Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  “Jedného dňa nahradí germánskosť kresťanstvo.

AntropologickaKonstanta
Zaslal: Po január 18, 2010 11:41 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
To predpovedal ríšsky vodca SS, ktorý už dávno stratil katolícku vieru. Nakoniec oživil tradície pohanských zvyklostí ako napríklad slávnosti letného a zimného slnovratu. ...Nakoniec sa snahy o vytvorenie teutonského kultu stali len bezúspešným pokusom o to ako vytvoriť nový pohľad na svet. Himmler sa taktiež snažil odhaliť protikresťanské korene v stredoveku.“
Sprievodný komentár vo filme Heinrich Himmler, Profil masového vraha, SPIEGEL TV, ©2009 Filmexport home Video

Tieto výroky o Himmlerovi považujem za veľmi pozoruhodné keď si ich človek porovná:
1. S terajšími snahami ateistov vytesnať zo spoločnosti kresťanstvo popieraním kresťanských tradícií (ich nesúhlas s vyjadrením NR SR o kultúrnom dedičstve a kresťanskej histórii Európy) a protikresťanskými kampaňmi ("Bez boha? Žiaden problém!" a pod.)
2. S výberom ich obľúbených citátov ktoré uvádzajú na svojej hlavnej stránke: "Už sa mi sprotivilo stále počúvať, že 12 ľudí založilo kresťanstvo. Chcem dokázať, že jeden človek stačí na to, aby ho zničil. (Voltaire)"
3. Skutočnosťou že na svojej hlavnej stránke dávajú priestor ľuďom s veľmi podobnými myšlienkovými pochodmi: „..racionalista, ktorý uspokojuje svoju potrebu iracionálna praktizovaním pohanských kultov; člen Prvého Česko-Slovenského chrámu Cirkvi Satanovej a občianskeho združenia Dávny obyčaj“.
Vysoký stupeň korelácie jednotlivých výrokov je podľa môjho osobného názoru až zarážajúci.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scirocco
Zaslal: Ut január 19, 2010 9:36 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
AntropologickaKonstanta - Tvoj osobny nazor nikoho nezaujima. Ale to ze na humanisti.sk dostava priestor aj "člen Prvého Česko-Slovenského chrámu Cirkvi Satanovej" a aj stari bolsevici povazujem za divne aj ja. Wink
administrátor
Zaslal: Ut január 19, 2010 12:56 pm Odpovedať s citátom
Administrátor Administrátor
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 157
scirocco napísal(a):
povazujem za divne aj ja

A ja som zasa sklamaný z ľudí, ktorí sa akože tvária, že sú humanisti, ale stoja za deravý groš. Myslím však, že to je len vec vkusu, a hlúpych predsudkov, ktoré badať aj u humanistov. Pozrel som sa na internete, že koľko je recenzií, komentárov, úvah napríklad ku knihe The God Delusion, a redakcia si vyberá z toho mala, čo sa dá. Však to je ako hľadať ihlu v kope sena, takže na hnoj nezvyknem reagovať. Toto je výnimka, pretože ako sa do hory ozýva, tak sa aj vráti ozvena.

A tvoje predsudky stoja ozaj za deravý groš. Poučuješ Antropologickú Konštantu, a sám tak činíš. Tvoja vec!

[Hnojom nazývam hlúpe poznámky, ktoré stoja za deravý groš. Mohol som pokojne napísať, že ide o obyčajný balast, akým sa to len hemží v rôznych diskusiách, ale ak sa útočí s predsudkami na redakčný výber článkov, recenzií, úvah, komentárov, potom sa ozvem aj ja!]

Mrzuté je, že si jednostranne vyberáš hrozienka z plesnivého koláča. Ničím sa tak v zásadách neodlišuješ od diskutujúceho s menom Antropologická Konštanta.

Redakcia si stojí za tým, že čo je tam uverejnené, a vie, že je to ich zodpovednosť.

Čo ma veľmi mrzí, že ani slovo ku recenzii, ale len bľabotanie. Ale čo už, využijem aspoň jeden citát z recenzie:
recenzia a úvaha napísal(a):
Dawkins ale nepísal svoju knihu preto, aby rozčúlil intelektuálov s nezvládnutou traumou z totality. Jeho cieľovú skupinu tvoria úplne iní ľudia…

Mne sa však vidí, že autor tejto myšlienky rozčuľuje aj iných ako intelektuálov, a aj tento dôvod ma núti myslieť si, že to bol správny krok, že bola táto recenzia preložená do slovenčiny a uverejnená v e-zine Humanisti.sk. Úlohou e-zine je totiž dať priestor každému, kto o to prejaví záujem, a zároveň to má niečo spoločné so zámermi redakcie. Zámer je tu veľmi zreteľný: recenzia na knihu.

Isté je, že moju cieľovú skupinu netvoria ľudia s nezvládnutou traumou z minulosti. Ja hľadím do budúcnosti, a je čo robiť, práce je vyše hlavy. Nestačí len bojovať s teistickými predsudkami, ale obávam sa, že až bude viac ľudí sa hlásiť aj k humanistom, že bude veľa práce aj s tými humanistami, u ktorých prevláda táto nezvládnutá trauma.

Ale ja sa nedivím, ja to hovorím úplne vážne, pretože dnes je veľmi málo ľudí, ktorí si uvedomujú, že sú humanisti, ale čo neskôr, až ich bude veľa? Čo potom s tými traumatizovanými ľuďmi? Teraz si ich ešte málokto všíma, nie sú ani verejne kritizovaní, veď kto by sa zaoberal zopár jednotlivcami, ale myslím si, že už aj dnes treba sa ozvať, ak sa manipuluje, ak sa poškodzuje, ak sa ohovára... akákoľvek dobrá úvaha od kohokoľvek.

A nakoľko vám obom kole oči práve jeden autor, osobitne na tomto mieste dávam verejne najavo, že si ho veľmi vážim za to, že prejavil verejne svoj názor, bez ohľadu na to, do akej skupiny ľudí sa hlási. Takúto recenziu by som uverejnil, aj keby ju napísal sám pápež. Nepozerám na ľudí pri výbere, ale na obsahovú stránku. Tá žiaľ, u ľudí, ktorí narábajú s predsudkami, nie je smerodajná.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora
scirocco
Zaslal: Ut január 19, 2010 2:23 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Zaujimave, co vsetko dokaze niekto z jednej kratkej vety odvodit ?! Confused

Ja len, ze aby si niekto nepomylil humanistov a satanistov, či humanistov a komunistov. Wink
Lemmy
Zaslal: Ut január 19, 2010 4:17 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7169 Bydlisko: Mám.
Alebo len aby si niekto nepomýlil Scirocca s humanistom.

Zaslal: Ut január 19, 2010 4:31 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7169 Bydlisko: Mám.
AntropologickaKonstanta napísal(a):
ríšsky vodca SS
To ktorého máš na mysli?

Zaslal: St január 27, 2010 5:02 am Odpovedať s citátom
administrátor napísal(a):

A nakoľko vám obom kole oči práve jeden autor, osobitne na tomto mieste dávam verejne najavo, že si ho veľmi vážim za to, že prejavil verejne svoj názor, bez ohľadu na to, do akej skupiny ľudí sa hlási. Takúto recenziu by som uverejnil, aj keby ju napísal sám pápež.

Nepozerám na ľudí pri výbere, ale na obsahovú stránku. Tá žiaľ, u ľudí, ktorí narábajú s predsudkami, nie je smerodajná.

1. Keby to bola naozaj pravda tak by si sa ohradil aj keď niekto označí druhého človeka za “slabý odvar” len preto že sa ako bývalý ateista rozhodol stať kresťanom (viď môj diskusný príspevok “Nórsky hlásateľ ateizmu konvertoval ku Kresťanstvu”. Vtedy si ako administrátor nepovažoval za dôležité vstúpiť do diskusie, asi preto že ten Nór nebol pápež). Pritom ten kritik o kritizovanom človeku nič nevie, všetky komentáre k danej knihe “Európsky ateista ktorý našiel Boha v Indii” som formuloval tak aby vyzneli z pohľadu humanistov pozitívne, môžeš si to overiť, jediné čo na tom človeku prekáža je že sa rozhodol stať kresťanom a to je z pohľadu humanistov neakceptovateľné a teda dostatočný dôvod aby bol počastovaný za slabý odvar napriek tomu že o charaktere toho kritizovaného človeka kritika absolútne nič nevie. To sú naozajstné predsudky a nie konštatovanie holej skutočnosti. Podľa môjho názoru pozeráš na ľudí pri výbere, inak by si sa ohradil aj v prípade ktorý som práve popísal a tiež by som sa chcel spýtať či by som na hlavnej stránke napríklad dostal priestor aj ja ak by som chcel napísať článok napríklad o morálnom relativizme. Bolo by to možné?
2. Čo sa týka vyššie uvedeného textu, ja som len porovnal výroky dvoch strán, môj kometár tam pozostáva len z 2 viet ktoré len vyjadrujú že to považujem za pozoruhodné a zarážajúce nakoľko sa tieto výroky k sebe približujú, ak s tým nesúhlasíš objasni prečo tá korelácia medzi jednotlivými výrokmi tam podľa Teba nie je. Pre mňa sú výroky “oživil tradície pohanských zvyklostí ako napríklad slávnosti letného a zimného slnovratu” a “uspokojuje svoju potrebu iracionálna praktizovaním pohanských kultov” naozaj vo veľmi silnej korelácii, ak tam vidíš rozdiel objasni že v čom. Samotné konštatovanie tohoto faktu nemožno považovať za predsudok (to je z Tvojej strany domýšľavosť), ten by bol až keď by som manipulatívne prehlásil napr. niečo v zmysle že ak jestvuje podoba medzi týmito výrokmi, je jasné že v ostatných otázkach ako napr. postoj k židom a pohľade na holocaust sa tieto dve osoby nebudú odlišovať. Ale ja som také niečo neučinil.
3. Taktiež nie je pravda že by mi autor recenzie klial oči (a už vôbec nie že by ma daná recenzia či kniha rozčuľovala), z troch bodov sa len jeden vzťahoval na autora recenzie, čo je cca 33%, ostatné dva body boli zamerané na všeobecnú averziu humanistov ku kresťanstvu ktorú ako som sa snažil ukázať porovnaním výrokov majú s Himmlerom spoločnú. Himmler hľadal protikresťanské korene, humanistom sa páčia výroky o zničení kresťanstva a kampane proti krížom. Mňa zaujíma nie konkrétna osoba, ale jav, prečo niekto úplne do absurdnosti je schopný brojiť proti kresťanstvu na jednej strane a na strane druhej úplne bez výhrad akceptovať satanistickú cirkev a praktizovanie pohanských kultov. Vedel by si sa mi prosím k tomuto vyjadriť?
4. Lemmy, Ty svoju otázku presmeruj do Spiegel TV, oni sú autorom komentáru čo je aj evidentné z môjho textu keď daný výrok je v úvodzovkách za ktorými nasleduje uvedenie zdroja.
5. Ohľadom recencie, len zopár bodov:
5.1 „kresťan či moslim svorne vyhlásia, že ateista, napríklad Dawkins, skončí v pekle“ mohol by si prosím citovať ktorý kresťan a kde niečo také vyhlásil? Ak aj sa to stalo, potom je to prinajmenšom nebiblické, lebo kresťania nemajú autoritu vynášať taký súd ktorá patrí len Bohu (v Biblii môže byť výrok typu 1.Kor.2,6 ktorý hovorí o súdení, nie však autorite vynášať rozsudok).
5.2 „A všimnite si, a to považujem za zvlášť podstatné, že v žiadnej z nich (autor recenzie má na mysli kresťanské knihy -pozn. AK) nenájdete kritický doslov, nad žiadnou z nich nikoho ani nenapadlo sa pozastaviť či ju akokoľvek korigovať.“ Toto je preukázateľne v rozpore s realitou, aj keď to nemusí byť absolútne pravidlo, napr. knihy „Be intolerant in love“ a „Hermeneutics: Biblical Interpretation“ obsahuju poďakovanie editorom.
5.3 Zaujímavé je že tí istí ľudia ktorí nemajú problém s čítaním o vyvolávaní zážitkov numinózna a o šíriteľovi mémplexu sa pozastavujú nad tým ak človek napíše „Nórsky hlásateľ ateizmu konvertoval ku Kresťanstvu“ s poukázaním na to že je to „hlúpo“ napísané.
5.4 Je mi sympatické že autor recenzie uviedol na adresu Richarda Dawkinsa: „Okrem iných spomína (i keď musím uznať, že dosť opatrne) i Newtona, čo je mierne komické, pretože práve Newton bol veľmi náboženský človek.“, teda že má vedomosť o Newtonovi že bol kresťan aj keď som si nie istý či zároveň aj náboženský človek, o tom nemám vedomosť. (Viď nižšie uvedený citát od V.L. Ginzburgeho: "Robíme rozdiel medzi veriacimi v boha a vyznávačmi niektorého náboženstva.Treba nutne rozlišovať medzi „veriacimi v boha“ a „vyznávačmi náboženstva“.)
5.5 Nepodarilo sa mu (autorovi recenzie) však vyhnúť všeobecným primitívnym predsudkom a prejavom animozity humanistov-ateistov k veriacim keď napísal „Skutočného veriaceho nepresvedčí, pretože ako vieme (pristúpme teraz na autorovu [má sa na mysli Richard Dawkins] logiku), blud je nevyvrátiteľný a ten boží nie je výnimkou.“ Prečo sa na fyzike učíme o Newtonovi-bludárovi? V tomto smere je jedinou svetlou výnimkou pravdepodobne na celom portáli humanisti.sk nositeľ nobelovej ceny Vitalij L. Ginzburge ktorý ako jediný sa zdá že sa dokázal zbaviť ošúchaných ateistických stereotypov spočívajúcich vo vyžívaní sa v dehonestovaní a ponižovaní kresťanov keď okrem iného napísal:
- Zničenie chrámu Krista Spasiteľa bolo, nepochybne, prejavom boľševického barbarstva.
- Už spomínané stotožňovanie ateistov s „bojovnými bezbožníkmi“ je rovnako nepodložené, ako napríklad stotožňovanie všetkých vyznávačov kresťanského náboženstva s inkvizítormi. Treba mimochodom povedať, že v roku 2000 sa pripomína nielen narodenie Ježiša Krista, ale aj 400 rokov od upálenia Giordana Bruna (1548-1600) kresťanskými inkvizítormi. Ale robiť všetkých kresťanov zodpovedných za činnosť inkvizície je nezmyselné!
- za hranicami je dosť veriacich aj vo vedeckom prostredí.
- „Keby som sa ocitol v postavení Robinsona Crusoe a dali by mi vybrať Piatka spomedzi dvoch kandidátov – veriaceho a neveriaceho, vybral by som si veriaceho. Pretože aj keď divoch, ale veriaci, vás pravdepodobne nezabije v noci sekerou, čo nemožno povedať o neveriacom.“
- viera v boha môže zušľachťovať, ale zďaleka nie vždy a nie všetkých
- je zrejmé, že pochybnosť o existencii boha, vyjadrená v týchto otázkach, nie je ešte schopná dokázať, že boh nejestvuje. Ako sme už zdôrazňovali, problém boha a viery v neho nie je matematická veta, exaktné dôkazy tu nemôžu jestvovať. Preto sa ateisti a veriaci veľmi ťažko navzájom chápu.
- Robíme rozdiel medzi veriacimi v boha a vyznávačmi niektorého náboženstva.Treba nutne rozlišovať medzi „veriacimi v boha“ a „vyznávačmi náboženstva“.
- ja sám som nielenže nikdy nebol „bojovným bezbožníkom“, ale som i závidel, a aj dnes závidím skutočne veriacim. V ťažkých situáciách je viera v boha schopná človeka upokojiť, uľahčiť mu utrpenie, ľahšie prijímať myšlienku na smrť. Tým viac je neprípustné prenasledovanie náboženstva, zavádzanie zákazov v tejto oblasti (nehovorím o nebezpečných sektách).
- Súčasne s tým niet dôvodov tvrdiť, že všetci vysoko vzdelaní ľudia sú v súčasnosti neveriacimi, alebo nevyznávajú žiadne náboženstvo. Napríklad známy kozmológ Georges Lemaître (1894-1966) bol dokonca katolíckym kňazom. Podľa údajov ankety adresovanej členom Národnej akadémie USA, zverejnenej v roku 1998, sa za veriacich označilo 7 % respondentov.
- Cirkev v súčasnosti, ak máme na mysli, povedzme, oficiálnu pozíciu katolíkov, pravoslávnych a protestantov, vyzýva k dobru, dodržiavaniu istých zákazov, oponuje okultizmu a všetkým poverám, vrátane astrológie. Taká pozícia cirkvi je nedôsledná, ale nedáva dôvody bojovať proti nej, ako to robili „bojovní bezbožníci
- V istých obdobiach boli kláštory baštami vedy, predstavovali centrá jej rozvoja. Najjasnejším príkladom je činnosť Koperníka, ktorý bol kňazom.
- farizeji sa zaštiťujú pokryteckým náboženským nadšením a ponižujú sväté Písmo, ktoré zneužívajú ako nástroj na dosahovanie svojich osobných cieľov… (citovaný Galileo)

Považujem za zvláštne že humanisti sú schopný si uctiť človeka ako to bolo aj v tomto prípade pri úmrtí tohoto vedcu-humanistu ale v reálnom živote sa veľmi vzdiaľujú od toho čo si ctil a s jeho umiernenými názormi sa svojimi radikálnymi protikresťanskými postojmi dostávajú do priameho rozporu.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ne január 31, 2010 12:59 am, celkom upravené 8 krát.
scirocco
Zaslal: St január 27, 2010 10:20 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
tvojou stratégiou je asi udolať spoludiskutujúcich svojimi dlhými, nudnými a slaboduchými príspevkami. Čo všetko si dokázal pospájať a posplietať v tom poslednom príspevku je neuveriteľné. Zväčša ale ide len o mentorovanie, a komentovanie humanistov, bez jediného vecného argumentu k téme. čo sa týka nejakej knihy o konverzii niekoho na niečo, myslím že je to môže byť každému ukradnuté, nie je to argument v prospech ničoho a tvoje pocity, ani nikoho iného, nie sú dôležité.

Keďže to čo si napísal, a posplietal, by vyžadovalo asi 10x toľko priestoru na rozplietanie, nikomu sa asi do takej "exponenciálnej diskusie" nebude priveľmi chcieť.
administrátor
Zaslal: St január 27, 2010 10:44 am Odpovedať s citátom
Administrátor Administrátor
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 157
Vedel by si sa mi prosím k tomuto vyjadriť?

A čo ti bráni napísať recenziu na knihu Delúzia boha od Richarda Dawkinsa?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora
qedisk
Zaslal: Št január 28, 2010 8:50 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 január 2009 Príspevky: 79 Bydlisko: Brno
scirocco napísal(a):
tvojou stratégiou je asi udolať spoludiskutujúcich svojimi dlhými, nudnými a slaboduchými príspevkami
Kruta pravda 8).

scirocco napísal(a):
čo sa týka nejakej knihy o konverzii niekoho na niečo, myslím že je to môže byť každému ukradnuté, nie je to argument v prospech ničoho a tvoje pocity, ani nikoho iného, nie sú dôležité
Huste Very Happy.

Zaslal: Št január 28, 2010 10:35 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
tvojou stratégiou je asi udolať spoludiskutujúcich svojimi dlhými, nudnými a slaboduchými príspevkami. ...

Keďže to čo si napísal, a posplietal, by vyžadovalo asi 10x toľko priestoru na rozplietanie, nikomu sa asi do takej "exponenciálnej diskusie" nebude priveľmi chcieť.

Ospravedlňujem sa za svoju slaboduchosť ale zároveň ma teší že do rovnakej skupiny si zaradil aj nositeľa nobelovej ceny z ktorého výrokov môj príspevok vo veľkej časti pozostával a teda aj vkus administrátorov tohoto portálu ktorí jeho článok uviedli a z ktorého som citoval. To čo si napísal o exponenciálnej diskusii je presne to k čomu došlo na základe pôvodného príspevku administrátora (jednu otázku som zodpovedal aj Lemmymu aby som bol presný). Tiež som na to mohol reagovať podobne ako Ty ale ja nemám vo zvyku vyhýbať sa diskusii povrchnými vyhýbavými vyjadreniami ak s niečím nesúhlasím a onálepkovať druhú stranu dehonestujúcimi narážkami.
Na margo recencie (pre administrátora) - veľmi rád, ale nemám k danej knihe prístup, snažil som sa však poukazovať na miesta ktoré sa s autorom do polemiky čiastočne púšťajú, ako je napr. vyššie spomínaná kniha nórskeho autora alebo odkaz na portál "ako je to?".
qedisk
Zaslal: Št január 28, 2010 10:59 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Ospravedlňujem sa za svoju slaboduchosť ale zároveň ma teší že do rovnakej skupiny si zaradil aj nositeľa nobelovej ceny z ktorého výrokov môj príspevok vo veľkej časti pozostával a teda aj vkus administrátorov tohoto portálu ktorí jeho článok uviedli a z ktorého som citoval. To čo si napísal o exponenciálnej diskusii je presne to k čomu došlo na základe pôvodného príspevku administrátora (jednu otázku som zodpovedal aj Lemmymu aby som bol presný). Tiež som na to mohol reagovať podobne ako Ty ale ja nemám vo zvyku vyhýbať sa diskusii povrchnými vyhýbavými vyjadreniami ak s niečím nesúhlasím a onálepkovať druhú stranu dehonestujúcimi narážkami.
Predovsetkym tu nikto nestoji o tvoje ospravedlnenie. V najhorsom si par ludom zabil par zbytocnych minut z ich zivota. Nic horsie sa nestalo.

Co sa tyka tohto portalu, tak su tu clanky najroznejsej kvality, od 10 az kludne po 0 (na stupnici 0-10). Ja rozhodne nestotoznujem svoj svetonazor s tym, co je popisane na tomto portali, ale iba s niecim - s clankami, ktore sa zhoduju s mojim nazorom.

Pravdou je, ze tvoje prispevky su moc dlhe. Toto nie je informacny portal, ale diskusne forum, a prispevok by len zriedkakedy mal prekrocit 5000 znakov. Na mnohych forach (sme.sk, novinky), su diskusne prispevky limitovane na ovela mensiu dlzku. Dalej, po precitani asi polky jedneho tvojho prispevku som to zalomil. Chyba mi v tom hlava/pata, a to preto, ze si (poviem to velmi nabozensky) nepreduchovnil svoje slovo myslenim. Jasnym ostrym cisto kristalovym myslenim staby britva. Menej je niekedy viac. Treba reagovat na to co sa pise, a vyjadrit svoj nazor obratne co mozno najmensou formou. Lebo iba ked sa budes snazit byt strucny a orezavat nepotrebne vety a suvetia vo svojej odpovedi, prides na to, ze aj tvoj nazor je nekonzistentny a ze by si si ho mal viac premysliet predtym, nez nieco napises.

Mozno by som aj ja teraz svoju radu dokazal zhrnut do par viet: Skus si na konci kazdeho dlheho odstavca polozit otazku, ci si schopny jeho hlavnu myslienku vyjadrit jednou-dvoma vetami. Ak nie, niekde sa stala chyba.

Na autority sa nemusis odvolavat. Nanajvys tak stoji za to poukazat na autoritu, aby bolo jasne, ze nazor nemas z vlastnej hlavy. A pre tych, ktori by snad chceli o teme vediet viac, tym ukazujes, kde sa maju obratit. Odvolavanie sa na autoritu s umyslom zvysit kredibilitu svojho nazoru je prosim pekne skolkarske. Horsie uz je len to, ked na domnely utok ci vytku osoba reaguje nie reakciou na tuto vytku ale vytknutim niecoho uplne ineho svojmu oponentovi. Na sposob (opat cerpam inspiraciu zo skolky) "kto to hovori, ten to aj je, a nanho sa to sikuje" Very Happy.

Abych teda neplacal len do vetra, dalej budem reagovat na jeden z tvojich prispevkov. Pokusim sa vybrat nejaky klucovy.

Zaslal: Št január 28, 2010 11:18 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
No povodne som mal rozpisane cosi dlhsie. Ty v prvom prispevku tohto vlakna komentujes formu, akou ateisti kritizuju krestanstvo. Forma a obsah su dve rozdielne veci. Musime si ujasnit, co chceme kritizovat.

Napr. vyrok

Už sa mi sprotivilo stále počúvať, že 12 ľudí založilo kresťanstvo. Chcem dokázať, že jeden človek stačí na to, aby ho zničil. (Voltaire)

Nie je racionalnym argumentom za/proti krestanstvu. Je skor vyjadrenim nechuti Voltaira ku krestanstvu. Je to emocio, nie racio.

... na svojej hlavnej stránke dávajú priestor ľuďom s veľmi podobnými myšlienkovými pochodmi: „..racionalista, ktorý uspokojuje svoju potrebu iracionálna praktizovaním pohanských kultov; člen Prvého Česko-Slovenského chrámu Cirkvi Satanovej a občianskeho združenia Dávny obyčaj“. Vysoký stupeň korelácie jednotlivých výrokov je podľa môjho osobného názoru až zarážajúci.
Pre mna na tom nie je nic zarazajuce. Naopak, chapem, ze na humanistickom portali nebude krestanstvo oblubene.

Zaslal: Pi január 29, 2010 12:14 am Odpovedať s citátom
qedisk napísal(a):

Už sa mi sprotivilo stále počúvať, že 12 ľudí založilo kresťanstvo. Chcem dokázať, že jeden človek stačí na to, aby ho zničil. (Voltaire)

Nie je racionalnym argumentom za/proti krestanstvu. Je skor vyjadrenim nechuti Voltaira ku krestanstvu. Je to emocio, nie racio.

Tomuto sa musím priznať nerozumiem, naozaj to môže byť asi tou mojou slaboduchosťou, znamená to že Voltaire nechcel kresťanstvo zničiť naozaj ale len akože? Ako si potom vysvetliť že napr. v BBC dokumente "Heroes and Villains: Napoleon" z počiatočneho štádia Napoleonovej "kariéry" je ukázané zrejme na podklade histrorických záznamov ako do delostreleckej batérie prichádzajú členovia zrejme revolučných gárd (revolúciu v tomto ohľade chápem možno s trochou preháňania čiastočne ako dieťa Voltaira) a špagátom omotaným okolo krku odvádzajú človeka preto, že si dal pokrstiť svoje deti? Aj keď za to možno priamo Voltaire nemôže, predsa len na myšlienkových prúdoch ktoré vytvoril sa zrodilo aj takéto počínanie revolucionárov a ja sa snažím poukázať na to (niekedy sa história zvykne opakovať) že aj keď rozdúchavaním protikresťanských nálad môžu mať samotní humanisti na mysli len "emocio", predsa len sa môže na týchto myšlienkach neskôr zviesť aj niekto komu toto "emocio" už nebude stačiť.

Tiež by som sa Ťa chcel spýtať že nakoľko asi odhaduješ žeby rovnakým spôsobom (emocio versus racio) dokázali humanisti vnímať výrok Luthera:
„Rozum je najväčší nepriateľ viery. Každý kto len chce byť kresťanom musí svoje oči odtrhnúť od svojho rozumu.“ pretriasaný na inom mieste tohoto portálu.

qedisk napísal(a):

Pre mna na tom nie je nic zarazajuce. Naopak, chapem, ze na humanistickom portali nebude krestanstvo oblubene.

Ja to ale považujem byť v rozpore s vysokými etickými hodnotami ku ktorým sa humanisti hlásia, ak si hľadajú nejakého prirodzeného nepriateľa. Aj keby som pristal na to že kresťanstvo u nich nebude obľúbené, stále považujem za nezmyselné (zarážajúce) a v rozpore so samými sebou ak praktizovanie kresťanstva je hotová "pohroma" ale praktizovanie pohanských kultov je už zrazu akceptovateľné.
qedisk
Zaslal: Pi január 29, 2010 1:05 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
qedisk napísal(a):

Nie je racionalnym argumentom za/proti krestanstvu. Je skor vyjadrenim nechuti Voltaira ku krestanstvu. Je to emocio, nie racio.[/i]
Tomuto sa musím priznať nerozumiem, naozaj to môže byť asi tou mojou slaboduchosťou, znamená to že Voltaire nechcel kresťanstvo zničiť naozaj ale len akože?
Lenze to, ze chceme nieco znicit, nie je argument. Je to len vyjadrena zlost. Ak to chcel znicit, ja s tym nic nemam spolocne. Ja, ako clovek, co sa snazi argumentovat, mozem s jeho postojom nanajvys nesuhlasit.

PS: Nikto nechce, aby si sa zhadzoval (viz "mojou slaboduchosťou"). Verim, ze diskusia moze prebehnut v duchu vzajomneho respektu, nech uz su nazory aj ludia akykolvek.

Ako si potom vysvetliť že napr. v BBC dokumente "Heroes and Villains: Napoleon" z počiatočneho štádia Napoleonovej "kariéry" je ukázané zrejme na podklade histrorických záznamov ako do delostreleckej batérie prichádzajú členovia zrejme revolučných gárd (revolúciu v tomto ohľade chápem možno s trochou preháňania čiastočne ako dieťa Voltaira) a špagátom omotaným okolo krku odvádzajú človeka preto, že si dal pokrstiť svoje deti?
Nuz, takyto akt by som skor zaradil do kategorie ideologicka neznasanlivost. Ideologia vznika, ked nas svetonazor podfarbime pocitmi. Su to vacsinou pocity nechuti k inym nazorom. Castokrat maskovane aj argumentaciou, ale to nie je tento pripad.

Aj keď za to možno priamo Voltaire nemôže, predsa len na myšlienkových prúdoch ktoré vytvoril sa zrodilo aj takéto počínanie revolucionárov a ja sa snažím poukázať na to (niekedy sa história zvykne opakovať) že aj keď rozdúchavaním protikresťanských nálad môžu mať samotní humanisti na mysli len "emocio", predsa len sa môže na týchto myšlienkach neskôr zviesť aj niekto komu toto "emocio" už nebude stačiť.
Iste. Racionalne argumenty su len malou podmnozinou celej memetickej (myslienkovej) sfery, do ktorej patri vsetko, vcetne nenavistnych ideologii. Memeticka sfera je to, co formuje nase zivoty. Nebyt myslienok a rozumu, behali by sme stale este nahi v lese a jedli korienky. Vsetko, co je v civilizacii, je vysledok myslienok. Teda aj ideologii. To, ze Voltaire bol clenom prudu, ktory potom sposobil smrt nejakemu cloveku, je len jedna z mnohych implikacii memetickej sfery.

Asi sa snazis ma doviest k tomu, aby som Voltairov postoj odsudil. Ano, mozno ho trochu odsudzujem. Ale to neni vsetko. Lebo ako iste vies, existuju aj ine myslienkove prudy, ktore mali na zivoty mnohych ludi ovela horsie dosledky, nez Voltairov vyrok.

Myslenie, citenie a jednanie tvoria organicky, prepojeny celok. Horsie je to, ze mnohym nestaci len racionalna argumentacia a musia do nej vnasat dojmy.

qedisk napísal(a):
Ja to ale považujem byť v rozpore s vysokými etickými hodnotami ku ktorým sa humanisti hlásia, ak si hľadajú nejakého priridzeného nepriateľa. Aj keby som pristal na to že kresťanstvo u nich nebude obľúbené, stále považujem za nezmyselné (zarážajúce) a v rozpore so samými sebou ak pohanské kulty sú už akceptovateľné.
No neviem ti... ja som humanizmus nestudoval. Pri tych pohanskych kultoch ide asi o to, ze su v dnesnej dobe prakticky neskodne. Zatialco krestanstvo je zivou ideologiou.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: