Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Ateistická viera

svaty_certisko
Zaslal: St júl 07, 2010 6:14 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Julius Voskár napísal(a):
Vyzerá to ako cielene pcirkvami pestovaná a štátom podporovaná psychická choroba, zdá sa, väčšiny ľudstva.

Nielen s týmto s Tebou súhlasím, čo sa týka teórii duše zastávam samozrejme polemizujúci filozofický postoj. V ostatnom som v podstate radikálnejší, čo sa týka náboženstva, cirkví a siekt považujem ich za jednu z vecí ktoré vytvoril pud moci, alebo chorobná myseľ. V Boha verím podobne, ako autor "The God Desilusion".

sirocco napísal(a):
Ak nevie na niečo odpovedať veda, tak to neznamená že to vie náboženstvo, či nejaká filozofia.

Pozastavil som sa nad týmto tvojím výrokom. Z neho je jednoznačne vidieť, že Tvoje informácie v a obore filozofia sú značne malé, možno žiadne. V Tvojom vlastnom záujme si prejdi aspoň gymnaziálnu učebnicu, aby si získal aspoň hrubý odhad. Filozofia nepodáva jednoznančné riašenia, naopak štúdiom filozofie dospievaš k určitým názorom a štruktúram. Je to nadlho. Mnohí filozofi si vzájomne zásadne odporujú, iní sa dopľňajú. Samotná filozofia, je akoby smerovanie. Vychádzali z nej skoro všetky -lógie a jej význam je stále nedocenený. Ak chceš vidieť význam filozofie, zober si akúkoľvek všeobecnú -lógiu a pozri do jej histórie. Určite tam nájdeš aspoň jedného filozofa. Aj ateizmus vychádza z filozofie.

sirocco napísal(a):

Na druhej strane si myslím že by bolo dosť ťažké pochybovať o úspechu utvorenia umelého vedomia ak by veda vedela že toto vedomie spočíva v štruktúre a táto štruktúra by teda nutne mala byť známa.

Ak sú vytvorené podmienky pre "dušu", vedomie je automaticky prítomné. Uznaj (v našich podmienkach), vytvoriť nový funkčný organizmus, s nervovou sústavou umelo, nie je jednoduché. Nepriamou metódou je oplodnenie buniek a sledovanie ich vývoja.

Nestotožňuj vedomie s "dušou". Ak považuješ "dušu" za nemateriálnu. Vedomie týmto smerom rozhodne nekráča. "Dušu" možno považovať len za akýsi základný element pre vedomie.

sirocco napísal(a):
No krásna ukážka viery. Argumentácia do bodky totožná s veriacimi teistami.

Povedané na margo môjho výroku, ktorý je vlastne len obmenou so "Sklamania z Boha." Navrhujem, aby si napísal Dawkinsovi, že to čo on tvrdí o ateizme sa nezhoduje s Tvojím presvedčením. (v 1. alebo 2. kapitole). Vidíš, už máš dve strategické úlohy na budúcnosť: filozofiu a Dawkinsa.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Ut jún 27, 2017 10:58 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6926 Bydlisko: Mám.
sta2rky 27. júna 2017 napísal(a):
Aby som vyvrátil nezmyselné demagogické konštrukcie o sekulárnych humanistoch – ateistoch, uvádzam moju definíciu súčasného ateistu, ako ho ja poznám a žijem.

Súčasný ateizmus je životný štýl založený na vysokej úcte k životu…

To je len jedna stránka ateizmu. Iste, takí ateisti sú skvelí. Ale sú aj ateisti zločinci, vrahovia, zlí ľudia. Nie je dôvod zakrývať týchto ateistov. Nebránim ich, a nie som rád, že aj takí ľudia sú. Ale sú. Myslím si však, že je ich veľmi málo, ak takých zlých ľudí porovnáme so zlými teistami (napríklad s kresťanmi alebo moslimami).

Vysoký klérus sa teší, že ku kresťanom sa hlásia aj zločinci, vyvrheli, vrahovia. Pozri: Adam Roman, Pastiersky list kardinála Korca. Lebo čím viac ľudí sa ku kresťanstvu hlási, tým získajú viac peňazí a viac podpory od štátu. A tým pádom nehrozí odluka cirkví od štátu. Crying or Very sad

Príkladom je chválospev Roberta Fica, predsedu vlády SR, na stretnutí s cirkevníkmi.

Zaslal: Ut jún 27, 2017 6:20 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1751
Very Happy Nerozumiem, Lemmy, prečo ste neprevzali celý článok nicku sta2rky. Ten popis je zaujímavý, aj keď ja osobne ho nepovažujem za popis ateizmu:

sta2rky
Citácia:
jún 27, 2017 o 9:21 am Upraviť
Aby som vyvrátil nezmyselné demagogické konštrukcie o sekulárnych humanistoch – ateistoch, uvádzam moju definíciu súčasného ateistu, ako ho ja poznám a žijem.
Súčasný ateizmus je ž i v o t n ý š t ý l založený na vysokej úcte k životu, poznaní a životných skúsenostiach mnohých generácií, všeobecne platných morálnych princípoch, na logickom kritickom myslení, ktorý odráža hlboké vnútorné presvedčenie človeka – ateistu o tom, že jestvovanie, či nejestvovanie akýchkoľvek nadprirodzených síl, bytostí, bohov, ho k n i č o m u n e z a v ä z u j e, tobôž nie k tomu, aby staval kostoly, bol členom niektorej z cirkví, vydržiaval armádu tzv. duchovných, mal neracionálny postoj k životu rešpektovaním iluzórnych náboženských predstáv, cirkevných dogiem, predpisov a veľakrát aj človeku nedôstojných magických úkonov. Je pochopiteľné, že ateista považuje akékoľvek predstavy o nadprirodzene – abstraktnom svete bohov, za ilúzie.

Moja odpoveď bola - domnievam sa - vyčerpávajúca a podobná tej vašej:

Citácia:
Myslím si, že skôr popisujete životný štýl humánne založeného ateistu ako ateizmus samotný.

Ateizmus nezakladá povinnosť prechovávať vysokú úctu k životu. Človek, ktorý podporuje potraty, už nebude ateista?

Ateisti urobili chybu, že sa navliekajú do eufemizmov. Napríklad sekulárny humanista je pojem, ktorý vo svojej podstate nemá nič spoločné s ateizmom. Kým ateista odmieta existenciu nadprirodzena, sekulárny humanista sa vzdáva vzhliadania na iných ľudí cez ich náboženské presvedčenie. No rešpektuje právo človeka takéto náboženské presvedčenie vyznávať, neposmieva sa mu, prípadne ho v stave núdze bude brániť pred militantnými ateistami. Pretože veriť v akúkoľvek vieru je základným ľudským právom človeka. Ak si prejdeš na stránky tzv. sekulárnych humanistov, nie sú o humanizme ale o prostej nenávisti k veriacim spoluobčanom. To nie je ani sekulárny humanizmus a ani akýkoľvek iný humanizmus. Je to primitívny ateizmus pošliapavajúci ľudskú dôstojnosť. Také správanie je v rozpore a humanizmom. Humanista nesmie zosmiešňovať svetonázor iného , ani v prípade, že je to svetonázor náboženský.

https://neznaboh.wordpress.com/2017/06/24/d-ked-sa-ateisti-sebadefinuju-d/comment-page-1/#comment-1243

Zaslal: Ut jún 27, 2017 6:28 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal:
Citácia:
Vysoký klérus sa teší, že ku kresťanom sa hlásia aj zločinci, vyvrheli, vrahovia. Pozri: Adam Roman, Pastiersky list kardinála Korca. Lebo čím viac ľudí sa ku kresťanstvu hlási, tým získajú viac peňazí a viac podpory od štátu. A tým pádom nehrozí odluka cirkví od štátu. Crying or Very sad

Príkladom je chválospev Roberta Fica, predsedu vlády SR, na stretnutí s cirkevníkmi.

Toto je ukážkové zavádzanie ateistu. Cirkev považuje za bratov aj zločincov, zlodejov a vrahov. Podáva im pomocnú ruku a dáva nádej na prijatie. Lebo cirkev tvoria skutoční humanisti. Vidia v každom človeku potenciál humánneho človeka a dávajú šancu každému na nápravu a možnosť viesť dôstojný život.
Presviedčanie dotáciami cirkvám neobstojí, lebo túto zásadu odpúšťania vinníkom kresťania vieroučne konajú už od čias Krista. Nakoniec bol to Kristus, ktorý odpustril svojim vrahom a trýzniteľom. Vari ste ešte nepočuli slová: Bože odpusť im, lebo nevedia, čo činia. Vari ste nikdy nič nepočuli o nastavení druhého líca ako nabádania na zmierlivosť? Vari ste nikdy nič nepočuli o odťatom ľavom uchu akéhosi stotníka? Vari ste nikdy nepočuli slová Kto je bez viny, nech hodí kameňom!. Wink

Netuším, aké spevy pána premiéra máte na mysli. Ale vy to určite prezradíte. Veď je jeden z vás - principiálny ateista Very Happy

Zaslal: Ut jún 27, 2017 6:42 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Lemmy napísal:
Citácia:

Toto je ukážkové zavádzanie ateistu. Cirkev považuje za bratov aj zločincov, zlodejov a vrahov. Podáva im pomocnú ruku a dáva nádej na prijatie. Lebo cirkev tvoria skutoční humanisti. Vidia v každom človeku potenciál humánneho človeka a dávajú šancu každému na nápravu a možnosť viesť dôstojný život.
Presviedčanie dotáciami cirkvám neobstojí, lebo túto zásadu odpúšťania vinníkom kresťania vieroučne konajú už od čias Krista. Nakoniec bol to Kristus, ktorý odpustril svojim vrahom a trýzniteľom. Vari ste ešte nepočuli slová: Bože odpusť im, lebo nevedia, čo činia. Vari ste nikdy nič nepočuli o nastavení druhého líca ako nabádania na zmierlivosť? Vari ste nikdy nič nepočuli o odťatom ľavom uchu akéhosi stotníka? Vari ste nikdy nepočuli slová Kto je bez viny, nech hodí kameňom!. Wink

Netuším, aké spevy pána premiéra máte na mysli. Ale vy to určite prezradíte. Veď je jeden z vás - principiálny ateista Very Happy

Žiadne zavádzanie, lebo som poskytol fakty. Len sa ti pravda ťažko vstrebáva. A mýliš sa aj tak. Cirkev tvoria zlí i dobrí ľudia, len občas je tých zlých viac. Mení sa to v čase a priestore.

Pozri: Predseda vlády s KBS

Vidíš, zrazu je katolíkom dobrý aj principiálny ateista, ktorý prekonal katolícku birmovku. Laughing

Zaslal: Ut jún 27, 2017 6:43 pm Odpovedať s citátom
Koľko je medzi katolíkmi takých principiálnych ateistov? 80 percent? Rolling Eyes

Zaslal: Ut jún 27, 2017 9:36 pm Odpovedať s citátom
Viera je vec osobného presvedčenia. A pýtate sa dobre. Koľko je medzi krstenými katolíkmi tých, ktorí sú osobným presvedčením ateisti. Konečne začínate chápať tie jmené ale dôležité rozdiely medzi formálnou vierou a vnútorným presvedčením.

Zaslal: Ut jún 27, 2017 9:42 pm Odpovedať s citátom
Very Happy Žiadne fakty ste nenapísali.
A čo sa týka RKC, tú tvoria hriešni ľudia.
Dobrí alebo zlí? To záleží od času, priestoru a definície dobra a zla.
Ak budete katolíkov merať podľa Desatora, nenájdete žiadneho dokonalého. Napriek tom to Desatoro je majákom na ceste hriešnikov, ku ktorému sa upínajú.

Zaslal: Ut jún 27, 2017 10:13 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Ak budete katolíkov merať podľa Desatora, nenájdete žiadneho dokonalého. Napriek tom to Desatoro je majákom na ceste hriešnikov, ku ktorému sa upínajú.

Viem, že si nedokonalý. Veď si už popísal toľko táranín, že by ti to nikto neuznal, aj keby si veril, že si dokonalý.

Zaslal: Ut jún 27, 2017 10:16 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Viera je vec osobného presvedčenia. A pýtate sa dobre. Koľko je medzi krstenými katolíkmi tých, ktorí sú osobným presvedčením ateisti. Konečne začínate chápať tie jmené ale dôležité rozdiely medzi formálnou vierou a vnútorným presvedčením.

Ja to už dávno tvrdím, aj viem. Problém však nie je na mojej strane, ale na strane cirkevníkov, kléru, a štátnych úradníkov, poslancov. Podľa mňa to aj oni dobre vedia, ale ruka ruku myje. A občanom sa podsúvajú pomyje, že vraj koľko kresťanov je na Slovensku. Laughing

Zaslal: St jún 28, 2017 6:01 am Odpovedať s citátom
Very Happy Ale veď majú pravdu. V sekulárnom štáte môžete skúmať len štatistické údaje - pre potreby úradných rozhodnutí. Odluka znamená, že sa do náboženských vecí nebudete starať. A vy sa stále v tom vŕtate... Very Happy

Zaslal: St jún 28, 2017 8:23 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 06 jún 2017 Príspevky: 111
TvojOponent napísal(a):

desatoro je majakom len pokial nepochopia boziu lasku ... a lasku k sebe a bliznemu .. potom sa dodrziavnie desatora stava najprirodzenejsou vecou na svete .

ludia nie su dobri a zli .... ludia robia dobre veci a zle veci .... kazdy clovek je vo svojem prirodzenosti nachylny k robeniu zlych veci (narusania bozieho poriadku pre chvilkove uspokojenie ) ale co ma v konecnom dosledku vzdy za nasledok utrpenie a smrt ci uz docasnu alebo konecnu ... preto ludia ,ktory spoznali boha a zivot, sa strania chvilkovych pozitkov pre zachovanie zivota a slobody v sebe. a ti co ho nespoznali to nevedia pochopit lebo nemaju v sebe zivot a docasny pozitok je im vsetkym co maju .. sami velakrat citia ze je to malo a tuzia po niecom co je viac ... ked sa prestanu bohu branit a otvoria srdce boh vstupi a spoznaju zivot a chranenie sa zleho a budovanie dobreho sa stane ich jedinou prirodzenostou ... a clovek v takomto priamom vstahu s bohom (co ma vieru) uz nepochybuje o bohu ani o jeho existencii lebo ho pozna osobne a vnima akomu meni zivot . lebo len ten co vidi dokaze pochopit krasu duhy a farieb .... lebo farby nie je mozne ohmatat. viera je dar a spopnost vidiet a vnimat boha . cize zivot lasku cestu pravdu nekonecny zdroj dobra . a akakolvek absencia tohto dobra je zlo ... cize rozhodnutia ktore nas priblizuju k bohu su dobre skutky a tie co nas oddeluju a vzdaluju su zle skutky ... a hriech je nieco co nas oddeluje od boha je to prekazka
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
strapaty
Zaslal: St jún 28, 2017 8:30 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
TvojOponent napísal(a):
Viera je vec osobného presvedčenia.

to je velky omyl... viera v kontexte boha nie je presvedcenie ... ale osobitny vstah s bohom ... nie je to vec rozumu(logiky) ale bytostneho spoluzitia s bohom . mnohi si mylia vieru v boha s vierou v existenciu boha... ziadna racionalne uvazujuca bytost nepochybuje o existencii boha ci nejakej sily z ktorej toto vsetko vzniklo (nech si ju nazve ako chce a nech sa tvari moderne a vzdelano ako chce). jediny rozdiel je v tom ze neveriaci popieraju ze boh je osoba ze ma vedomie a ze kona veci cielene ...

clovek ktory popiera existenciu boha nevie co ten pojem znamena a zije vo svojich vastnych definiciach a predstavach o bohu vacsinou este z dectva a starych grackych baji ...

vela krat ateisti pozaduju dokaz o bohu .. ja im ho bez problemov dam .. ak mi daju vycerpavajucu definiciu boha. lebo nie je mozen nieco dokazovat ak to nevieme definovat co chceme dokazovat ...
strapaty
Zaslal: St jún 28, 2017 8:37 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
TvojOponent napísal(a):
Very Happy Ale veď majú pravdu. V sekulárnom štáte môžete skúmať len štatistické údaje - pre potreby úradných rozhodnutí. Odluka znamená, že sa do náboženských vecí nebudete starať. A vy sa stále v tom vŕtate... Very Happy

toto ma vie najviac pobavit ... ludia co su za odluku statu od cirkvi si vacsinou predstavuju ze ak sa cirkev odluci od statu tak jedine co sa stane tak nebude podporovana statom (tych 42 mil co je az 7€ rocne na 1 osobu ) ale to je velky omyl..... bude financovana statom ale len z dani tych ludi co sa k cirkvi prihlasia ... cize 85% populacie sa hlasi k nejakej cirkvi . a ked sme uz priodluke treba odlucit vsetky 3 sektorove aktivity ako sport kuturu podporu LGBTI, mensin rozne fondy a dotacie.. a ludia ako dnes rozhoduju o 2% dane by mali rozhodovat koho stat a v akej miere bude v 3. sektore podporovat . cim by sa podstatne znizil stany rozpocet ako aj deficit ... uzlen keby sme dosiahli odluku stau od RTVS brainwashing
Lemmy
Zaslal: St jún 28, 2017 9:24 am Odpovedať s citátom
strapaty napísal(a):
clovek ktory popiera existenciu boha nevie co ten pojem znamena a zije vo svojich vastnych definiciach a predstavach o bohu vacsinou este z dectva a starych grackych baji

Hlúposť. Je to naopak, nábožní ľudia nemajú definície, oni nevedia poriadne, čomu veria. Veria v rôznych bohov. A tárajú nezmysly, že s tým, o čom nemajú páru, majú vraj osobný vzťah. Sú to len rečičky, nič viac! Dodnes sa nábožní nezmohli na poriadne vysvetlenie, že čomu to vlastne veria. Každý nábožný tára o bohu inak.
strapaty napísal(a):
vela krat ateisti pozaduju dokaz o bohu .. ja im ho bez problemov dam .. ak mi daju vycerpavajucu definiciu boha. lebo nie je mozen nieco dokazovat ak to nevieme definovat co chceme dokazovat ...

To, že sa dožadujeme dôkazu, je normálne, logické. Len idioti by sa nedožadovali dôkazov v tak závažnej svetovej veci.

Fajn, ak sa dá poskytnúť bez problémov ten dôkaz, sem s ním. Čakám.

My, normálni ľudia, nemáme čo poskytovať nejaké definície boha, lebo to nebol náš nápad. Ten, kto vymyslel reči o bohu; tí, ktorí vymysleli bohov – tí sú na rade. Je na nich ako vedia obhájiť svoje názory.
Adam Roman napísal(a):
Všimnime si teraz postoj veriacich. Celkom otvorene priznávajú, že v existenciu boha iba veria, že ju nedokazujú, alebo ju nevedia dokázať, ale neveriacim vytýkajú, že oni nevedia dokázať neexistenciu boha, takže vlastne tiež len veria, že boh nejestvuje. Dopúšťajú sa tým logickej chyby, ktorej pôvod som práve naznačil: nezbadali, že úloha dokázať neexistenciu boha je presne ekvivalentná (iba s odlišným výsledkom) úlohe dokázať jeho existenciu. Veriaci teda vytýkajú neveriacim, že nerozhodli medzi spomínanou dvojicou výrokov. Povedané ešte ináč, veriaci vytýkajú neveriacim, že sa nenamáhali zistiť pravdu o božej existencii akoby nevideli, že oni sami sa nenamáhali rovnako! Tvária sa, akoby ich úlohou nebolo zistiť, či boh jestvuje, akoby to bolo jedine a výlučne úlohou neveriacich! Im stačí veriť, že boh jestvuje, ale neveriacim už nie je dovolené iba veriť, že boh nejestvuje! Odkiaľ tá diskriminácia? Uznávam, že si veriaci vybrali veľmi pohodlnú pozíciu v spore: sami nič nedokazujú a druhých z toho istého obviňujú.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 3 z 8
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: