Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Pseudoduchovno tj. ducharina

svaty_certisko
Zaslal: Št jún 17, 2010 8:25 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
V kostoloch sa s radosťou obracajú na "skutočnosť" ako sú oni aj ich ovečky duchovné. Aký vedú duchovný život. Veria v všelijaké formy duchov, zjavení a vízií.

Neďaleko tomuto vnímaniu stoja duchovedy tj. ducharina na čele s najrôznejšími horormi, Aktami X, mysterióznymi seriálmi... Nikto sa ich nesnaží premenovávať na duchovné...

Zato nábožensky veriaci hovoria o duchovnom myslení, duchovnej obrode, duchovnom zážitku.

Možno si skutočne len mýli pojmy s dojmami. Robia ducharinu.
Som ochotný akceptovať ešte pseudoduchovno.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št jún 17, 2010 8:52 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
svaty_certisko napísal(a):
V kostoloch sa s radosťou obracajú na "skutočnosť" ako sú oni aj ich ovečky duchovné. Aký vedú duchovný život. Veria v všelijaké formy duchov, zjavení a vízií.

Neďaleko tomuto vnímaniu stoja duchovedy tj. ducharina na čele s najrôznejšími horormi, Aktami X, mysterióznymi seriálmi... Nikto sa ich nesnaží premenovávať na duchovné...

Zato nábožensky veriaci hovoria o duchovnom myslení, duchovnej obrode, duchovnom zážitku.

Možno si skutočne len mýli pojmy s dojmami. Robia ducharinu.
Som ochotný akceptovať ešte pseudoduchovno.

Chcel by som sa spýtať či aj to keď Adam Roman napíše napr. že "nemal som to srdce" vnímaš nie duchovne ale materialisticky, t.j. že naozaj v danom momente fyzicky nemal srdce.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
svaty_certisko
Zaslal: Št jún 17, 2010 9:18 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Hnevaj sa, nehnevaj:

idealisticky kontra materialisticky

duchovne kontra neduchovne

racionálne kontra iracionálne

doslovne kontra prenesený význam

Tvoj spletenec čo si tu napísal nielenže nie je v priamom spojení s mojím malým a intelektuálne jednoduchým príspevkom, ale zároveň svedčí o tvojom neporozumení pojmov, ktoré sám používaš.

Z hľadiska môjho chápania toho, čo si napísal považujem tvoj príspevok ako nasledovné tvrdenie:
Chceš sa spýtať, či A.R. vyjadruje svoj pocit pomocou metafory a ja či ju vnímam racionálne (rozumom), alebo iracionálne (citom ...).

Ja Ti na tento môžem takto:
Metafora je vyjadrovací prostriedok. Predstavuje rečnícku náhradu za jasnejší pojem. Je rečníckou ozdobou. Môže prinášať určitý duchovný pôžitok pre poslucháča/čitateľa. Hodnotenie metafory je z hľadiska duchovného podnietené subjektívnym vnímaním. Vyjadruje subjektívnu hodnotu.

Aby som sa vrátil k môjmu mini príspevku. Aká je subjektívna hodnota náboženských ideológii? Ťažko povedať. Lepšie by sa hovorilo o subjektívnych pseudohodnotách.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut jún 22, 2010 10:21 pm Odpovedať s citátom
Podľa slovníka prídavné meno "duchovný" znamená: súvisiaci s vedomím, myslením, psychikou: duchovný rast, vývin duševný, op. telesný; duchovná kultúra, op. hmotná, materiálna; duchovné vlastníctvo výsledky vedy, patenty, vynálezy, objavy ap.

Podľa tohoto akoby vyplývalo že kto nemá rád používanie slova "duchovný" akoby nemal rád napr. duchovné vlastníctvo, výsledky vedy, patenty, vynálezy, objavy a pod., akoby neuznával že človek môže používať myseľ a myslieť si niečo "v duchu" a akoby človek nemal žiadnu vnútornú psychiku.

Priznám sa že ani mne toto slovo spočiatku moc nevoňalo keď som ho počul z úst niektorých kresťanov lebo jeho používanie mi pripadalo akoby niekto namiesto toho že sa ide jednoducho najesť povedal že ide naložiť palivo s vysokou nutričnou hodnotou do tráviaceho traktu, ale keď sa človek lepšie zamyslí čo vlastne znamená potom myslím by to nemalo byť až také strašné jeho používanie rozdýchať. Podľa Johna Ortberga je napríklad duchovný život "celkový spôsob nazerania na svoj vlastný život z Božej perspektívy, a to v každom jeho okamihu a aspekte" (Život, aký si vždy chcel, EVS 2010).
Lemmy
Zaslal: Ut jún 22, 2010 10:35 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Podľa slovníka prídavné meno "duchovný" znamená: súvisiaci s vedomím, myslením, psychikou: duchovný rast, vývin duševný, op. telesný; duchovná kultúra, op. hmotná, materiálna; duchovné vlastníctvo výsledky vedy, patenty, vynálezy, objavy ap.

Podľa tohoto akoby vyplývalo že kto nemá rád používanie slova "duchovný" akoby nemal rád napr. duchovné vlastníctvo, výsledky vedy, patenty, vynálezy, objavy a pod.

Aký slovník používaš? Zvyčajne sa hovorí o duševnom vlastníctve, o duševnej práci, duševných otrasoch, duševnej aktivite…

duševný – týkajúci sa psychiky, mysle, vnútra človeka

Prečo si nedali názov „duchovné vlastníctvo“? Ale duševné vlastníctvo.

Zaslal: Ut jún 22, 2010 10:52 pm Odpovedať s citátom

Definíciu duchovného života od Johna Ortberga som uviedol vyššie. Zdá sa v nej byť odklon od Tvojho chápania. Duchovný rast je tým istým autorom opísaný takto: "Je o tom posvätnom a tajomnom procese, ktorý opísal apoštol Pavol, keď povedal: „...trpím pôrodné bolesti, dokiaľ Kristus nebude sformovaný vo vás.“ (G 4,19) Cieľom takého rastu je žiť tak, ako keby mal Ježiš neobmedzenú vládu nad naším telom. Samozrejme, že sme to stále my, kto toto žitie vykonáva. Sme Bohom povolaní, aby sme žili ako naše jedinečne stvorené ja – náš temperament, náš genofond, naša minulosť. Ale duchovne rásť znamená žiť čoraz viac tak, ako by na našom jedinečnom mieste žil Ježiš – vnímať to, čo by vnímal On, keby sa pozeral našimi očami, myslieť si to, čo by si myslel On, cítiť, čo by cítil On, a teda aj robiť, čo by robil On."

Inak ja si dovolím spochybniť žeby kresťania sa vystatovali akí sú duchovní, ak by to tak bolo potom by sme skôr mohli hovoriť o duchovnej pýche, nevylučujem to však. Ja som tiež raz zažil jedno mladé dievča jasať počas jej pobytu v USA kde bola za inštruktorku v kresťanskom tábore pre deti ako duchovne rastie, znakom zrelosti si však myslím je keď si človek naopak uvedomuje svoju vlastnú duchovnú biedu a tá ho potom vedie k prijatiu posolstva o Kristu ako jedinej záchrane z našich bied, aspoň s takýmto postojom sa zväčša stretávam ja u ľudí ktorých považujem vo viere za zrelých a skúsených.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ut jún 22, 2010 11:34 pm, celkom upravené 1 krát.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut jún 22, 2010 11:17 pm Odpovedať s citátom
Hnevaj sa, nehnevaj:

idealisticky kontra materialisticky

duchovne kontra neduchovne

racionálne kontra iracionálne

Lenže priamo slovník (Aj Slovenský aj anglický) používa vysvetlenie že slovo duchovný (spiritual) je "op. telesný"
encarta.msn.com napísal(a):

1. of soul: relating to the soul or spirit, usually in contrast to material things

Teda duchovný (súvisiaci s vedomím) kontra telesný-materiálny je priamo slovníková definícia.

Moja otázka bola o tom či keď A.R. napísal že "nemal som to srdce" sa to má chápať telesne-materialisticky, t.j. že naozaj nemal srdce alebo duchovne, t.j. súvisiaco s vedomím, že mu po psychickej stránke resp. v mysli prišlo ťažko zaujať určitý postoj alebo konať proti svojim myšlienkam či citom o ktorých premýšľal v duchu. A ak by nematerialistické chápanie bolo akceptovateľné potom sa vynára druhá otázka že či to nie je pokrytectvo brojiť proti duchovnému vyjadrovaniu v oblasti kresťanskej viery a zároveň ho akceptovať inde.

Pozn. pre Lemmyho - anglický slovník slovo duchovný chápe ako týkajúci sa duše aj ducha, slovenský slovník slovo "duševný" uvádza priamo ako synonymum k slovu "duchovný" a medzi týmito slovami zdá sa nerozlišuje.
Lemmy
Zaslal: St jún 23, 2010 7:08 am Odpovedať s citátom
Krátka poznámka pre tých, ktorí nie sú schopní rozlišovať.

Máme Ligu za duševné zdravie, a nie Ligu za duchovné zdravie, aj keď uznávam, tá druhá liga by sa takisto zišla. Laughing

Niektorí ľudia majú totiž duševnú poruchu, a nie duchovnú poruchu. (Ale skús to vysvetliť niektorým duchovným. Pozor, nie duševne chorým, zdôrazňujem, duchovným.)

Myslím, že tentoraz som to dosť zvýraznil, prečo som si dovolil reagovať na reči A. K. (Ak si nedá povedať, jeho vec! Sľubujem, že už si ho nebudem všímať v tomto jeho omyle. Nech.Wink)

Zaslal: Pi jún 25, 2010 10:07 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 25 jún 2010 Príspevky: 5 Bydlisko: MVC
Prečo berieš náboženstvo a vieru tak negatívne ?

Každý človek by si mal " zvoliť " druh psychohygieny, aby mal lepší život.
Čo je zlé na človeku, ktorý verí v boha? Má sa v každej príležitosti na koho obrátiť, na koho spoľahnúť, ku komu sa prihovoriť / pomodliť /. Čo je zlé na človeku, ktorý dodržiava desatoro ?

Druhou otázkou je činnosť a pôsobenie cirkví...to je už o inom...

Zaslal: Pi jún 25, 2010 12:57 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
InVinoVeritas napísal(a):
Prečo berieš náboženstvo a vieru tak negatívne ?

Každý človek by si mal " ZVOLIŤ " druh psychohygieny, aby mal lepší život.

Keď sa pozriem na Tvoj príspevok vidím , že máš v mnohom pravdu. Viac- menej beriem cirkev, náboženstvo a náboženskú vieru v negatívnom duchu.

Dôvodom je, že som silne presvedčený, že náboženská viera má intímnejšiu podstatu ako sexualita pri človeku. Nanucovanie náboženskej viery deťom, ktoré nie sú psychicky na tento druh poznania pripravené, beriem prinajmenšom ako demoličné na jemnú duševnú podstatu mladého človeka. Myslím si, že keď hovoríme o ZVOLENÍ svojej náboženskej viery, malo by sa to diať až po určitom duševnom vyzretí. Vplyv jednotlivých cirkví na duševno mladého človeka je enormný (krst, prijímania, konfirmácie, chodenie do kostola, náboženská výchova...), účelom je pokrivenie nenarušeného náboženského cítenia, ktoré ešte nie je vyspelé natoľko aby sa k náboženským dogmám mohlo postaviť aj kriticky. Takýto nežiaduce vplývanie na dieťa považujem za priam zločinné voči duševnému rozvoju dieťaťa.

Zamysli sa nad slovom, ktoré si použil: ZVOLIŤ. Nemám dojem, že vo väčšine prípadov je toto slovo adekvátne. Použil by som skôr ZMANIPULOVAŤ v mladom veku, keď ešte mladý človek nemá vytvorenú žiadnu efektívnu obranu, tj. možnosť voľby tu prakticky nie je.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut júl 06, 2010 9:34 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Máme Ligu za duševné zdravie, a nie Ligu za duchovné zdravie, aj keď uznávam, tá druhá liga by sa takisto zišla. Laughing
Chcel by som sa teda spýtať že čo by tá druhá liga riešila, keď uznávaš potrebu jej existencie a v čom by sa odlišovala od tej prvej. Vopred ďakujem za vysvetlenie.
Lemmy
Zaslal: Ut júl 06, 2010 10:03 pm Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Chcel by som sa teda spýtať…
A čo? Môžem vari za to, že nevieš rozlišovať tieto dve slová?

Zaslal: Pi marec 02, 2012 9:20 pm Odpovedať s citátom
Asi o 21.05 h v programe Extrémne rodiny v televízii JOJ sa jeden účinkujúci rozhovoril o tom, že akí sú oni doma veriaci.

Komentátor vysvetľuje, že na pracovnej ploche v počítači má obrázok s Ježišom. Opýtal sa ho, či aj dodržiava Desatoro.

A účinkujúci potvrdil, že áno, dodržiava, a začal ich vymenovávať:

Nepokradneš!

a

Nezosmiešniš!

Zaslal: Ne október 28, 2012 6:19 pm Odpovedať s citátom
Desatoro pre cirkev

Júlia Hrivíková napísal(a):
Neklamte. Keby nejaký boh existoval a bol by skutočne taký dobrý a láskavý, milióny nevinných ľudí a detí na celom svete by netrpeli hladom, nezomierali v nezmyselných vojnách, neboli by obeťami prírodných katastrof a každý by sme si boli rovní.

Nediktujte, ktoré sviatky sa budú sláviť pracovným voľnom, ako má žiť muž so ženou ( resp. aj to, že to musí byť žena), že sa ovečky majú kedy-tedy postiť, že antikoncepcia a interrupcia je zlá. Každý samostatne mysliaci jedinec si na veci robí vlastný názor. Kritické myslenie stále žije.

Nemiešajte sa do záležitostí, do ktorých vás nie je nič. Keď sa hovorí o zavedení sexuálnej výchovy na školách, zrazu ste veľkí odborníci na školstvo (a vôbec na celú spoločnosť, históriu, biológiu, matematiku, kvantovú fyziku a tak ďalej, vy viete), ale podporiť učiteľov v boji o dôstojný plat za ich námahu vás nenapadne.

Neututlávajte svoje bývalé hriechy, ktoré boli tak obrovské, že doteraz vám, preboha, nemôže byť odpustené (a nám je stále zle), a tiež aj svoje terajšie zvrhlosti (všetci vieme).

Nekradnite. Navrhujem zastaviť na ulici zopár ľudí a potvrdiť si ich skalopevnú vieru otázkou, či sú vo vytržení z momentálneho financovania cirkví na Slovensku (a ako sú spokojní s ich šafárením)… alebo na superutajené účty vo Vatikánskej banke.

Odíďte z politiky a iných bábkových divadielok. Tu by som dala do pozornosti snáď len článok 1, odsek 1 Ústavy Slovenskej republiky..

Netrepte. Popieranie evolučnej teórie, nazývanie bežných partnerských vzťahov ako „morálne nezriadených“, kázanie o skromnom živote, kým vaša výsosť oblečená v zlate nabádza svet k modleniu sa za hladné deti, záležitosti s nebom a peklom, záležitosti medzi nimi... Ach.

Nediskriminujte… apropo, kedy uvidím na pápežskej stolici muža inej rasy ako bielej, či nebodaj najtemnejšie a najneschopnejšie zlo všetkých dôb – ženu?

Neupaľujte. Jáj, to už máte zakázané, sorry…

A posledné prikázanie na záver: Robte to všetko naďalej, aspoň sa dočkám vašej samodeštrukcie…

Zaslal: Po október 29, 2012 9:00 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 30 jún 2012 Príspevky: 36
Ten článok Desatoro pre cirkev už bol vymazaný, asi sa cirkevníci sťažovali...

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: