Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Hitler ako údajný kresťan

AntropologickaKonstanta
Zaslal: St október 06, 2010 1:35 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Takže aký bol historický kontext v kolaborácii medzi Vatikánom a Nemeckou ríšou?
Podľa www.teologia.iskra.sk/docs/halko/pius-12.doc daný historický kontext bol takýto:
www.teologia.iskra.sk napísal(a):
práve počas konkordátnych jednaní, behom dvadsiatich dní, Hitler vyvinul na Vatikán silný nátlak uväznením 92 kňazov, zakázaním 9 katolíckych časopisov a prelustrovaním desiatok cirkevných mládežníckych krúžkov.
Hitler konkordát porušil necelý týždeň po jeho ratifikácii, a síce schválením nacistického zákona o sterilizácii, ktorý bol v priamom rozpore s dohodou. A pár mesiacov po jej uplatnení bol zavraždený Erich Klausener, vedúci berlínskej Katolíckej akcie. Židovský historik Pinchas Lapide konštatuje, že „počas štyroch nasledujúcich rokov boli stovky kňazov uväznených, najmenej 127 deportovaných do koncentračných táborov, viac ako 200 katolíckych publikácií zastavených ... a veľká časť cirkevných majetkov bola skonfiškovaná.

Teda boli vraždení a zatýkaní predstavitelia cirkvi. Navyše, rím.-kat. cirkev dala 7. februára 1934 na index knihu "Myth of the 20th Century" hlavného ideológa nacistov Alfreda Rosenberga (bol členom nacistickej strany skôr ako samotný Hitler). Prečo to podľa Teba urobili ak ich spolupráca s nacistami bola taká úzka ako ju opisuješ? To logicky moc nesedí.
Alfred Rosenberg (jeden z hlavných ideológov nacistov) napísal(a):
The general ideas of the Roman and of the Protestant churches are negative Christianity and do not, therefore, accord with our (German) soul. (Všeobecné učenie katolíckej ako aj protestantských cirkví sú negatívnym kresťanstvom a preto nie sú v súlade s našou germánskou dušou).

V diele "Protestantishe Rompilger (protestantský pútnik Ríma)" Rosemberg žiadal (možno o niečom podobnom v širšom merítku snívajú dnešní bojovní humanisti) aby nemecký národ ("deutsche Volk") bol uvoľnený z kresťanstva a nazýval kresťanské učenie o hriechu a milosti podradným učením (asi podobne ako by ho zrejme radi nazvali aj dnešní bojovní humanisti).
Podľa dobových novín vydávaných v Nórskom Bergene, historický kontext zahŕňal aj nasledovné udalosti:
Bergens Tidende napísal(a):
Polícia oznamuje že približne 5000 evanjelickým farárom v Prusku ktorí hlasovali za dokument „Die Erklärung der 96 evangelischen Kirchenführer gegen Alfred Rosenberg“ (Prehlásenie 96 evanjelických duchovných proti Alfredovi Rosenbergovi -ideológovi nacistov raziaceho ich rasovú teóriu v diele“Mýtus 20.storočia”) bude s okamžitou platnosťou zakázané kázať z kazateľne.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št október 14, 2010 8:52 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6411 Bydlisko: Mám.
AntropologickaKonstanta, vieš, že v tejto téme uvažujem ako Dawkins (súhlasím s ním).

Môžeš si prečítať príhovor pri príležitosti protestného pochodu proti pápežovi v Londýne alebo pozrieť na YouTube.
Richard Dawkins napísal(a):
Adolf Hitler bol rímsky katolík. Bol pokrstený a nikdy sa krstu nezriekol. Štatistiky, ktoré hovoria, že v Británii je okolo päť miliónov katolíkov, vychádzajú zrejme z počtu vykonaných krstov. Ja však tomuto číslu neverím. Pochybujem, že v Británii žije päť či šesť miliónov katolíkov. Päť či šesť miliónov ľudí je možno pokrstených, no ak si chce na nich katolícka cirkev robiť nárok, potom musí považovať za svojho aj Hitlera.

Zaslal: So október 16, 2010 11:46 am Odpovedať s citátom
A máš to tu! Čierne na bielom: katolícko-komunistický schizofrenik!

Postoy.sk

(Napísal som čierne na bielom, ale asi lepšie sa hodí: čierne na červenom.) Wink

Zaslal: Po október 18, 2010 9:30 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
AntropologickaKonstanta, vieš, že v tejto téme uvažujem ako Dawkins (súhlasím s ním).

Adolf Hitler bol rímsky katolík. Bol pokrstený a nikdy sa krstu nezriekol. Štatistiky, ktoré hovoria, že v Británii je okolo päť miliónov katolíkov, vychádzajú zrejme z počtu vykonaných krstov. Ja však tomuto číslu neverím. Pochybujem, že v Británii žije päť či šesť miliónov katolíkov. Päť či šesť miliónov ľudí je možno pokrstených, no ak si chce na nich katolícka cirkev robiť nárok, potom musí považovať za svojho aj Hitlera.

Ale potom si Dawkins dosť protirečí, lebo ak považuje Hitlera za rímskeho katolíka na základe toho že bol pokrstený a nikdy sa krstu nezriekol, potom by mal logicky považovať "zrejme z počtu krstov" za rímskych katolíkov aj tých päť či šesť milónov čo sú "možno pokrstení", ledaže by preukázal že pokrstení neboli (o krstoch však evidentne nepochybuje keď ich považuje za možné) alebo sa krstu zriekli (čo vôbec ani len nespomína). Ja sa v zmysle mojich pôvodných postojov prikláňam skôr na stranu jeho pochybností o kresťanstve všetkých týchto 5 či 6 milónov ľudí ("Pochybujem, že v Británii žije päť či šesť miliónov katolíkov. Päť či šesť miliónov ľudí je možno pokrstených"), pretože kresťania sú v Biblii popísaní ako nasledovníci Ježiša Krista ktorého aktívne vyznávajú ako Božieho Syna a riadia sa jeho Slovom o čom možno v prípade mnohých aj pokrstených ľudí vážne pochybovať. Potom by však mal byť Dawkins konzistentný vo svojich názoroch a pochybovať aj o kresťanstve Hitlera ("Adolf Hitler bol rímsky katolík. Bol pokrstený a nikdy sa krstu nezriekol."), a to sa mu moc nedarí a preto je vo svojich náhľadoch vo vzájomnom rozpore, podobne ako Ty ktorý s jeho náhľadmi súhlasíš (v tejto súvislosti je zaujímavé že v ďalšom Tvojom článku predostieraš problematiku schizofrénie, akoby sa to takýchto dvojkoľajných postojov naozaj týkalo). Táto rozprava však platí ak rozprávame o kresťanstve či nekresťanstve Hitlera, čo je nosná téma tejto polemiky. Pokiaľ Dawkins rozlišuje medzi kresťanstvom a katolicizmom, o čom pochybujem, potom mu možno dať čiastočne za pravdu v tom že katolíckym krstom sa človek stáva katolíkom pokiaľ to tak vníma RKC, ale Biblické kritéria na to kto je kresťan sú iste iné.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa So október 23, 2010 8:24 am, celkom upravené 1 krát.
Lemmy
Zaslal: Po október 18, 2010 9:52 pm Odpovedať s citátom
Päť či šesť miliónov ľudí je možno pokrstených, no ak si chce na nich katolícka cirkev robiť nárok, potom musí považovať za svojho aj Hitlera.

Neuveriteľné, že aj napriek tomu, že to odcituješ po mne, aj tak si to nepochopil.

Však ti to hovorí až príliš jednoducho:

Päť či šesť miliónov ľudí je možno pokrstených, no ak si chce na nich katolícka cirkev robiť nárok, potom musí považovať za svojho aj Hitlera.

Zaslal: Po október 18, 2010 10:05 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Však ti to hovorí až príliš jednoducho:

Ale ak si aj katolícka cirkev robí na niekoho (časť Britskej populácie) nárok (ak si ho naozaj robí čo neviem posúdiť lebo jej postoje v tejto veci nepoznám) na základe prevedeného krstu a z toho možno odvodiť záver že by si teda podľa rovnakého princípu mala robiť nárok aj na Hitlera, to ešte neznamená že daný človek je kresťan podľa Biblických kritérií, a práve o tom je táto téma, či totiž možno Hitlera považovať za kresťana v zmysle toho čo je napísané v Biblii.

Ešte by som sa chcel spýtať čo to znamená v tomto ohľade "robiť si nárok", čo si má človek za tým výrazom predstaviť že mal Dawkins na mysli, keď s ním súhlasíš zrejme to budeš vedieť?
Lemmy
Zaslal: Po október 18, 2010 11:07 pm Odpovedať s citátom
Prečítaj si Pastiersky list biskupov Slovenska vo veci sčítania ľudu.

Keby si aj tak nepochopil, prečítaj si ešte túto esej.

Zaslal: Ut október 19, 2010 8:15 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Jeden s obrázkov z galérie obdobnej diskusie na:
http://www.usmessageboard.com/religion-and-ethics/79917-hitler-was-a-dedicated-christian.html

INÉ:
http://alamoministries.com/content/english/Antichrist/nazigallery/photogallery.html

Na záver jedna podarená kresbička:
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št október 21, 2010 1:28 am Odpovedať s citátom
Re: "svaty_certisko"

Chcel by som sa spýtať či dané obrázky treba chápať ako protiargument voči môjmu tvrdeniu že Hitlera nemožno považovať za kresťana v zmysle biblických kritérií, t.j. či podľa Tvojho zmýšľania majú vyjadrovať to že Hitler sa vo svojom živote zrejme riadil Bibliou.
svaty_certisko
Zaslal: Št október 21, 2010 4:29 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
V tomto Ti však musím uznať za pravdu. Hitler zaručene nebol ideál človeka ktorý hlása Biblia. Naskýta sa však otázka, kto s kresťanov sa reálne riadi doslovným textom Biblie a jej najjasnejšími východiskami. Napríklad Ježiš neuznával pompéznosť chrámov a ich vybavenia... a ajhľa: sám Vatikán a jeho pavučina je priamo spojená s obrovským bohatstvom.

Osobne mám dojem, že Biblia je len akousi vyčačanou nálepkou pre kresťanov. Realita žitia kresťansky nábožensky veriacich až príliš často nie je v súlade so spomínanými tézami Biblie.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: So október 23, 2010 12:09 am Odpovedať s citátom
Re: "svaty_certisko"
Prosím aby si mi uviedol typický príklad čo považuješ v Biblii za vyčačkané.
Tvoja kritika kresťanov je inak podľa môjho názoru v mnohých prípadoch plne oprávnená, veď aj pravoslávny pop Алекса́ндр Влади́мирович Мень (podľa Wikipedie obľúbený u inteligencie v Sovietskom Zväze a zavraždený v r.1990 za okolností ktoré sa doteraz poriadne nevyšetrili) kritizoval mnohých kresťanov za ich spôsob vedenia života, tvrdil že keď sa na nich pozrú neveriaci nechcú mať radšej s kresťanstvom nič spoločné.
Napriek tomu jestvujú aj kresťania ktorí to myslia s Bibliou vážne, nie že by boli bez hriechu, to by si Biblia protirečila, lebo tvrdí že takým mohol byť len Boží Syn, ale na rozdiel od mnohých neveriacich si svoje pochybenia uvedomujú, hambia sa za ne a činia z nich pokánie, snažia sa o nápravu o ktorú sa usilujú hľadaním Božej vôle zachytenej v Biblii ktorá nikdy neschvaľuje hriech a hľadaním pomoci u Boha bez ktorého si napredovanie v tejto oblasti pokánia nevedia predstaviť. V tom vidím veľký rozdiel, lebo takýto postoj priznania si vlastných pochybení je mimo veriacich kruhov veľmi zriedkavý (človek má tendenciu za boha a teda niečo neomylné skôr považovať sám seba), na čo sa dá nájsť mnoho príkladov aj na tomto portáli kde možno demonštrovať mnoho pokrytectva a pokrytectvo je práve jednou z Bibliou najkritizovanjších vlastností človeka:
Evanjelium podľa Lukáša, 12. kapitola napísal(a):
56 Pokrytci, úkazy na zemi a na nebi viete rozpoznávať, ako teda nerozpoznáte tento čas? 57 A prečo aj sami od seba nerozsudzujete, čo je spravodlivé?
svaty_certisko
Zaslal: Ne október 24, 2010 12:03 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
AntropologickaKonstanta napísal(a):

Napriek tomu jestvujú aj kresťania ktorí to myslia s Bibliou vážne

Aha, takže de facto úbohá sektárska menšina. Som rád, že si priznal. Ostatok samí pokrytci.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne október 24, 2010 8:56 pm Odpovedať s citátom
svaty_certisko napísal(a):

Napriek tomu jestvujú aj kresťania ktorí to myslia s Bibliou vážne

Aha, takže de facto úbohá sektárska menšina. Som rád, že si priznal. Ostatok samí pokrytci.

Ale dá sa to interpretovať aj tak že Biblické proroctvá sa plnia, ak by som nepriznal, musel by som začať uvažovať v intenciách že Biblia sa mýlila, a to teda ako správne poznamenávaš nie je ten prípad:
Citácia:
9 Vtedy vás preto, že ste sa hlásili ku mne, všade budú nenávidieť, trýzniť, ba aj zabíjať. 10 Mnohí toto násilie nevydržia, zradia vieru aj svojich spolubratov a navzájom sa budú nenávidieť. 11 Zjavia sa aj mnohí falošní proroci a mnohých zvedú. 12 Na svete sa natoľko rozmnoží zlo, že udusí lásku mnohých. 13 Ale ten, kto vytrvá až do konca, bude zachránený.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne október 24, 2010 9:22 pm Odpovedať s citátom
Ak danej karikatúre rozumiem správne tak opica reprezentuje bojovných humanistov-ateistov ktorí z púhej animozity voči kresťanstvu chcú verejnosti o ňom predsunúť falošný obraz domaľovaním kontúr nacizmu ktoré mu nepatria aby prekryli jeho skutočné posolstvo zachytené v Biblii.
svaty_certisko
Zaslal: Ne október 24, 2010 9:36 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Ak danej karikatúre rozumiem správne tak opica reprezentuje bojovných humanistov-ateistov ktorí z púhej animozity voči kresťanstvu chcú verejnosti o ňom predsunúť falošný obraz domaľovaním kontúr nacizmu ktoré mu nepatria aby prekryli jeho skutočné posolstvo zachytené v Biblii.

Vidíš, dá sa to interpretovať všeliako. Ja by som skôr asi tak, že aj opica vie kde je pravda... netreba na to mať extra schopnosti.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 6 z 9
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: