Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Zoznam zakázaných kníh

AntropologickaKonstanta
Zaslal: So marec 27, 2010 10:37 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Vieš prečo sa ti to nepodarilo? Lebo nečítaš pozorne.
Ale sa aspoň snažím na zadanú otázku reagovať, aj keď Ti moje odpovde moc nevoňajú. Ak však Ty čítaš na rozdiel odo mňa pozorne, potom kde môžem nájsť odpovede na moju otázku?
"SJ nakoľko mi je známe na rozdiel od kresťanov neuznávajú transfúziu krvi. V praxi to vlastne znamená že rodičia by zrejme radšej nechali svoje dieťa v stave ohrozenia zomrieť ako by mali pristúpiť na akceptovanie transfúzie. V tejto súvislosti by ma zaujímalo či by to humanisti klasifikovali ako právo rodiča vychovávať svoje dieťa podľa vlastného presvedčenia a takýchto práv rodičov sa zastávali." Aký by bol teda postoj humanistov?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So marec 27, 2010 10:39 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6879 Bydlisko: Mám.
AntropologickaKonstanta napísal(a):
1. Svedkovia Jehovovi (v ďalšom SJ) majú toho naozaj možno viac spoločného s bojovnými humanistami ako s kresťanmi, a to predovšetkým absolútny a iracionálny odpor voči všetkému kresťanskému.

Tak to potom som rád, že si to nakoniec vysvetlil, že koho si myslel, a že nie mňa. Tým je to vysvetlené. Vieš, ja som si myslel, že keď len my dvaja tu diskutujeme, že výraz bojovný humanista si vzťahoval na mňa, ale po tomto vysvetlení ťa už chápem.

Zaslal: So marec 27, 2010 10:49 pm Odpovedať s citátom
SJ nakoľko mi je známe na rozdiel od kresťanov neuznávajú transfúziu krvi.

Dajme tomu, že Jehovovi svedkovia neuznávajú transfúziu, pretože sa odvolávajú na svoju vierouku, na Písmo sväté (bibliu). Áno, v tom sa títo kresťania odlišujú od iných kresťanov, ktorí považujú rovnako ako ja za samozrejmú vec, ak idú darovať krv. A teda, podobne ako ja, nemajú ani problém s prijatím krvi. Samozrejme, ja transfúziu v žiadnom prípade nespájam s ideológiou.

Ale vrátim sa k téme. Ak si spomenul transfúziu, tak zrejme očakávaš, alebo si to myslíš, že toto bude dôvod na zákaz ich textov. Lebo ak to prízvukuješ, a bavíme sa o tom, že čo také môže byť zvláštne na ich textoch, že sú zakázané... tak nakoľko spomínaš transfúziu, zrejme očakávaš, že toto môže byť dôvodom na zakázanie ich textov... dajme tomu o odmietaní transfúzie.

Ja to neviem, len som sa jednoducho opýtal, že čo už také mimoriadne môže na nich byť na rozdiel od ostatných kresťanov, že ich považujú za zakázaných. To je všetko! Otázka ostáva, nakoľko odpoveď ešte nepadla.

Zaslal: So marec 27, 2010 10:54 pm Odpovedať s citátom
Samozrejme, ja transfúziu v žiadnom prípade nespájam s ideológiou.

To znamená, že v tomto sa odlišujem od všetkých teistov, či už bojovných alebo nebojovných, ktorí si transfúziu zdôvodňujú nejakou ideologickou príručkou, trebárs bibliou.

Osobne nepoznám nijakú humanistickú príručku, podľa ktorej sa má humanista rozhodnúť pre transfúziu.

Ale to je už iná téma, to som len tak sem vsunul na doplnenie, aby nedošlo k nedorozumeniu.

Zaslal: Ne marec 28, 2010 12:15 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Rutherford (Jehovov svedok) napísal v roku 1933 list Hitlerovi.

Viem, u kresťanov nič nezvyčajné. Mnohí, aj významnejší kresťania sa mu podlizovali (a nielen v roku 1933). Pozri: Katolícki kňazi pozdravujú Hitlera

Citácia:
Priests giving the Hitler salute

Priests giving the Hitler salute at a Catholic youth rally in the Berlin-Neukolln stadium in August 1933.

Na toto už dnes nestihnem zareagovať ale každopádne sa v budúcnosti pokúsim previesť analýzu ako nacisti v Nemecku ovládli cirkev v dôsledku čoho úprimní kresťania ako napr. D.Bonhoeffer, W.Busch a pod. boli nútení prejsť so svojou vierou do ilegality alebo ako boli mnohí väznení ak sa tomuto ovládnutiu bránili a ako fungovala tzv. podzemná resp. vyznavačská cirkev popri Hitlerom skorumpovaných štruktúrach oficiálnej inštitucionálnej cirkvi. Taktiež môžeme spomenúť odvážne individuálne činy odporu proti nacizmu niektorých kresťanov ako bola napr. Sophie Scholl ktoré ich stáli život a ako niektorí iní kresťania ako napr. Kurt Gerstein pod tlakom režimu zlyhávali.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Št apríl 08, 2010 10:52 pm, celkom upravené 1 krát.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št apríl 08, 2010 10:36 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Zoznam v súčasnosti obsahuje 573 diel vrátane početných islamských textov a magazínov, ktoré distribuujú Jehovovi svedkovia.

Lemmy, chcel by som sa spýtať odkiaľ máš informáciu že Jehovovi svedkovia distribuujú početné islamské texty a magazíny, ja som sa nejakú zmienku o tom snažil nájsť na Tebou uvedenom odkaze na Strážnu Vežu ale nijakú som nenašiel. Mne sa to zdá byť vysoko nepravdepodobné (Prečo by mali SJ distribuovať islamské texty ak sa sami ako si uviedol považujú skôr za kresťanov, a tiež ak majú početné množstvo vlastnej literatúry o svojom učení, o čom nepochybujem) a preto by ma zaujímalo či sa to dá nejako dokázať, vedel by si uviesť Tvoj informačný zdroj? Vedel by si tiež uviesť nejaké konkrétne takéto islamské texty a magazíny ktoré distribuujú?
Lemmy
Zaslal: Pi apríl 09, 2010 8:25 am Odpovedať s citátom
Prečo by mali SJ distribuovať islamské texty…

Došlo k nepochopeniu vety. Veta znie: Zoznam v súčasnosti obsahuje 573 diel vrátane početných islamských textov a magazínov, ktoré distribuujú Jehovovi svedkovia.

Skrátene, v úprave: Zoznam v súčasnosti obsahuje 573 diel, medzi ktorými sú islamské texty a svedkovské magazíny.

Čiže medzi tými 573 dielami sú okrem iných aj nejaké texty od moslimov a nejaké magazíny od Jehovových svedkov. Teda: aj, aj. Že tam v Zozname sú aj islamské texty, aj magazíny od Jehovových svedkov, aj mnohé iné… to slovo vrátane v tej vete znamená jedno aj druhé, medzi inými.

Mňa na tej správe okrem iného zaujalo práve to, že sa spomínajú Jehovovi svedkovia, táto téma je o nich… prečo sú v Zozname zaradené aj ich magazíny.

Tá veta nehovorí o tom, žeby Jehovovi svedkovia distribuovali nejaké islamské texty. Veta hovorí o tom, že do Zoznamu zaradili okrem iných diel aj islamské texty, aj iné, aj magazíny od Jehovových svedkov.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: