Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Humanistická etická výchova

Lemmy
Zaslal: Po marec 03, 2008 8:39 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6128 Bydlisko: Mám.
Túto definíciu som si prečítal v časopise Dingir.

Dr. Bryan R. Wilson napísal(a):
Sekularizáciou nazývam proces, v ktorom náboženské myslenie, náboženská prax a náboženské inštitúcie strácajú svoj spoločenský význam.

Citované z článku Z katedrál se stanou muzea od Zdenka Vojtíška na 2. strane z čísla 2/2001.

Ako názov článku by som radšej uviedol: Z kostolov sa stanú múzea.

Zaslal: St marec 25, 2009 9:11 pm Odpovedať s citátom
Na dnešný deň budem dlho spomínať. Prišiel ku mne synátor, a oznámil mi, že na etickej výchove učiteľka pokojne pred žiakmi vysvetlila, že je ateistka. A postupne viacero žiakov v triede dostávalo odvahu, a začali aj oni o sebe hovoriť, že sú takisto ateisti.

To je sila vzoru!

Učiteľka povie, že je ateistka… a celá trieda je ateistická.

Ako si často neuvedomujeme, že deti potrebujú povzbudenie, ktoré im niekedy nevedomky, či schválne [z rôznych dôvodov] odopierame…

Všetkým učiteľom, ktorí dodávajú deťom odvahu patrí: Kvetinuocka
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St marec 25, 2009 9:18 pm Odpovedať s citátom
Richard Dawkins v knihe Delúzia boha píše:

Citácia:
Viera môže byť veľmi, veľmi nebezpečná a úmyselne ju implantovať do zraniteľnej mysle nevinného dieťaťa je bolestivé zlo.

Richard Dawkins napísal(a):
Dať deťom niečo, čím prekvapia svojich rodičov, je jeden z najväčších darov, aké učiteľ môže deťom dať.
Oto
Zaslal: Št apríl 02, 2009 12:50 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 16 február 2009 Príspevky: 17
Lemmy,Hogno a ďalší.
... Minule som si tu názory zbežne prečítal a zistil som chybu a POINTU v tom keď na oko dajú možnosť "slobodnej" voľby a čo tým spôsobia.
Voľba je medzi ETIKOU A NáBOžENSTVOM a výučba myslená na všeobecných školách (nie cirkevných,lebo tam sa zrejme etika nevyučuje).
1. Slovo NáBOžENSTVO je nesprávne použité, správne a všeobecnejšie by malo byť VIEROVIZNANIE ,lebo tým automaticky niečo odsúvame čo nesedí cirkvám,ktoré majú v popredí Boha.(Každý človek v niečo verí,aj ateista.)
2. K všeobecnému vzdelaniu moderného človeka,cestujúceho po zemeguli by malo byť samozrejmosťou lepšie poznanie miestnych zvykov....
3. Toto dvojstranné delenie spôsobuje automaticky niečo ako negramotnosť ....
Preto si myslím,že žiaci by sa nemali rozdeľovať,mali by absolvovať spoločne celú výuku,aby pochopili spoločné súvislosti,jednotlivé vývojové štádiá, prejavy, gestá ... a môžu si to vzájomne vydiskutovať pod vedením odborníkov na každú tématiku. V škole sa im možno bude zdať niečo smiešne, ale v bežnom živote budú tolerantnejší a otvorenejší, čo im môže niekedy zachrániť aj život v cudzine. Ak budú mať šťastie na nestranného lektora,tak pochopia že čo je pre jedno vieroviznanie zázrakom, nadprirodzené, tabu, hriech,prečin,podvod..., pre iné môže byť samozrejmosťou alebo naopak.V tom je tá relativita.
A to zakazovanie je vlastné nielen extémistom a konzervatívnym ale každému kto nemá v učení miesto pre autoremedúru,lebo vie o ohrození.
Názorný príklad je zakazovanie vyučovania samotnej Jogy na telesnej výchove a to možno preto, že ju vedia veľmi dobre,priam zázračne používať národy mimo kresťanského sveta.
Nerád by som sa znovu rozpisoval,ale zhruba to čo som vo všeobecnosti spomenul na: Nešťastné delenie na teistov a ateistov ,sa dozviete podrobnejšie na UK - kat. religionalistiky. Otvorte si aj www.uroboros.host.sk (a to som sa aj ja počudoval). A celkom určite by o tom mal vedieť každý absolvent cirkevných seminárov.Čírou náhodou som si na JOJ pred pár dňami pozrel KLADIVO NA ČARODEJNICE. Tam to bolo 100% a pasovalo od stredu na všetky stany.
Ahoj ,Oto.
Lemmy
Zaslal: Št apríl 02, 2009 8:39 pm Odpovedať s citátom
Oto napísal(a):
Každý človek v niečo verí, aj ateista.

Čo znamená táto veta? Môžeš bližšie vysvetliť? A aký záver Ti z tejto vety vychádza? Aký význam má v tejto vete použitá obmena slova veriť alebo viera?

Zaslal: So apríl 04, 2009 9:18 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy,každý človek v niečo verí. Napr. určite v zmysel života, vo svoju rodinu,že tvoje skúsenosti,poznanie ... prenesieš na deti,spoluobčanov.... Ak začneš napr. prácu v skupine,skupina verí v zdárne vyriešenie a že pomôže ďalším. Stratou viery padlo už veľa starých civilizácií. Veľa ľudí nie je schopných samostatnej, nezávislej existencie. Potrebujú veriť v svojho vodcu,predkov,pána...,ked´ sa narodia do nábožensky založenej rodiny,tak v Boha,bohov,niektorí dokonca v svojich predkov .
Skús napísať v čo veríš ty, alebo čo z toho, alebo napr. ako ateista .
Lemmy
Zaslal: So apríl 04, 2009 9:51 am Odpovedať s citátom
Odlišujem používanie slov. Ich význam niekedy mätie čitateľov. Neverím, že zajtra bude svietiť Slnko, ale dúfam, že zajtra bude svietiť Slnko. Rovnako dúfam, že moji potomkovia by sa predsa len mohli mať lepšie ako ja, alebo aspoň dúfam, aby sa im darilo tak ako mne. Wink

Takže Tvoju myšlienku by som mohol usmerniť takto:

Zvyčajne ľudia dúfajú.

Myslíš si, že veriaci by prijali také dúfanie?

Zaslal: So apríl 04, 2009 9:59 am Odpovedať s citátom
Má u veriacich taký istý význam slovo veriť ako v tomto prípade?

Fero sa mi pochválil, že včera spal s Luciou.

O Ferovi sa už dlhodobo vie, že je nielen vykastrovaný, ale ani predtým nebol schopný…

Lucia pred týždňom odcestovala do Mongolska.

Ja mu na to:

Hej, verím Ti, Fero!

Myslíš, že tu použité slovo veriť má ten istý význam ako u veriacich, keď povedia: Hej, verím v…???

Zaslal: So apríl 04, 2009 10:23 am Odpovedať s citátom
Sú ľudia, ktorí v detstve veria, že Červenú čiapočku zjedol vlk. A sú aj ľudia, ktorí v detstve veria, že existuje nejaký Boh, o ktorom im rozpráva babička na dobrú noc. Wink

Zvyčajne z toho, že vlk zjedol Červenú čiapočku, ľudia vyrastú.

Ale mnoho ľudí nevyrastie z toho druhého prípadu!

Viac: Humanistická etika

Zaslal: So apríl 04, 2009 12:47 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Ale mnoho ľudí nevyrastie z toho druhého prípadu! ...Ked´ tomu veria a darí sa im nie je dôležité aby z niečoho vyrástli.

Lemmy,prepač som na kurze a robim pomocného lektora,tak som nedokončil.Treba rozlíšiť rôzne úrovne. Momentálne je mojou prioritou a nič iné ma nezaujíma,lebo by mi prekážalo v tom aby som pomohol k zdarnému vyškoleniu lekárnikov,pre firmu,ktorá si to u môjho kamaráta - teraz šéfa objednala.Lekári sa riadia Hypokratovou prísahou a ich poslaním , ktoré si vybrali je poháhať trpiacim. To je ich životným poslaním. Ja keď som chorý verím lekárovi, že ked´ pomohol mnohím predomnou, že pomôže aj mne. To v čo verí lekár,že sa to naučil,čomu ja nerozumiem ma až tak nezaujíma.Keby som natrafil na lekára,ktorý verí v Boha a verí v to, že ho k tomu doviedol čo teraz vie, nebudem ho presviedčať,že boh neexistuje,ale a budem rozprávať o tom ako boha chápeme. Naši rodičia,ho chápali inak,ako my.A podobne sa mení názor na cirkev,ktorá by mala vysvetlovať a pomáhať sprostredkovávať komunikáciu.
Sú ľudia,ktorí nemajú zmysel života,lebo ich všetko sklamalo,podviedlo, stratili ideály.Možno preto,lebo verili niečomu,čo samé nebolo perfektné.
Teraz padá celý finančný systém.
Mierou blahobitu v Butáne je Šťastie.Kráľ robí všetko preto aby poddaní boli šťastní oni mu veria , lebo nesklamal.Chystá sa na zmenu kráľovstva na demokraciu.Uvidíme ako to dopadne.
Ak vieš o niečom perfektnom na čo sa dá 100% veriť porad´.Ešte stále neviem v čo vyššie veríš.Tvoj cieľ života.Niektorí tvrdia že cieľ nie je dôležitý ,iba ceta. Dúfam,že to nebude len niečo ako vegetovanie,splodenie detí a pod. :wink:
Ahoj ,Oto.
Lemmy
Zaslal: So apríl 04, 2009 1:03 pm Odpovedať s citátom
Oto napísal(a):
Keby som natrafil na lekára,ktorý verí v Boha a verí v to, že ho k tomu doviedol čo teraz vie, nebudem ho presviedčať,že boh neexistuje,ale a budem rozprávať o tom ako boha chápeme.

Alebo ignorovať iracionálnu stránku u toho lekára.

Keď mi lekár bude tvrdiť, že fajčenie škodí zdraviu, tak jeho názor uznám, a skúsim sa riadiť jeho radami ako prestať fajčiť, aby som svoje zdravie chránil, aj napriek tomu, že pri odporúčaní bude lekár predo mnou sám fajčiť. To, že je lekár sám fajčiarom, neznamená, že jeho rady sú škodlivé.

On si škodí tým, že fajčí, ale škodí predovšetkým sebe samému. Jeho vec! Pravdu však má, keď hovorí, lekár – fajčiar, o škodlivosti fajčenia. Beriem na vedomie jeho dobré rady ako prestať fajčiť, ale budem ignorovať jeho vlastný postoj k fajčeniu.

Zaslal: Ne apríl 05, 2009 11:27 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Myslíš, že tu použité slovo [b]veriť[/b] má ten istý význam ako u veriacich, keď povedia: [b]Hej, verím v…[/b]???[/quote][quote]

Lemmy dnes je deň zdravého sexu,tak som si spomenul na Fera a na jeho vážny problém,ktorý až takto ovplyvňuje psychiku.Neviem či sa vykastrovaným stoporí.Ale keby aj nie,mohol by to skúsiť napr. aj s petingom.Možno by sa to Lucii aspoň trochu zapáčilo a keby jej na Ferovi záležalo pochválila by ho.Aj tákýto malý úspech by mohol Ferovi pozdvihnúť sebavedomie a nabudúce by si sám aj určite viac veril nielen v sexe.
Podobne všetko začína na maličkostiach.V kurze sme mali aj totálnych začiatočníkov.Na začiatku jedna pani povedala,že neverí že by sa naučila pracovať na počítači.Lektor je uistil,že už naučil veľa ľudí.Ona mu uverila a dala sa viesť.On ju sledoval a hnedˇ kedˇ niečo nepochopila ju napravil.Po skončení som sa čudoval aká bola povďačná (a nie len ona) a povedala: a ja som si neverila že to dokážem! Takto znovu stúplo sebavedomie aj lektorovi.
Podobne (ale naopak)na inom kurze prišli (z donútenia úradu práce) zdravotne postihnutí.Asi po hodine prednášania sa jeden zdvihol a povedal,že oni sú postihnutí a pri počítači si kazia oči a že aj tak pri počítači pracovať nebudú.(Berú soc. podporu).Viditeľne odignorovali celý kurz.Sedeli v laviciach ako telá bez života. Lektor síce odprednášal z povinnosti, ale toto zčasti zlomilo jeho vieru v jeho poslanie učiť ľudí. Podobne funguje aj syndróm vyhorenia u učiteľov.
Takto fungovali a fungujú komunity a rôzne zoskupenia. Ľudia s pevnou vierou v to, že pomôžu napr. trpiacim bez zmyslu života, ho nájdu vo vzájomnej pomoci. A keď začnú vidieť, že sa im darí ich presvedčenie bude postupne povýšené na vieroviznanie s určitými pravidlami. Takéto nové formácie vznikajú vtedy keď ľudia strácajú vieru v staré a veria v vznešené ideály.Pochopiteľne, takýchto zapálených idealistov je v súčasnej dobe informácií a globalizácie veľmi málo, na to aby vznikali nové vieroviznania.To už skôr hovoríme napr. o politických stranách a inak nazvaných zoskupeniach.
Ahoj Oto. [/quote]
Oto
Zaslal: Št apríl 09, 2009 9:58 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Názorná ukážka skupinového vyučovania celej školy.Takto by mohli nájsť uplatnenie aj naši telesne postihnutí. No a to trojpísmenkové slovo by sa dalo nahradiť napr.:prenos pozitívnej energie z a do iracionálna.
http://mozaika.bloguje.cz/760056-inspirace-od-cloveka-bez-koncetin.php
A je tu aj modernejšia (reinkarnovaná?) Karkulka
http://www.emag.cz/cervena-karkulka-v-pojeti-moderniho-designu-a-animace/
Aj Janko Hraško je dobrý.
Ahoj Oto. :wink: :D
svaty_certisko
Zaslal: St december 30, 2009 2:03 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Môj osobný názor na etickú výchovu je, že by nemala byť zameraná na ovplyvnenie vierovyznania resp. neviery detí. Mala by byť vždy univerzálna a prístupná všetkým myšlienkam, ktoré nepôsobia manipulujúco na myslenie detí. Produktom takejto výchovy by mal byť človek schopný sa samostatne rozhodovať do ktorého filozofického, náboženského prúdu sa zaradiť. Veci viery sú natoľko intímne, že dieťa by malo byť len informované o možnostiach a určite by nemalo byť vťahované do jednotlivých demagógii tak, aby to obmedzilo jeho slobodu výberu, ktorú si môže uplatňovať až po eventuálnom "vyzretí". Opakom sú hodiny náboženstva, ktoré jednoznačne ovplyvňujú slobodnú voľbu vierovyznania dieťaťa v negatívnom zmysle. Náboženská výchova okliešťuje výber dieťaťa a dokonca ani adekvátne neinformuje o iných možnostiach. Jej škodlivý vplyv sa prejavuje aj v tom, že produktom náb. vých. nie je človek schopný slobodne rozhodovať o svojom vierovyznaní, ale zmanipulovaný jedinec vychovaný v duchu len jedného náboženského smeru.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BOH
Zaslal: St december 30, 2009 3:52 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 december 2009 Príspevky: 27 Bydlisko: TENTO VESMIR
svaty_certisko napísal(a):
Môj osobný názor na etickú výchovu je, že by nemala byť zameraná na ovplyvnenie vierovyznania resp. neviery detí. Mala by byť vždy univerzálna a prístupná všetkým myšlienkam, ktoré nepôsobia manipulujúco na myslenie detí.

suhlasim, ale... (to na koniec mojho prispevku dopoviem)

Produktom takejto výchovy by mal byť človek schopný sa samostatne rozhodovať do ktorého filozofického, náboženského prúdu sa zaradiť. Veci viery sú natoľko intímne, že dieťa by malo byť len informované o možnostiach a určite by nemalo byť vťahované do jednotlivých demagógii tak, aby to obmedzilo jeho slobodu výberu, ktorú si môže uplatňovať až po eventuálnom "vyzretí".

suhlasim, ale... (to na koniec mojho prispevku dopoviem)

Opakom sú hodiny náboženstva, ktoré jednoznačne ovplyvňujú slobodnú voľbu vierovyznania dieťaťa v negatívnom zmysle. Náboženská výchova okliešťuje výber dieťaťa a dokonca ani adekvátne neinformuje o iných možnostiach. Jej škodlivý vplyv sa prejavuje aj v tom, že produktom náb. vých. nie je človek schopný slobodne rozhodovať o svojom vierovyznaní, ale zmanipulovaný jedinec vychovaný v duchu len jedného náboženského smeru.

suhlasim, ale potom to nema zmysel, ak chces aby dieta verilo, tak mu nemozes otvorit oci, lebo prestane verit. Viera v BOHA bud bude od malicka, alebo neskor nema sancu (len vynimocne) aj ked u mnohych manipulovanych deti sa casom vytvori alergicka reakcia na vieru. Problem je v tom ze je podana ZLE, tak ako privela aj toho najlepsieho jedla dokaze telo otravit...

A kedze si moj PAN mysli, ze zivot bez BOHA nema zmysel, tak potom ja skor navrhujem deti manipulovat tak, aby nikdy neprisli na to ze boli manipulovane. A cim lepsie do nich zasadime vieru v BOHA tym lepsi ludia znich budu po cely zivot, a nezlomi ich ziadna tragedia..

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 3 z 9
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: