Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Ako vníma cirkevník nenáboženskú výchovu?

svaty_certisko
Zaslal: So november 13, 2010 11:52 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
AntropologickaKonstanta napísal(a):
V evolucionistickej rodine vyrastá dieťa, každý deň je nútené venovať sa nenávisti k iným názorom:
Voltaire napísal(a):
"Už sa mi sprotivilo stále počúvať, že 12 ľudí založilo kresťanstvo. Chcem dokázať, že jeden človek stačí na to, aby ho zničil
uctievaniu evolucionistických téz:
Citácia:
Akí sme ako biologický druh, ktorého dejiny siahajú vyše 6 miliónov rokov do minulosti? II. časť [knihy Pôvod človeka] Vás povedie po stopách vlastného pôvodu – od dôverne známych bezprostredných predchodcov až k tým našim predkom, o ktorých sme sa pred vyše 6 miliónmi rokov delili so šimpanzmi.

a symbolov:
chodiť do účelových zariadení, nielen raz za týždeň ale rovno päť krát (Niektoré dni možno aj pod vedením demagogického Darwinistu). Tam sa dieťaťu čítajú texty o neoverenej evolučnej teórii, na stenách visia obrázky s opicami a tento demagóg tieto deti presviedča že sú to ich pra-pra-pra...pra-dedovia.
svaty_certisko napísal(a):
Pre tých čo nedávali pozor v laviciach základnej školy:
hominidi - čelaď
homo - rod, niekdy ako druh v zmysle nedokončenom...
homo sapiens - druh (homo habilis, homo erectus, homo neandertalis)
Navyše spoločnosť ktorá si uzurpuje postavenie "vedeckej" a "humanistickej" celkom dobre toleruje takýchto pseudovedcov nabiehajúcich jej náboženskému vkusu:
svaty_certisko napísal(a):
Podľa najnovších zistení je za rozvojom mozgu druhu homo zodpovedný rozvoj krčnej sústavy u človeka.
, v škole majú nevoliteľný predmet:
svaty_certisko napísal(a):
Evolúcia nie je proces na krátke časové obdobie. Ak ťa to tak zaujíma, mal si dávať väčší pozor na hodinách biológie v ZŠ.
kde sa propagujú takéto pseudovedecké názory založené na náboženskej viere:
Dawkins napísal(a):
Ak stretnete niekoho kto prehlasuje že neverí v evolúciu potom dotyčná osoba je ignorant, hlupák, alebo blázon.


Opýtam sa ťa: Vyrastie z toho dieťaťa evolucionista???


Ja osobne mám opačný pocit. Humanistická výchova je vedená smerom k toleranci a liberalizmu s neskoršou možnosťou vybrať si svoj svetonázor, bez ďalších nežiaducich vplyvov v detstve. Osobne som ešte nevidel v domácnostiach rozvešané humanistické symboly, zato v kresťanských rodinách je kríž doslova v každej izbe. Fundamentálne vedenie väčšina neveriacich vylučuje. Snaží sa najmä o vyváženosť svetonázorov, ktoré sa k dieťaťu dostávajú. Práve nenáboženskosť nepredstavuje kompaktný celok uspôsobený na vymývanie mozgu. Opačne, sa snaží dieťaťu neposkytovať žiadny vyhranený svetonázor, tak aby, keď už bolo zrelé malo možnosť samostatného a uvedomelého výberu. Problém cirkevníci často vidia svoj rozpor s vedeckými poznatkami oproti náboženským dogmám. Musia si však uvedomiť, že vedomosti, ktoré v škole deti dostávajú by mali byť objektívne, racionálne, poznateľné a empirické. Problémom tak môžu byť hodiny biológie, geografie, sexuálnej výchovy a etickej výchovy, ktorá je však nie opakom, ale plhodnotným predmetom, nie opozitom náboženstva.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
scirocco
Zaslal: Ne november 14, 2010 12:22 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Veriaci obviňujú druhých z toho čo sami napáchali.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Po november 22, 2010 6:51 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
scirocco napísal(a):
Veriaci obviňujú druhých z toho čo sami napáchali.

Ak je daný výrok určený mne potom musím poznamenať že daný text nemal byť nijakým obvinením ale naopak obranou pred takýmto pokryteckým obvinením:
svaty_certisko napísal(a):
...........
Keď v rasistickej rodine vyrastá dieťa, každý deň je nútené venovať sa nenávisti k iným rasám a uctievaniu rasistických téz a symbolov, raz za týždeň sa rasisti z okolia stretávajú pod vedením hlavného rasistického demagóga, dieťaťu sa čítajú rasistické texty, na stenách visia rasistické symboly, spoločnosť ako celok dobre toleruje rasistov, v škole majú povinne voliteľný predmet "nenávisť k ostatným rasám", dieťa sa zúčasňuje obradov rasizmu a začleňovaním do rasistickej spoločnosti ...

Opýtam sa ťa: Vyrastie z toho dieťaťa rasista??? No, ale slobodu rozhodnúť má, či nie? Very Happy
Moja odpoveď sa len formou paródie pokúšala nastaviť zrkadlo autorovým názorom založených na predsudkoch keď kresťanov nevyberane prirovnal k rasistom.

Inak som presvedčený že humanistická výchova vedie k tolerancii všetkého možného len nie kresťanstva, taktiež hovoriť o symboloch je scestné, lebo knihy podobné tejto sa zaiste nájdu v každej ateisticko-humanistickej rodine a deťom je nimi vymývaný mozog od útleho detstva, takže potom v dospelosti vďaka dogmám do nich vštiepených nerozoznajú ani rozdiel medzi 3,4 milóna a niekoľko tisíc rokov, resp. s nimi vôbec nepohne. Ešte som sa nestretol s ateistickou humanistickou rodinou ktorá by svojim deťom dala slobodnú možnosť vybrať si kresťanstvo ako svoj vlastný svetonázor, a tak takéto prehlásenia o slobodnom výbere vyznievajú ako čisté pokrytectvo, tým viac že takéto ateizmom vychovávané dieťa sa dozvie o všetkom možnom len nie o kresťanstve, a ak sa o ňom niečo aj dozvie tak cez taký filter že vlastná podstata toho čo kresťanstvo vôbec je ostane za dverami, tak ako vedomosti Adama Romana o svetoznámych vedcoch ktorí sa hlásili ku kresťanstvu ktoré sa scvrkli na jedného jedniného človeka Maxa Plancka.
Kresťania určite nevidia rozpor medzi Bibliou a vedeckými poznatkami, naopak sa presviedčajú že v tejto oblasti napriek ich počiatočnej skepse vládne zhoda a rozpor medzi vedou a dogmami nachádzajú práve pri náboženských dogmách pseudovedeckej spoločnosti, ktoré vedecké objavy zväčša úplne ignorujú alebo len pod váhou ťažkých dôkazov opúšťajú, tak ako to bolo v prípade s Ptolemaiovskou sústavou konfrontovanou tou heliocentrickou od kresťanov Keplera a Kopernika.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
svaty_certisko
Zaslal: Ut november 23, 2010 4:47 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
AntropologickaKonstanta napísal(a):
(knihy o evolúcii-pozn.SC) sa zaiste nájdu v každej ateisticko-humanistickej rodine a deťom je nimi vymývaný mozog od útleho detstva, takže potom v dospelosti vďaka dogmám do nich vštiepených nerozoznajú ani rozdiel medzi


Tak aby som to upresnil, je veľmi pravdepodobné, že sa takéto knihy - encyklopedického charakteru nachádzajú v rodinách s nenáboženským presvedčením, dokonca aj v drvivej väčšine silne náboženských rodín sú prítomné encyklopédie, ktorých samozrejmou súčaťou je aj vývin ľudského druhu. Samozrejme sa nebavíme o náboženstve, ale o faktoch, ktoré sú vedecky potvrdené, overiteľné a racionálne príjímané. To, že ty tomuto "neveríš" svedčí o tvojej zmanipulovanosi akýmisi dogmami. Ako som písal aj katolícka komunita príjíma evolučnú teóriu. Opýtam sa, čo si vlastne ty? Sektársky jehovista? Mormón? Veriaci na "voľnej nohe"? Tvoja obrana proti faktom, racionálnosti a empírii vedy je veľmi silná. Pýtam sa PREČO? Z akého dôvodu odsúvaš vedecké poznatky? To sa rovnako správaš, keď si chorý a zároveň odmietaš akúkoľvek liečbu na základe vedy a dáš sa radšej na vyháňanie diabla? Aj výdobytok techniky - internet, www, e-komunikácia je výsledkom vedeckého bádania. Jazdíš autom? Lietaš lietadlom?... Áno toto všetko je výdobytok skúmania. Pozri sa okolo seba, všade vidíš fragmenty vedeckého bádania. Z akého dôvodu spochybňuješ jeden z jej výdobytkov - evolúciu človeka a života na Zemi. Je to podobné ako by si odporoval, že nejestvuje počítač, Informatika. Jedna možnosť tu je a tou je filozofický smer relativizmus, ale treba rátať, že jedno z prvých relatívnych vecí budú práve myšlinky náboženské.

Čo sa týka "vymývaniu " mozgov zo strany ateistov deťom, je to Tvoj názor priliehajúci radikálnejším cirkevníkom. Pýtam sa, ako si môže dieťa vybrať cirkev, náboženstvo a vieru, keď je zo všetkých strán "opečiatkované" konkrétnym svetonázorom. Nenáboženská výchova nevedie dieťa k náboženskej viere ani náboženskej neviere. Jednoducho sa k téme náboženských otázok stavia neutrálne, objektívne, alebo tak, akoby ani neboli, pokiaľ dieťa samo nejaví záujem. Nevštepuje dieťaťu Boha, bohov, spasiteľov... Podáva informácie v súlade so štandardom výuky v školách na základe overiteľných faktov. Náboženskú vieru pokladá za vysoko intímnu záležitosť a nebráni dieťatu záujmu v tejto oblasti, avšak z dôrazom na pluralitu náboženských názorov. Toto všetko prebieha v zmysle slobodného výberu svetonázoru v dospelosti. Zaujímavé je, že čerstvý dospelý výchovou zameranou na poznanie náboženských názorov, bez preferencie jedného konkrétneho, často volí práve nenáboženský svetonázor. Aj to je dôkazom, že bez vymývania mozgov mladým jednotlivcom by náboženstvo čakala doba úpadku.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Skeptik
Zaslal: St október 11, 2017 4:01 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1182
svaty_certisko napísal(a):

Čo sa týka "vymývaniu " mozgov zo strany ateistov deťom,

Zaujímavé je, že čerstvý dospelý výchovou zameranou na poznanie náboženských názorov, bez preferencie jedného konkrétneho, často volí práve nenáboženský svetonázor. Aj to je dôkazom, že [b]bez vymývania mozgov mladým jednotlivcom by náboženstvo čakala doba úpadku

Je robený na rodičov nátlak pri zápise detí do školy, aby si vybrali radšej náboženské vyučovanie, ako etiku? Môže to byť aj nejaká nenápadná finta a rodičia radšej súhlasia, ako by sa učiteľom priečili. Veď každý spor rodiča s učiteľom si odnesie následne dieťa. Je totiž zvláštne, že s pribúdajúcim vekom žiakov si títo potom radšej už vyberajú etiku. Logicky by teda dospelí mali voliť pre svoje deti menej náboženstva. Niečo tu teda nesedí. Niekto rozhoduje o budúcom vzdelávaní detí s použitím nejakej finty, aby si presadil svoje záujmy.
Malým deťom sa hustia do hlávok len pozitíva náboženstva a tým sa im zakorenia len plusy. Nemôžu im totiž hovoriť už v malom veku, čo náboženstvá postvárali, to je deťom zamlčané skoro do dospelosti. Ťažko sa je potom v dospelosti oslobodiť od tohto jarma, ktoré už prijali, ako niečo samozrejmé. Ktorý veriaci by ale súhlasil, aby sa deti učili náboženstvo len od dospelosti, keď si už vedia vyhodnotiť pozitíva, aj negatíva, teda, keď už majú komplexnejšie informácie? To nedovolia. Dieťa treba zafarbiť už v mladosti určitou trvalou farbou, aby sa jej tak ľahko nezbavilo a aby ostalo zafarbené najlepšie až do smrti.
V školstve sa robia neskutočné prešľapy. Nedávno som pozeral, že chcú zaviesť pre rómske deti vyučovanie rómčiny ako povinný jazyk a nadradený nad slovenský, ktorý by sa vyučoval len menej hodín. Úžasné, deťom, čo vedia slovensky 10 x lepšie, ako rómsky idú dať ešte väčšiu záťaž, aby zaostávali ešte viac. Naviac ten koncept je nedomyslený, nezabezpečený materiálne, ani duševne. Deti sa majú učiť to, čo im nahodí spiatočku. Pri výuke náboženstva im už tú spiatočku úspešne zaradili. Ak chcú, aby sa Slovensko stalo jednou z najzaostalejších krajín, tak potom by som tie koncepcie „hlúpnuceho Slovenska“ chápal, pretože to je smer, ktorý určili. S náboženstvom na večné časy a nikdy inak.

_________________
Žiaľ len niektorí ľudia sú mojim vzorom.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.