Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Malá kopa pýta viac.

Skeptik
Zaslal: Pi november 10, 2017 5:17 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 720
Psychológovia zistili, že ak je niekde neporiadok, má väčšina ľudí sklony tiež poriadok nedodržiavať a teda napr. odhodia odpad na zem skorej, keď tam už nejaký je. Slovenské príslovie: “Malá kopa pýta viac“ to dobre vystihuje. Toto ale platí aj v oblasti ľudských vzťahov. Tam, kde ľudia vidia vo svojom okolí horšie vzťahy, tiež sa posúva ich hranica morálky k horšiemu. Vo väčšine nejako organizovaných skupín sa potom stupňujú negatívne vlastnosti, až to zachádza do extrémov. Nemusí sa ale jednať len o skupiny nejakých primitívov, ale aj o zoskupenia vzdelaných, vysoko postavených ľudí, ktorí by tiež bez toho postupného nabaľovania špiny neboli schopní nejakého neprístojného konania. Potom dochádza k takým skutkom, že človek neverí vlastným očiam, čoho sú ľudia schopní. Ľudia si povedia, však aj v okolí kradnú a ja som ukradol len trocha viac. Aj iní zabíjajú a ja som zabil len o trocha brutálnejšie. Už sme prijali aj horší zákon a tento je len o trocha nespravodlivejší. Rôzne vojny sú dôsledkom silného zašpinenia a následne aj veľkej tolerancie množstva špiny, ktorá zasviní doslova všetko tak, že už každý stráca akékoľvek zábrany, aby tiež nevykonal aspoň nejakú menšiu, slušne povedané špinavosť. Kto už ale vyčistí tento silne zašpinený augiášov chliev? To už asi nie je v ľudských silách, pretože hranica ich morálnosti je posunutá následkom množstva špiny až do nedohľadna. Kde sa človek pozrie, len samé morálne bahno a špina, doslova oceán odpadkov. Spláchne ho nejaká potopa, alebo spáli oheň?
Každý človek by chcel žiť v čistom, peknom okolí, s dobrými vzťahmi a pohodou. Asi by bolo dobré prestať odhadzovať papieriky na zem a radšej ich vhodiť do koša, kde patria. Poupratovať si vo svojom okolí, ale aj vo svojej mysli. Však malá kopa dobrých úmyslov si vypýta viac.

Zaslal: Pi november 10, 2017 7:14 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1586
... napríklad tak, že odsúdite neplatenie daní konkrétnou sekulárnou humanistkou :...

Zaslal: So november 11, 2017 7:44 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 720
TvojOponent napísal(a):
... napríklad tak, že odsúdite neplatenie daní konkrétnou sekulárnou humanistkou :...

K tomu som sa už vyjadril, asi si to už nepamätáte. Neplatenie daní je tiež jedna kopa Mist, ktorá sa neúmerne zväčšuje a to ja veru nepodporujem. Už je to tak veľká kopa, že siaha ľuďom a po krk a začína ich dusiť.
Nemôžem predsa súhlasiť s tým, že Slovensko ako keby malo kravu, ktorá má hlavu a zadok na Slovensku, teda Slováci ju kŕmia, hnoj tiež ostáva tu a vemeno má niekde v zahraničí a niekto si teda vezme len úžitok.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: