Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Humanistická etická výchova

filip
Zaslal: Ut december 13, 2011 12:55 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 25 Bydlisko: Pétržka
Mona napísal(a):
... ako by mala vyzerať alternatíva tohto predmetu pre deti bez vyznania.
Váš názor?

NIJAKO.

Náboženskú výchovu zaviesť ako dobrovoľne povinný predmet, bez alternatívy.

Cirkevnú daň zaviesť ako dobrovoľne povinnú daň, bez alternatívy.

Tak ako je to v Rakúsku a v Nemecku!
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
filip
Zaslal: Ut december 13, 2011 1:09 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 25 Bydlisko: Pétržka
Mona napísal(a):
NittaSajury napísal(a):
Ide o to, ze by som na zaklade vlastneho svetonazoru nikdy nevnucovala nieco svojmu dietatu ako to zvyknu robit krestania. Na taku uroven sa neznizim.

Možno sa ti to nebude páčiť, ale chtiac-nechtiac tvoji rodičia na teba preniesli nie len svoje gény aj mémy...

Pekným príkladom je moja segra, ktorá je adoptovaná. Geneticky nemáme nič spoločné, je to úplne iná odroda, ešte vekový rozdiel je veľký, ale v mnohých veciach si rozumieme, máme podobné názory, lebo nám ich "vtĺkol" otec.
Lemmy
Zaslal: Št február 16, 2012 5:53 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5821 Bydlisko: Mám.
Na etickú výchovu rodičia predbežne prihlásili 411 detí a na náboženskú výchovu 285.

V e-zine: Zápisy žiakov do 1. ročníka ZŠ v Petržalke

Na najväčšom sídlisku na Slovensku dali rodičia prednosť etickej výchove. Palec hore

Zaslal: Pi jún 15, 2012 3:22 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1483
Filip!
Príspevok na chod cirkví by samozrejme mali platiť len veriaci. Rovnako, ako by veriaci nemali prispievať zo svojich peňazí na Pride, interrupcie, humanistickú výchovu, štadiony. Súhlasíte? Alebo tu Vám už princíp spolupatričnosti neprekáža?
Náboženská výchova je nielen výchovou k viere,ale aj výchova ku skutočnému humanizmu,nie tomu zvrátenému, sekulárnemu. Náboženská výchova má v sebe prvok etickej výchovy a alternatíva pre ateistov je nevyhnutná,nie pre nejakú umelú vyváženosť, ale jednoducho preto, že ateizmus nemá morálne kodexy a stojí výhradne na egoizme. Množstvo ateistických filozofií si však vzájomne protirečí a tu už je nutný zásah štátu, kmeňa, aby zjednotil etické normy správania pre detičky z ateistických rodín. Sekulárno-humanistická výchova, o ktorej samotní sekulárni humanisti nič nevedia, a nemá žiadnu osnovu, obsah či zdôvodnenie, nie je a ani nemôže byť alternatívou k náboženstvu, po ktorej tak radi volajú ľudia ako Rastislav Škoda. Z jednoduchého dôvodu. Sekulárno-humanistická výchova v ponímaní pána Škodu je len výchovou proti niečomu, proti náboženstvám, prízvukujúc proti katolíckemu náboženstvu. Je to len štvanie a vzbudzovanie nenávisti voči náboženskej minorite, čo je v rozpore s tzv. antidiskriminačným zákonom stále platným.
Napriek tomu si viem predstaviť sekulárno-humanistickú, teda protikatolícku štvavú výúčbu na školách ako predmet dobrovoľný , nehodnotiaci, na úrovni krúžku varenia. Dobrovoľná hodina v dôstojných priestoroch školy, kam patrí aj náboženstvo.
Alternatívou k náboženstvu je teda len etická a súčasne povinná výchova. Bez ohľadu na vierovyznanie dobrovoľne prístupná aj pred veriacich a povinná pre ateistov.(Osobne som prešiel aj náboženskou aj ateistickou výchovou).
Ak školy umožnia protináboženskú výchovu, musia pre vyváženosť pripustiť aj hodiny protiateistickej výchovy na rovnakej úrovni.Náboženstvo totiž nie je hodinou protiateizačnou, nemá charakter "proti niečomu",tak, ako to má tzv. sekulárno-humanistická výchova.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
TvojOponent
Zaslal: Pi jún 15, 2012 3:28 pm Odpovedať s citátom
Lemmy!
Môžete nám poskytnúť link na obsah učebníc dnešnej etickej výchovy? Kto je ich autorom, kto ich schválil, kedy, kto ich vydal?

Aký postoj máte k ľútostivému vydieraniu Moniky Fľašíkovej-Beňovej, ktorá protestovala proti tomu, aby boli učebnice náboženstva ilustrované, lebo tie ilustrácie vzbudzujú u ateistických deťoch závisť ?
Lemmy
Zaslal: Pi jún 15, 2012 4:08 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Môžete nám poskytnúť link na obsah učebníc dnešnej etickej výchovy? Kto je ich autorom, kto ich schválil, kedy, kto ich vydal?

V sobotu sa humanisti stretnú pri odovzdávaní Cien humanistov. Myslím, že to je ideálna príležitosť na získanie fundovaných odpovedí.

Mňa osobne tie „schválené“ učebnice až tak nezaujímajú, pretože mám záujem, aby deti humanistov sa učili podľa humanistiky.

Napríklad Rastislav Škoda vydal vlastným nákladom v edícii K teórii a praxi humanistickej výchovy metodickú príručku a námety pre humanistickú etickú výchovu (ISBN 80-969280-3-1).

Zaslal: Pi jún 15, 2012 4:26 pm Odpovedať s citátom
Ďakujem Lemmy!
Skôr ma zaujímalo, či je ten text dostupný niekde na nete za moju obľúbenú cenu.
Inak nerozumiem tomu, prečo by sekulárno-humanistická výchova mala deťom tajiť kresťanské korene.
Nemám problém prijať vpyv kresťanských alebo antických koreňov a miešanie kultúr navzájom. A ani na okamih ma nenapadlo, že by som mal čosi také tajiť pred kýmkoľvek.
Kresťanstvo ovplyvnilo vývoj našej civilizácie neprehliadnuteľným spôsobom. Obávam sa, že tá kniha (ktorú som zaiste nečítal, lebo nemám na jej obsah link a kupovať ju nemienim), tak že tá kniha zase vychová ateistické detičky, ktoré v konfrontácii so vzdelanými detičkami kresťanskými budú vyzerať ako hlúpe ovce. A úprimne, nerád stretám takto manipulované deti - či už veriace alebo neveriace.
Lemmy
Zaslal: St júl 04, 2012 8:27 am Odpovedať s citátom
15. novembra 2012 sa v Banskej Bystrici uskutoční vedecké sympózium s medzinárodnou účasťou

Dobro a zlo, alebo o morálke

(Psychologické a filozofické aspekty morálky v edukácii)

Zaslal: Št september 13, 2012 8:21 am Odpovedať s citátom
Až štyri pätiny Rusov sa hlásia k pravoslávnej viere, ale pravidelne ich chodí do chrámov každý týždeň iba sedem percent. Zhruba 14 až 15 percent možno považovať za praktizujúcich veriacich. Ruská spoločnosť tak zostáva nereligiózna. Vyplýva to z prieskumov štátnej agentúry VCIOM a nezávislého strediska Levada.

„Ľudia často nechodia na bohoslužby, ale idú do chrámu zapáliť sviečku,“ uviedla sociologička Natalja Zorká z Levady. Stav religiozity sa podľa nej za posledných 20 rokov dramaticky nezmenil. Stále sa 10 až 15 percent Rusov stotožňuje s predstavami viery o večnom živote, spáse duše a nebeskom kráľovstve.

Podľa VCIOM, Rusi priznávajú vplyv cirkvi na domácu a zahraničnú politiku a na duchovný stav spoločnosti. Tri štvrtiny z nich si myslí, že cirkev by však mala zostať mimo politických tém.

Zorká varovala, že na pozadí krízy hodnôt môžu vznikať vážne dôvody k obavám o osud svetského štátu. Napríklad spoločnosť bez väčších výhrad akceptovala zavedenie výučby „náboženskej etiky“ na školách. Vraj úplne v zhode so „sovietskym zvykom zvaľovať na školu zodpovednosť za všetku výchovu – od duchovnej, po sexuálnu“.

Podľa dávnejších prieskumov, veľká časť Rusov zužuje pojem „cirkev a politika“ so samotnými voľbami.

ČTK

Zaslal: Pi október 05, 2012 8:33 pm Odpovedať s citátom

Zaslal: Pi október 05, 2012 8:36 pm Odpovedať s citátom
A opačný pohľad:

Z článku Očami humanistu (O odlišnom prístupe medzi dvoma svetonázormi). Very Happy

Zaslal: Pi október 12, 2012 9:43 am Odpovedať s citátom
Dávid Králik napísal(a):
„Keby som tak mohla aj na etike skúšať, dávať písomky a známkovať ako na výtvarnej,“ povzdychla si polohlasom pani učiteľa a žiaci sa pomrvili v laviciach. Ešte chvíľu sa sťažovala, vraj to by bolo všetko celkom iné, v triede by bol poriadok, žiaci by brali jej hodinu vážne, nikto by nevyrušoval, skrátka a dobre, vraj hneď by jej bolo sveta žiť a keď sa dosťažovala, začala celohodinové skúšanie z teórie výtvarnej výchovy. V mene nešťastnej pani učiteľky sa teda pýtam: Prečo nemôže etiku riadne klasifikovať?!?

Blog Dávida Králika

Zaslal: So marec 09, 2013 6:28 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 09 marec 2013 Príspevky: 26
Vraj, že: "Oboznámiť deti s existenciou hlavných náboženských smerov s tým, že by sa mim vysvetlilo, že etická stránka náboženstva JE SPRÁVNA ALE ZÁZRAKOVÁ stránka je nesprávna a empiricky nedokázateľná a práve naopak dokázateľné sú nezázraky."
By ma zaujímalo, ako istý robi prišiel na to, že sú dokázané nezázraky a tiež to na základe čoho usudzuje, že zázraky sú empiricky nedokázeteľné. Ak je toto morálka humanistov, tak potom škoda reči... lebo podľa mojich etických noriem je toto lož.
Lemmy
Zaslal: Ut jún 11, 2013 8:28 pm Odpovedať s citátom
Camo napísal(a):
Vraj, že: "Oboznámiť deti s existenciou hlavných náboženských smerov s tým, že by sa mim vysvetlilo, že etická stránka náboženstva JE SPRÁVNA ALE ZÁZRAKOVÁ stránka je nesprávna a empiricky nedokázateľná a práve naopak dokázateľné sú nezázraky."
By ma zaujímalo, ako istý robi prišiel na to, že sú dokázané nezázraky a tiež to na základe čoho usudzuje, že zázraky sú empiricky nedokázeteľné. Ak je toto morálka humanistov, tak potom škoda reči... lebo podľa mojich etických noriem je toto lož.

S akými etickými normami súvisí dokázateľnosť čohosi empirického?

Zaslal: Ne september 08, 2013 11:15 am Odpovedať s citátom
Jeshua ibn Josef napísal(a):
Z tejto knihy z krestanstva vznikol napr. aj humanizmus

Môj otec bol zbojník, ja musím byť dobrý…

Keď z kresťanstva vznikol humanizmus, to je ako povedať, že ak otec bol zlodej, a ja teraz nekradnem, tak tiež pochádzam zo zlodejstva.

Otec bol zlodej, zločinec (kresťanstvo), ale ja nekradnem, nelúpim, nie som zločincom, som jeho pravým opakom (humanizmus).

Humanizmus je protipólom kresťanstva. Smile

Archív: Dejiny katolíckej cirkvi a neomylnosti podľa Hansa Künga

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 6 z 9
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: