Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Kto potrebuje ateistickú cirkev?

Mona
Zaslal: So február 03, 2007 10:00 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 163
Nedávno ma zarazila aktivita mne neznámych ľudí — pokus o registráciu "Ateistickej cirkvi neveriacich" (so sídlom v Bratislave, Blumentálska č.1) na Cirkevnom odbore Ministerstva kultúry SR, ktorá bola zamietnutá 18. decembra 2006 rozhodnutím č. MK 4457/2006-320/22106. Zarazila ma preto, lebo slovo "cirkev" slovník slovenského jazyka definuje ako "spoločenstvo veriacich založené Ježišom Kristom". Kdežto slovo "ateizmus" ten istý zdroj opisuje ako "popieranie jestvovania Boha a z toho vyplývajúci životný postoj" či "filoz. názor popierajúci jestvovanie Boha a nadzmyslových skutočností". Ateizmus teda nie je viera, ani náboženstvo, aby mohli byť ateisti organizovaní v nejakej cirkvi. Je to presvedčenie, svetonázor, životná filozofia.

Ešte som sa ani nestihla spamätať z prvého šoku, už je tu ďalší. Takzvaná "Cirkev humanistického ateizmu". Autorom stránky a tam publikovaných názorov je Michal Malý, VBA 705, ŠDaJ Ľ. Štúra, Staré Grunty 36, Bratislava. V prípade tohto webu opäť dochádza k tomu, že ateizmus je chybne prezentovaný ako "viera" resp. "náboženstvo", nie ako presvedčenie. Autor sa dokonca odvoláva na stránky Adama Romana. Ale ja som nikde na Adamovom webe nepostrehla jeho snahu urobiť z ateizmu nové náboženstvo.

Ateizmus sa v mojom chápaní slova spája so sekulárnym humanizmom. A žiadny sekulárne uvažujúci človek nemá potrebu združovať sa v náboženskej organizácii (cirkvi). Ateisti v demokratickej krajine samozrejme musia mať právo združovať a organizovať sa. Na rozdiel od teistov však k tomu účelu využívajú svetské inštitúcie (napríklad občianske združenie PROMETHEUS) a nie pochybné cirkvi.

Ak zhodnotím snahy týchto samozvaných "ateistických mesiášov" — zakladateľov "ateistických" cirkví, zdá sa mi, že popieranie boha a nadprirodzených javov dehonestujú svojim pomýleným vysvetľovaním a stavajú ho na rovnakú úroveň s teizmom (pri troche paranoje sa dokonca môžem domnievať, že to robia zámerne). Ale ateizmus nie je náboženstvo! Ateista nemá potrebu vysvetľovať fungovanie sveta nejakou nadpozemskou bytosťou, či entitou. Rovnako tak nemá potrebu veriť v jej neexistenciu, pretože tá je pre neho faktom, tak ako trebárs fyzikálne zákony.

Alebo snáď chcú zakladatelia "ateistických" cirkví povedať, že oni "veria" v neexistenciu Baby Jagy prebývajúcej v domčeku na stračej nôžke uprostred lesa alebo "veria" v neexistenciu Perúna — boha hromu a blesku? Ja som totiž o neexistencii týchto bytostí presvedčená.

Naposledy upravil Mona dňa Št marec 15, 2007 11:59 am, celkom upravené 2 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nuklik
Zaslal: So február 03, 2007 7:48 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 28 január 2007 Príspevky: 6
No, ja si myslím že napríklad Lemmy Wink
Téma jednej diskusie je:
Aké dôkazy sa vyskytujú, ktoré nespĺňajú ateistické presvedčenie?

A kde je presvedčenie /napr. klasická otázka Si presvedčený o existencii Boha?/, tam je aj viera z viery vychádza náboženstvo a z nej Cirkev.
Mona
Zaslal: So február 03, 2007 8:11 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
nuklik napísal(a):

A kde je presvedčenie /napr. klasická otázka Si presvedčený o existencii Boha?/, tam je aj viera z viery vychádza náboženstvo a z nej Cirkev.

Na presvedčenie musíš mať nejaké dôvody, ktoré ťa presvedčia. Ateisti majú dôvody na presvedčenie popierajúce existenciu boha a nadprirodzena. Sú nimi fyzikálne zákony. Podobne ako má väčšina ľudí rôzne dôvody pre svoje politické presvedčenie. Zdá sa ti na tom niečo mystické? Mne nie. Ale slovo viera má práve ten mystický význam nezlúčiteľný s ateizmom.

Ak ide o vieru, nepotrebuješ žiadne dôvody. Prečo veríš ty? Lebo ťa pokrstili, vychovali vo viere, lebo si nevieš inak vysvetliť mnohé veci. Ale ateista sa na svet nedíva ako na nepochopiteľné tajomstvo. Ak si dnes niečo nevieme vysvetliť, zajtra sa to možno zmení, ak nie zajtra, tak o mesiac, rok, 50 rokov.

Prečítaj si Bibliu a zistíš, že mnohé veci, ktoré si nevedeli vysvetliť vtedy a vysvetľovali ich nadprirodzenom, my dnes vysvetľujeme vedou, na ktorej nie je nič mystické.

Práve ateisti sú dôkazom, že sa to dá aj bez boha.
nuklik
Zaslal: Po február 05, 2007 8:40 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Mon, daj mi jeden jasný príklad z Biblie zázraku ktorý sa dá vysvetliť vedecky a prestúpim na vašu vieru s vaším presvedčením.
Mona
Zaslal: Ut február 06, 2007 7:43 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
nuklik napísal(a):
Mon, daj mi jeden jasný príklad z Biblie zázraku ktorý sa dá vysvetliť vedecky a prestúpim na vašu vieru s vaším presvedčením.

Vyháňanie "zlých duchov" z tela. Príznaky "posadnutosti" sú opísané veľmi podrobne, takže dnes môžeme konštatovať, že išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o epileptické záchvaty. Tieto záchvaty sú rôzneho druhu a intenzity. Niektoré (majú aj svoj odborný názov) sa končia nečakane a postihnutý po nich upadne do krátkeho bezvedomia. Presne to sa opisuje v Biblii.

Citácia:
Jeden zo zástupu mu odpovedal: "Učiteľ, priviedol som k tebe svojho syna, posadnutého nemým duchom. Kdekoľvek ho schytí, zhodí ho, idú mu peny, škrípe zubami a chradne. Povedal som tvojim učeníkom, aby ho vyhnali, ale nemohli." On im povedal: "Neveriace pokolenie, dokiaľ budem s vami? Dokedy vás mám ešte trpieť? Priveďte ho ku mne!" I priviedli ho k nemu. Len čo ho duch zbadal, zalomcoval chlapcom, ten sa zrútil na zem, zvíjal sa a išli mu peny. Ježiš sa opýtal jeho otca: "Odkedy sa mu to stáva?" On odpovedal: "Od detstva. A často ho vrhol aj do ohňa a do vody, aby ho zahubil. Ale ak niečo môžeš, zľutuj sa nad nami a pomôž nám!" Ježiš mu povedal: "Ak môžeš?! Všetko je možné tomu, kto verí." Chlapcov otec hneď vykríkol: "Verím. Pomôž mojej nevere!" Keď Ježiš videl, že sa zbieha zástup, pohrozil nečistému duchu: "Nemý a hluchý duch, ja ti rozkazujem: Vyjdi z neho a už nikdy doň nevchádzaj!" Ten vykríkol, mocne ním zalomcoval a vyšiel. Chlapec ostal ako mŕtvy, takže mnohí vraveli: "Zomrel." Ale Ježiš ho chytil za ruku, zdvihol ho a on vstal.

A takto "posadnudosť zlým duchom" vysvetľuje veda:
http://www.zdravotnictvo.sk/buxus/generate_page.php?page_id=389

Ale na moju vieru bohužiaľ prestúpiť nemôžeš, lebo ja žiadnu nemám. Laughing

Aby sme sa neodklonili od pôvodnej témy, ja nepotrebujem veriť, že existuje gravitácia. Ja to viem. A viem si to kedykoľvek overiť. Ty musíš veriť, že existuje Boh, lebo to nevieš a nič iné ti neostáva.
nuklik
Zaslal: Št február 08, 2007 8:03 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
V podstate neviem, čo máš presne na mysli. Question Keďže vtedy ešte nebola presná lekárska terminológia choroby sa označovali aj takto. Azda im najskôr mal dať prednášku z lekárskej terminológie? Podobne aj v súčastnosti lekár pacientovi nezačne vysvetlovať ako došlo ku vzniku choroby a aký ma latinský názov. Vypočuje si pacienta, predpíše lieky a odchod.

Podobne aj Cézar trpel epilepsiou. Tiež za pôvodcu choroby označovali hnev Bohov, akurát že jemu to nikto nevedel vyliečiť, myslím že ani dnes to nevedia iba ak mierniť príznaky.
Mona
Zaslal: Pi február 09, 2007 6:50 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
nuklik napísal(a):
V podstate neviem, čo máš presne na mysli. Question Keďže vtedy ešte nebola presná lekárska terminológia choroby sa označovali aj takto. Azda im najskôr mal dať prednášku z lekárskej terminológie? Podobne aj v súčastnosti lekár pacientovi nezačne vysvetlovať ako došlo ku vzniku choroby a aký ma latinský názov. Vypočuje si pacienta, predpíše lieky a odchod.

Podobne aj Cézar trpel epilepsiou. Tiež za pôvodcu choroby označovali hnev Bohov, akurát že jemu to nikto nevedel vyliečiť, myslím že ani dnes to nevedia iba ak mierniť príznaky.

Chcel si dôkaz mojich slov, že veci, ktoré si v minulosti ľudia nevedeli vysvetliť inak, len nadprirodzenom, my dnes vysvetľujeme vedou a pomerne úspešne.
Lemmy
Zaslal: So február 10, 2007 11:01 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6889 Bydlisko: Mám.
nuklik napísal(a):
No, ja si myslím že napríklad Lemmy Wink
Téma jednej diskusie je:
Aké dôkazy sa vyskytujú, ktoré nespĺňajú ateistické presvedčenie?
Veľmi sa mýliš! Mona hovorí o akýchsi potrebách vytvárať ateistické cirkvi...takže nie je namieste Tvoja poznámka: No, ja si myslím, že napríklad Lemmy.

To len na okraj, aby bolo jasno.

Zaslal: Ut február 20, 2007 2:23 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Mona napísal(a):
Nedávno ma zarazila aktivita mne neznámych ľudí — pokus o registráciu "Ateistickej cirkvi neveriacich" (so sídlom v Bratislave, Blumentálska č.1) na Cirkevnom odbore Ministerstva kultúry SR, ktorá bola zamietnutá 18. decembra 2006 rozhodnutím č. MK 4457/2006-320/22106. Zarazila ma preto, lebo slovo "cirkev" slovník slovenského jazyka definuje ako "spoločenstvo veriacich založené Ježišom Kristom". Kdežto slovo "ateizmus" ten istý zdroj opisuje ako "popieranie jestvovania Boha a z toho vyplývajúci životný postoj" či "filoz. názor popierajúci jestvovanie Boha a nadzmyslových skutočností". Ateizmus teda nie je viera, ani náboženstvo, aby mohli byť ateisti organizovaní v nejakej cirkvi. Je to presvedčenie, svetonázor, životná filozofia.

.

Alebo snáď chcú zakladatelia "ateistických" cirkví povedať, že oni "veria" v neexistenciu Baby Jagy prebývajúcej v domčeku na stračej nôžke uprostred lesa alebo "veria" v neexistenciu Perúna — boha hromu a blesku? Ja som totiž o neexistencii týchto bytostí presvedčená.

Pozri aj veriaci sú presvedčení o existencii pána Ježiša Panenky Mária pána Boha podobne ako Ty si presvedčená o ich neexistencii.
Hovoríš že prečo dotyční ateisti sa nechcú registrovať v Prometeovi.
A dá štát Prometeovi či inej záujmovej organizácii /napríklad zberateľom poštových známok/ toľko peňazí ako na platy kňazov daňové výhody a pod?
Nedá.
Zrovnoprávnenie by nastalo vtedy kedy aj Prometeus mal podobné výhody ako RKC. Vrátane možnosti výuky na školách prístupy do nemocníc a väzníc. O finančná a daňová stránka.
Lemmy
Zaslal: So február 24, 2007 11:13 am Odpovedať s citátom
robi napísal(a):
Zrovnoprávnenie by nastalo vtedy kedy aj Prometeus mal podobné výhody ako RKC. Vrátane možnosti výuky na školách prístupy do nemocníc a väzníc.
Výhody? Nehovoril by som len o RKC (Rímsko-katolíckej cirkvi), ale o rôznych cirkvách, pretože na Slovensku je ich viacero, ktoré majú spomínané výhody. O zrovnoprávnení hovoriť je oprávnená požiadavka, avšak sa zdá, že doposiaľ sa občianskemu združeniu Spoločnosť PROMETHEUS nedarí presvedčiť "štát" o svojej úlohe zastupiteľnosti "neveriacich" tak ako sa to darí spomínaným cirkvám. Napríklad v Holandsku to funguje. Takže treba pracovať na tom, aby "neveriaci" presvedčili "štát", že aj oni majú práva na spomínané výhody. Ústava SR dáva rôzne výhody "veriacim", ale "neveriaci" nemajú ani oporu v Ústave SR. "Neveriaci" by mali najprv pracovať na tom, aby mali oporu už v Ústave SR, inak vyvolané kroky budú mať opačný účinok, že si to ktokoľvek môže želať. Tak ako v prípade snáh o registráciu akejsi ateistickej cirkvi, čo možno spôsobilo tlak na poslancov NR SR, ktorí sa zaoberajú sťažením podmienok pre registráciu nových cirkví na Slovensku známymi 20 000 podpisov.

Možnosť výuky na školách? Veď ministerstvo školstva SR vytrvalo ignoruje aj bežné učebnice pre žiakov na etickú výchovu. Tých problémov okolo ignorancie neveriacich v našej spoločnosti je toľko veľa, že nie je dobré, ak sa neveriaci snažia získavať svoje práva presne takým spôsobom, ako ho získali veriaci...napr. zakladaním ateistickej cirkvi...normálnych ľudí to skôr odradí, ako zaujme.

Zaslal: Ut február 27, 2007 1:05 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Naďalej si myslím, že ateistická cirkev je blbosť. Priam do neba volajúca. Ateisti si v teistickej spoločnosti nikdy nepresadia svoje, ak sa budú hrať na teistov, pretože tým pádom popierajú svoje presvedčenie.

Ateisti by mali presadzovať rovnoprávnosť: "My v boha neveríme, ale to nie je dôvod, aby sme nemali rovnaké práva, ako tí, čo v neho veria."

Raziť si cestu štýlom: "My veríme v neexistenciu Boha, a preto máme práva ako ostatní veriaci." je kontraproduktívne.
NittaSajury
Zaslal: Ut február 27, 2007 1:59 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 27 január 2007 Príspevky: 13
Scientologicka cirkev... Je to cirkev ktora stoji na uceni Jezisa krista? Nie. Sami clenovia tvrdia ze pomenovanie "cirkev" je len kvoli tomu aby tato cirkev mala moznost nacnut do statneho rozpoctu. V USA je dokonca oslobodena od dani. Podobne to je asi aj s ateistickou cirkvou. V podstate pokus registrovat tuto cirkev splnil ucel(aspon podla mna) poukazat na to ze veriaci maju svoju vlastnu instituciu, ktora je financovana zo statneho rozpoctu a ateisti nie. Islo o to poukazat na diskriminaciu. Pochybujem, ze tu islo o vytvaranie nejakej novej ateistickej ideologie, alebo ateistickeho nabozenstva. Wink

Zaslal: Ut február 27, 2007 2:11 pm Odpovedať s citátom
NittaSajury napísal(a):
Pochybujem, ze tu islo o vytvaranie nejakej novej ateistickej ideologie, alebo ateistickeho nabozenstva. Wink
Netreba pochybovať, pretože neexistujú relevantné dokumenty, na základe ktorých by sme mohli tvrdiť, že existuje nejaké ucelené "ateistické náboženstvo". Myslím tak ako v prípade kresťanov, ktorí majú svoju zbierku pod názvom Biblia.

Zaslal: Ut február 27, 2007 2:22 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
V prípade scientológie, ale ide o manipulovanie jednotlivcom. Praktiky scientologickej cirkvi sú na hrane zákona:

http://bur.blog.sme.sk/c/66702/Ma-vase-dieta-problemy-s-ucenim-Zavolajte-scientologov.html
mint
Zaslal: Ut február 27, 2007 3:47 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 január 2007 Príspevky: 40 Bydlisko: blavakovo
Mona napísal(a):
Naďalej si myslím, že ateistická cirkev je blbosť.

plne suhlasim.
ateisticke nabozenstvo ...to je... Laughing

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 3
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: