Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Humanistická etická výchova

Mona
Zaslal: Ne január 28, 2007 12:56 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 152
Zavedenie povinne voliteľného predmetu náboženskej výchovy na základných školách postavilo pred pedagógov, ale aj rodičov otázku, ako by mala vyzerať alternatíva tohto predmetu pre deti bez vyznania. Problematike humanistickej etickej výchovy sme sa preto rozhodli venovať širší priestor.

Zaujímavé linky na túto tému:
Nealternatívna alternatíva
Miesto humanistickej etickej výchovy v škole
Humanistická etická výchova v Holandsku
Problematika etickej výchovy
Humanistická etická výchova - PROMETHEUS

Váš názor?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora ICQ
robi
Zaslal: St február 21, 2007 6:45 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Etická výchova podľa MŇA by mala vyzerať asi takto:
Oboznámiť deti s existenciou hlavných náboženských smerov s tým, že by sa mim vysvetlilo, že etická stránka náboženstva JE SPRÁVNA ALE ZÁZRAKOVÁ stránka je nesprávna a empiricky nedokázateľná a práve naopak dokázateľné sú nezázraky. Ďalej vysvetliť deťom dôkazové a pokusné metódy ktoré náboženstvá odmietajú používať pri vysvetľovaní náuky vo svojich teologických učilištiach.
Ďalej by bolo zaujímavé vysvetliť vznik chamurabiho zákonníka a jeho vplyv na madiánskeho kňaza Mojžiša a pod.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So február 24, 2007 11:42 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5927 Bydlisko: Mám.
robi napísal(a):
Oboznámiť deti s existenciou hlavných náboženských smerov s tým, že ...
1.) Primárne nie je etická výchova zameraná na náboženstvá.
2.) Problém je v tom, kto učí etickú výchovu. Viete, kto učí Vaše deti ETIKU?

Zaslal: Po február 26, 2007 8:28 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):
robi napísal(a):
Oboznámiť deti s existenciou hlavných náboženských smerov s tým, že ...
1.) Primárne nie je etická výchova zameraná na náboženstvá.
2.) Problém je v tom, kto učí etickú výchovu. Viete, kto učí Vaše deti ETIKU?

A môže učiť náboženstvo aj učiteľ etickej výchovy t.j. ten kto dostal diplom zo svetskej školy ako že je učiteľ etiky? Very Happy
Inak etická stránka náboženstiev /tá teoretická / je O.K. len aby nehustili do detí nezmysly akože že zázraky.
Lemmy
Zaslal: Po február 26, 2007 8:37 am Odpovedať s citátom
robi napísal(a):
A môže učiť náboženstvo aj učiteľ etickej výchovy t.j. ten kto dostal diplom zo svetskej školy ako že je učiteľ etiky?
Ešte som o tom nepočul, ani nečítal. Opíšem niečo zo života.

Je škola, základná. Vyučuje sa tam okrem bežných predmetov aj etická výchova a náboženská výchova. Etickú výchovu zvyčajne učí triedna učiteľka. Jednoducho tento predmet dostane ako bonbón navyše. Alebo vo vyšších ročníkoch učí etickú výchovu učiteľka, ktorá učí dejepis alebo slovenský jazyk.

Pre náboženskú výchovu dochádzajú buď kňazi od daných cirkví osobne do školy, alebo sú na to určené slečny, ktorým sa v cirkvách hovorí sestry.

Zaslal: Ut február 27, 2007 8:04 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):
robi napísal(a):
A môže učiť náboženstvo aj učiteľ etickej výchovy t.j. ten kto dostal diplom zo svetskej školy ako že je učiteľ etiky?
Ešte som o tom nepočul, ani nečítal. .

No vidíš a kde je potom rovnoprávnosť a spravodlivosť?
NittaSajury
Zaslal: Ut február 27, 2007 12:36 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 27 január 2007 Príspevky: 13
Ja do skoly este stale chodim, a mam aj etiku. Som sice na strednej skole, ale na etike si kreslime, rozpravame sa o skodlivosti fajcenia. Rolling Eyes Ale vacsinou nas ucitelka necha nech sa ucime na dalsie hodiny, alebo nech rysujeme. Asi by ma viac bavilo nabozenstvo, kde by som sa mohla pohadat s katechetkou(aspon myslim ze sa to tak vola)...
Ako alternativa ku nabozenskej vychove by som celkom prijala humanisticku eticku vychovu. Vlastne cokolvek co odporuje katolickym uceniam.

Na ZS sme to mali tak ze na skole bola jedna ucitelka ktora mala ako jeden zo svojich predmetov etiku. Ucila ju tusim iba ona.

Zaslal: Ut február 27, 2007 12:58 pm Odpovedať s citátom
Pokúsme sa odpovedať na jednoduchú otázku, ktorá by nás hypoteticky mohla zastihnúť (a kto už má skúsenosti, nech takisto napíše) na začiatku školského roka (prvý ročník na základnej škole).

Predstavme si, že sme rodičia, naše dieťa je prváčik. Triedna učiteľka sa opýta (alebo ani neopýta, rovno vám dá vyplniť lístok):

Prihlasujem svoje dieťa na:

a) etickú výchovu

b) náboženskú výchovu

Aký postoj zvolíte?

Question

Zaslal: Ut február 27, 2007 1:18 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Ešte by som chcela napísať svoje zážitky zo ZŠ. V triede sme mali jedno dievča bez vyznania, inak sme boli všetci rímski katolíci. Niekedy v polovici 90-tych rokov zaviedli vyučovanie náboženstva ako nepovinný predmet do základných škôl. Pred tým sme mali náboženstvo po vyučovaní na fare alebo v kostole (alebo na viniciach, čo bolo super).

Vtedy sme sa dozvedeli, že Lucia (tak sa volá) nie je veriaca, ako my ostatní. Nebola jediná len v triede, ale na celej škole, keďže to bola škola na dedine. Neviem, ako sa mohla cítiť, mne by to bolo asi nepríjemné.

Pamätám si, že sa to riešilo tuším aj s riaditeľkou, pretože kvôli jednej žiačke sa na jednu vyučovaciu hodinu škole neoplatilo zriaďovať nejakú etickú výchovu. Takže Lucii bolo odporúčené, aby sa prechádzala po škole, alebo ak je pán farár dovolí, aby ostala v triede a pripravovala sa na ďalšie hodiny.

Pán farár dovolil a ona s nami chodila na náboženstvo. Keďže sme mali relatívne rozumného farára, preberala sa skôr filozofia, praktické otázky zo života, než biblické bludy o horiacich kríkoch a hadoch, čo sa menili na palice. Takže sa do "vyučovania" začala zapájať aj ona.

Pre zaujímavosť, dnes je veriaca. Ale neviem, čo bolo pre ňu rozhodujúce, že sa dala na vieru.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora ICQ
NittaSajury
Zaslal: Ut február 27, 2007 1:42 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy
Ja by som sa opytala svojho decka. Vysvetlila by som mu co by sa na hodinach preberalo, a nechala rozhodnut jeho. Ale ak by sa rozhodnut nevedelo, tak asi eticku vychovu.

Zaslal: Ut február 27, 2007 2:15 pm Odpovedať s citátom
Koľko môže mať prvák vo svojej hlave informácií o výbere? Akože prvý rok bude chodiť na náboženstvo, druhý na etiku? A porovná? Zvyčajne je pre náboženstvo tretí ročník dôležitý, lebo vtedy sa uskutočňujú prijímacie skúšky v kostoloch známe pod názvom Prvé sväté prijímanie.

Zaslal: Ut február 27, 2007 2:30 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Na dedinách to môže byť ťažké rozhodnutie. Vyčleniť dieťa z kolektívu (viď prípad mojej spolužiačky, ktorá bola jediná na škole)? Ak áno, je zabezpečené kvalitné alternatívne vyučovanie...? (alebo sa deti budú flákať hodinu po budove školy)

Ja si na hodiny náboženstva spomínam v dobrom. Chodievali sme na výlety do prírody, na fare sme si robievali pukance... neskôr, keď sa vyučovanie presunulo do školy, to bola vždy oddychová hodina. Mali sme navyše srandovného farára, čo kreslil po tabuli hlavonožce.

Ak má dieťa veriacich kamarátov, nemyslím si, že by malo záujem o etickú výchovu, ak všetci kamaráti chodia na náboženstvo. Navyše biblické príbehy sú ako rozprávky. To je pre deti zaujímavé.

Ja by som samozrejme uvažovala o etike, lenže pre rodiča by malo byť zaujímavé, na akej úrovni je výučba etiky na tej ktorej škole.

Naposledy upravil Mona dňa Ut február 27, 2007 3:00 pm, celkom upravené 1 krát.
mint
Zaslal: Ut február 27, 2007 2:59 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 január 2007 Príspevky: 40 Bydlisko: blavakovo
Prihlasujem svoje dieťa na:
a) etickú výchovu

Biskupi konstatuju: „Vyučovanie predmetu náboženská výchova na základných aj stredných školách poskytuje priestor nielen na spoznávanie základných náboženských právd, ale aj na rozvoj základných hodnôt, a to osobnej slobody a samostatnosti, osobnej zodpovednosti, tvorivosti, morálnej zrelosti, ľudskej spolupatričnosti a solidarity.”

moj nazor je ,ze osobnej slobode, zodpovednosti, moralnej zrelosti, ludskej spolupatricnosti, solodarite sa jedinec dokaze naucit spoznavat cez samostatnost zbytocne neovplyvnenu nabozenskou "pravdou" a "zakladnymi hodnotami".
nevidim ziadny dovod na zavadzanie takeho vyucovcieho predmetu ako je Nabozenska vychova kedze predmet Eticka vychova vsteko hore vymenovane plne pokryje.

nabozenskym pravdam a z toho vyplyvajucim "zakladnym hodnotam" nech sa uci v nedelu na fare.

NittaSajury
Zaslal: Ut február 27, 2007 5:57 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy
Hadam decka nie su az take blbe. Povedala by som mu co sa na obidvoch predmetoch robi (uz sa opakujem). Iste sposobom, ktory zodpoveda jeho veku.
Su dve moznosti v akej rodine moze decko vyrastat. Ta pod vplivom nejakej(v tomto pripade katolickej) viery, alebo v ateistickej rodine. Moze sa stat ze dieta uz aj ako male zacne inklinovat k viere, ak ho napr. rodic vodi do kostola. A moze sa stat opak, decku sa to nemusi pacit. Teda ked sa svojho sest rocneho decka opytam, ze ci sa chce ucit o "jeziskovi, o ktorom rozpraval ujo knaz v kostole" alebo ci chce robit nieco na etike(nemam sajn co sa na nej robi, my sme vecne iba kreslili), tak mi bud povie co sa mu bude zdat viac pritazlive a zabavne alebo mi to nepovie a ja rozhodnem zanho. A ak sa mu nebude pacit na nabozenstve, na buduci rok ho dam na etiku, a ak sa o tri roky rozhodne ze chce chodit na nabozenstvo, tak ho tam dam. Kludne moze pendlovat medzi tymito predmetmi ako tenisova lopticka po kurte.
Ide o to, ze by som na zaklade vlastneho svetonazoru nikdy nevnucovala nieco svojmu dietatu ako to zvyknu robit krestania. Na taku uroven sa neznizim.

Zaslal: Ut február 27, 2007 6:36 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
NittaSajury napísal(a):
Ide o to, ze by som na zaklade vlastneho svetonazoru nikdy nevnucovala nieco svojmu dietatu ako to zvyknu robit krestania. Na taku uroven sa neznizim.

Možno sa ti to nebude páčiť, ale chtiac-nechtiac tvoji rodičia na teba preniesli nie len svoje gény aj mémy, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú kresťania. Laughing

Príklad: Odsudzuješ rasizmus. Svoje dieťa vychovávaš k tomu, aby nebolo rasistom. Neželáš si, aby sa raz z neho stal človek, ktorý bude posudzovať ostatných podľa farby pleti. Vnucuješ mu tým svoj názor.

Ani zákon SR nepovažuje 6 či 7 ročných prvákov za svojprávne ľudské bytosti, ktoré rozhodujú sami za seba. Je potrebný zákoný zástupca (rodič alebo nejaká plnoletá osoba, ktorej sú deti zverené).

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 9
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: