Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Hitler ako údajný kresťan

AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne apríl 25, 2010 9:44 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Netlač katolíka Hitlera za každú cenu do každej témy. Samozrejme, uvítam, ak o tomto katolíkovi otvoríš novú, osobitnú tému, a tam budeš rozvádzať, či obhajovať jeho vieru.

Citácia:
David Robertson: The Dawkins Letters; challenging atheist myths: "Chceli by ste citovať Hitlera ako kresťana, hoci sami viete že tým ste už zašli akosi priďaleko."

Lemmy pokúsil by som sa s Tebou viesť polemiku a svoje tvrdenie o tom že stavať Hitlera do pozície kresťana je dosť nešťastný ateistický ťah by som chcel podoprieť nasledovnými argumentmi:
1. Čo si Hitler myslel o kresťanstve: „Najtažšia rana aká kedy postihla ľudstvo bol príchod kresťanstva.“ Table Talk, súbor Hitlerových konverzácií a výrokov z ktorého cituje aj Dawkins. Takto by sa človek vyznávajúci kresťanstvo nikdy nemohol vyjadriť. Mimochodom, zdá sa že týmto vyjadrením sa skôr názorovo priblížil k niektorým dnešným humanistom ako ku kresťanom.
2. Vyjadrenia ľudí z Hitlerovho okolia o jeho názoroch. Trudle Junge, Hitlerova osobná sekretárka (Until the final hour s.108):
„Niekedy sme spolu mali zaujímavé diskusie o cirkvi a vývoji ľudskej rasy. Možno je to trochu prehnané nazývať ich diskusiami, pretože on začal vysvetľovať svoje myšlienky hneď ako ich nejaká otázka alebo poznámka niektorého z nás vyprovokovala, a my sme len počúvali. Nebol členom žiadnej cirkvi a bol toho názoru že kresťanské náboženstvo sa stalo prežitkom, pokryteckou inštitúciou snažiacou sa obalamutiť ľudí. Prírodné zákony boli jeho náboženstvom. Svoju dogmu o násilí mohol lepšie zosúladiť s prírodou ako s kresťanskou doktrínou lásky voči ako svojim blížnym tak aj k nepriateľom. „Veda ešte nemá jasno o pôvode ľudstva“, povedal pri jednej príležitosti. „Sme pravdepodobne najvyšším štádiom vývoja nejakých cicavcov ktoré sa vyvinuli z plazov a postupne v ľudské bytosti, trebárs skrze opice. Sme časťou stvorenia a deťmi prírody a rovnaké zákony platia pre nás ako pre iné žijúce tvory. A v prírode zákon boja o prežitie vládol od počiatku. Všetko neschopné života, všetko slabé je odstránené. Iba ľudstvo a predovšetkým cirkev si vytýčili za cieľ nechať žiť slabých, životaneschopných, a ľudí podradného druhu.“ “

Ak by sa spravil nezávislý audit Hitlerových názorov, som presvedčený že by vyššia korelácia vyšla smerom k dnešným humanistom ako ku kresťanstvu, aspoň vyššie uvedené jeho názory (ako aj ateistický „zeitgeist“) oprávňujú k takému záveru (tým však nechcem povedať že humanisti majú s Hitlerom spoločné aj všetky všeobecne známe negatívne aspekty jeho názorovej orientácie.)

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa So máj 01, 2010 11:55 am, celkom upravené 8 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne apríl 25, 2010 9:51 pm Odpovedať s citátom
3. Hitler nepochybne nešiel do vojny lebo veril v Boha alebo preto žeby chcel šíriť kresťanstvo. Z tohoto pohľadu je tiež veľmi pomýlené nazývať Hitlera kresťanom. W.Busch (Spoveď pri Verdune): „Keď Hitler bojoval o moc, zverejnil program strany. V ňom ako dvadsiaty štvrtý bod stálo: „Sme za pozitívne kresťanstvo.“ Mnoho verných kresťanov naletelo.
Ale keď sa Hitler dostal k moci, vyšlo najavo to, čo mnohí prehliadali: pozitívne kresťanstvo je to isté, čo nacionalizmus [národný socializmus]. V tom istom čase sa začal boj proti Biblii. Najmä Starý zákon sa dostal do krížovej paľby. Všade sme počuli a čítali: „No áno, Nový zákon môžeme ešte nechať nejaký krátky čas v platnosti, pretože učí o Bohu lásky. Je len treba vyčistiť listy Žida Pavla. V tých je príliš cítiť ducha starého Zákona. Ale starý zákon –och to je strašná kniha, špinavá kniha, hrôzostaršná kniha! V tej hovorí židovsko-púštny boh pomsty.““ Aj v tomto bode mal Hitler a jeho hnutie preukázateľne bližšie k názorom Dawkinsa, resp.jeho stúpencov ako ku kresťanom. Dôkaz: Druhá kapitola knihy The God delusion od Richarda Dawkinsa.
4. Hitler resp. jeho režim dával zatýkať kresťanov už len za to že sa spolčovali. Wilhelm Busch v knihe „Ježiš náš osud“ takto podáva okolnosti svojho zatknutia po tom čo kázal na veľkom verejnom zhromaždení : -s.198: „Počas Tretej ríše ma v Darmstadte dali do väznice, lebo som na jednom veľkom zhromaždení hovoril o Ježišovi. Sedel som v aute vedľa komisára SS. Okolo nás stovky ľudí. Šofér dostal rozkaz: ”Pohni sa!” Motor nechcel naštartovať, hoci ten voz bol iste v dobrom stave. Komisár kričal: ”Človeče, pohni sa!” Sedel som vzadu vedľa komisára SS ako zajatec. Motor nenaskočil. Auto sa nepohlo. Vtedy z rozrušeného davu od schodov chrámu jeden mládenec prenikavým hlasom zaspieval: ”Navždy je rozhodnuté, že Ježiš zvíťazí, Jeho bude celý svet. Lebo po noci smrti Boh všetko odovzdá do Jeho rúk. Trpel na kríži, vystúpil na trón Boží. Áno, len Ježiš zvíťazí!” Potom sa stratil v dave. Konečne motor naštartoval. Hovorím dôstojníkovi: ”Vy ste chudák! Veď ja som na víťaznej strane!” Zamyslel sa a zamrmlal: ”Kedysi som aj ja bol v združení mladých kresťanov.” Áno? A dnes kresťanov zaisťujete!? Chudák! Nechcel by som s vami meniť!” Tak sme sa dostali až k väznici, ale predo mnou sa otvoril výhľad na príchod Ježiša.“
Okrem toho sa tam uvádza: „Keď 2.svetová vojna najhoršie zúrila, tajná polícia mi zakázala prednášať a cestovať. “
V knihe „spoveď pri Verdune“ k tejto udalosti ešte W.Busch dodáva: „Bola to doba keď naše evanjelické týždne zhromažďovali tisíce ľudí. Mocipánov Tretej ríše to strašne rozčuľovalo. Pokiaľ to bolo možné, pokúšali sa tieto stretnutia nenásilne obmedzovať tým, že nám rečníkom zakazovali hovoriť alebo nás jednoducho vykázali z tých miest.“ Busch bol zatknutý potom ako sa odmietol podrobiť tomuto diktátu: „Teraz bolo potrebné vydať svedectvo pravde bez ohľadu na to čo sa potom stane: „Nemôžem to prijať [vykázanie z Essenska], pretože tu zajtra musím viesť biblickú prácu.“ „Potom Vás musíme zobrať do ochrannej väzby!““
Z takéhoto postoja Hitlerovho režimu možno urobiť jednoznačný záver že vydávať Hitlera zatýkajúceho prostredníctvom svojho aparátu kresťanov za kresťana je absurdita najvyššieho kalibru.

5. Bonhoeffer obvinil Hitlera ako antikresťana a napadol nacistickú ideológiu „krvi a zeme“: „Môže (Hitler) svoju ideológiu vyhlásiť za kresťanskú, ale tým zároveň sa stane nepriateľom Kristovým“. Jeho rozhlasový prejav dva dni po zvolení Hitlera za ríšskeho kancelára v ktorom ho označil nie za vodcu ale za potencionálneho zvodcu bol prerušený uprostred vysielania.

Bonhoeffer ako kresťan ktorý od nástupu nacizmu k moci poukazoval na to že Hitlerove vládnutie nie je v súlade s biblickými doktrínami bol popravený tri týždne pred obsadením Berlína sovietskou armádou, resp. Hitlerovou vlastnou samovraždou keď to už vôbec nedávalo žiadny zmysel. Nazývať Hitlera kresťanom vediac o poprave Bonhoeffera nemožno označiť za nič iné ako bezbrehý cynizmus.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa So máj 01, 2010 5:33 am, celkom upravené 1 krát.
scirocco
Zaslal: Ut apríl 27, 2010 2:45 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Nazývať Hitlera kresťanom vediac o poprave Bonhoeffera nemožno označiť za nič iné ako bezbrehý cynizmus.

Hitler bol katolík. Rovnako aj Himmler. Dôkaz je jednoduchý. Ani jedného z nich cirkev neexkomunikovala, hoci napríklad jedného biskupa exkomunikovala za to že sa oženil !!!

Aj to svedčí o pokrivenej morálke katolíckej cirkvi. Za zabitie milionov ľudí nie je žiadny cirkevný trest a za obyčajný sobáš, to čo je pre každého normálneho človeka bežné je najvyšší cirkevný trest. Hnus ...

No a komu by bolo tých katolíkov málo, tak Rudolf Hoss, veliteľ koncentračného tábora Osvienčim bol praktikujúci katolík, chodil do kostola, ešte aj v čase keď Osvienčimu šéfoval. Táto arciobľuda v ľudskej koži sa ešte pred vojenským tribunálom v Norimbergu "chválila" že poslal na plyn 2 milióny ľudí.

Proste všetko samí dobrí kresťania... Sad Ešte že, ja mám od nich na míle ďaleko.
Lemmy
Zaslal: St apríl 28, 2010 9:23 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6093 Bydlisko: Mám.
Hitler napísal(a):
Moje city ako kresťana ma vedú k môjmu Spasiteľovi ako bojovníkovi.

Povedal to 12. apríla 1924. Boj o myslenie detí

Zaslal: Št apríl 29, 2010 9:56 am Odpovedať s citátom
AK: Čo nejaký teista, to iný prístup k tomu, koho považovať za teistu, a koho nie.

Pozrime sa bližšie napríklad na tohoto pána. A vyjadri sa, či je podľa tvojho názoru teista, alebo nie je?

HAGYARI VYMYSLEL PREŠOVU NOVÚ DOMINANTU

Najväčšia socha Krista v Európe by mala stáť v Prešove. Aspoň tak to tvrdí prešovský primátor Pavel Hagyari, ktorý vyšiel s touto iniciatívou. Socha Krista by mala mať výšku 33 metrov. Hagyari vymyslel…

A: Hagyari spomenul investorovi megakasína lokalitu medzi Prešovom a Košicami

Hagyari napísal(a):
Spoločnosť TriGranit chce pri bratislavskej Petržalke postaviť za 1,5 miliardy eur multifunkčný projekt Metropolis. Jeho príprava však narazila na odpor miestnych poslancov a verejnosti. Ponúkol som tento projekt realizovať v Prešove.
Hagyari spomenul…

AK, vieš o čo mi ide? Porovnaj si tieto informácie, a vyjadri sa, či je alebo nie je podľa teba teista. Možno sa dopracujeme k tomu, že na Slovensku sa k nejakej forme teizmu hlási až 80 percent neteistov. Čo ty na to? Pretože lexikón veriacich je naozaj pestrý.
Pochopenie

Zaslal: Pi apríl 30, 2010 9:34 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Hitler napísal(a):

Keď si analyzuješ svoje tvrdenie dôjdeš k záveru že človek je tým za čo sa prehlási. Teda ak ja prehlásim 30.apríla 2010 že som pápež, približne o 100 rokov budú pravdepodobne humansti tvrdiť že Antropologická Konštanta bola pápež. Lenže takto to celkom určite nefunguje a pravda bude taká že aj keď sa za pápeža prehlásim, celkom určite ním len na základe takéhoto prehlásenia nie som a v skutočnosti to bude bez akýchkoľvek pochybností z mojej strany úplná demagógia.

Kritéria vyhodnotenia či niekto je tým za čo sa prehlasuje sú celkom iné, v prípade pápeža by to napríklad mohol byť oficiálny zápis výsledkov voľby pápeža, v prípade toho či je alebo nie je niekto kresťan biblické doktríny ktoré jediné sú kritériom biblického ponímania kresťanstva. Ak chceš kresťanstvo degradovať na niečo iné ako ho opisuje Biblia to je samozrejme tiež možné ale potom by si mal dodať že to je Tvoje zdeformované chápanie kresťanstva a nie to v biblickom ponímaní.
Ako je uvedené vyššie Hitler v čase keď bojoval o moc a každý hlas mu bol dobrý do svojho programu zakomponoval že je za tzv. pozitívne kresťanstvo, ktoré ako Wilhelm Busch píše sa v skutočnosti ukázalo byť tým istým ako národný socializmus. Tento oportunistický princíp názorovej flexibility ak je to výhodné sa nezmenil ani za mnoho rokov, napr. Radičová vo svojej predvolebnej kampani navštívila cirkevných hodnostárov a aj teatrálne sa priznala že chodí myslím vyznávať svoje hriechy do kostola (aj keď to formulovala trochu inak), ale každý kto to aspoň trochu myslí so svojou vierou vážne vie že vyznávať svoje hriechy Bohu je osobná záležitosť medzi ním a Bohom s ktorou nejde na bubon, ibaže by chcel podať svedectvo a svoje hriechy vyznať verejne, čo však určite nebol Radičovej prípad ktorá len marketingovo spomenula samotný akt na základe ktorého by sa jej mohli prisypať nejaké tie hlasy voličov.

Biblické kritéria kresťanstva sú napr. podľa 2.kapitoly 1.listu Jánovho takéto:
"Podľa čoho sa pozná kresťan:
1 Deti moje milé, píšem vám preto, aby ste utekali pred hriechom. Ale ak by niekto predsa len zhrešil, má u Boha obhajcu -- Ježiša Krista.
2 On, jediný bez hriechu, bol potrestaný za nás, no nielen za nás, ale za hriechy celého sveta.
3 Ak zachovávame to, čo nám prikazuje, môžeme si byť istí, že ho poznáme.
4 Neprávom sa k nemu hlási ten, kto sa mu nepodriaďuje.
5 U toho, kto sa spravuje jeho slovom, prejavuje sa Božia dokonalá láska. Poslušnosť je dôkazom toho, že sme v ňom. (Ak sa Hitler spravoval pri svojom počínaní Bibliou tak ja som naozaj potom pápež)
6 Každý, kto sa priznáva k Ježišovi, musí žiť, ako žil On. (ak by humanisti tvrdili že Hitler žil ako Kristus z hľadiska hodnotového systému ktorý Kristus svojimi výrokmi predstavoval, nedalo by sa nad tým nič iné ako pousmiať)
15 Nemilujte svet ani veci tohto sveta. Láska k Bohu a láska k svetu sa vylučujú.
16 Ľudia sa dávajú unášať svojimi túžbami, chcú mať, čo vidia, a zakladajú si na tom, čím sú a čo majú (Hitler si celkom určite zakladal na tom že je tzv. vodca, inak by si tak nenechal hovoriť, toto je nezlučiteľné s biblickým ponímaním kresťanstva tým viac že Biblia priamo zakazuje si nechávať takto hovoriť, jeho túžbou bolo tiež ovládnuť svet čoho dôkazom je aj napr. plán Barbarossa).
17 Svet však vyjde na skazu i s jeho žiadosťami, ... (Tak ako nakoniec aj spáchal samovraždu)
3:15 Kto nenávidí, rozsieva smrť a stráca podiel na večnom živote. (Hitler celkom určite nenávidel židov)
4:20 Kto vystavuje na obdiv svoju lásku k Bohu a nenávidí brata, klame iných aj seba. Keď nemiluje brata, ktorého má pred očami, ako môže milovať Boha, ktorého nevidí? (Hitler celkom určite dal popraviť Bonhoeffera, v biblickom ponímaní "brata v Kristovi", najlepším dôkazom toho že svoju údajnú lásku k Bohu vystavoval na obdiv je aj to že sa to teraz snažia humanisti zneužiť na svoju protikresťanskú agendu)"

Tiež jeden biblický verš hovorí o tom že po ovocí sa pozná kresťan a iný zas že aj sám diabol sa premieňa na anjela svetla, nechám na zváženie každého súdneho človeka či mu jeho svedomie dovolí nájsť na Hitlerovi ovocie popísané napr. v 5.kap. listu Galatským:
" 22 Ovocím Ducha Svätého však je: láska a radosť, pokoj a trpezlivosť, láskavosť, dobrota, vernosť, 23 nežnosť a sebaovládanie. Kto takto žije, nepríde do konfliktu so zákonom."
Ja som si úplne istý že mnohé z jeho skutkov patria do tejto kategórie:
"9 U toho, kto sa dáva viesť telesnými túžbami, prejavujú sa tieto skutky: ..., 20-21 modlárstvo,... nepriateľstvo, sváry, hádky a intrigy, závisť, nenávisť, ... a im podobné necnosti."

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ut máj 04, 2010 12:26 am, celkom upravené 1 krát.
Lemmy
Zaslal: Pi apríl 30, 2010 9:46 am Odpovedať s citátom
Lenže takto to celkom určite nefunguje…

Presne tak! Takže, ako som spomínal, možno sa k niečomu dopracujeme… napríklad ak to dáme so súvislosti s jedným listom.
Korec napísal(a):
Ide o vás veriacich, o vás všetkých, o tých, ktorí boli pokrstení… Zahrnutí sú aj tí, ktorí sa azda od Cirkvi vzdialili, ktorí azda pochybujú o viere… Cirkev aj na všetkých týchto pamätá, pokladá ich stále za svojich synov a dcéry. … Aj títo všetci nech pri sčítaní ľudu zaznačia do príslušnej rubriky, že sú pokrstení, že sú katolíci – že patria srdcom do Cirkvi. Buďme hrdí, že sme veriaci a prihlásme sa pri sčítaní k svojmu krstu.
Všetci pokrstení tvoríme túto Cirkev, veľké spoločenstvo v Kristovi… Prihlásme sa k Cirkvi bez ohľadu na akúkoľvek politickú príslušnosť. Náš krst a naša príslušnosť k Cirkvi nás ponad všetky rozdiely spája do jednoty.

Pastiersky list biskupov Slovenska k sčítaniu ľudu

Zaslal: Pi apríl 30, 2010 10:06 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Lenže takto to celkom určite nefunguje…

Presne tak! Takže, ako som spomínal, možno sa k niečomu dopracujeme… napríklad ak to dáme so súvislosti s jedným listom.

V tomto prípade Ti úplne dávam za pravdu že ani toto biblickým kresťanstvom rozhodne nie je. Lenže ak by sme sa mali k niečomu dopracovať tak by sme si mali položiť otázku prečo humanisti odmietajú kresťanstvo úplne ako celok keď sami dokážu rozoznať rozdiel medzi jeho biblickým a deformovaným predstieraným ponímaním.

Na margo tohoto výroku:
Lemmy napísal(a):
Hitler napísal(a):

by som chcel ešte poznamenať že sú to celkom určite nie city ale vedomie vlastného hriechu ktoré vedú ku Spasiteľovi. Ak to boli city čo Hitlera k niekomu viedli tak týmto niekym určite nebol Kristus ale oportunistická túžba po spoločenskej akceptácii.
Lemmy
Zaslal: Pi apríl 30, 2010 10:24 am Odpovedať s citátom
V tomto prípade Ti úplne dávam za pravdu, že ani…
No, však som si mohol pokojne stručne povedať, že považuješ Korca za pokrytca. Lebo netreba preberať fazuľky. Táto fazuľka je dobrá, táto plesnivá, však.

Zaslal: Pi apríl 30, 2010 10:29 am Odpovedať s citátom
…že ani toto biblickým kresťanstvom rozhodne nie je..
Povedz, AK, koľko je vás? Ste na Slovensku dvaja, traja, alebo koľko? Lebo tých spomínaných 80 percent zrejme podľa teba nie sú takí, k akým sa ty hlásiš. Som rád, že spoznávam nejakého nového sektára, po Svedkoch Jehovových možno nový vánok. (Alebo žeby prievan?)
Pokojne napíš, či si individuálny, teda, že prezentuješ len sám seba, a počet biblických kresťanov sa rovná jeden člen, alebo aj keď máš rozdielne názory ako iní kresťania, tak si tiež kresťan, len na rozdiel od nich biblický. Čo sa nové dozviem?

Zaslal: Pi apríl 30, 2010 10:38 am Odpovedať s citátom
keď sami dokážu rozoznať rozdiel medzi jeho biblickým a deformovaným predstieraným
No, vidíš! Čosi začínaš chápať. Ak sa pozrieš na témy, tak tie sa týkajú deformovaných… Prečo ty nekritizuješ deformovaných?

Zaslal: Pi apríl 30, 2010 11:00 pm Odpovedať s citátom
Aj v tomto bode mal Hitler a jeho hnutie preukázateľne bližšie k názorom Dawkinsa, resp.jeho stúpencov ako ku kresťanom. Dôkaz: Druhá kapitola knihy The God delusion od Richarda Dawkinsa.

V druhej kapitole je len v jednom odseku spomenutý Hitler, a to:

Z čisto taktického hľadiska vidím povrchnú príťažlivosť Ruseho prirovnania s bojom proti Hitlerovi: Winston Churchill a Franklin Roosewelt nemali radi ani Stalina ani komunizmus, ale uvedomili si nutnosť spolupráce so Sovietskym zväzom v boji proti Hitlerovi.

Delúzia Boha

Nestačí povedať, že si myslíš, že máš nejaký dôkaz v druhej kapitole. Upresni, čo rozumieš pod slovom dôkaz. Ak tvrdíš, že preukázateľne, tak počítam s tým, že to bude preukázateľne.

Zaslal: So máj 01, 2010 5:19 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Aj v tomto bode mal Hitler a jeho hnutie preukázateľne bližšie k názorom Dawkinsa, resp.jeho stúpencov ako ku kresťanom. Dôkaz: Druhá kapitola knihy The God delusion od Richarda Dawkinsa.

...

Delúzia Boha

Nestačí povedať, že si myslíš, že máš nejaký dôkaz v druhej kapitole. Upresni, čo rozumieš pod slovom dôkaz. Ak tvrdíš, že preukázateľne, tak počítam s tým, že to bude preukázateľne.

Za dôkaz názorového zblíženia medzi Hitlerom a Dawkinsom v pohľade na biblickú Starú Zmluvu považujem porovnanie týchto dvoch výrokov s vysokou vzájomnou koreláciou významového obsahu:
1. Dobové svedectvo človeka ktorý zažil nacizmus na vlastnej koži ktorý o nacistami šírených názoroch v spoločnosti napísal: W.Busch (Spoveď pri Verdune):
„Ale keď sa Hitler dostal k moci, vyšlo najavo to, čo mnohí prehliadali: pozitívne kresťanstvo je to isté, čo nacionalizmus. V tom istom čase sa začal boj proti Biblii. Najmä Starý zákon sa dostal do krížovej paľby. Všade sme počuli a čítali: „No áno, Nový zákon môžeme ešte nechať nejaký krátky čas v platnosti, pretože učí o Bohu lásky. Je len treba vyčistiť listy Žida Pavla. V tých je príliš cítiť ducha starého Zákona. Ale starý zákon –och to je strašná kniha, špinavá kniha, hrôzostrašná kniha! V tej hovorí židovsko-púštny boh pomsty.“
2. Dawkins z Tvojho hyperlinku útočí na Bibliu, resp. podobne ako nacisti na Starú Zmluvu takto: "Dá sa povedať, že Boh Starého zákona je najnepríjemnejší charakter všetkých výplodov ľudskej fantázie: žiarlivý a hrdý na to; malicherný, nespravodlivý a neodpúšťajúci čudák; pomstychtivý, krvilačný etnický čistič; mizogýnny (ženy nenávidiaci), homofóbny (homosexuálov nenávidiaci), rasistický, infanticídny (deti vraždiaci), genocídny (národy nivočiaci), filicídny (vlastné deti vraždiaci), odporný, megalomanický (velikášstvom trpiaci), sadomazochistický (zvrátene krutý), vrtošivo zlomyseľný tyran."

Teda týmto Dawkinsovým výrokom mám za to a považujem za preukázané že sa v postoji k Starej Zmluve názorovo priblížil k propagande nacistov.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: So máj 01, 2010 7:06 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Povedz, AK, koľko je vás? Ste na Slovensku dvaja, traja, alebo koľko? Lebo tých spomínaných 80 percent zrejme podľa teba nie sú takí, k akým sa ty hlásiš. Som rád, že spoznávam nejakého nového sektára, po Svedkoch Jehovových možno nový vánok. (Alebo žeby prievan?)
Pokojne napíš, či si individuálny, teda, že prezentuješ len sám seba, a počet biblických kresťanov sa rovná jeden člen, alebo aj keď máš rozdielne názory ako iní kresťania, tak si tiež kresťan, len na rozdiel od nich biblický. Čo sa nové dozviem?

Citácia:

Argumentum ad hominem
Argumentum ad hominem (lat.) je argument, ktorým sa diskutujúci snaží vyvrátiť oponentovo tvrdenie poukazovaním na jeho skutočné, či domnelé nedostatky (v tomto prípade označenie oponenta za sektára -pozn.AK). Snaží sa previesť dialóg od diskusie o probléme samotnom (v tomto prípade na tému o údajnom Hitlerovom kresťanstve -pozn.AK) k diskusii o mravnej či inej oponentovej integrite.
Lemmy
Zaslal: So máj 01, 2010 9:18 am Odpovedať s citátom
Argumentum ad hominem

Tak počkaj, ja sa nesnážim v tejto otázke vyvrátiť to, čo hovoríš, ale uistiť sa, či to, čo hovoríš, sa vzťahuje na koľkých, pretože to je teraz dôležité. Lebo, ako sa zdá, podľa toho, čo si dosiaľ napísal, tak prezentuješ len svoj súkromný názor, názor jednotlivca, lenže vec sa má tak, že na Slovensku je veľmi veľa ľudí, ktorí sú tiež kresťania, len nemyslia tak ako ty. A to je dôležité v tejto veci, teraz. Moja otázka je tak namieste, že koľkí ste takí… lebo tí ostatní takí ako ty nie sú… a zdá sa tak, že ja hovorím o voze, a ty o koze, lebo ja hovorím o ostatných… vyčkaj, až napíšeš, až sa rozpíšeš, a budem bližšie poznať aj tvoj svetonázor (povedať, že si odlišný od ostatných kresťanov mi teraz nepomôže), je možné, že budem reagovať aj na teba kriticky, ak zistím, že máš nejaké deformácie, ktoré sú hodné kritiky. Ale aj tak si myslím, že sa neoplatí kritizovať jednotlivcov, najmä ak sú veľmi málo početní. Načo? Vysvetli mi, na čo strácať čas s nejakým jedináčikom, ktorí má nejaký extravagantný názor, odlišný od ostatných, keď prakticky možno ani nemá vplyv na spoločnosť ako takú. Ak mám svoj čas venovať niečomu zmysluplnému, tak to znamená, že svoj čas budem venovať tomu, čo je deformované v tejto spoločnosti (to znamená, že myslím si, že to je deformované, lepšie ti to neviem rozpísať, aby si pochopil, že nejdeš na mňa správne, ak mi adresuješ nejaké argumenty ad hominem). Taká diskusia stojí za starú belu, nevidím dôvod venovať sa nejakému jednotlivcovi, ktorí si niečo zmyslí, a mieša svoj názor do mojej kritiky, ktorá sa ani tak netýka nejakého jednotlivca, ale práve tých ostatných. Už som to minule spomínal, ak reagujem, tak len preto, že tu málokto diskutuje, v podstate by som ti vôbec nevenoval pozornosť. Ak na tejto planéte má nejaký človek nejaký jednotlivý názor, tak čo je koho do toho, čo si myslí? Jednotlivci takého rangu nestoja za toľkú pozornosť. A uvedom si, že ani Richard Dawkins, ani nikto iný, ani Adam Roman, ani ja, nemáme v úmysle strácať svoj čas diskusiou s niekým, kto má svoj súkromný názor. Naozaj ma až tak veľmi nezaujímajú takíto jednotlivci. Ja sa zvyknem vyjadrovať k tým, čo buď zastupujú nejakú významnú väčšinu, napríklad k Rímsko-katolíckej cirkvi, alebo k biblii, ako knihe, na ktorú sa odvoláva mnoho ľudí. Pre tých ľudí má táto kniha nejaký význam, a ak s niečim nesúhlasím, tak svoj názor vyjadrím. Myslím, že aj ty nesúhlasíš s mojim názorom, alebo mne podobným názorom, a reaguješ na neho. Takže aké argumentum? Neunavuj ma! Zatiaľ neviem, a zdá sa, že to môže byť poriadna strata času, všímať si nejakého biblického kresťana. Z toho, čo si popísal, je málo, na niečo konkrétne… mrzí ma, ale predtým mi to uniklo, alebo neviem, ale nevedel som, že v tvojom prípade ide o nejakú významnú odchýlku od tých ostatných. Tak s tým končím, lebo radšej svoj čas budem venovať tým ostatným, čo tam po nejakom jednotlivcovi, ktorý nemá vplyv… Korec, to nie je jednotlivec, to je zástupca určitej skupiny ľudí. On vplyv má. Jemu sa oplatí venovať.

Dokonca aj Svedkom Jehovovým sa oplatí venovať, lebo podľa argumentum ad hominem je ich viac ako si ty. ty si jeden, a ich je okolo 50 000. Neviem, či si schopný pochopiť dôvody mojej otázky.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 9
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: