Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Kto potrebuje ateistickú cirkev?

NittaSajury
Zaslal: Ut február 27, 2007 6:24 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 27 január 2007 Príspevky: 13
Iste, scientologicka cirkev je kapitola sama o sebe. Ten blog som citala.(K tejto veci mozem odporucit Margery Wakefield: Za mostom je Xenu)

A tiez je mi jasne ze ateisticke nabozenstvo ci cirkev je konina, ked si clovek uvedomi ze s cim sa spaja pojem cirkev. Ale tu ide o sposob financovania a nie o hru zo slovickami.

Lemmy
Reagovala som na toto: "Ak zhodnotím snahy týchto samozvaných "ateistických mesiášov" — zakladateľov "ateistických" cirkví, zdá sa mi, že popieranie boha a nadprirodzených javov dehonestujú svojim pomýleným vysvetľovaním a stavajú ho na rovnakú úroveň s teizmom"

Zaslal: Ut február 27, 2007 6:56 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 163
Ak ide o financie, potom bojujme za to, aby zo štátu dostávali peniaze aj organizácie združujúce ľudí bez vyznania ako je to v Holandsku a nehrajme sa na teistov, ktorí veria, že neveria, zakladaním nejakých smiešnych cirkví.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
NittaSajury
Zaslal: Ut február 27, 2007 11:13 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Ja osobne som za to aby sa nefinancovalo nic. Teda som za odluku cirkvy od statu.
A este jedna vec a to dost dolezita. Islo o poukazanie na diskriminaciu. A tiez islo o to aby sa nad tym ludia zamysleli.
Nemyslim ze sa tu niekto hra na teistov, ktory veria, ze neveria.

A este ta vec k tvojmu presvedceniu a viere. Ateizms aj teizmus nesie v sebe kus psvedcenia a kus viery. Fyzikalne zakony nemozu popierat existenciu ci neexistenciu boha. Nie je mozne dokazat ci boh existuje alebo nie, preto je uplne zbytocne rozpravat o tom v rovine vedeckej. Fyzika sa (pokial viem) nezaobera (ne)existenciou boha. Je to uplne zbytocne. Do vedy nepatri viera v boha, a do viery v boha zas veda.
No a kedze neexistencia boha nie je dokazana, v postoji neveriaceho k bohu musi byt aj kus viey ze neexistuje, lebo aj napriek mnohym dokazom bozej neexistencie(napr. aj tych fyzikalnych, ktore sice nemaju za ciel vyvracat boziu existenciu, ale my si ich tak casto vykladame) nemame istotu.

Zaslal: St február 28, 2007 1:07 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
NittaSajury napísal(a):

No a kedze neexistencia boha nie je dokazana, v postoji neveriaceho k bohu musi byt aj kus viey ze neexistuje, lebo aj napriek mnohym dokazom bozej neexistencie(napr. aj tych fyzikalnych, ktore sice nemaju za ciel vyvracat boziu existenciu, ale my si ich tak casto vykladame) nemame istotu.

Je dokazetlne ze zena po pohlavnom styku /penetračnom kde dôjde k penetrácii/ a následne otehotnení a pôrode ostane pannou a dalej je dokazatelne ze clovek ktory je mrtvy aj cely den ozije su zjavne nezmysli.
A na tychto bodoch by sme mohli postavit ucenie nocvej ateistickej cirkvi.
Kto uveri ze to tak nie je bude spaseny od upirskej organizacie zvanej cirkev ktora vyciciava nasu krv t.j. peniaze. Ako povedal KLAUS A MIKLOS peniazu su krvou statu.
NittaSajury
Zaslal: St február 28, 2007 1:53 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Zena ktora otehotnie moze byt pannou. Semeno sa moze do vaginy dostat aj inym sposobom ako pohlavnym stykom. Myslim, ze je dokazane, ze vajicko moze byt oplodnene iba spermiou nie bohom(ak nahodou niekto nepouziva pomenvanie boh ako synonimum slova muz) Smile . Iste, clovek ktory je mrtvy uz neozije. Ale nezabudni ze v tom odbobi nemali tolko poznatkov z mediciny ako mame dnes a kludne sa mohli pomylit.
Tieto dva priklady dokazuju, ze co nevedeli ludia vyvetlit vtedy vedou, vsetlili to zazrakom a nie ze boh (ne)existuje. Navyse katolicka cirkev nema patent na boha, take v boha mozu verit aj ludia ktory v cirkvach nie su.

Co sa tyka financovania siekt a nabozenstiev som jednoznacne proti. Nech si kazdy financuje cirkev ktoru chce mat. Kto chce mat katolicku cirkev, nech si ju plati. Kto tuzi po ateistickej cirkvy, kludne nech si ju sponzoruje, ked ho to urobi stastnym.

Zaslal: Št marec 01, 2007 8:38 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
NittaSajury napísal(a):
A este ta vec k tvojmu presvedceniu a viere. Ateizms aj teizmus nesie v sebe kus psvedcenia a kus viery.

Presvedčenie a viera je niečo úplne iné. Ateizmus je presvedčenie, nie je to viera, ale naopak je to absencia viery.

NittaSajury napísal(a):
Fyzikalne zakony nemozu popierat existenciu ci neexistenciu boha. Nie je mozne dokazat ci boh existuje alebo nie, preto je uplne zbytocne rozpravat o tom v rovine vedeckej. Fyzika sa (pokial viem) nezaobera (ne)existenciou boha. Je to uplne zbytocne. Do vedy nepatri viera v boha, a do viery v boha zas veda.

To je pravda. Tvrdenie "boh neexistuje" je postavené na inom princípe. Na to netreba vedu. Tvrdiť o niečom že existuje, môžeme vtedy, ak to je zrejmé z bežnej, každodennej skúsenosti a zhodne sa na tom prakticky každý (napr zem po ktorej chodíme, strom ...), alebo ak to nie je zrejmé, ale je to vedecky dokázané, overené. Napríklad atómy, protóny, elektróny, nevidíme, ale máme dostatok vedeckých pokusov, aby sme mohli tvrdiť že existujú.

O všetkých ostatných veciach, ktoré nie sú predmetom každodennej skúsenosti, alebo nie sú dokázané vedecky hovoríme, že neexistujú.

Boh, duša, nebo peklo, ... je presne z tejto kategórie.

Preto ateizmus nie je viera! Viera je presvedčenie o niečom čo nie je dokázané, alebo zrejmé. Ateizmus je presvedčenie o tom že také veci neexistujú. Wink

NittaSajury napísal(a):

Istota s tým nemá až tak nesúvisí. Ateizmus sa bohom bude zaoberať ak budú pre to existovať pádne dôvody, napríklad niekto pristihne Pánbožka ako hnetie z hliny nového Adama. Wink

Čiže inak povedané dôkazné bremeno (právnici poznajú termín onus probandi) je na strane toho kto tvrdí, niečo čo nie je zrejmé. Ten musí dokázať existenciu toho čo tvrdí. Fyzici to u tých atómov dokázali. Wink
rovnakú povinnosť majú veriaci u Boha, Babo Jagisti u Baby Jagy a podobne.

Nedokazuje sa, nedá sa dokázať neexistencia, niečoho čo nie je zrejmé.

Len na okraj pripomínam, že existenciu Lietajúcej Mačky sme už dokázali Wink
Mona
Zaslal: Št marec 15, 2007 11:58 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Citácia:
Dobry den

neveim ci pisem na spravnu adresu, reagujem na prispevok na forum.humanisti.sk z 10. februara 2007.

Uvadza sa tam moje meno ako vlastnika domeny xxx. Je pravdou, ze som vlastnikom tejto domeny, avsak k asociacii so strankou cirkvi humanistickeho ateizmu doslo omylom.

Moja domena nema vlastny hosting a tak som vyuzival parkovanie domeny na serveri afraid.org. Tvorcovia tejto stranky vsak zneuzili mnou zle nastavene presmerovanie domeny a tak mohli uvadzat svoju adresu ako xxx. Toto presmerovanie bolo pred par tyzdnami zrusene, neviem na akej adrese sa teraz ich stranka nachadza ...

Na požiadanie autora e-mailu som zmienku o ňom vymazala.

Naposledy upravil Mona dňa Št marec 15, 2007 8:33 pm, celkom upravené 1 krát.
robi
Zaslal: Št marec 15, 2007 12:40 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Mona píše:
Mona napísal:
Naďalej si myslím, že ateistická cirkev je blbosť.
A ja vravím:
Katolícka cirkev nie je blbosť?
vari Ježiš Kristus nakázal modliť sa: VERÍM CIRKEV KATOLÍCKU?
Ja ti vravím Mona že Ježiš Kristus to neprikázal.

Arrow
Lemmy
Zaslal: Št marec 15, 2007 1:21 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6893 Bydlisko: Mám.
robi napísal(a):
Mona napísala: Naďalej si myslím, že ateistická cirkev je blbosť.
A ja vravím:
Chápem to takto:

Slovné spojenie ateistická cirkev je hlúpe slovné spojenie.

Samotné slová ako katolícka a cirkev už nechápem ako hlúpe. Rozumiem, čo znamená slovo katolícke, rovnako ako rozumiem slovu cirkev.

Pri ateistickej cirkvi sa mi vidí, že idú hlavou proti stene, a narazia do múra. Very Happy

Mohli lepšie laškovať: Neveriaci veriaci! A či veriaci neveriaci?

Zaslal: Št marec 15, 2007 3:03 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):
robi napísal(a):
Mona napísala: Naďalej si myslím, že ateistická cirkev je blbosť.
A ja vravím:
Chápem to takto:

Slovné spojenie ateistická cirkev je hlúpe slovné spojenie.

Samotné slová ako katolícka a cirkev už nechápem ako hlúpe. Rozumiem, čo znamená slovo katolícke, rovnako ako rozumiem slovu cirkev.

Pri ateistickej cirkvi sa mi vidí, že idú hlavou proti stene, a narazia do múra. Very Happy

Mohli lepšie laškovať: Neveriaci veriaci! A či veriaci neveriaci?

Dobre.
Keď vravíš že takto to nepôjde.
Tak skús vypracovať právny posudok, ktorý by sa dal použiť na súde a prešiel by ktorý by dokázal že RKC nie je RKC a že tým pádom nemá nárok na podporu od štátu.
Alebo aspoň vypracuj taký právny posudok ktorým štát zaviaže cirkev odslúžiť omše na tie úmysli ktoré veriaci požadujú.
Minimálne u miništrácie /kto miništruje aspoň5 rokov bezplatne/
Lemmy
Zaslal: Št marec 15, 2007 4:02 pm Odpovedať s citátom
robi napísal(a):
Tak skús vypracovať právny posudok, ktorý by sa dal použiť na súde a prešiel by...
Doposiaľ mi nepomohol žiaden právnik tak, aby som sa mohol o právnikoch vyjadriť, že mi niekedy pomohli. Mám toľko zlých skúseností s právnikmi, že hľadať dobrého právnika je ako hľadať ihlu v kope sena. Pod senom si možno domyslieť napr. vypracovanie právneho posudku pre súd. Pokiaľ viem, tak aj prokurátor napadol na Ústavný súd terajšiu právnu úpravu registrácií cirkví na Slovensku. Obráť sa na prokurátora, ten (zdá sa) má viac skúseností ako zakladatelia ateistickej cirkvi v právnych otázkach.

Až budem mať nejaké ťažkosti ohľadom právnych vecí, tak sa s dôverou obrátim na JUDr. Romana Buša. Ešte ho nepoznám, ale prečítal som si ten dokument z ministerstva kultúry, a ministri ma vedia presvedčiť... Very Happy

Naposledy upravil Lemmy dňa St marec 21, 2007 5:41 pm, celkom upravené 3 krát.

Zaslal: Št marec 15, 2007 4:28 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):
robi napísal(a):
Tak skús vypracovať právny posudok, ktorý by sa dal použiť na súde a prešiel by...
Doposiaľ mi nepomohol žiaden právnik tak, aby som sa mohol o právnikoch vyjadriť, že mi niekedy pomohli. Mám toľko zlých skúseností s právnikmi, že hľadať dobrého právnika je ako hľadať ihlu v kope sena. Pod senom si možno domyslieť napr. vypracovanie právneho posudku pre súd. Pokiaľ viem, tak aj prokurátor napadol na Ústavný súd terajšiu právnu úpravu registrácií cirkví na Slovensku. Obráť sa na prokurátora, ten (zdá sa) má viac skúseností ako zakladatelia ateistickej cirkvi v právnych otázkach.

ALE PREČO NECHCÚ slúžiť omše pre miništrantov???
Lemmy
Zaslal: Št marec 15, 2007 4:37 pm Odpovedať s citátom
robi napísal(a):
ALE PREČO NECHCÚ slúžiť omše pre miništrantov???
Robi, dúfam, že Ti na to niekto odpovie.
No za seba: Na túto otázku Ti neviem odpovedať. Nie som veriaci, a zrejme sa to týka veriacich konkrétnej konfesie. Tá otázka je pre mňa rovnocenná s otázkou: Prečo Fero nechce kopať do lopty? Pokiaľ by som bol na danom futbale zainteresovaný, možno by som mal aj záujem vyzvedieť, prečo sa Ferovi nechce. Mimochodom, o futbal sa vôbec nezaujímam, kým o náboženstvá aspoň čiastočne ako laik prejavujem záujem, čo by malo veriacich tešiť, že dávam prednosť ich mytológiám pred futbalom. Very Happy

Zaslal: Št marec 15, 2007 8:26 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
robi napísal(a):

vari Ježiš Kristus nakázal modliť sa: VERÍM CIRKEV KATOLÍCKU?
Ja ti vravím Mona že Ježiš Kristus to neprikázal.

Arrow

Mňa Ježiš Kristus zaujíma ako lanský sneh. Ale Lemmy to vystihol presne. Viac k tomu nemám čo dodať.
robi
Zaslal: Pi marec 16, 2007 1:36 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
A čo toto:
http://www.sme.sk/c/3198121/spor-cirkvi-a-gymnazia-o-budovu-znova-na-sude.html
Nemôžem si pomôcť ale cirkev mi stáleviac a viac pripomína viac firmu s.r.o.
a nie tým čím by mala byť Ježišovými filozofmi.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 3
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: