Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Hitler ako údajný kresťan

AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne október 24, 2010 10:29 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
svaty_certisko napísal(a):
Vidíš, dá sa to interpretovať všeliako. Ja by som skôr asi tak, že aj opica vie kde je pravda... netreba na to mať extra schopnosti.

Čiže redukovaním svojich rozumových schopností na úroveň opice môže každý podobne ako bojovní humanisti-ateisti prísť k "pravdivému" záveru že Biblia hlása idey nacizmu? Question Prečo si potom napísal:
V tomto Ti však musím uznať za pravdu. Hitler zaručene nebol ideál človeka ktorý hlása Biblia.
!? Question
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
svaty_certisko
Zaslal: Ne október 24, 2010 11:56 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
AntropologickaKonstanta napísal(a):

Čiže redukovaním svojich rozumových schopností na úroveň opice môže každý podobne ako bojovní humanisti-ateisti prísť k "pravdivému" záveru že Biblia hlása idey nacizmu?

Otáčaš, prevraciaš a to zo všetkých strán. Pokiaľ nie je aj quázy opica od malička zaslepovaná a má schopnosť slobodného výberu, pochopí, že tézy Biblie sú len úbohá rozprávka. Zároveň aj nebezpečná rozprávka v rukách samozvaných ideológov a demagógov, ktorí si výmysly upravia podľa svojho na zmanipulovanie más v svoj prospech. Príklad na "neslobodného zmanipulovanca" môžeš vidieť v zrkadle.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AntropologickaKonstanta
Zaslal: St október 27, 2010 7:21 am Odpovedať s citátom
Otáčaš, prevraciaš a to zo všetkých strán. Pokiaľ nie je aj quázy opica od malička zaslepovaná a má schopnosť slobodného výberu, pochopí, že tézy Biblie sú len úbohá rozprávka.

Bizarné však na tom je že keď človek tie tézy úbohej rozprávky bez predsudkov vyhodnotí, vyjde mu že verne odrážajú skutočnosť, zatiaľčo mnohým iným tézam ktoré si nárokujú vedeckosť a pravdivosť pomaly neveria ani sami ich autori.

Evanjelium podľa Lukáša, 3. kapitola napísal(a):
1 V pätnástom roku panovania cisára Tiberia, keď Pontský Pilát bol vladárom Judska...
Porovnaj daný biblický výrok napr. s Pilátovou skalou:
[DIS AUGUSTI]S TIBERIEUM
[PO]NTIUS PILATUS
[PRAEF]ECTUS IUDA[EA]E
[FECIT D]E[DICAVIT]

"Prefekt Judei, Pontský Pilát, vystaval Tiberium (chrám na počesť cézara Tiberia) bohom Augusta"
Podľa Wikipedie túto skalu objavili v r.1961 počas vykopávok v meste Cezarea a v súčasnosti sa nachádza v múzeu Izraela v Jeruzaleme.

svaty_certisko o pôvode inteligencie človeka v jeho krku napísal(a):

Je to teória. Teória, ktorá má však vysokú pravdepodobnostnú hodnotu. Vydedukovaná bola na základe mnohých antropo-archeologických faktov [z ktorých nebol predložený ani jeden -pozn. AK] v spolupráci s antropobiologickými vednými obormi. Je určitým spôsobom na tebe, či ju prímeš, prípadne zavrhneš. Jednoducho tvor[com] tejto teórie sa zdá, že pravdepodobnosť správnosti je v takej miere dostatočná (Ale na presné číslo tej pravdepodobnosti sa radšej nikto nepýtaj - pozn. AK), že je optimálne posunúť ju očiam verejnosti.
Škoda že sa im o tom len zdá.

G. K. Chesterton, anglický spisovateľ napísal(a):
“Ak ľudia stratia vieru v Boha, neurobí ich to veriacimi v nič, naopak, začnú veriť čomukoľvek.“

“When people cease to believe in God, they don't believe in nothing; they believe in anything.”

«Теряя веру в Бога, человек не становится верующим в ничто. Он становится верующим во что попало.» Г.К.Честертон, английский писатель, источник: глава №3 Настигнут Верой, FaithResearch

Zároveň aj nebezpečná rozprávka v rukách samozvaných ideológov a demagógov, ktorí si výmysly upravia podľa svojho na zmanipulovanie más v svoj prospech. Príklad na "neslobodného zmanipulovanca" môžeš vidieť v zrkadle.

To je zaujímavá téza, lebo vlastne inými slovami tvrdí že ak sa niečo vyskytne v rukách niekoho kto má potenciál a kapacitu to zneužiť, na vine nie je ten kto to zneužíva ale daná vec. Teda ak kriminálnici nedodržujú zákony, na vine nie sú kriminálnici, ale právny systém a možno by ho bolo potrebné zrušiť, podobne ak daňový systém v rukách podvodníkov vedie k prebujnelej korupcii a daňovým únikom, a jeho všeobecnému nedodržiavaniu, treba zrušiť daňový systém a nie odsúdiť podvodníkov. Zrejme sa tu jedná o uplatňovanie hlboko etických humanistických princípov.
svaty_certisko
Zaslal: St október 27, 2010 12:22 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Teda ak kriminálnici nedodržujú zákony, na vine nie sú kriminálnici, ale právny systém a možno by ho bolo potrebné zrušiť, podobne ak daňový systém v rukách podvodníkov vedie k prebujnelej korupcii a daňovým únikom, a jeho všeobecnému nedodržiavaniu, treba zrušiť daňový systém a nie odsúdiť podvodníkov.

Keď to vidíš takto, tak to už nie je môj problém. Zbytočné ideové tézy kresťanstva, ktoré má tendenciu degenerovať spoločnosť, nemôžeš ani zďaleka porovnávať s právnym alebo daňovým systémom. Porovnávaš neporovnateľné. Tvoje prirovnania nemajú žiaden relevantný zmysel. Ak si si doteraz nevšimol, je reč o náboženstve. To je samostatná kapitola.

Môžeme uvažovať nielen o zbytočnosti náboženstva, ale aj de facto o jeho ľahkom zneužití. Dám Ti otázku: Je to zbytočné, spôsobuje degeneráciu a berie to slobodu. Čo je to?
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št október 28, 2010 11:20 pm Odpovedať s citátom

Keď to vidíš takto, tak to už nie je môj problém. Zbytočné ideové tézy kresťanstva, ktoré má tendenciu degenerovať spoločnosť, nemôžeš ani zďaleka porovnávať s právnym alebo daňovým systémom. Porovnávaš neporovnateľné. Tvoje prirovnania nemajú žiaden relevantný zmysel. Ak si si doteraz nevšimol, je reč o náboženstve. To je samostatná kapitola.

Ja neporovnávam kresťanstvo s právnym alebo daňovým systémom, ale na ich príklade demonštrujem princíp že je neetické odsudzovať nejakú vec za to že ju niekto zneužíva. Z tohoto vôbec nevyplýva že právny systém a viera v Boha by mali byť v niečom porovnateľné.

Môžeme uvažovať nielen o zbytočnosti náboženstva, ale aj de facto o jeho ľahkom zneužití. Dám Ti otázku: Je to zbytočné, spôsobuje degeneráciu a berie to slobodu. Čo je to?

Čo sa týka náboženstva, tu sa určite zhodneme, teda ak Ti pamäť slúži:
Citácia:
"Náboženstvo je neúspešný pokus človeka dosiahnuť boha zatiaľčo Kristus je úspešný pokus Boha dosiahnuť človeka."
Na Tvoju otázku že čo berie slobodu odpoviem že to môže byť veľa vecí, a horúcim kandidátom je aj náboženská viera v evolúciu. Taký človek čo ju zastáva musí ísť veľa krát aj proti svojmu zdravému rozumu, na jednej strane si prečíta že technikou AMS datovania kostrových pozostatkov:
Citácia:
"sa podarilo vyvrátiť tvrdenia, že H. sapiens sa objavil v Novom svete už pred 50 OOO alebo 100 000 rokmi Ukázalo sa, že zdanlivo veľmi staré kostry majú iba niekoľko tisíc rokov"
a na strane druhej ho jeho náboženská viera v evolúciu núti ísť proti vlastným vedomostiam a tvrdiť že tento homo obrábal kosti už pred 3,4mil. rokmi, pretože evolučná teória usudzuje, že Zem musí byť veľmi, veľmi stará, pretože pre náhodný vznik života bola potrebná doba niekoľkých miliárd rokov, čím sú možnosti takéhoto nábožensky veriaceho akceptovať poznatky najnovšej vedy značne zúžené len na tie ktoré napĺňajú jeho vlastné náboženské predstavy.
svaty_certisko
Zaslal: Pi október 29, 2010 12:21 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
náboženská viera v evolúciu

Usmievam sa nad vytrhnutou mojou citáciu, ale beriem to ako vtip, ako aj celé tvoje pôsobenie tu na fóre. Aspoň je sranda.

Viem, že viera v Boha a vyznávanie Biblie a veci s tým spojené mali za následok historické pozastavenie pokroku v celej spoločnosti. Zober si bežné vedecké portály, môžeš sa presvedčiť, že evolúcia je prítomná v rozvoji organizmov. Odsledovať si ju môžeš napríklad v šlachtení psov, alebo v postupnej rezistencii baktérii na antibiotiká. Evolúcia nie je proces na krátke časové obdobie. Ak ťa to tak zaujíma, mal si dávať väčší pozor na hodinách biológie v ZŠ.

Chceš popierať geografický pojem Pangea, alebo vyhynutých dinosaurov, príp. neveríš existencii zamrznutého mamutieho mláďaťa. Pozostatky zo skamenelích živočíchov sa dajú nájsť relatívne bežne. Ako vznikla ropa, uhlie? Čo "hovoria" sedimenty ktoré sa usádzali celé epochy?...

Biblia Ti nedá žiadne relevantné odpovede. Dá Ti len tézy, ktorým máš veriť. Neznamená to však aby si zo seba robil hlupáka.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne október 31, 2010 11:12 am Odpovedať s citátom
RE: svaty_certisko

Som rád že moje pôsobenie tu na fóre takto berieš s humorom, lebo presne tak je to z mojej strany aj zväčša myslené, aby sme sa vzájomne pobavili, nakoľko sa dá.

Toto sú už však trochu iné témy, nie zrovna o Hitlerovi; ale pokúsim sa ich postupne zodpovedať nakoľko mi čas dovolí, môžeme začať (resp. pokračovať v zábave) napr. od sedimentov:
Čo "hovoria" sedimenty ktoré sa usádzali celé epochy

a pokračovať s ateistickými mýtmi:
Mýtus č.1 o tom že vzostup Kresťanstva spôsobil úpadok antickej vedy
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne november 07, 2010 11:24 pm Odpovedať s citátom
Chceš popierať geografický pojem Pangea, alebo vyhynutých dinosaurov, príp. neveríš existencii zamrznutého mamutieho mláďaťa. Pozostatky zo skamenelích živočíchov sa dajú nájsť relatívne bežne. Ako vznikla ropa, uhlie?

RE: svaty_certisko

Toto sú už však trochu iné témy, nie zrovna o Hitlerovi; ale pokúsim sa ich postupne zodpovedať nakoľko mi čas dovolí

V ďalšom by som chcel pokračovať v plnení svojho sľubu a venovať sa téme o skamenelých živočíchoch, tu je môj príspevok:
Čo "hovoria" fosílie
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi november 09, 2012 2:16 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Netlač katolíka Hitlera za každú cenu do každej témy. Samozrejme, uvítam, ak o tomto katolíkovi otvoríš novú, osobitnú tému, a tam budeš rozvádzať, či obhajovať jeho vieru.

Porovnaj:
http://blog.sme.sk/diskusie/2064997/11/19252443/Mily-veriaci-Preco-veris.html#19252443
lamentabili napísal(a):
„Napríklad už 6.7. 1933 prehlásil Adolf Hitler (Michalka, s.82):„Čo sa týka konfesií, tej alebo onej? To je všetko na jedno kopyto. To nemá žiadnu budúcnosť. Fašizmus sa môže trebárs zmieriť s cirkvou. Aj ja tak urobím. Prečo nie? To mi nezabráni vyhubiť od základov, so všetkými koreňmi a vláknami, kresťanstvo v Nemecku... Prestaňte už so špekuláciami. Či Nový alebo Starý zákon, alebo len Ježišove slová, jako to chce Stewart Chamberlain: Všetko je len ten istý, rovnaký humbuk, židovský podvod...Môžeme byť buď Nemcami alebo kresťanmi. Oboje nie je možné...Čo bude, pýtame sa? Musíme len zabrániť, aby cirkvi robili niečo iného, ako to, čo robia teraz. T. j. postupne strácať stále viac vplyvu. Vari si len nemyslíte, že sa masy zase pokresťančia? Sprostosť. Nikdy viac. Tam už nik nepríde. Ale môžeme tomu samozrejme aj napomôcť. Farárikovia nech si len kopú svoje hroby. Kvôli nám zradia aj svojho milého Pána Boha, zrieknu sa svojho haraburdia, tj. postavenia a príjmov. Miesto svojho terajšieho Vykupiteľa, budú celebrovať čistúkrv nášho národa; príjmu plody nemeckej oráčiny jako svätosť a symbol večného národného spoločenstva, budú ich jesť a vychutnávať viac, ako to doteraz robili s telom svojho Boha...“Aj 4. júla 1942 sa vracia Hitler k tejto téme (Picker, 1989, s. 414):„Keď nebudeme platiť cirkvám ročne jednu miliardu, bude rýchlo po drzosti našich kňazov. Miesto toho, aby nadávali a boli voči nám bezočiví, budú nám žrať z ruky. S podstatne nižšími finančnými nákladmi by sme mohli duchovenstvo tak dirigovať, aby to vyhovovalo našim prianiam. Naše príspevky usmerníme len jednotlivým duchovným. Keď napríklad pridelíme nejakému biskupovi preňho a jeho podriadených jeden milión, zhrabne hneď pre seba tristotisíc. Veď čo by to bolo za kňaza, keby tak neurobil. Ohľadne rozdelenia zvyšku pre ďalších, vznikne medzi popmi poriadna hádka, a my si môžeme chytať bruchá od smiechu...“Hitler, 12. 7. 1941 (Heim, čes. s. 34, 79, a Bullock, s. 947):„Najťažší úder, aký kedy ľudstvo postihol, mu zasadilo kresťanstvo. Boľševizmus je nelegitímnym dieťaťom kresťanstva. Obidvoje je vynálezom židovstva. Kresťanstvo vnieslo do sveta úmyselné náboženské klamstvo. Boľševizmus klame tiež podobným spôsobom. Miesto toho, aby priniesol ľudstvu slobodu, tak ho zotročil... Kristus bol Árijec a sv. Pavol použil jeho doktrínu k mobilizácii kriminálneho podsvetia a organizovania začiatkov boľševizmu.“
Lemmy
Zaslal: Pi november 09, 2012 1:24 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6129 Bydlisko: Mám.
A tiež…
John Patrick Michael Murphy napísal(a):
Hitler bol však rímsko-katolík, napojený na nábožensko-politické inštitúcie, už ako nemluvňa svojím krstom v Rakúsku. Bol aj miništrantom vo svojej mladosti a cirkev ho prijala do radov "Kristových vojakov". Tie najhoršie doktríny katolicizmu ho nikdy neopustili. Bol nasiaknutý katolíckou liturgiou, ktorá obsahuje výrazy: "podlí židia" Tento výraz bol odstránený až po roku 1961. "Podlosť" znamená zradu.

V jeho časoch bola nenávisť voči židom všeobecnou normou. Do veľkej miery bola táto nenávisť "sponzorovaná" dvoma veľkými tradičnými náboženstvami Nemecka -- katolicizmom aj luteránstvom. Hitler veľmi obdivoval Martina Luthera, ktorý otvorene nenávidel židov. Luther síce odsudzoval katolícku cirkev pre jej domýšľavosť a korupcie, ale schvaľoval storočia pápežských pogromov proti židom. Luther sa vyjadril: " Židia si zaslúžia, aby boli povešaní na šibenici sedemkrát vyššie než obyčajní zlodeji" a "Mali by sme sa vypomstiť na židoch a pozabíjať ich" Vo svojej knihe Reč pri stole nazýval židov "bezbožní naničhodníci".

Vo svojom zápase o moc napísal Hitler vo svojej knihe Mein Kampf :"... som presvedčený, že konám ako zástupca nášho Stvoriteľa. Vyhubením židov vykonávam Božie dielo." O niekoľko rokov -- keď sa už chopil moci -- opakoval tie samé slová v Reichstagu v r. 1938.

O tri roky neskôr informoval generála Gerharda Engelsa: "Som teraz katolík rovnako ako predtým a vždy taký ostanem." Nikdy z cirkvi nevystúpil a cirkev ho nikdy neopustila, Jeho cirkev zakázala rozsiahlu literatúru, ale jeho úbohé dielo Mein Kampf sa nikdy neobjavilo na zozname zakázaných kníh. Nebol exkomunikovaný z cirkvi -- ba dokonca ani kritizovaný. Pápeži uzatvárali zmluvy s Hitlerom a jeho fašistickými priateľmi Frankom a Mussolinim, dávajúc in právo vetovať koho má právo pápež menovať biskupom v Nemecku, Španielsku a Taliansku. Tí traja darebáci súhlasili so zavedením dane pre katolíkov v týchto krajinách a posielali peniaze do Ríma za to, aby štát kontroloval cirkvi v tých krajinách.

Tí čo chcú premaľovať Hitlera na ateistu by sa mali upriamiť na historické diela, skôr než oslovujú svojich kostolníkov a skôr než pristupujú k mikrofónom. Známy Hitlerov životopisec John Toland vysvetľuje takto jeho bezcitnosť: "Ostával uznávaným členom katolíckej cirkvi -- napriek tomu, že sa mu bridila hierarchia cirkvi -- pridržiaval sa učenia cirkvi o tom, že židia boli vrahovia Boha. Preto vykynoženie židov sa mohlo diať bez akýchkoľvek výčitiek svedomia -- konal teda iba ako pomsta božia. ..."

Hitlerovo Nemecko zlúčilo štát a cirkvi.Vojaci brannej moci mali na sponách svojich opaskov nápis: "Gott mit uns" (Boh je s nami). Jeho vojenské jednotky často kropili kňazi a biskupi "svätenou vodou". Bola to skutočná kresťanská krajina, v ktorej boli občania indoktrinovaní oboma tradičnými cirkvami a slepo poslúchali všetky autority -- či už politické alebo cirkevné.

Hitler, rovnako ako niektorí dnešní politici a kazatelia, presadzovali "rodinné hodnoty", Schvaľoval telesné tresty doma a v škole. Otčenáš sa stal povinný vo všetkých školách počas Hitlerovho Nemecka .

A tiež…
Hitler napísal(a):
Sekulárne školy nikdy nemôžeme tolerovať, pretože takéto školy nedávajú [svojim žiakom] žiadne náboženské inštrukcie a všeobecné morálne inštrukcie bez náboženského základu visia vo vzduchu. Súčasne, akékoľvek formovanie charakteru a náboženstvo musí byť odvodené z viery.

(Adolf Hitler, vo svojom prejave 26. apríla 1933)

Zaslal: Ut marec 11, 2014 10:48 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Bolo podľa Vás v poriadku, keď presvedčený sekulárny humanista a formálny katolík Hitler nabádal ženy, aby rodili deti a tie po pôrode dávali na výchovu štátu?

U TvojOponenta sa prejavuje silná humanistofóbia, ale žiaľ, klame aj tentoraz. Pretože Hitler nebol v žiadnom prípade presvedčeným sekulárnym humanistom.
Hitler napísal(a):
„Ostatne verím v jedno: Boh je. Tento Boh stvoril národy.“

Je jednoznačne teista (veriaci v boha), a určite nie je sekulárny humanista. Humanizmus nie je teistický.
Kto je humanista? napísal(a):
Humanizmus je demokratický a etický svetonázor, ktorého vyznaním je zásada, že ľudské bytosti majú právo a zodpovednosť utvárať si svoj vlastný život a dávať mu zmysel, usiluje sa o formovanie humánnejšej spoločnosti na základe etiky budovanej na ľudských a iných prirodzených hodnotách, v duchu rozumu a slobody skúmania, prostredníctvom ľudských schopností. Tento svetonázor nie je teistický a neprijíma pohľad, ktorý vidí v skutočnosti nadprirodzenosť.

Zaslal: Št marec 13, 2014 4:42 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Zrejme sinerozpoznal iróniu smerujúcu kpoukázaniu závažných prelínaní názorov nacistov a sekhumanistov.

Hitler nariadil odluku. To je predsa sekularizmus!
Hitler povolil interrupcie - to je predsa sekhumanizmus.
Laughing

Zaslal: Št marec 13, 2014 5:31 pm Odpovedať s citátom
Veľmi sa mýliš, nevieš čo je irónia. Tak ako si to napísal, je obyčajné klamstvo. Ty šíriš klamstvá, a snažíš sa zakryť túto tvoju zlú vlastnosť za iróniu. Ani sa nevieš ospravedlniť. Keby si povedal "Áno, o Hitlerovi účelovo klamem", tak by si bol aspoň čestný človek.

A opäť ti zlyhala logika. Mal by si vedieť, že za odluku sú aj mnohí kresťania. A dokonca aj mnohí kresťania súhlasia s interrupciou. Takže ani snaha o iróniu ti nevyšla. Jednoducho, veľmi klameš, a zbytočne to teraz zahováraš.

Zaslal: Št marec 13, 2014 5:40 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Kresťania aksú za interrupcie = to je historografia
Odmietanie interrupcií - toje ideológia.

Nepleť si preto dejiny s ideológiami, minulosť s vytýčeným cieľom.
https://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/kategoria-ateizmu/humanizmus/hitler-bol-humanista

Zaslal: Št marec 13, 2014 6:01 pm Odpovedať s citátom
Ja si nič nepletiem. Na rozdiel od teba ja neklamem.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 7 z 9
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: