Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  “Jedného dňa nahradí germánskosť kresťanstvo.

AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne január 31, 2010 1:17 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
qedisk napísal(a):
[Pri tych pohanskych kultoch ide asi o to, ze su v dnesnej dobe prakticky neskodne. Zatialco krestanstvo je zivou ideologiou.

Vysvetli mi prosím Ťa ako je definovaná živá ideológia. Ak niekto o sebe napíže že uspokojuje svoju potrebu iracionálna praktozovaním pohanských kultov tak je to mŕtva ideológia? Prečo Himmler inklinoval k pohanským zvyklostiam, bolo to mŕtvou ideológiou? V sprievodnom komentári vyššie spomenutého dokumentu o Himmlerovi si možno vypočuť: "Wewelsburg je nenápadný zámok v blízkosti Padrenbornu. V polovici 30.rokov Heinrich Himmler toto miesto vybral, aby z neho urobil pseudonáboženskú svätyňu SS. Hovorí sa že tu v krypte boli uchovávané rády zosnulých vodcov SS a takzvané SS tötenkopfringe – prstene s umrlčou lebkou. Dnes po viac ako 70 rokoch je strop stále ozdobený svastikou (Pre nacistov bola svastika podľa wikipedie symbolom strateného raja Thulé a jeho obyvateľov - nadľudí „čistej“ alebo árijskej rasy. –pozn. AK)." Bolo SS neškodné? (Pre domýšľavých -ospravedlňujem sa že deklarované praktizovanie pohanských kultov autora na humanisti.sk uvedenej recenzie a inklinovanie k pohanským zvyklostiam Himmlera je uvedené za sebou, len konštatujem skutočnosť že príklon k pohanským kultom majú spoločnú a určite to u mňa nie je prejav predsudku).
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne január 31, 2010 1:54 am Odpovedať s citátom
qedisk napísal(a):

Na mnohych forach (sme.sk, novinky), su diskusne prispevky limitovane na ovela mensiu dlzku.
Lenže aj samotné články sú na týchto fórach oveľa kratšie, je ťažké byť stručný keď zdĺhavé sú už samotné tematické články ku ktorým sa má viesť diskusia. Taktiež diskusií s krátkymi, zväčša štipľavými poznámkami na adresu protivníka a používaním výrazov na hranici vulgárnosti je neúrekom, ale to teda nie je zrovna môj štýl.

qedisk napísal(a):
Na autority sa nemusis odvolavat.

1. Ja sa neodvolávam na autority (a už vôbec nie aby som sa snažil zvýšiť kredibilitu svojho názoru), ale keď vidím niekde niečo čo je v preukázateľnom rozpore s niečím iným čo som už videl inde, neviem prečo by som to nemohol citovať a primäť tak autora konfrontovať svoj názor s touto citáciou.

2. Ja používanie čistých citátov považujem práve za napĺňanie Tebou uvedeného pravidla "Menej je niekedy viac." Porovnaj napr.Tvoju stať o autoritách s výrokmi J.A. Komenského (Ako dômyselne používať knihy, hlavný nástroj vzdelávania): "Keďže okrem toho ani nebol, ani nie je a ani nebude taký nadaný človek, čo by vysúkal zo seba všetko tak ako pavúk pavučinu zo svojich vnútorností, prečo by sme si jedni od druhých nepožičiavali, prečo by sme nepoužívali výsledky cudzej práce pre svoju potrebu?" "Nechcieť nič vyberať z kníh znamená zanedbávať všetko." Ja si nemyslím že má zmysel strácať čas nad zvovuobjavovaním kolesa ak už bolo vynájdené.

3. Tento Komenským vyjadrený princíp používajú aj sami humanisti, a ich pritom za to nik nekritizuje že sa odvolávajú na "autority" - viď:
Lemmy napísal(a):

... takto hlúpo by som nenapísal vetu ani vo sne o Adamovi Romanovi. Príliš si ho vážim...

Nepoznám lepšie vyjadrenia. Sám by som dávno čosi napísal, keby som sa vedel lepšie vyjadriť.
Inak sa priznám že mám problém pochopiť na základe akých kritérií sa za autoritu môže niekto považovať, ak niekoho citujem, je to pre mňa človek ako každý iný, ktorého si však možno vážiť za to čo dosiahol v nejakej oblasti, neznamená to však pre mňa že má absolútny univerzálny patent na rozum v každej oblasti.

Tvoja reakcia sa mi však páči, považujem ju za veľmi konštruktívnu.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ut február 16, 2010 7:23 pm, celkom upravené 2 krát.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne január 31, 2010 2:34 am Odpovedať s citátom
Sorry, omylom tu bol duplikat mojho prispevku. Smile

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Št február 04, 2010 1:30 am, celkom upravené 1 krát.
qedisk
Zaslal: Ut február 02, 2010 8:20 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 január 2009 Príspevky: 79 Bydlisko: Brno
AntropologickaKonstanta napísal(a):
qedisk napísal(a):
[Pri tych pohanskych kultoch ide asi o to, ze su v dnesnej dobe prakticky neskodne. Zatialco krestanstvo je zivou ideologiou.
Vysvetli mi prosím Ťa ako je definovaná živá ideológia.
Ziva ideologia: veri v nu vela ludi, ma zasadny vplyv na vela ludi. Za zasadny vplyv povazujem uz to, ze niekto chodi do kostola. Ziva vs. mrtva ideologia: zavisi od poctu veriacich.

Zaslal: Ne február 07, 2010 12:43 am Odpovedať s citátom
qedisk napísal(a):
Ziva ideologia: veri v nu vela ludi, ma zasadny vplyv na vela ludi. Za zasadny vplyv povazujem uz to, ze niekto chodi do kostola. Ziva vs. mrtva ideologia: zavisi od poctu veriacich.

Aka je prahova hodnota (numericke cislo) aby sa ideologia zacala povazovat za "zivu" v ponimani Tvojej definicie (dana poctom veriacich, "vela ludi")? Ako chces vyhodnocovat vieru? Co rozumies pod pojmom "viera"? V prípade kresťanskej viery napr. na základe biblického výroku " 21 Nie každý, kto ma oslovuje Pane, Pane, príde do nebeského kráľovstva. Rozhodujúce je, či poslúcha môjho Otca." (Evanjelium Podľa Matúša 7:21 (Nádej pre kazdého)) možno mať pochybnosť či človek ktorý sa pokladá za veriaceho ním naozaj aj je. Z tohoto pohľadu chodenie do kostola sa javí jednoznačne ako nepostačujúce, veď do kostola chodia aj turisti, niektorí možno aj pravidelne, každé leto Smile...

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: