. humanizmus tam bol ako dominujúci smer?
Ale vlastné náboženstvo bolo aj v grécku, aj v ríme, do ktorého prišlo kresťanstvo, teda tam kde kresťanstvo malo údajne spôsobiť pribrzdenie rozvoja. To čo chcem naznačiť je že téza o kresťanstve ako brzde rozvoja asi nie je pravdivá, lebo ostatný svet kde kresťanstvo nebolo prítomné a teda nemohol byť ním brzdený sa bez tohoto kresťanstva ktovieako dopredu nepohol.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
svaty_certisko
Zaslal: Ne august 15, 2010 3:32 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
AntropologickaKonstanta napísal(a):

Tejto otázke sa musím priznať nerozumiem, naozaj neviem v čom je rozdiel medzi pozitívnym a len humanizmom.

Tak čo sa "hrabeš" do témy, ktorej nerozumieš. Bež do "Polemiky o viere a ideológii".

Aspoň si si mohol, teda, prečítať tému a nie reagovať kam ťa vietor prinesie.
[/u]
Lemmy
Zaslal: Št august 19, 2010 10:51 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6826 Bydlisko: Mám.
Lemmy napísal(a):
... ale dištancujem sa od prvých dvoch "neprirodzených" odstavcov.

Ľahko sa píše nesúhlasím. O to ťažšie sa konkrétne vysvetľuje prečo. Vyjadrenie nesúhlasu a nekonkretizácia skutočnosti, s ktorou súhlasím, je prejavom určitého druhu prílišnej ľahkosti ponímania problematiky.

Preto hovorme o veciach, ktoré sú a nie o tých, ktoré nie sú.

Dobre, tu sme sa zásadne nepochopili. Jednoducho, my sa tu v názore rozchádzame, a nemám dôvod to nejako zdôvodňovať, lebo niet čo… Ak sa niekto zaoberá lietajúcim čajníkom medzi Jupiterom a Saturnom, tak čo ja s tým? Nech sa zaoberá! Neberiem, neupieram druhým ľuďom, aby sa čímkoľvek zaoberali, čo ich zaujíma. Nemusím zdôvodňovať, prečo ma nezaujíma lietajúci čajník medzi Jupiterom a Saturnom, lebo môj život je krátky. Zhruba preto! (Bez urážky.) Ale k veci:

Vložil si vyššie aj obrázok akejsi Matky Prírody. Hmm. Takými obrázkami sa vzrušujú aj napríklad kozmohumanisti. Dosť výstižne zdôrazňujú, že kozmohumanizmus je učenie Zlatého veku Stvoriteľa. Je to náboženstvo, aj keď hovoria, že ide o vedu o človeku a o vesmíre. Tu slovo veda má iný význam ako ho chápem ja (alebo ako sa bežne dnes chápe slovo veda, mimo oblasti náboženských fundamentalistov).

Toto všetko sú veci, javy, ktoré v rámci tejto témy nie sú… lepšie povedané, nemali by byť súčasťou humanizmu… pokojne to prenechám humistom alebo kozmohumanistom… Humisti aj kozmohumanisti sa ešte nedokázali odpútať, odrezať, zbaviť (je potrebné si vybrať výhodné slovo) zastaralých názorov, a akosi majú potrebu miešať hrušky s kalerábom.

Hrušky mi chutia, a kaleráby nech tlačia do lebky druhým (lepšie, keby netlačili vôbec). Snažím sa, aby sa im nepodarilo natlačiť kaleráby do mojej hlavy. Preto sa ako tak vzdelávam, čítam, a snažím sa myslieť tak, aby ma ich kaleráby neovplyvnili až do tej miery, že už nerozpoznám hrušky od kalerábov.

Zaslal: Št august 19, 2010 10:57 am Odpovedať s citátom
Aj napriek tomu, čím sa zaoberá humista, je mi sympatický v čestnosti, lebo hneď každého upozorní, že humizmus je filozofia a zároveň náboženstvo.

Humizmus

Zaslal: Št august 19, 2010 4:27 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
PE: Lemmy

V prvom rade sa chcem vyjadriť k Tvojmu smiešnemu vytýkaniu mojej voľby ilustračného obrázka. Skonštatovať môžem: pre stromy nevidí les. Obrázok je tam len pre predstavu krásy, veľkosti a sily prírody a chápania prirodzenosti sveta. Nemá priamy súvis s textom, len dokresľuje. Ty vidíš spiritualitu aj tam kde žiadna nie je.

Lemmy napísal(a):
Aj napriek tomu, čím sa zaoberá humista, je mi sympatický v čestnosti, lebo hneď každého upozorní, že humizmus je filozofia a zároveň náboženstvo.

Humanista sa zaoberá neexistenciou ničoho (boha, bohov) a omáčky okolo. Humanizmus v poňatí terajších humanistov sa zaoberá odmietaním ničoho. Teda je to dvakrát nič. K tomuto 2Xniču by bolo dobré pripojiť niečo, aspoň smerovanie - pozitívny humanizmus, ktorého východiskom by moholi, dajme tomu, byť ideály humanizmu nasledujúci po stredoveku.

"Nič nie je". - to je všetko? To je všetko čo ponúka humanizmus? Naozaj ponúka len veľké nič. Jednoducho toto konštatovanie zaradím do svojho svetonázoru a už som humanista? Aké ľahké! Aké zbytočné!
Lemmy
Zaslal: Št august 19, 2010 4:45 pm Odpovedať s citátom
Humanizmus v poňatí terajších humanistov sa zaoberá odmietaním ničoho.

Tak sa to nedá! Veď ani toto nie je pravda, že humanisti sa zaoberajú odmietaním akéhosi ničoho. Škoda reči! Na začiatku som upozornil, a ponúkol, že čo je humanizmus, bez ohlasu. Vidím, že bude zbytočné ďalej reagovať. Na to NIČ NIE JE treba zabudnúť, a nezaoberať sa tým, ak máme diskutovať o humanizme. Inak nevidím dôvod ďalšej diskusie v tejto téme. Už som sa vyjadril, že to bude ako mlátenie prázdnej slamy, ak sa budeme vracať kamsi do stredoveku, či neviem kde, ak máme hovoriť o humanistike. Ak mám ďalej diskutovať v téme, ktorá si zakladá na niečom kladnom u humanistov, tak hovorme o tom, čo je, a zabudnime na to, čo nie je (koho to zaujíma?). Hovorme o kvalite života, o pravde, o cnostiach, je toľko vlastností, až až… Po lopate: humanizmus je súhrn dačoho, nie ničoho. Dačo: to je niečo konkrétne, to nie je to NIČ.

A ešte poznámka: Vzhľadom na to ako povrchne čítaš moje názory, obávam sa, že podľa toho, ako si odcitoval, že si pletieš aj humistov s humanistami. Má význam potom diskutovať? O čom?

Mám iný názor na to, akí majú byť humanisti. A hlavne to posudzujem podľa seba. A vyššie som a pripomenul, že kto to nevie pochopiť, že si pokojne môže zameniť slovo humanista s brajtom, a má to rýchlejšie vyriešené, a nebude mať v tom prípadný zmätok. Nerád miešam hrušky s kalerábmi. Rolling Eyes

Zaslal: Št august 19, 2010 8:12 pm Odpovedať s citátom
Aké tieto "parametre" má humanizmus?
Hovorme napríklad o dobročinnosti.

Dobročinnosť zahrnuje milotu, sympatiu, nezištnosť a súcit. Prejavom dobročinnosti je urobiť dobrý skutok, pomáhať skutkom alebo radou, byť ľudomilom, dávať dary. Je to pozitívna túžba pomáhať iným, zlepšovať ich život, rozdeľovať milodary a príspevky, zmierňovať biedu a šíriť šťastie.

Niektorí ľudia majú také obmedzené prostriedky, že im neostáva veľa na rozdávanie. Ale žičlivý človek zíde aj zo svojej cesty, aby mohol urobiť dobrý skutok.

Nemusí to byť nič zvláštne. Stačí uvoľniť miesto v preplnenom autobuse alebo vlaku, pomôcť slepému prejsť cez cestu, ponúknuť pomocnú ruku ranenému, potešiť zarmúteného. Ide o to, aby sme podľa možností urobili všetko pre zmiernenie niečej biedy alebo trápenia, a ak je to potrebné a možné, aby sme sa oňho postarali, prípadne prispeli k jeho opatere, výchove, radosti a šťastiu. Mnohí ľudia zistili, že je príjemnejšie dávať ako dostávať a že radosť z dobrého skutku je väčšia, ako potešenie zo sebeckého užívania.

Zaslal: Št august 19, 2010 9:16 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):
Vzhľadom na to ako povrchne čítaš moje názory, obávam sa, že podľa toho, ako si odcitoval, že si pletieš aj humistov s humanistami. Má význam potom diskutovať? O čom?

Tak z tohoto sa mi inak zatočila hlava! Že humisti! Čo som sa zatiaľ stretol s humanizmom v rámci Slovenska aj sveta (periodiká mi chodia na facebook) je to hlavne o popieraní náboženských dogiem. T.j. Boh=nič, popieranie ničoho. Akosi nevidno ostatné aktivity. Pritom humanizmus má podstatnú zložku, ktorou je zameranie na človeka. Je to deprimujúce, akú časť svojej aktivity venujú humanisti antikampane náboženstiev.

Teraz si tu síce napísal humanitu, ale aké sú ďalšie pozitíva? Podľa definície, humanizmus si kládol za cieľ obrodenie človeka a rozvoj ľudskej osobnosti v duchu antických ideálov. Najvýznamnejším humanistom - zakladateľom bol Erazmus Rotterdamský http://korzar.sme.sk/c/4558966/erazmus-rotterdamsky-bol-povazovany-za-najvacsieho-ucenca-doby-knieza-humanizmu.html. Na začiatku hnutia nie je badateľný ateizmus, ale výrazný odklon od cirkvi.

Viem, že terajší humanizmus je iný, ale pôvod by som hľadal v historickom humanizme. Kde sa stratili ideály progresu človeka v sfére duchovnej aj telesnej? Zostalo len bezbrehé kritizovanie náboženstiev. Keď si pozriem produkciu humanistov takmer tam nenájdem materiál, ktorý by aspoň náznakom nenapádal ideály náboženstiev.

Hovorím o pozitívnom humanizme. O humanizme, ktorý vytvára hodnoty pre človeka a spoločnosť. Tvrdím, že pozitívny humanizmus sa úplne vyrovnal s nezmyselnosťou náboženstiev a náb. viery. Neneguje, práve naopak. Je tvorivý. Poskytuje návody, doporúčania, smer... Pozri sa s otvorenými očami na terajší humanizmus. Ja vidím, len menšinovú zatrpknutosť z neprijímania "myšlienok" humanizmu z dôvodu silnej negácie v samotnom humanizme.

Ak chceš, v skratke mi tu napíš čo je na súčasnom humanizme pozitívne, v zmysle skutočné, hmatateľné, tvorivé, vytvárajúce? Humanita je málo...

PS: FURT SA NEČERTI!
Lemmy
Zaslal: Št august 19, 2010 9:27 pm Odpovedať s citátom
Ak chceš, v skratke mi tu napíš čo je…

S čím máš problém? Veď si to prečítaj od začiatku, celé, a sústreď sa…

Už v príspevku z: Ut august 10, 2010 12:17 pm

Pokojne si môžeme zadať ako prvý parameter slovo "dobro" v rôznych obmenách, od "byť dobrým" až po dobročinnosť.

Teraz som zakončil o dobročinnosti, a ty stále hudieš svoje. Už som tu vypísal dosť, čo pre mňa znamená byť humanistom, ale ak chceš stále točiť o tom, čo NIE JE, tak pre mňa sa táto téma stáva bezpredmetnou. Budem sa venovať niečomu zmysluplnému (ak nezmeníš svoj postoj k humanizmu).

Výber si, buď chceš hovoriť o humanistoch, alebo o kritike mytológií. Už som sa vyjadril, že humanistov čaká ešte veľa práce aj s odmytologizovaním samotného humanizmu.

Mne sa páči ako sa Werich v jednom rozhovore vyjadril, keď hovoril o vede a umení. Newton prišiel na to, že je nejaká gravitácia. A Shakespeare zasa napísal Hamleta. Ale aj keby Newton nevedel nič o gravitácii, ona tu aj tak bola. Ale bez Shakespearea nie je Hamlet.

Zaslal: Pi august 20, 2010 1:58 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):

Výber si, buď chceš hovoriť o humanistoch, alebo o kritike mytológií. Už som sa vyjadril, že humanistov čaká ešte veľa práce aj s odmytologizovaním samotného humanizmu.

(Mne sa páči ako sa Werich v jednom rozhovore vyjadril, keď hovoril o vede a umení. Newton prišiel na to, že je nejaká gravitácia. A Shakespeare zasa napísal Hamleta. Ale aj keby Newton nevedel nič o gravitácii, ona tu aj tak bola. Ale bez Shakespearea nie je Hamlet.)

Máš pravdu, ale skutočnosť je taká, že mytológiou humanizmu sa výrazne stalo negovanie náboženských ideí. Svojou témou chcem načrtnúť, že je tu dúfam , niečo viac ako len antináboženské cítenia. Chcel by som zdôrazniť, že u humanizmu, vychádzajúceho zo starého humanizmu by malo byť typické práve pozitívne zameranie na človeka. Antika dávala za vzor kalokagátiiu, múdrosť, sebabozvoj, sebazdokonaľovanie, uvedomelosť a podobne. Čakal by som od humanizmu zaoberanie sa do hĺbky týmito tézami.

Pozri si periodiká "Zošity humanistov" alebo "Prometheus" nezoberajú sa spomínanými tézami ani najmenej, stále dokola antikresťanstvo, antinádoženstvo, popieranie všetkého mystického. Kde je zameranie na rozvoj človeka, kde je užitočnosť v prospech poločnosti?

Napísal si niektoré osobnosti, ktoré minimálne sympatizovali s humanizmom. U nich tézy sebarozvoja, sebazdokonaľovania, pohybu vpred boli samozrejmosťou. Kde sa tieto cnosti stratili u súčasných humanistov?
Lemmy
Zaslal: Pi august 20, 2010 4:23 pm Odpovedať s citátom
Svojou témou chcem načrtnúť, že je tu dúfam , niečo viac ako len… Kde sa tieto cnosti stratili u súčasných humanistov?
Niečo viac som ponúkol na začiatku, a aj na konci… ignoruješ to, čo dodať viac?
Na otázku neviem, či je dôvod reagovať, neviem o tom, žeby sa stratili, u koho? Kto sú v tejto otázke súčasní humanisti?

Zaslal: Pi august 20, 2010 7:06 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):
Svojou témou chcem načrtnúť, že je tu dúfam , niečo viac ako len… Kde sa tieto cnosti stratili u súčasných humanistov?
Niečo viac som ponúkol na začiatku, a aj na konci… ignoruješ to, čo dodať viac?
Na otázku neviem, či je dôvod reagovať, neviem o tom, žeby sa stratili, u koho? Kto sú v tejto otázke súčasní humanisti?

Zvláštne, že ty stále zdôrazňuješ, čo píšeš, čo si napísal. Fakt je, ale to, že to REÁLNE nie sú hodnoty humanistov, ale tie napísané Tvoje. Mňa zaujíma konkrétne tézy humanistov, ktoré sú pozitívne a jasne určené- zachytené. Ja vidím humanizmus tvorený nie ideami humanizmu nasledujúcom po stredoveku, ale -izmus, ktorý všetku svoju energiu sústreďuje na antikampaň náboženstva, špecializovane kresťanstva.

Už som tu niečo o tom napísal. A môj pohľad sa pomaly ale iste mení v neprospech humanizmu ako v zásade a výlučne opozitného -izmu, ktorý ponúka len negáciu. Vidieť to na drvivej väčšine materiálov, ktoré humanizmus (v súčasnosti) vyprodukoval.

RE:
+ (súčasný) humanisti = tí humanisti, ktorý napr. napríklad tvoria tento web, spoločnosť Prometheus, zahraniční humanisti združujúci sa pod logom, ktoré som uviedol na začiatku. Ich charaktristikou je produkcia takmer výlučne materialóv zameraných proti náboženstvu, cirkvi

+ (starí) humanisti = jednotlivci a skupiny, ktorých heslom je odklon od cirkvi, nábožensta s dôrazom na človeka vychádzajúc s antických ideálov, zjednodušene: v centre pozornosti stojí človek nie Boh. Ich charakteristikou je významná, hodnotná a širokosiahla tvorba v mnohých oboroch.
Lemmy
Zaslal: Pi august 20, 2010 9:04 pm Odpovedať s citátom
+ (súčasný) humanisti = tí humanisti, ktorý napr. napríklad tvoria tento web

No, tu by sa asi patrilo ukázať na niečom, na čom sa zakladá tento názor. Inak ho môžem pokojne považovať za osočovanie, za ohováranie, za klamstvo, pokojne akokoľvek záporne… Čo o týchto ľuďoch vieš? Ale nepouži neprípustné argumentum ad hominem.

Ukáž, kde, z čoho presne vychádzaš, že si zistil, že sa stratili…

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 3 z 4
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: