Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Humanistická etická výchova

NittaSajury
Zaslal: Ut február 27, 2007 10:47 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 27 január 2007 Príspevky: 13
Su dve moznosti. Mozes dietatu svetonazor formovat, alebo mu ho vnucovat. Mne moji rodicia pomohli svetonazor sformovat. Nikdy ma nenutili do ateizmu. Oni sami ani ateisti nie su, co som sa dozvedela vlastne iba nedavno. Stestnas rokov som ani netusila aky maju moji rodicia vztah k bohu. Moj nazor sformovalo z dost velkej casti okolie, filmy atd... Uz ako osemrocnej sa mi nepacilo co hovorili knazi o stvoreni sveta, lebo doma sme mali malu detsku encyklopediu kde bola velmi zjednodusene vysvetlena evolucna teoria. Formoval sa mi nazor. A preto som napr. odmietala ist do kostola.
Domnievam sa, ze ak som si ja ako osem rocna dokazala urobit nazor, aj ked sice velmi detsky, ale nazor, neviem preco by to ine deti nedokazali. Mozno jedine preto, ze by im rodicia nedovolili mat rozhlad a moznosti si nazor utvorit. A tam sa uz da hovorit o vnucovani.

Logika ze 6 a 7 rocne decka nie su svojpravne, ale to neznamena ze rodic ma pravo (no aspon to moralne) ist proti zelaniu svojho dietata. Tu je jeden priklad zo zivota...Keď príliš ambiciózni rodičia ničia detské duše.

Zaslal: St február 28, 2007 1:11 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Detska psychologia vravi ze dieta nevie rozlisit do urcite veku zivota realitu od fikcie.
/PRETO tie vyzvy detskych psychologov na ochranu deti pred nevhodnym TV programom./
A preto cirkev chce manipulovat deti , lebo vravi ze deti su formovatelne.
Su manipulovatelnejsie ako dospeli. Wink
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
NittaSajury
Zaslal: St február 28, 2007 1:25 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Presne tak, deti sa daju lahsie zmanipulovat, a prave preto k nim treba pristupovat zodpovedne a ucit ich tomu aby si dokazali vytvorit vlastny nazor a individualitu. Ci uz sa svojvolne rozhodnu byt veriaci alebo ateisti, ci krestania alebo budhisti.

Zaslal: St február 28, 2007 3:32 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 január 2007 Príspevky: 40 Bydlisko: blavakovo
..co sa na hodinach nabozentva velmo neda Very Happy vzhladom na ich jednosmerne zameranie.

NittaSajury
Zaslal: St február 28, 2007 5:09 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
No zeby etika mala zamerianie vsestranne, to sa tiez neda s urcitostou tvrdit... Ide o to, aby malo decko take moznosti, aby si dokazalo vytvorit vlastny nazor. A to moze iba ak spozna obidve moznosti.

Zaslal: Pi marec 02, 2007 2:52 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5870 Bydlisko: Mám.
NittaSajury napísal(a):
Ide o to, aby malo decko také možnosti, aby si dokázalo vytvoriť vlastný názor. A to môže iba ak spozná obidve možnosti.
V prípade, že začne najprv chodiť na náboženstvo, a neskôr bude chcieť prejsť na etiku, tak si nebude vytvárať vlastný názor, ale vlastnú odvahu. Prejsť z náboženstva na etiku - to chce poriadnu dávku odvahy.

Zaslal: Pi marec 02, 2007 4:28 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
ked uz sme pri teme Etika, na strankach redmptoristov prebehla diskusia na tuto temu.

Nemoderné prikázanie

Nemoderné prikázanie - pokračovanie

Nemoderné prikázanie – po tretíkrát

administrátor
Zaslal: Pi marec 02, 2007 7:38 pm Odpovedať s citátom
Administrátor Administrátor
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 153
Tí, ktorí ešte pochybujete, mali by ste byť na pozore pred klerikalizmom!

Podľa Encykliky DIVINI ILLIUS MAGISTRI O kresťanskej výchove mládežeCirkev neodcudziteľné právo a nevyhnutnú povinnosť dohliadať na celú výchovu svojich deti čiže veriacich tak v ústavoch verejných, ako aj v ústavoch súkromných, a to nielen na vyučovanie náboženstva, ktoré sa tam koná, ale aj na hocakú inú náuku alebo predmet, nakoľko majú niečo spoločné s náboženstvom a mravnosťou. (Cirk. zákonník, kán. 1381, 1382).

Teda chce mať!

Nakoľko niečo spoločné s náboženstvom...majú predmety napríklad ako fyzika (vznik vesmíru) a biológia (evolučná teória).

V Encyklike sa môžete dočítať, že Cirkev toto všetko mohla vykonať a aj vykonala preto, lebo jej zverená vychovávateľská úloha vzťahuje sa aj na neveriacich,...
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora
mint
Zaslal: So marec 03, 2007 12:34 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Citácia:
Vychovávať má predovšetkým Cirkev, a to z dvojakého nadprirodzeného právneho titulu, ktorý Boh dal len jej, takže tento titul predstihuje a prevláda každý iný titul prirodzený

im uz nacisto sibe.
Citácia:
príkazom božieho zákona, ktorého Cirkev je neomylnou strážkyňou, tlmočníčkou a učiteľkou.

to je ako citat nejaky historicky dokument. musela som sa este raz pozriet na datum.2004. hmm
„Čo je nebezpečnejšie pre svet ako neprijať Krista?“
vauv!
Citácia:
vedecký pokrok, ktorý napomáhajú a rozmnožujú, a hlavne to, že z nich vychádzajú dokonale a odborne vzdelaní úradníci, remeselníci, učitelia a vôbec príslušníci najrozmanitejšieho ľudského zamestnania, svedčia dostatočne v ich prospech...
tu mi uz odpadla sanka Crying or Very sad

Lemmy
Zaslal: Pi marec 16, 2007 5:39 pm Odpovedať s citátom
robi napísal(a):
No vidíš a kde je potom rovnoprávnosť a spravodlivosť?
Za rovnoprávnosť a spravodlivosť treba bojovať. Pozri sa na stav, aký je na Slovensku. Nemám dojem, žeby na Slovensku bolo veľa bojovníkov. Myslím bojovníkov, ktorí bojujú perom, slovom, dožadovaním sa svojich občianskych práv. Je ich vskutku málo. A kým ich bude málo, kým nebudú mať svojich hovorcov v spoločnosti, dovtedy sa budeme snáď len pýtať: A kdeže je spravodlivosť a rovnoprávnosť? A ako z inej témy zisťujem, tak takí bojovníci ani nemajú svojich právnikov, znalcov veľkej spleti zákonov, paragrafov...Alebo sa nájdu právnici, ktorým budú niečo hovoriť slová spravodlivosť a rovnoprávnosť aj v praxi?

Zaslal: St jún 13, 2007 8:07 pm Odpovedať s citátom
robi napísal(a):
Etická výchova podľa MŇA by mala vyzerať asi takto:
Oboznámiť deti s existenciou hlavných náboženských smerov...
A oboznámiť deti s existenciou ideologických, vedeckých, či filozofických smerov netreba? Teda kedy by to mali uskutočniť? V ktorom ročníku?

Ak rodič svoje dieťa prihlási na náboženskú výchovu podľa rímsko-katolíckeho vierovyznania, tak v ktorom ročníku tam preberajú "existencie hlavných náboženských smerov"? Ako podrobne sa im tam vysvetľuje napríklad budhizmus alebo islam?

Pokiaľ viem, tak rodičia volia pre svoje deti etickú výchovu aj z toho dôvodu, aby ich deti neboli zaťažované oficiálnymi propagandami. Na to si kľudne môžu zvoliť niektorú z tej náboženskej výchovy, ktorá je na Slovensku na výber: rímsko-katolícka, evanjelická, grécko-katolícka a pravoslávna. Pokiaľ sú aj ďalšie, treba ich spomenúť.

Zato etická výchova je zatiaľ iba jedna.

Zaslal: Po september 03, 2007 3:34 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 02 september 2007 Príspevky: 33 Bydlisko: Trenčín
ja to opisem podla svojich "cerstvich" skusenosti. ked sme na zakladke mali nabozenstvo vzdy som zavidel tym co mali eticku vychovu pretoze sa nikdy nic neucili, vzdy isli domov alebo sa flakali po skole. no a na strednej skole to bolo to iste... a ked sa ma pytali ci som katolik tak som povedal ze ano ale ze na nabozenstvo nechcem chodit pretoze k svojej viere nemam ziadny vztah a mam ju len preto ze ju mam od narodenia na papieri a nevyberal som si ju ja ale moji rodicia.

Takze podla mojho by sa na zakladne skoly a stredne skoly nemala ziadna nabozenska alebo eticka vychova zavadzat. Nabozenstvo by sa malo prebrat na hodine obcianskej vychovy a to napriklad: druhy nabozenstiev a pod.

Zaslal: Pi september 07, 2007 6:27 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 07 september 2007 Príspevky: 4 Bydlisko: Trenčín
Mona napísal(a):
Príklad: Odsudzuješ rasizmus. Svoje dieťa vychovávaš k tomu, aby nebolo rasistom. Neželáš si, aby sa raz z neho stal človek, ktorý bude posudzovať ostatných podľa farby pleti. Vnucuješ mu tým svoj názor.

... Takže sa dostávame k otázke, že aké názory je svojim deťom (a druhým) dobré vnucovať. Ja si myslím, že také, ktoré sú spoločensky prospešné. Podľa všetkého nie je možné dokázať, že môj názor je správny, a teda zostane asi navždy len subjektívnym názorom. Preto musíte agitovať, ak chcete, aby vášho názoru bol ešte niekto. Aj napriek deklarácii akejsi objektívnosti, táto neexistuje, a víťazí ten, kto má lepšie agitačné schopnosti. A to aj vo vede, dokonca aj v prírodných vedách. Snáď len v matematike nie, ale aj tam boli spory, ktoré sa rozhodovali veľmi ťažko.

Ako je to vlastne možné, že vedci a matematici sa dokážu dohodnúť na tom, čo je pravda, a väčšina ľudí nie? Je to možné preto, lebo vedci a hlavne matematici hovoria spoločným jazykom, na ktorom sa všetci zhodli. Zhodli sa aj na tom, čo sa bude a nebude považovať v ich jazyku za pravdu a túto dohodu sú ochotní rešpektovať aj v prípade, že je v protiklade s ich osobným presvedčením.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
qed
Zaslal: Pi september 07, 2007 6:36 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 07 september 2007 Príspevky: 4 Bydlisko: Trenčín
Lemmy napísal(a):
V prípade, že začne najprv chodiť na náboženstvo, a neskôr bude chcieť prejsť na etiku, tak si nebude vytvárať vlastný názor, ale vlastnú odvahu. Prejsť z náboženstva na etiku - to chce poriadnu dávku odvahy.

Správne. Vôbec, meniť akékoľvek zabehnuté vzory chovania nie je ľahké. Ale oveľa ťažšie to je, ak to nie sme zvyknutí robiť, alebo ak sme to dokonca ešte nikdy neurobili. To vyžaduje naozaj brutálnu odvahu.

No a keď si tak spomínam, ako moji rodičia zareagovali pri takýchto pokusoch, s úľavou si môžem povedať, že zareagovali ako idioti. Oni to proste tiež nikdy neurobili. Takže som oveľa lepší, inteligentnejší, chytrejší a duchaplnejší ako oni. A toto mi robí radosť...

Apropo, dnes som išiel k holičovi a videl som plačúce decko a jeho mamu s otcom, ktorí mu dohovárali, že keď niečo chce, musí to povedať, že mu nikto nevidí do hlavy. To sú ale pokrokoví rodičia, že?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
Mike_BossO
Zaslal: Pi september 07, 2007 8:32 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 02 september 2007 Príspevky: 33 Bydlisko: Trenčín
qed napísal(a):

Apropo, dnes som išiel k holičovi a videl som plačúce decko a jeho mamu s otcom, ktorí mu dohovárali, že keď niečo chce, musí to povedať, že mu nikto nevidí do hlavy. To sú ale pokrokoví rodičia, že?

dobre mu to povedali Very Happy

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 9
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: