Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Sexuálne zneužívanie chlapcov v Nemecku sa už dotýka aj pápe

Camo
Zaslal: Pi január 08, 2016 10:06 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 09 marec 2013 Príspevky: 26
A ešte jedna vec. Pamätáte si určite všetci na náš slovenský škandálik s pedofilnými františkánmi. Treba brať na vedomie, že veci môžu byť aj úplne inak v niektorých prípadoch.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi január 08, 2016 10:07 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6034 Bydlisko: Mám.
A vyzerá to tak, že si to myslia aj kňazi, lebo dávajú dôraz na katolícku indoktrináciu detí, ale ututlávajú sexuálne zneužívanie detí.

Zaslal: Pi január 08, 2016 11:15 pm Odpovedať s citátom
Camo napísal(a):
A ešte jedna vec. Pamätáte si určite všetci na náš slovenský škandálik s pedofilnými františkánmi. Treba brať na vedomie, že veci môžu byť aj úplne inak v niektorých prípadoch.

Skús sa vyjadriť k prvému, úvodnému príspevku od Scirocca (Pi marec 05, 2010 3:54 pm).

Zaslal: Ne január 24, 2016 11:33 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 09 marec 2013 Príspevky: 26
Lemmy
A ty si prečo nereagoval na prvý prýspevok viď
"O tom je cirkev. To je hlavný účel cirkvi. Aby pedofily mohli zneužívať deti. Je už takých prípadov strašne veľa!!"
Nemáš potrebu?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi júl 21, 2017 9:48 pm Odpovedať s citátom
Kňazi a učitelia z Regensburgu zneužívali chlapcov desaťročia
Pravda napísal(a):
Bili ich a pravidelne zneužívali. Detstvo prežívali s pocitom bezmocnosti, hanby, strachu. „Neviete si to predstaviť,“ povedal pre Deutsche Welle Udo Kaiser, jeden z tých, ktorého ako chlapca zneužívali v internátnej škole a v chlapčenskom zbore Regensburger Domspatzen (Regensburskí chrámoví vrabci). Obeťami fyzického násilia, ale aj sexuálneho zneužívania v tejto inštitúcii, ktorú dlhé roky viedol brat emeritného pápeža, sa za 60 rokov stalo najmenej 547 chlapcov.

Podľa správy, ktorú predstavil právnik Ulrich Weber, poverený vyšetrovaním kauzy, šlo v 500 prípadoch o fyzické zneužívanie a v 67 prípadoch o sexuálne zneužívanie. Počet chlapcov, dnes už mužov, ktorí by na túto časť života najradšej zabudli, však môže byť vyšší. Ešte vlani sa odhadovalo, že obetí násilia zo strany kňazov a učiteľov je asi 230. Vyšetrovanie sa týkalo obdobia od roku 1945 do začiatku 90. rokov minulého storočia.

Niektorí z tých, čo násilie v zbore zažili, podľa Webera opisujú svoje školské roky ako „najhoršie obdobie svojho života, plné strachu, násilia a bezmocnosti“, mnohí uvádzali slová ako väzenie, peklo či koncentračný tábor. Zámienkou pre násilie bolo podľa Webera porušenie prísnych a čiastočne aj protiprávnych vnútorných pravidiel.

Kult mlčania a ochrana povesti inštitúcie

Zo 49 cirkevných predstaviteľov a učiteľov, ktorých spomína jeho správa, sa 45 dopustilo fyzického násilia a deviati sexuálneho násilia. Prípady sú však premlčané, teda nie sú ani trestne postihnuteľné.

Podľa Webera v mnohých prípadoch bol za násilie zodpovedný riaditeľ prípravky a jeho prefekt. Vychádzať treba podľa neho z toho, že takmer všetci zodpovední v zbore museli aspoň čiastočne vedieť o prípadoch násilia. Cirkevní predstavitelia sa však držali „kultúry mlčania“, lebo na prvom mieste bola „ochrana inštitúcie“ a dobrej povesti. To však umožnilo páchateľom zneužívať chlapcov celé desaťročia. K poslednému prípadu malo dôjsť v roku 1992.

Spoluvinu na násilí dáva záverečná správa aj bratovi emeritného pápeža Benedikta XVI. Georgovi Ratzingerovi, ktorý zbor viedol v rokoch 1964 až 1994. Väčšina prípadov zneužívania sa týka obdobia 60. a 70. rokov. Weber Ratzingerovi vyčíta prehliadanie problému, aj to, že nezakročil, hoci o prípadoch násilia vedel. Ratzinger v minulosti niekoľko raz poprel, že by o tom mal nejaké vedomosti.

Odškodné nestačí, dôležité je ospravedlnenie

Prípad zneužívania v slávnom zbore sa dostal na verejnosť v roku 2010, keď Nemeckom otriasla séria škandálov okolo sexuálneho násilia na rôznych katolíckych školách a internátoch, ku ktorému dochádzalo v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Podobné obvinenia sa vtedy objavili aj v Holandsku, Rakúsku, vo Švajčiarsku a v Írsku.

Autori správy dúfajú, že ich zistenia pomôžu obetiam nájsť pokoj a vyrovnať sa s utrpením, ktoré v detstve zažili. Mnohé obete majú stále problémy v pracovnom i osobnom živote, ich manželstvá sa rozpadávajú – pripomenul pre Deutsche Welle Kaiser. Obvinení teda súdení nebudú, ale cirkev vlani ponúkla obetiam odškodnenie, dostať by mali po 20-tisíc eur.

Pre obete je však dôležité aj ospravedlnenie. „Dúfam tiež, že táto správa pomôže predísť tomu, aby sa niečo také stalo v budúcnosti,“ povedal pre Deutsche Welle Alexander Probst, ktorý ako jeden z prvých pred siedmimi rokmi hovoril o tom, čo v chlapčenskom zbore zažil. Vtedajší regensburský biskup Gerhard Ludwig Müller ho vzápätí obvinil z osočovania cirkvi. „Ten muž chránil páchateľov. Bolo to ponižujúce, zraňujúce. Ešte horšie bolo, keď sa stal šéfom Kongregácie pre náuku viery. To ako keby poverili líšku strážením kurníka,“ spomínal Probst. Začiatkom júla pápež František tomuto konzervatívnemu nemeckému kardinálovi nepredĺžil jeho pôsobenie vo vatikánskom úrade. Pre Probsta bolo osobne dôležité aj to, že nový regensburský biskup ho požiadal o odpustenie.

Zaslal: Pi júl 21, 2017 10:07 pm Odpovedať s citátom
Pozri: Regensburg Domspatzen choir: More than 500 boys abused

Regensburg choir abuse victim: 'I have found my peace'

German police swoop over child sex abuse images

Pope's brother's former school is linked to sex abuse

Report: 547 boys abused in German Catholic choir since 1945

„In der Glaubenskongregation sitzen Täter“

Zaslal: Po júl 24, 2017 8:09 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1562
Veru, už o tom hoaxmakerovi Škodovi aj na webe píšu. Snáď neveríte zaujatému boľševickému plátku Pravde?
https://neznaboh.wordpress.com/2017/07/21/rastislav-skoda-siri-hoax-o-bratovi-papeza-benedikta-xvi/

Zaslal: Po júl 24, 2017 8:13 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Veru, už o tom hoaxmakerovi Škodovi aj na webe píšu. Snáď neveríte zaujatému boľševickému plátku Pravde?
https://neznaboh.wordpress.com/2017/07/21/rastislav-skoda-siri-hoax-o-bratovi-papeza-benedikta-xvi/

Ty si šašo. Prečo sa tak strápňuješ, že „už o tom aj na webe píšu“? Keď autorom si ty! Robíš zo seba zbytočného hlupáka. Laughing

Ty si predsa autor. Normálny človek by povedal: Už som o tom tam a tam niečo napísal. Wink

Zaslal: Po júl 24, 2017 8:15 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
…zaujatému boľševickému plátku Pravde?

Sila, však. Kam sa to kresťania dopracovali, keď kapitalisti vlastnia boľševický plátok? Ty vlastne hovoríš, že niektorí kapitalisti sú boľševici.

Koľko je boľševikov medzi kresťanmi? Myslím, že mnoho kresťanov číta denník Pravda. Wink

Zaslal: Po júl 24, 2017 8:27 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Snáď neveríte zaujatému boľševickému plátku Pravde?

Opäť si prejavil svoje predsudky a nevzdelanosť. Náboženstvo ti veľmi ublížilo.

Ty si dôkaz škodlivosti náboženstva. Eru

Keby si mal rozum, vedel by si, že odkazuješ na článok, ktorého autorom je ČTK, ktorá správu, text, prevzala od Reuters. OK, tebe to aj tak nepomôže, ako keby som hovoril do vetra.

A ja som dal odkaz na článok, ktorého zdroje som aj uviedol, napríklad Deutsche Welle.

Si hlúpy, lebo v podstate tvoje táraniny sú o tom, že či snáď neverím boľševickým nemeckým plátkom. Nuž, ak mám povedať úprimne, tak skôr budem dôverovať nemeckým novinárom, lebo tí to majú z bližšej ruky ako ty, ako by som mal veriť tebe, ktorý si už neraz preukázal neznalosť, a rád šíriš podlé klamstvá.

Áno, tebe, boľševickému katolíkovi by som ťažko uveril. Ale zato dôverujem nemeckým novinám. Nielen Deutsche Welle o tom píše, aj iné noviny. Odkazy som vyššie uviedol.

Myslím, že ti náboženská ideológia veľmi ublížila, keď máš také trápne predsudky o nemeckých novinároch.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: