Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Pozitívny humanizmus

Prezentuje humanizmus pozitívny spôsob života (čo je, nie to čo nie je)?

áno  
50%
  [ 1 ]  50%

áno, ale problém vidím v prezentácii  
50%
  [ 1 ]  50%

nie  
0%
  [ 0 ]  0%

Celkom hlasov : 2
svaty_certisko
Zaslal: Ne august 08, 2010 12:19 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Zdravím všetkých, ktorí sa vlastným presvedčením zaoberajú humanizmom.

Chcem sa Vás popýtať na všetky propozitívne tézy v humanizme. Časť z nich bola zverejnená aj v staršom vydaní elektronického Prometeusa. Číslo som si nestihol stiahnuť, takže by som Vás chcel poprosiť o znovuzverejnenie "zásad" humanistu. Taktiež by bolo vhodné tézy rozvíjať a smerovať ku konkrétnym tézam humanizmu ako takého. Viem, že mnohé bolo napísané a zverejnené, ale bolo by vhodné prezentovať pozitívne body ďalej.

Prosím v tejto téme zverejnite okrem svojích názorov aj vypovedané skutočnosti o humanizme pre humanistov, prípadne toho sa týkajúce webové linky.

Samozrejme nevylučujem diskusiu a konkretizáciu jednotlivých bodov, rozdelenia humanizmu, smery...

Ďakujem.
Sv. Čert
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Po august 09, 2010 5:42 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6514 Bydlisko: Mám.
Ak sa spomenie pozitívny, potom zrejme je aj negatívny. Či nie?

Asi ako je pozitívny christianizmus, aj negatívny christianizmus.
Asi ako je pozitívny moslimizmus, aj negatívny moslimizmus.

Christianizmus = kresťanstvo.
Moslimizmus = islam.

Schválne som použil -izmy, aby vyznelo, čo chcem zdôrazniť. Je totiž chybou jazyka, že pre určité svetonázory používame slová končiace na nejaký -izmus, a pre iné svetonázory, či ideológie používame -am, či -stvo…

Platí, že tie horšie (negatívne) treba potláčať, a snažíme sa tie lepšie (pozitívne) zdôrazňovať. Čím je menej (alebo žiaden) negatívny, tým lepšie.

Aj tak vieme, že nie sme až takí ideálni, ani dokonalí humanisti. Základ je, že sme! A dúfam, že sa aj snažíme žiť tak, aby sa to dalo zhodnotiť ako pozitívny spôsob života. Či nie?

Zaslal: Po august 09, 2010 9:51 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Presne tak Lemmy !!
Najlepšie by bolo keby nebol žiadny -izmus.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
svaty_certisko
Zaslal: Ut august 10, 2010 12:55 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):
Ak sa spomenie pozitívny, potom zrejme je aj negatívny. Či nie?

Rozhodne NIE.
Opakom pozitívny, v tomto zmysle, je buď pasívny príp. výlučne negujúci.

Pozitívny v tomto význame znamená VYTVÁRAJÚCI (v slovníku: skutočný). Myslia sa tým reálne hodnoty, morálka, etika, životné zásady a stanoviská, životný štýl, názorová orientácia... Niečo hodnotné prinášajúci.

Aké tieto "parametre" má humanizmus? Ak je to čisté potieranie náboženstva a jeho dogiem, rozhodne nie je pozitívny.

Aký je teda moderný humanizmus? Čo vytvoril pre jednotlivca a spoločnosť?

...

Ešte doplním:

It´s time to grow up! (prekl.: Je čas vyrásť!)
- myslí sa tým vyrásť výlučne len z náboženstva? (nepozitívne)
- alebo sa tým myslí vyrásť ako človek (mentálne, telesne, vzdelanostne ...)? (pozitívne)

...

Ťažko napríklad považovať za pozitívny skepticizmus, ktorý sa obmedzuje na "kritiku" všetkého. Rovnako relativizmus neprináša svojím postojom nič pozitívne v spomínanom zmysle.

Naopak kresťanské učenie prináša mnoho reálneho spoločnosti aj jednotlivcovi. Aj keď sa dá významne polemizovať o absolútnej správnosti kresťanských téz a tvrdení, predsa je tu vyhranený kresťanský svetonázor, ktorý zasahuje do takmer všetkých sfér spoločnosti. Jeho úspech je práve v tom, že je v mnohom zhodný s všeobecne uznávanými názormi a postojami a je vo svojej podstate veľmi prospoločenský. Vďaka tejto stratégii bolo kresťanstvo (koniec koncov všetky náboženstvá pochádzajúce s judaizmu) tak úspešné.
Zo začiatku sa jemne vtieralo do povedomia spoločnosti a bolo veľmi dobre prímané a "vyraďovalo" pôvodné náboženstvo. Keď získalo na sile, začalo nechvalnú tvrdú expanziu. Tá bola úspešná nielen pre jej prospoločenské zameranie, ale aj pre vyškolených nadšencov, ktorý znášajúc príkoria rozširovali náuku ďalej.
Ako príklad nám môžu slúžiť Solúnski bratia, ktorý nielenže šírili Božie slovo, ale zároveň priniesli nám Slovanom prijateľné písmo (prospoločenský akt). ...

Ak chceme, aby sa humanizmus viac rozširoval nestačí nám pravdivá skutočnosť. Humanizmus stojí pred výzvou silne organizovaného, štruktúrne silného a hlboko zakoreneného kresťanstva. Jeho vyspelosť dokazuje aj zvláštny systém, ktorým sa pomáha vysporadúvať s pochybnosťami svojich "ovečiek". Dôraz treba klásť nielen na zdôrazňovanie chýb a nelogickostí judaistických náboženstiev a rôznych náboženských spoločností, ale treba poskytnúť aj všeobecné náhradné alternatívy pre jednotlivcov a spoločnosť. Budovaním pozitívneho humanizmu docieľujeme rozširovanie ideí do hlbšieho povedomia. Čiste len odmietavé stanovisko voči náboženstvám, je nielen vyčlenujúce, ale namiesto pretransformovania jednotlivcov smerom od náboženstva k humanizmu, môže vzbudzovať odpor až nenávisť.

Píšem to hlavne preto, aby sme sa nielen zamysleli, ale aj niečo vykonali pre postupné budovanie (pozitívneho) humanizmu na Slovensku.
scirocco
Zaslal: Ut august 10, 2010 7:53 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Čertisko, znovu ti to hovorím, ty si veriaci. Trochu viac zdravej skepsy, najmä voči takýmto blabolom by ti určite prispelo.
Lemmy
Zaslal: Ut august 10, 2010 12:17 pm Odpovedať s citátom
svaty_certisko napísal(a):
Aké tieto "parametre" má humanizmus?
Nerobil by som šlabikár z humanizmu, ale je predsa veľa vecí, ktoré sa dajú opísať. Aj už sú opísané. Napríklad kniha Etika humanizmu od Paula Kurtza, alebo ktorákoľvek podobná kniha, ktorá sa venuje etike humanizmu, teda humanistike.

Pokojne si môžeme zadať ako prvý parameter slovo "dobro" v rôznych obmenách, od "byť dobrým" až po dobročinnosť.
Lemmy
Zaslal: Ut august 10, 2010 12:22 pm Odpovedať s citátom
Ďalším takým parametrom môže byť pravda.

Zaslal: Ut august 10, 2010 9:33 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
scirocco napísal(a):
Čertisko, znovu ti to hovorím, ty si veriaci. Trochu viac zdravej skepsy, najmä voči takýmto blabolom by ti určite prispelo.

Ak chceš, napíš mi, ak sa odvážiš, v čo si myslíš, že verím. Bez tohoto poznania sú tvoje výroky hodné ako nápisy na verejných záchodkoch...
dedukuj... !
scirocco
Zaslal: Ut august 10, 2010 9:40 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Ak chceš, napíš mi, ak sa odvážiš, v čo si myslíš, že verím.

Veríš v humanizmus ?
Lemmy
Zaslal: Ut august 10, 2010 9:50 pm Odpovedať s citátom
Rovnako relativizmus neprináša svojím postojom nič pozitívne v spomínanom zmysle.

Čo znamená v tejto vete slovo relativizmus? Lebo dosť do hĺbky toto rozobral napríklad Stephen Law v Boj o myslenie detí (kapitoly VI. – VIII.) alebo aj dávnejšie, už v ZH č. 4:
Theodore Schick Jr. napísal(a):
Názor, že viera určuje, čo je správne, je známy pod označením „subjektivizmus“ alebo „relativizmus“.
Aj tento je skvelý článok: Čo je zlé na relativizme.

Zaslal: Ut august 10, 2010 9:56 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
Veríš v humanizmus?
Nečakal by som, že položíš takúto otrasnú otázku. To zasa mňa by zaujímalo, že čo v tej otázke znamená slovo "veríš" a čo "humanizmus". Rolling Eyes Ouch

Ale skúsme hútať: Pýtaš sa nejako takto? Myslíš si, že názor byť dobrým človekom je správny? Alebo čo vyjadruje tvoja otázka? Horšie sa asi ani teológovia nepýtajú. U nich sa to však očakáva, lebo im je taká reč zrozumiteľná.

Zaslal: Ut august 10, 2010 10:08 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
scirocco napísal(a):
Veríš v humanizmus ?

Slušnosťou je odpovedať na otázku odpoveďou a nie otázkou.

V čo mám veriť? Veriť v odmietanie? Negáciu všetkého náboženského? Veď to je samozrejmé. Racionalita prirodzene dedukuje takéto tézy. Potrebujeme -izmus aby sme toto vedeli? -izmus by mal byť čosi viac. Mal by ponímať široké spektrum otázok spoločnosti aj jednotlivca. Obmedzenie -izmu na pár jednoduchých právd neznamená prakticky nič. Všetky -izmy by mali tvoriť viac ako len sústredenosť na popieranie.

Keď sa jedná o mňa, vieru a humanizmus, verím v perspektívu základných myšlienok humanizmu.

lemmy napísal(a):
Ďalším takým parametrom môže byť pravda.

Samozrejme, základné tézy humanizmu sú samozrejme bližšie absolútnej pravdivosti ako náboženské doktríny. Pravda je však holý fakt. Úspešne podať pravdu spoločnosti sa dá zastrešením celého systému, ktorý pravdu pomáha, obzvlášť vtedy ak je pravdivosť v rozpore so zaužívaným. Prijatiu pravdivosti napomáha viacero skutočností. Jednou z nich je aj prijateľnosť, ktorá zabezpečuje ľahký prechod pravdy do vedomia spoločnosti. Budovanie pozitívneho humanizmu napomáha včleňovaniu základných ideí humanizmu do povedomia jednotlivcov.

lemmy napísal(a):
Etika humanizmu od Paula Kurtza

... ešte som nemal možnosť, možno by bolo podnetné pár téz spomenúť aj tu na fóre

Naposledy upravil svaty_certisko dňa Ut august 10, 2010 10:21 pm, celkom upravené 1 krát.
Lemmy
Zaslal: Ut august 10, 2010 10:15 pm Odpovedať s citátom
Etika humanizmu od Paula Kurtza
... ešte som nemal možnosť, možno by bolo podnetné pár téz spomenúť aj tu na fóre
No, a mne sa vidí, že lepšie bude, až mi povieš, že si túto knihu už prečítal.

Zaslal: Ut august 10, 2010 10:18 pm Odpovedať s citátom
Samozrejme, základné tézy humanizmu sú samozrejme bližšie absolútnej pravdivosti ako náboženské doktríny.

Čo znamená slovo "absolútnej" v tejto vete?

Zaslal: Ut august 10, 2010 10:24 pm Odpovedať s citátom
Budovanie pozitívneho humanizmu napomáha včleňovaniu základných ideí humanizmu do povedomia jednotlivcov.
Vyjadruje táto veta približne to, čo raz povedal Paul Kurtz?

Citácia:
Sekularizmus a humanizmus patria medzi najmocnejšie intelektuálne a etické prúdy modernej civilizácie. Ich vplyv sa prejavuje na celej planéte. Mocnejú od čias renesancie: vďačíme im za vznik modernej vedy, osvietenstvo, demokratické a sekulárne revolúcie, rozvoj spotrebiteľskej ekonomiky, ktorá zabezpečuje predmety dennej potreby pre obyčajných ľudí atď.

Hľadá sa: Morálna výchova pre sekulárne deti

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 4
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: