Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Humanistická etická výchova

mint
Zaslal: So február 13, 2010 12:42 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 január 2007 Príspevky: 40 Bydlisko: blavakovo
"deti manipulovat tak, aby nikdy neprisli na to ze boli manipulovane. "... ty si s auplne pomiatol Shocked

BOH
Zaslal: Po apríl 12, 2010 5:27 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 december 2009 Príspevky: 27 Bydlisko: TENTO VESMIR
mint napísal(a):
"deti manipulovat tak, aby nikdy neprisli na to ze boli manipulovane. "... ty si s auplne pomiatol Shocked

evidetne nie. skor tebe chyba schopnost premyslat.schopnost a skusenost z vychovou deti.

Zaslal: Št apríl 22, 2010 12:19 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6130 Bydlisko: Mám.
Nový článok v ZH o význame slova humanizmus. Wink
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi apríl 23, 2010 3:24 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
NittaSajury napísal(a):

Ide o to, ze by som na zaklade vlastneho svetonazoru nikdy nevnucovala nieco svojmu dietatu ako to zvyknu robit krestania. Na taku uroven sa neznizim.

Chcel by som sa spýtať ako také vnucovanie prebieha, ak by to bolo možné popísať. Ďakujem.
Lemmy
Zaslal: Št apríl 29, 2010 9:02 am Odpovedať s citátom
Paul Kurtz v knihe Etika humanizmu na strane 116 píše:

Toto asi nie je miesto na podrobné vymenúvanie rodičovských povinností voči deťom. Nech stačí, ak povieme, že rodičia musia uspokojiť všetky potreby dieťaťa späté s jeho prežitím a rastom. Majú sa pousilovať prispieť aj k intelektuálnej, estetickej, sociálnej a morálnej výchove svojich detí, vštepovať im vlastným príkladom a praxou morálne pravidlá a pestovať v nich cnosti. Na druhej strane aj deti majú svoje práva a rodičia ich nesmú porušovať. Osobitne zdôrazňujem, že deti majú právo na vedomosti a kultúrne obohatenie, a tu vzniká problém, ako hodnotiť rezolútnu snahu autoritatívnych rodičov chrániť svoje deti pred vystavením odlišným náboženským a svetonázorovým systémom – zrejme zo strachu, aby sa „nepokazili“. Mnohí rodičia chcú, aby ich deti mali to isté náboženstvo a svetonázor, ako majú oni, čo je pochopiteľné. Nech to však nikdy nie je na úkor individuálnosti! Mladý človek nesmie obetovať alebo potláčať niektoré svoje vlohy len preto, že sa to nepáči jeho rodičom. Rodičia, ktorí ľúbia svoje deti, pripustia, aby ich synovia a dcéry žili podľa svojich vlastných predstáv a pováh. Najlepšia cesta k samostatnosti v živote je nájsť si sám svoju cestu. Morálne zodpovední rodičia si majú priať inteligentných, dospelých synov a dcéry, nie robotov, čo splnia každé ich želanie. Rodičia nemajú chcieť sformovať svoje deti na svoj obraz – ani keď veria, že boh tak stvoril ich.

Zaslal: Pi apríl 30, 2010 8:26 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Paul Kurtz v knihe Etika humanizmu na strane 116 píše:
...

To je veľmi všeobecný text bez konkrétnych krokov ktorý nevysvetľuje v čom má spočívať vnucovanie kresťanov "niečoho" svojmu dieťaťu. Samozrejme že také niečo môže existovať ak napríklad rodičia nútia svoje deti chodiť do kostola proti ich vôli a to je určite nesprávne, ale vyvodiť z toho záver že vychovávať svoje deti v duchu kresťanských pravidiel je a priori vnucovanie a niečo vadné nie je namieste pretože existujú aj také príklady keď si dospelí ľudia svoju kresťanskú výchovu z detstva vážia a nevnímajú ju v tom zmysle že by im niekto niečo vnucoval len preto že im napríklad rozprával biblické príbehy s posolstvom o morálnych hodnotách ku ktorým mohli slobodne sami zaujať svoje stanovisko. Príkladom toho že kresťanská výchova kladúca dôraz na určitý hodnotový systém prínaša svoje ovocie prospešné pre celú spoločnosť môžu byť napr. Nikola Tesla, M.R.Štefánik alebo aj zakladateľ Červeného kríža Henry Dunant ("Dunant was born in Geneva, Switzerland as the first son of businessman Jean-Jacques Dunant and his wife Antoinette Dunant-Colladon. His family was very devoutly Calvinist").
svaty_certisko
Zaslal: Pi jún 25, 2010 12:36 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Do etickej výchovy by malo byť zahrnuté aj poznávanie náboženských a nenáboženských názorov na svet. Významnou časťou by tak mala byť zjednodušená filozofia v praxi. Oboznamovanie sa s jednotlivou praktickou sofiou by malo byť realizované formou hier a prednášok, ktoré by si zostavovali sami študujúci pod vedením pedagóga. Etická výchova by mala produkovať človeka s hlbším poznaním o sebe samom aj svete naokolo, ktorý je okrem iného schopný vedome si vyberať zo škály svetonázorov a presvedčení. Tento nedogmatický prístup by nevylučoval nábožensky veriacich z hodín etickej výchovy. V tomto duchu by sa mala realizovať etická výchova a ako samozrejmosť by mala obsahovať náuku o hodnotách a morálke. Hodiny tohto predmetu by mali napomáhať žiakom príp. študentom zlepšovať ich morálne, etické a svetonázorové hodnoty. V určitom zmysle je to nápomoc k duševnému dospievaniu bez zásahov dogmatických názorov. Tieto presvedčenia sa netýkajú výlučne náboženských názorov, ale aj rôznych manipulácii zo strany extrémistických skupín, "volaní ulice", toxikománie, nezdravého, antispoločenského príp. neetického správania.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Po september 20, 2010 10:44 am Odpovedať s citátom
Mňa napríklad zaujali tieto vymenované humanistické zásady, aj keď začínajú slovami so záporom:

Nezabíjaj iné ľudské bytosti.
Nespôsobuj im fyzické násilie alebo telesnú bolesť.
Neber im proti ich vôli potravu, ochranu, šatstvo a iné veci potrebné pre život.
Nebuď k nim krutý, zlovoľný a pomstivý, neodplácaj krivdu zlom.
Nikomu neubližuj a nikoho netrestaj neľudsky; ani toho, čo vážne prekročil tieto zásady.
Nikoho nemuč telesne, ani zbytočne psychicky netráp a netýraj.
Nedopusť sa únosu a neber rukojemníkov, ktorých by si držal v zajatí proti ich vôli.
Nezastrašuj nevinných hrozbou smrti alebo ublíženia na tele.
Neznásilňuj (pozri aj stať o sexuálnom súhlase o niečo ďalej).
Neohováraj, neosočuj a neznevažuj; nepoškodzuj ničiu dobrú povesť.
Nepoškodzuj iných klebetami a znevažujúcimi pletkami; nešír nepravdivé reči.
Nezneužívaj deti, bezmocných, slabých alebo telesne postihnutých, ktorí nie sú schopní postaviť sa na odpor alebo brániť sa.
Neubližuj z pomsty a nedopusť sa krvnej pomsty alebo inej odplaty za utrpené príkorie.

Zdroj: Paul Kurtz, Etika humanizmu, strana 73

Zaslal: Ne október 17, 2010 8:14 am Odpovedať s citátom
Eduard Radimák napísal(a):
Môj syn príde zo školy a po hodine náboženstva sa ma pýta rôzne veci. Keď mu vysvetlím môj pohľad na vec, učiteľka si ma zavolá, aby som nemýlil svoje dieťa.

Blog Eduarda Radimáka

Jednoduché riešenie: Odhlásim ho z hodiny náboženstva.

Zaslal: Ut október 26, 2010 11:34 am Odpovedať s citátom
Výzva k článku Humanistické zásady: Napíšte, ktoré z vymenovaných zásad považujete za dôležité, a ktoré za vyslovene humanistické.

Zaslal: Št december 23, 2010 12:48 pm Odpovedať s citátom
10. Neohováraj, neosočuj a neznevažuj; nepoškodzuj ničiu dobrú povesť.

11. Nepoškodzuj iných klebetami a znevažujúcimi pletkami; nešír nepravdivé reči.

Podľa mňa sú to náročné zásady. Stretávam sa s tým často, že niekto si vymyslí nejakú podlosť, voči ktorej sa potom ťažko bráni. Zrejme je to v ľuďoch, že si radi vymýšľajú, alebo tým klamstvom kryjú iný zámer. A ťažko sa to odhaľuje. V medziľudských vzťahoch platia na toto podobné pravidlá ako vo vede, len ťažko si viem predstaviť, ako vedecké metódy uplatniť v bežnom živote. Zvyčajne sa skôr stáva, že ak niekto osočuje, tak najlepšie je ho nechať tak, ak by sa argumenty proti podliakovi pracne zisťovali.

Je ľahké naštrbiť dobrú povesť, ťažké je ju získať späť. Náročnosť vidím v tom, že proti mnohým klamstvám, voči šíreniu pletiek, klebiet, je niekedy ťažké brániť sa.

Zaslal: St február 09, 2011 10:08 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 24 Bydlisko: ..., Mliečna cesta, pri Slnku, Zem, EÚ, SK, Trenčiansky k., Bánovce/Bebr., Partizánska 1506/92-34;-)
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Chcel by som sa spýtať, ako také vnucovanie prebieha, ak by to bolo možné popísať. Ďakujem.
Ak deťom hlúpe sadistické rozprávky predkladáš ako "jedinú skutočnú pravdu", tak vzľadom na to, že Ťa pravdepodobne považujú za autoritu, tak je to nechutné balamutenie na hranici vnucovania.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Yahoo Messenger ICQ
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št február 10, 2011 2:05 am Odpovedať s citátom
Re: Rudolf Dovičín
S tým nemôžem súhlasiť, podľa mňa k takému scenáru dochádza práve v prípade forsírovania rôznych dogiem evolúcie ktoré potom v ľuďoch sú tak silne zakorenené že radšej veria na zázraky (čierna energia, možnosť červených krviniek dinosaurov pretrvať milóny rokov a pod.) ako by mali prijať pravdu (že väčšina takýchto tvrdení o evolúcii je založená na púhych špekuláciách). Naopak, v zdravom kresťanskom rodinnom zázemí je vždy možnosť výberu, a to sa dá jednoducho dokázať aj napr. týmto svedectvom: Add. Boj o myslenie detí
Citácia:
Keď ma moji rodičia vychovávali učiac ma o ich viere, bolo mi dané poznať ich spôsob ako žiť život. Mala som možnosť vidieť a zažiť ich voľbu. Iné voľby založené na živote bez Ježiša nikdy neboli predo mnou skryté, stretávalo som sa s nimi na kažýdom kroku: pri mojich priateľoch, v škole, v televízii…Takže mala som možnosť voľby, a to voľby informovanej.
Nadja
Zaslal: Št február 10, 2011 11:37 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 február 2011 Príspevky: 7 Bydlisko: Bratislava
Ona evolučná teoria je sama o sebe "krutá" tiež dosť a dosť...

Neviem si však predstaviť rodiča, ktorý by urobil to (zrejme) najsprávnejšie - oboznámil svoje dieťa s rovnakou vážnosťou s rôznymi pohľadmi na svet - a nechal na ňom, ako sa rozhodne, ku čomu sa prikloní - či k viere alebo ateizmu.

Zaslal: Št február 10, 2011 2:19 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 24 Bydlisko: ..., Mliečna cesta, pri Slnku, Zem, EÚ, SK, Trenčiansky k., Bánovce/Bebr., Partizánska 1506/92-34;-)
S tým nemôžem súhlasiť, podľa mňa k takému scenáru dochádza práve v prípade forsírovania rôznych dogiem evolúcie ktoré potom v ľuďoch sú tak silne zakorenené že radšej veria na zázraky (čierna energia, možnosť červených krviniek dinosaurov pretrvať milóny rokov a pod.)
Neviem o akách dogmách a zázrakoch to kecáš.
Add. Boj o myslenie detí napísal(a):
Keď ma moji rodičia vychovávali učiac ma o ich viere, bolo mi dané poznať ich spôsob ako žiť život. Mala som možnosť vidieť a zažiť ich voľbu. Iné voľby založené na živote bez Ježiša nikdy neboli predo mnou skryté, stretávalo som sa s nimi na kažýdom kroku: pri mojich priateľoch, v škole, v televízii…Takže mala som možnosť voľby, a to voľby informovanej.
To sú drísty. Morálka predsa nezávisí od nábožensva.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Yahoo Messenger ICQ

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 4 z 9
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: