Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Hitler ako údajný kresťan

Lemmy
Zaslal: Št máj 13, 2010 6:14 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6881 Bydlisko: Mám.
AK, mám na teba otázku: Čítal si 65-stranový historický dodatok od Alberta Schweitzera v dráme nemeckého spisovateľa Rolfa Hochhutha Zástupca?

Zaslal: So máj 15, 2010 7:46 am Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
V tomto prípade Ti úplne dávam za pravdu, že ani toto biblickým kresťanstvom rozhodne nie je.

AK, možno budeš veľmi prekvapený, ale moja otázka naozaj má zmysel, ak sa ťa pýtam, že koľko je takých, ako ty, to znamená, že takto uvažujú… Prečo? Lebo mne sa vidí, že zatiaľ si jedináčik, biblický kresťan… aspoň tu na fóre. Okrem toho, s tebou nesúhlasí ani katolícky klérus. Prinajmenšom v tom sa rozchádzate, že katolícki kresťania tvrdia čosi iné. Dávam ti do pozornosti aj názory väčšinovej organizácie, katolíkov na Slovensku, a ich reprezentantov. Kto je katolíkom, je navždy katolíkom.

V prípade Hitlera môžeš tak nanajvýš, keby si mal záujem mať čosi spoločné aj s takouto väčšinou mienkou, povedať, že Hitler bol veľmi zlý katolík. Ale obávam sa, že tebe o to nejde, aby si uznal také čosi o Hitlerovi.

Pozri, ak mi povieš, že neuznávaš názory katolíckych kresťanov, lebo ty si biblický kresťan, bude všetko OK, lebo ozaj nevidím nejaký zásadný dôvod, prečo by biblickí kresťania mali byť úplne rovnakí ako katolícki kresťania. Takých rôznych odnoží, siekt, je veľa, veď aj mormóni sú kresťania. Laughing

Rozdiel medzi našimi názormi je však inde. Kým tebe záleží na tom, aby sa o Hitlerovi nehovorilo ako o katolíkovi, tak mne je toto ukradnuté, dovtedy, kým sa niekto nesnaží to nejako kamuflovať, a pre mňa je Hitler zločinec. A pokiaľ viem, tak zločinci sa často snažia vyvolať dojem, že sú veriaci v nejakého boha, možno s tým kalkulujú na emócie u ľudí, aby toho zločinca tak veľmi neodsudzovali. Viď ukážkový prípad zločinca: Márnotratný syn Jeffrey Dahmer.

Adam Roman napísal(a):
…naozaj pozoruhodný [vzťah]: „taká bude radosť v nebi nad jedným hriešnikom, ktorý činí pokánie, ako nad deväťdesiatdeväť spravodlivými, ktorí nepotrebujú pokánia“ (Lk 15, 7). Neviem z akých dôvodov majú anjeli plesať nad obrátením 17-násobného vraha Jeffrey Dahmera, ale pripusťme, že budú plesať. Má toto nepochopiteľné plesanie rovnaké objasnenie ako radosť otca nad synom, ktorý „bol mŕtvy, a ožil“?

Biblickým kresťanom napríklad podľa toho, čo čítam tvoje názory, rozhodne nie je:
prof. Ján Duda, PhD.
súdny vikár Spišskej diecézy
predseda Slovenskej spoločnosti kánonického práva
profesor kánonického práva
Katolíckej univerzity

Zaslal: So máj 15, 2010 9:59 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):

AK, možno budeš veľmi prekvapený, ale moja otázka naozaj má zmysel, ak sa ťa pýtam, že koľko je takých, ako ty, to znamená, že takto uvažujú… Prečo? Lebo mne sa vidí, že zatiaľ si jedináčik, biblický kresťan… aspoň tu na fóre.

Túto tému som otvoril na Tvoje osobné želanie a jej hlavným obsahom je osoba Hitlera a jej označovanie ako kresťana, s ktorým ostro nesúhlasím, pričom som uviedol z môjho pohľadu relevantné dôvody na takéto svoje nesúhlasné stanovisko ktoré zatiaľ nikto presvedčivým spôsobom nevyvrátil. To koľko je takých ako ja v 21. storočí na kresťanskosť alebo nekresťanskosť Hitlera v 20.storočí nemá absolútne žiadny vplyv a preto z tohoto pohľadu Tvoja otázka zmysel nemá, avšak uznávam že to môže byť rovnako zaujímavá téma, ak ju považuješ za dôležitú možno by potom bolo načim požiadať Ťa tak ako Ty si mňa otvoriť novú tému aby sa neplietli hrušky (Hitler ako údajný kresťan) s jablkami (moja osoba alebo súčasný katolícky klérus).

Lemmy napísal(a):

V prípade Hitlera môžeš tak nanajvýš, keby si mal záujem mať čosi spoločné aj s takouto väčšinou mienkou, povedať, že Hitler bol veľmi zlý katolík. Ale obávam sa, že tebe o to nejde, aby si uznal také čosi o Hitlerovi.
Pozri, ak mi povieš, že neuznávaš názory katolíckych kresťanov, lebo ty si biblický kresťan, bude všetko OK, lebo ozaj nevidím nejaký zásadný dôvod, prečo by biblickí kresťania mali byť úplne rovnakí ako katolícki kresťania. Takých rôznych odnoží, siekt, je veľa, veď aj mormóni sú kresťania. Laughing
Rozdiel medzi našimi názormi je však inde. Kým tebe záleží na tom, aby sa o Hitlerovi nehovorilo ako o katolíkovi, tak mne je toto ukradnuté, dovtedy, kým sa niekto nesnaží to nejako kamuflovať, a pre mňa je Hitler zločinec.

Najhlavnejším obsahom môjho postoja v tomto bode je že humanisti bojujú s vlastnou deformovanou predstavou kresťanstva, majú v tom chaos čo je kresťanstvo a čo katolicizmus, čo len niekoho zbožné želanie alebo pretvárka na manipulovanie davu a na základe týchto falošných predstáv predostierajú spoločnosti svoju agendu na odmietnutie kresťanstva ako celku, bez toho aby vôbec zavadili o to čím kresťanstvo naozaj je.

Lemmy napísal(a):

A pokiaľ viem, tak zločinci sa často snažia vyvolať dojem, že sú veriaci v nejakého boha, možno s tým kalkulujú na emócie u ľudí, aby toho zločinca tak veľmi neodsudzovali. Viď ukážkový prípad zločinca: Márnotratný syn Jeffrey Dahmer.

Toto je typický príklad ako humanisti zápasia s vlastnými pomýlenými predstavami o kresťanstve pričom ignorujú všetky základné doktríny kresťanstva. Smutné je že takéto prekrútené predstavy potom forsírujú verejnosti bez toho aby sa vôbec zaujímali o skutočný postoj tých ktorých sa to týka a o ktorých pohľad a skutočné vnímanie danej témy vôbec nejavia záujem.
Tento článok by stál za osobitnú analýzu leba sa v ňom nachádza toľko deformácií že až "hrúza a strach v metre". Autor falošne tvrdí že kresťania sú nabádaní žiť v hriechu lebo im bude automaticky odpustené čokoľvek by spravili napriek preukázateľne v Biblii prítomným výstrahám že nemáme hrešiť, úplne obchádza pojmy pokánia, ospravedlnenia skrze vieru a zástupného trestu -smrti na kríži ktoré osobne považujem v tomto texte za kľúčové a manipulatívne prenáša ich význam z duchovnej oblasti kam patria to oblasti jurisdikcie kde sa nemajú prečo uplatňovať, aspoň nie z pohľadu Biblie a som presvedčený že ani kresťania na takúto aplikáciu nenabádajú.
Lemmy napísal(a):

Biblickým kresťanom napríklad podľa toho, čo čítam tvoje názory, rozhodne nie je:
prof. Ján Duda, PhD.
súdny vikár Spišskej diecézy
predseda Slovenskej spoločnosti kánonického práva
profesor kánonického práva
Katolíckej univerzity

Túto narážku som priznám sa nepochopil, skús ju hlbšie rozviesť ako si došiel k záveru že dané osoby nie sú biblickými kresťanmi, ja ich nepoznám a tak sa k tomu neviem vyjadriť.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St máj 19, 2010 10:34 pm Odpovedať s citátom
Ponúkam zopár citátov, a mňa zaujal tento, ktorý podľa môjho názoru vyslovil veriaci v boha, teda teista.
Hitler napísal(a):
Man cannot exist without belief in God.

Hitler v rozhovore s katolíckym kardinálom Michaelom von Faulhaberom v Bavorsku 4. 11. 1936.

Alebo aj:
Hitler napísal(a):
Don't Just Talk About Fulfilling God's Will

The folkish-minded man, in particular, has the sacred duty, each in his own denomination, of making people stop just talking superficially of God's will, and actually fulfill God's will, and not let God's word be desecrated. For God's will gave men their form, their essence and their abilities. Anyone who destroys His work is declaring war on the Lord's creation, the divine will.

Mein Kampf Vol. 2 Chapter 10

Zdroj: Adolf Hitler on God: Quotes from Adolf Hitler Expressing Belief & Faith in God

Zaslal: St máj 19, 2010 10:39 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
AK, mám na teba otázku: Čítal si 65-stranový historický dodatok od Alberta Schweitzera v dráme nemeckého spisovateľa Rolfa Hochhutha Zástupca?

Nie, nečítal som to, od Alberta Schweitzera som čítal len "Z môjho detstva a mladosti".
AntropologickaKonstanta
Zaslal: So máj 22, 2010 8:18 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Ponúkam zopár citátov, a mňa zaujal tento, ktorý podľa môjho názoru vyslovil veriaci v boha, teda teista.

Podľa môjho osobného názoru ťažko nájsť viac do očí bijúci príklad toho ako niekto očividne z politických dôvodov prehlásil niečo čo v praktickom živote vôbec nemal v úmysle dodržiavať, prinajmenšom ak hovoríme o kresťanskej viere v Boha.
Prvý citát hovorí o tom že človek nemôže existovať bez viery v Boha, toto tvrdenie prednesené ako klišé v praktickom živote jeho autor s konečnou platnosťou poprel tým že si sám vzal život nehovoriac o tom že túto vieru v Boha neustále popieral zatýkaním tých ktorí ju naozaj mali a konaním skutkov ktoré sú s kresťanskou vierou v Boha absolútne nezlúčiteľné (holokaust a pod.). Z tohoto pohľadu ďalší citát o dôležitosti napĺňania Božej vôle a vyhýbaniu sa znesväcovaniu Božieho slova vyznieva ako absolútny výsmech, ak sa za Božiu vôľu má mať to čo je zaznamenané v kresťanskej Biblii.

O postojoch Hitlera k viere v Boha na pozadí jeho mocenských ambícií sa možno dočítať aj v nasledujúcom článku: Hitlerov pápež kde sa okrem iného píše o dôvodoch takýchto voči kresťanstvu pozitívnych prehlásení nasledovné:
"Podľa historika Giovanni Miccoliho „Hitler mal záujem na nespochybniteľne prestížnom medzinárodnom uznaní, na vzbudení dojmu prijatia jeho režimu, aby sa vyhol medzinárodnej izolácii Nemecka“. Aj izraelský diplomat Pinchas Lapide konštatuje, že v roku 1933 Hitler zúfalo potreboval úradné uznanie a rešpekt, ktorý mu väčšina štátov odmietala poskytnúť."
Ďalej sa tam možno dočítať o naozajstnej "úprimnosti" jeho viery v Boha prejavujúcej sa napr. takto: "práve počas konkordátnych jednaní, behom dvadsiatich dní, Hitler vyvinul na Vatikán silný nátlak uväznením 92 kňazov, zakázaním 9 katolíckych časopisov a prelustrovaním desiatok cirkevných mládežníckych krúžkov."

Napriek tomu súhlasím s názorom prezentovaným v dokumente Himmler - portrét masového vraha že v súvislosti s nacizmom možno hovoriť o akomsi pseudonáboženskom rade ktorý sa nacisti snažili vytvoriť čo možno dokumentovať napr. dobovými plagátmi kde slnko osvetľujúce krajinu z neba je nahradené hákovým krížom alebo hákovým krížom na strope hradnej miestnosti na zámku Wewelsburg pripomínajúcej kaplnku. Pre nacistov bola svastika podľa wikipedie symbolom strateného raja Thulé a jeho obyvateľov - nadľudí „čistej“ alebo árijskej rasy, čo je s kresťanstvom absolútne nezlučiteľné.
Lemmy
Zaslal: So máj 22, 2010 11:55 am Odpovedať s citátom
konaním skutkov ktoré sú s kresťanskou vierou v Boha absolútne nezlúčiteľné (holokaust a pod.).
Pod výraz „a podobne“ zahrnuješ aj Posvätnú Kongregáciu Rímskej a univerzálnej inkvizície (lat. Sacra congregatio Romanae et universalis Inquisitionis), ktorá si neskôr, r. 1908 zmenila meno na skrátene Sväté ofícium (lat. Sanctum Officium). Po reštrukturalizácii rímskych úradov po Druhom vatikánskom koncile (1962 – 1965) ju pápež Pavol VI. zmenil na Kongregáciu pre náuku viery (lat. Congregatio pro Doctrina Fidei). Táto inštitúcia už stratila neobmedzenú moc v cirkvi, prestala byť Suprema congregatio (Najvyššia kongregácia), ktorá dovtedy stála nad všetkým cirkevným právom. Šéfoval jej aj Joseph Alois Ratzinger.

Zaslal: So máj 22, 2010 10:54 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
konaním skutkov ktoré sú s kresťanskou vierou v Boha absolútne nezlúčiteľné (holokaust a pod.).
Pod výraz „a podobne“ zahrnuješ aj Posvätnú Kongregáciu Rímskej a univerzálnej inkvizície (lat. Sacra congregatio Romanae et universalis Inquisitionis), ktorá si neskôr, r.1908 zmenila meno ...

Ospravedlňujem sa ale tejto odpovedi nerozumiem, nositeľom skutkov (holokaust a pod.) o ktorých som písal bol ako vyplýva z kontextu Hitler (autor Tebou uvedeného citátu na ktorý som sa vo svojej reakcii odvolával), chceš naznačiť že to bol on ("Pod výraz „a podobne“ zahrnuješ aj") kto zriadil a spravoval "Posvätnú Kongregáciu Rímskej a univerzálnej inkvizície" a to už v r.1908, teda ešte pred nástupom k moci v Nemecku?
Lemmy
Zaslal: So máj 22, 2010 11:07 pm Odpovedať s citátom
Nie, mám na mysli všeobecnejšie stanovisko. Jednoducho ma zaujíma tvoj názor, či si myslíš, že aj inkvizícia je, alebo nie je absolútne nezlučiteľná s kresťanskou vierou… To ma napadlo, ako som čítal: a podobne. Teda, či aj podobne vnímaš absolútnu nezlučiteľnosť v tomto prípade.

Zaslal: Ne máj 23, 2010 9:31 am Odpovedať s citátom
Najhlavnejším obsahom môjho postoja v tomto bode je že humanisti bojujú s vlastnou deformovanou predstavou kresťanstva, majú v tom chaos čo je kresťanstvo a čo katolicizmus…

Tvoj postoj je chybný, čo som ti viackrát napísal, lenže ignoruješ napísané.
Moje slová predtým napísal(a):
Prečo? Lebo mne sa vidí, že zatiaľ si jedináčik, biblický kresťan… aspoň tu na fóre. Okrem toho, s tebou nesúhlasí ani katolícky klérus. Prinajmenšom v tom sa rozchádzate, že katolícki kresťania tvrdia čosi iné.

Pokiaľ tu niekto prezentuje deformované predstavy, tak si to ty. Nevravím, že máš v tom hokej, ale mal by si čítať aj názory iných kresťanov, napríklad katolíckeho kléru. Preto bola moja pôvodná otázka oprávnená, pretože to, ako sa vyjadruješ, sa javí ako názor jednotlivca. Ale ak ty sa nazývaš biblickým kresťanom, potom tým ďalším kresťanom, ktorí nemajú taký názor ako ty, môžem pokojne hovoriť, že sú nebiblickí kresťania… a na Slovensku sú to napríklad katolícki kresťania, alebo pravoslávni kresťania, alebo ďalší… dokonca aj v tom sa rozchádzate ako kresťania v názoroch, že ty napríklad za kresťanov nepovažuješ ani Svedkov Jehovových. Mne je to jedno, aký hokej majú v tom samotní kresťania, ale nehovor o humanistoch, že bojujú s vlastnou deformovanou predstavou kresťanstva.

Ak kritizujeme, tak deformácie samotných teistov. A to som už písal inde, predtým, opäť by som sa len opakoval.

Zaslal: Po máj 24, 2010 11:18 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Nie, mám na mysli všeobecnejšie stanovisko. Jednoducho ma zaujíma tvoj názor, či si myslíš, že aj inkvizícia je, alebo nie je absolútne nezlučiteľná s kresťanskou vierou… To ma napadlo, ako som čítal: a podobne. Teda, či aj podobne vnímaš absolútnu nezlučiteľnosť v tomto prípade.

Áno, myslím si že inkvizícia (taká ktorá by mala moc posielať ľudí na "onen svet") je absolútne nezlučiteľná s kresťanskou vierou, v tom zmysle som sa už aj raz vyjadril v téme venovanej islamu ("v Bibilii k inkvizičným postupom podľa mňa nejestvuje nijaká opora") aj keď veľa záleží aj na tom aká je presná definícia pojmu "inkvizícia" a ja nepoznám Tvoje chápanie. Podľa jedného slovníka je inkvizícia "stredoveká cirk. inštitúcia súdiaca kacírov; pren. expr. prísne vyšetrovanie". Kacírom je pritom podľa toho istého slovníka:
1. vyznávač učenia odchylného od oficiálnej cirkevnej náuky, heretik, bludár
2. zástanca názorov nesúhlasiacich s platnými doktrínami (v umení, politike ap.), úchylkár;

Z pohľadu toho že či je možné viesť prísne vyšetrovanie voči niekomu kto hlása evidentné herézy z pohľadu Biblických doktrín alebo vedome pácha a obhajuje to čo Biblia považuje za hriech si myslím že takýto postup nie je v konflikte s učením Biblie (1.Timotejovi 20: "Ale toho, kto sa naozaj previnil, pokarhaj verejne pred celým zborom na výstrahu ostatným."), výsledkom vyšetrovania však nemôže byť vyšší trest ako vylúčenie zo spoločenstva po predchádzajúcich napomenutiach, ak ostali ignorovné.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Po máj 24, 2010 11:49 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
... nehovor o humanistoch, že bojujú s vlastnou deformovanou predstavou kresťanstva.

Môžem Ťa ubezbečiť že k takému záveru som neprišiel na základe toho že by som si hádzal kockou a povedal si že ak mi padne napr. párne číslo, napíšem túto vetu. To čo ma viedlo k takémuto konštatovaniu bola nasledovná predstava, ktorú nemám inú možnosť ako považovať za deformovanú:
Adam Roman napísal(a):

Veriaci túto analógiu vítajú, lebo sa radi vidia na mieste márnotratného syna. Ja ich veľmi dobre chápem: je príjemné užívať si celý život slastí hriechu s vedomím čakajúceho otca v pozadí, ktorý si hriešnika láskyplne privinie na stareckú hruď.

Pretože je v priamom rozpore s biblickým učením a ja osobne takého kresťana ktorý by mal takéto Adamom Romanom prezentované deformované chápanie nepoznám.
V Biblii naopak môžeme s istotou nájsť pravý významový opak a taký kresťan by musel ísť do rozporu so sebou samým ak by chcel vyznávať autoritu Biblie a zároveň vedome žiť v hriechu s tým že by mu aj tak podľa Adamom Romanom prezentovaného deformovaného chápania bolo nakoniec poľahky automaticky odpustené.
1.Jána 8: napísal(a):

10 Vtedy sa znova vystrel a spýtal sa jej: Kde sú tvoji žalobcovia? Ani jeden ťa neodsúdil?"
11 Nie, pane," odpovedala.
Ani ja ťa neodsudzujem. Choď, ale už nehreš!" povedal jej.

Rímskym 3 napísal(a):
5 Ale niekto môže namietnuť: Ak na pozadí našej vierolomnosti vynikne Božia spravodlivosť, čo na to povieme? Nie je Boh, po ľudsky povedané, nespravodlivý, keď nás stíha svojím hnevom?"

6 Určite nie! Aký zmysel by potom mal Boží súd?

7 To by sme mohli priamo nabádať k zlu, aby sa dobro vedľa neho ešte väčšmi zaskvelo.

8 Niektorí ľudia to naozaj tak robia, ale my nie, aj keď nás z toho obviňujú. Takí hriešnici budú plným právom odsúdení.
Lemmy
Zaslal: Ut máj 25, 2010 6:57 am Odpovedať s citátom
Pretože je v priamom rozpore s biblickým učením a ja osobne takého kresťana ktorý by mal takéto Adamom Romanom prezentované deformované chápanie nepoznám.

Ale to je tvoj problém, že takých nepoznáš. Ako som už minule písal, aby si nebol nakoniec prekvapený, že možno až polovica, ak nie viac, tých, čo o sebe hovoria, že veria v boha, že sú veriaci, a to pomaly hovoríme o miliónoch ľudí na Slovensku, nežije podľa tvojich predstáv biblického kresťana. Už som sa ťa raz opýtal, a argumentoval si akýmsi ad hominem, takže mne je vlastne už jedno, lebo s tebou o tom hovoriť je ako hádzať hrach na stenu. Mal by si si viac všímať kresťanov, to jest tých, čo o sebe hovoria, že sú kresťania. V tomto smere je oproti tebe určite lepším pozorovateľom kresťanov Adam Roman. Aby si nebol prekvapený, že z kresťanského pohľadu, to jest takého, aký je relevantný na trhu, v spoločnosti, práve ty predstavuješ nejakú výnimku z pravidla, a nazval si túto výnimku biblickým kresťanstvom. Ale kresťania na Slovensku nie sú zvyčajne sektári, výnimky…

Zaslal: Ut máj 25, 2010 7:17 am Odpovedať s citátom
…výsledkom vyšetrovania však nemôže byť vyšší trest ako vylúčenie zo spoločenstva po predchádzajúcich napomenutiach…
Sila, aký máš veľký talent vyjadrovať sa eufemisticky. Mrzí ma, ale preukazuješ mi, že s tebou je strata strácať čas. Prenechám ho iným. Nie si schopný ani odsúdiť zločincov, za ich zločiny. Je to podlé, a vyhnem sa tomu, aby som sa k tomu musel znížiť, ale vyjadrím sa jednoznačne k týmto zločinom:

Ak nejaký kresťan, len preto, lebo iný človek má iný názor, vykoná zločin usmrtenia daného človeka, je odsúdenia hodný bez ohľadu na to, či dotyčný iný človek je tiež kresťanom alebo nie je. Ak si cirkevníci mysleli, že takíto ľudia nekonajú podľa predstáv ich organizácie, mohli ich vylúčiť z tej organizácie, napríklad z Rímsko-katolíckej cirkvi, ale oni nie! Im to nestačilo!!! Oni museli siahnuť na ich životy, a prakticky tak aj na ich majetky! To je zločin proti ľudskosti, a ťahal sa celým stredovekom. Toľko krvi mať na rováši, a tárať dnes v takomto eufemistickom duchu, to je podlé pre serióznu diskusiu.

Zločiny sa predsa vykonávali pod kuratelou cirkevníkov. Ale aby som ťa potešil, tak je mi ľúto, že medzi tými barbarmi, cirkevníkmi, zločincami, katolíkmi… sa nenašlo dosť odvážnych, vtedy… čo by hovorili tak ako ty dnes. Ale dnes je už neskoro takto eufemisticky obhajovať zločiny. Mŕtvym česť nevrátiš!

Myslím dosť odvážnych, ako si ty, ktorí by tvrdili to, čo ty hovoríš dnes, že sa majú správať ako biblickí kresťania. Lenže skutočnosť je taká, že vtedajší kresťania boli nebiblickí kresťania, ale zato isto boli napríklad katolíci. Tvoj problém je v tom, že ešte aj zločiny sa snažíš obhajovať nejakým eufemizmom. Pozrel som si aj iné diskusné fóra, ale akosi nenachádzam ďalších biblických kresťanov. Bežní kresťania totiž nehovoria ako ty. Aj nepoužívajú eufemizmy na zločiny.

Zaslal: Ut máj 25, 2010 7:59 am Odpovedať s citátom
Údajní bosoráci – takto nejako by sa mohli pomenovať obete inkvizície. Stredoveká, a čiastočne aj novoveká, mašinéria, ten príšerný požiar, ktorý sa šíril ako morová epidémia naprieč Európou, kedy na hraniciach horeli ženy i muži, ale najmä ženy, ktoré nebiblickí kresťania nazývali bosorkami. Ja som ťa pochopil, že biblickí kresťania by takýchto zločinov sa nemali dopustiť. Takže tí, čo sa ich dopustili, nie sú zrejme podľa teba biblickí kresťania. To len na okraj k tomu, lebo ty používaš výraz biblický kresťan.

Jean-Michel Sallmann napísal(a):
Výroba démonických obrázkov, násilná a presná, nie je výlučným plodom ľudovej fantázie a dôverčivosti. Viery, ktoré tvoria zbierku démonického bosoráctva, sa opierajú o oficiálne slová, slová démonológov. Na prelome pätnásteho a šestnásteho storočia k „majstrom myslenia“ démonológie sudcovia Sprenger a Boguet.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 3 z 10
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: