Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  O nezamestnanosti

Lemmy
Zaslal: So január 30, 2010 1:34 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6197 Bydlisko: Mám.
Mnoho zamestnancov je fyzicky i psychicky vyčerpaných, veľa sa hovorí o tom, že keby zamestnaní pracovali podľa Zákonníka práce, najmenej polovica nezamestnaných by prácu mala. Je pravdou, že niektoré firmy skutočne nemajú na výber, pretože trpia rovnakým nedostatkom peňazí ako občania, sú ale firmy, ktoré iba zneužívajú vysokú nezamestnanosť a strach svojich zamestnancov o prácu, a stále viac im pridávajú prácu a znižujú mzdy.

Viac: Seriál o zamestnanosti a nezamestnanosti
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ne január 31, 2010 10:17 am Odpovedať s citátom
Zamestnanci majú strach, že prídu o prácu. A prečo potom nehľadajú spôsoby ako nabrať odvahu?
Lemmy
Zaslal: Št február 04, 2010 11:46 am Odpovedať s citátom
Aké máte návrhy? Ako jej pomôcť?

Pavla Roušová napísal(a):
Ale stále dúfam a verím v nejaký zázrak, že sa nájde niekto, kto mi pomôže zachrániť moju rodinu a zostane nám strecha nad hlavou.

Zdroj: Existuje druhá príležitosť?
scirocco
Zaslal: Št február 04, 2010 4:21 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
ide o vymyslený príbeh. No a v Česku (tá pani píše po česky) existuje niečo ako osobný krach. Nech sa obráti na súd.
Milan
Zaslal: Pi február 05, 2010 1:04 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 14 november 2009 Príspevky: 7
Teraz aktuálne: Žaloba je morálne perverzná. Ak sudca uprostred krízy, ktorá pripravila tisíce ľudí o prácu, žiada spoluobčanov, aby sa mu poskladali na miliónové všimné, hoci on sám má doživotne istý flek a reálne neutrpel okrem záchvatu závisti žiadnu ujmu, ukazuje to na nulový zmysel pre spravodlivosť. Kríva aj právna argumentácia.

Sudcovia nás okrádajú
Mona
Zaslal: Po február 22, 2010 8:37 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 152
Lemmy napísal(a):
Aké máte návrhy? Ako jej pomôcť?

Pavla Roušová napísal(a):
Ale stále dúfam a verím v nejaký zázrak, že sa nájde niekto, kto mi pomôže zachrániť moju rodinu a zostane nám strecha nad hlavou.

Zdroj: Existuje druhá príležitosť?

Akože hento sa nedá inak nazvať ako detská naivita.

No na jej mieste by som sa sústredila na ten dlh, čo má tá k+rva u nej. Rusky hovoriacich občanov by som poslala za ňou. A hlavne by som si nepožičiavala žiadne peniaze mimo banky.

Zaslal: Ne marec 06, 2011 4:05 pm Odpovedať s citátom
Ľudia sa nemôžu vzdať

Niektoré zmeny v Zákonníku práce by mali ešte viac znevýhodniť práve „zamestnancov“ na základe živnosti, čo je samo o sebe paradox. Mnohí si totiž živnosť založili zväčša len preto, aby ich - prijali do zamestnania. Okrem iného sa tým vedome pripravili o zamestnanecké výhody (dovolenky, príspevok na stravovanie a pod.), čo ich neraz stavia proti „riadnym“ zamestnancom a nejeden zamestnávateľ to využíva proti jedným aj druhým. Dá sa predpokladať, že ich nová skúsenosť zomkne a pokúsia sa v úsilí zmeniť nepriaznivý stav nejakou formou spoločného úsilia?

Namiesto toho, aby sa spojili, oslabujú sa bojom proti sebe. Myslíte si, že keby verejnoprávne médiá plnili svoju funkciu tak, ako ste ju načrtli, a poskytli vylúčeným priestor, odvážia sa oni alebo ich zástupcovia prehovoriť? Urobia to tí, ktorí majú relatívne málo, prípadne nemajú vôbec nič, alebo budú mlčať, aby si udržali miesto či aspoň vyhliadku naň? Nezaspätkujú, odvážia sa vystúpiť a povedať – ubližujete nám?
Miroslav Tížik napísal(a):
Myslím si, že to je úvaha podceňujúca ľudí. To totiž nie je vec odvahy, ale vec pravidiel. Viem si predstaviť, že nielen odborári, ale aj chudobní, nezamestnaní by mali mať takú možnosť, a tá možnosť by mala byť inštitucionalizovaná. V tom prípade človek nemusí mať odvahu, pretože vie, za čo a podľa akých pravidiel vystupuje. Nevystupuje len za seba, ale aj za seba. Častým problémom, aj keď sa robia rôzne dokumenty alebo reportáže o osudoch ľudí, je individualizácia - poukázanie na niečí osobný prípad, osobnú tragédiu. Ľudia potom súcitia s jedným človekom, nie všeobecne s ľuďmi, ktorí sú v rovnakej situácii. Preto je dôležité, aby sa bránili zamestnanci, ktorým sa napríklad kumulujú pracovné zmluvy alebo ktorých nútia k živnosti, čo sa v súčasnosti týka veľkého množstva ľudí. Alebo to môžu byť napríklad ženy, ktoré nechcú brať do zamestnania pre ich tehotenstvo, ženy na materskej, ktoré majú sťažený vstup na pracovný trh, môžu to byť bezdomovci. Jedným z dobrých príkladov takejto sebaobrany je projekt časopisu Nota bene, tak je vidieť, že ľuďom, ak vedia v mene čoho hovoria, vedia hovoriť. Nejde teda o odvahu. Ľudia keď môžu, za seba hovoria, no môžu len do takej miery, do akej sú kompetentní a aké majú vzdelanie. Ide teda o to, že niekto by im mal poskytnúť tréning a možno prostredníka, aby ich verejnosť mohla počuť. Stavať len na individuálnych prípadoch by prispelo k zahlteniu mediálneho priestoru, ktorý je už aj tak zahltený množstvom individuálnych príbehov, najmä pseudopríbehov. Trvať na zásade, že má zaznieť každý zaujímavý príbeh krivdy je nereálne už len preto, lebo každý z nás má nejaký individuálny príbeh a nejakú životnú krivdu.

Celý rozhovor je uverejnený v Slove, kategória Rozhovory (15. 12. 2010) ako druhá časť rozhovoru pod názvom Ľudia sa nemôžu vzdať.

Zaslal: Pi december 04, 2015 4:46 am Odpovedať s citátom
Malé a stredné podniky, obzvlášť startupy, by mali jednoduchšie odštartovať svoje podnikanie. Počíta s tým novela Obchodného zákonníka, ktorou sa zavádza nový model obchodnej spoločnosti – jednoduchá spoločnosť na akcie (j. s. a) a ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

A čo bráni štátu zaviesť model zamestnaneckých podnikov?

Zaslal: Št júl 20, 2017 5:03 pm Odpovedať s citátom
K nadpisu článku Mám 55 rokov. Zamestnáte ma?

Ľudia by si mali uvedomiť, že žijú v kapitalistickom režime, ktorý sa udržuje demokratickým spôsobom pri živote. Máme voľný trh. 55-ročný, ak sa chce zamestnať, musí byť nejakým spôsobom prínosom pre podnik. Žiadna kapitalistická firma predsa nezamestná len tak nejakého 55-ročného, ak trh ponúka výkonnejších mladších záujemcov o prácu.

Kapitalistická firma predsa nie je sociálny podnik! Na to majú občania štát, a občania si nech vyberú, či chcú štíhly štát (až anarchokapitalistický režim!) alebo sociálne spravodlivú spoločnosť. Občania na to majú demokratický prostriedok: voľby.

Otázka: Mám 55 rokov. Zamestnáte ma?
Odpoveď kapitalistickej firmy: Áno, ak na tebe zarobíme viac ako na mladšom zamestnancovi.

Zaslal: Pi júl 21, 2017 10:14 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 722
Lemmy napísal(a):

Ľudia by si mali uvedomiť, že žijú v kapitalistickom režime, ktorý sa udržuje demokratickým spôsobom pri živote.

Kapitalistická firma predsa nie je sociálny podnik! Na to majú občania štát, a občania si nech vyberú, či chcú štíhly štát (až anarchokapitalistický režim!) alebo sociálne spravodlivú spoločnosť. Občania na to majú demokratický prostriedok: voľby.

Otázka: Mám 55 rokov. Zamestnáte ma?
Odpoveď kapitalistickej firmy: Áno, ak na tebe zarobíme viac ako na mladšom zamestnancovi.

Lemmy, ja by som povedal, že žijeme v kapitalistickom systéme, ktorý sa udržuje pri živote kapitálom. Čím viac kapitálu majú kapitalisti, tým väčšiu moc majú. Veľkosť kapitálu rozhoduje vo všetkých oblastiach života, od narodenia až po smrť človeka. Mám 55 zamestnáte ma? To záleží, aký máš vzťah ku kapitálu, kto je tvoj známy. Mnohí si ale kvôli kapitálu ani nemusia takú otázku klásť. Si bohatý, alebo chudobný, aký je tvoj vzťah k nejakému bohatému, politikovi, máš nejakého v rodine? To sú podstatné otázky, ktoré sa kladú v kapitalizme. Lekárovi, ako prvé, keď pozrie na kartu pacienta sa objaví stav jeho účtu a podľa toho sa rozhoduje, ako bude liečiť. V Nemecku je to realita. U nás? Ak nie, tak to určite príde.
Ako je to ale so zamestnaním v štátnych podnikoch, inštitúciách? Tu by mala platiť demokracia, žiadny kapitalistický výber. Žiaľ aj v nich platí, ak máš nejakého dobre situovaného známeho, miestečko sa nájde, aj keď nie si odborník, si lenivý, nespoľahlivý, to všetko prekryje známosť. Ruka ruku myje a tak sa v tejto atmosfére vzájomného odplácania ideálne darí korupcii, intrigám. Tam, kde treba podať výkon, mať vedomosti, tam sa naozaj uplatnia len schopní, inde je to známostiach. Ani najväčší kapitalista nezamestná svoje dieťa, ktoré nemá schopnosti vo svojej firme na mieste, kde ide do tuhého. A tak tu máme kopu neodborníkov dotlačených po známosti zvlášť na miestach, kde sa dobre zarába, ale bez zodpovednosti. Kto to ale potiahne? Nuž obyčajní, to musia utiahnuť aj za týchto neschopných. „Ideálny“ kapitalizmus. S odmeňovaním to potom vyzerá tak, že bohatí, tí si berú stále väčší balík, sociálne odkázaným musia dať určitý základ, aby mali páni s nimi pokoj. Kde však ale zobrať na to peniažky? Samozrejme že zostáva už len stredná vrstva, aby to utiahla. Naoko sa platy zvyšujú, ale rôznymi ekonomickými fintami sú na tom stále horšie a horšie, tak že stredná vrstva ubúda. Zlatý kapitalizmus – ale len pre kapitalistov.
TvojOponent
Zaslal: Pi júl 21, 2017 2:05 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1586
Prečo sa neskúsite zamestnať u nejakého komunistického kapitalistu Smile

Zaslal: So júl 22, 2017 6:20 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 722
TvojOponent napísal(a):
Prečo sa neskúsite zamestnať u nejakého komunistického kapitalistu Smile

TvojOponent, nezamestnanosť nie je téma na takéto hlúpe vtipkovanie. Mnohí ľudia majú existenčné problémy a kapitalista to využíva. Dáva ľuďom len zlomok mzdy, čo by si zaslúžili a to rodí množstvo problémov v spoločnosti. Možno sa spamätáte, keď sa preženie vlna nespokojnosti, zmetie a utopí všetko, čo jej príde do cesty. Potom už zrejme tlieskať a nadšene výskať nebudete.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: