Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Pôvod človeka

Lemmy
Zaslal: Po máj 31, 2010 6:41 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7169 Bydlisko: Mám.
Literárny fond odovzdal Ceny Mateja Bela

Bratislava 25. mája (TASR) – Laureátov Cien Mateja Bela za rok 2009 a držiteľov prémie Literárneho fondu (LF) za vedecký a odborný preklad dnes slávnostne vyhlásili v bratislavskom Zičiho paláci. „Tento ročník je zaujímavý tým, že je dvadsiaty, dostali sme sa do veku dospelosti v našej súťaži,“ povedal pre TASR Juraj Šebesta, predseda výboru Sekcie pre vedecký a odborný preklad. S mimoriadnou kvalitou a úrovňou diel bol spokojný, zvlášť ho potešil Veľký anglicko-slovenský a slovensko-anglický slovník. „Ocenené diela sa určite stanú neoddeliteľnou súčasťou slovenskej kultúry,“ uzavrel Šebesta.
Cenu Mateja Bela za rok 2009 v kategórii spoločenskovedných diel dostala Mária Papsonová za preklad diela Ulrich Richental: Kostnická kronika. „Je to také zadosťučinenie, historickými nemeckými stredovekými textami sa zaoberám z lingvistického hľadiska už 30 rokov,“ povedala pre TASR laureátka Papsonová, autorka diela, ktoré možno pokladať za jeden z vrcholov slovenského vedeckého a odborného prekladu za posledné desaťročia. Kostnická kronika vyšla vo vydavateľstve Rak, ktoré získalo Poctu LF za významný edičný čin.
V kategórii interdisciplinárnych a encyklopedických diel odmenili Vladimíra Varsika za preklad diela Archeológia. Najznámejšie náleziská a kultúrne poklady, ktoré vydalo Fortuna Libri. Vydavateľstvo zároveň získalo Poctu LF za významný edičný počin.
Knižné prémie LF za vedecký a odborný preklad v kategórii spoločenských vied si odniesli: Ivor Ripka a Jana Skladaná za preklad diela Spisy P. J. Šafárika 3: Slovanské starožitnosti 2 (Univerzita P. J. Šafárika), Ladislav Šimon za preklad diela R. Menasse: To bolo Rakúsko (Kalligram) a Magda Kučerková za preklad diela A. Baricco: Barbari (Kalligram).

V kategórii prírodných a lekárskych vied si prémiu odniesol Milan Thurzo za preklad diela Douglas Palmer: Pôvod človeka (Slovart).

Za preklad interdisciplinárneho a encyklopedického diela si ocenenie prevzal Peter Čačko za preklad kolektívneho diela: Galéria slávy – osobnosti svetovej politiky všetkých čias (Príroda).
V kategórii prekladu zo slovenského do cudzieho jazyka získal prémiu Roman Cvrkal za preklad diela zo slovenčiny do nemčiny S. Bellan a A. Vojček: Die 55 schönsten gotischen Sehenswürdigkeiten der Slowakei – 55 najkrajších gotických pamiatok Slovenska (Príroda).
Za tvorbu lexikografických diel a diel z oblasti teórie, dejín a kritiky prekladu a komparatívnej lingvistiky dostali ocenenie LF Libuša Vajdová za dielo Sedem životov prekladu (Veda), Oľga Kovačičová za dielo Textové a mimotextové determinanty literárneho prekladu (Veda), ďalej tvorcovia Mirka Koleková, Radek Musil, Gabriela Patkolová a Pavel Ševeček za dielo Veľký anglicko-slovenský a slovensko-anglický slovník (Lingea) a Anna Krenčeyová a Ivan Krenčey za dielo Veľký nemecko-slovenský technický slovník 1. a 2. diel (Krenčey).
Výbor Sekcie pre vedecký a odborný preklad udelil Uznania LF za rok 2009 vydavateľstvám: Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, Kalligram, Slovart, Príroda, Veda Ústavu svetovej literatúry, Lingea a Krenčey.
O Cenách Mateja Bela za rok 2009 rozhodla porota v zložení: Edita Chrenková, Vladimír Kováč, Milada Pauleová, Marianna Pauliny-Danielisová, Silvia Semaková, Helena Třísková a predseda poroty Dezider Kamhal.

TASR

Vďaka oznámeniu z Račieho klubu som si prečítal aj tlačovú správu, ktorú vydalo TASR. A z nej som sa dozvedel (inak by mi to možno uniklo), že vydavateľstvo Slovart vydalo knihu Pôvod človeka.

Zaslal: Po jún 14, 2010 10:05 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7169 Bydlisko: Mám.
Bližšie o knihe sa píše v článku Pôvod človeka.

Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: