Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Add. Protest: Vyrežme im z vlajky dvojkríž!

Lemmy
Zaslal: Po marec 08, 2010 8:46 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7169 Bydlisko: Mám.
Tebe som adresoval, ale keď nevieš, tak nereaguj. Je to návrh, nič viac.

Zaslal: Ut marec 09, 2010 6:46 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Tebe som adresoval, ale keď nevieš, tak nereaguj. Je to návrh, nič viac.

Ale aj návrh by mal obsahovať aspoň nejaké logické zdôvodnenie a aspoň do nejakej miery sa dotýkať diskutovanej témy a odpoveď by mala, ak sa skutočne jedná o diskusiu, reagovať na zadanú otázku. To je veľmi divná taktika vyhýbať sa odpovedi útočením na autora otázky. Tak sa väčšinou správa strana (netvrdím že to musí byť Tvoj prípad ale aj tak je Tvoja reakcia divná) ktorá si uvedomuje že nemá rozumnú odpoveď a tak sa znižuje k takýmto útokom na autora otázky. Cieľom mojej odpovede nebolo napísať kritiku ale naopak sa brániť proti Tvojim útokom, ak si zabudol tak sa pokúsim Ti pripomenúť že si ma označil za kvázimudrca a že mi údajne "chýba niečo iné čisté, a to rozumové uvažovanie" načo som reagoval obhajobou v ktorej zanela okrem iného otázka “Ak niečo netreba prízvukovať, prečo sa to potom vôbec spomína?” odpovedi na ktorú sa vyhýbaš.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ut marec 16, 2010 9:38 pm Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
…a snahu ostrakizovať kresťanov za každú cenu. Dôkazom takéhoto postoja humanistov je najnovšie aj výber dobročinných mimovládnych organizácií na pomoc Haiti…

Vieš, že tvoj názor nepovažujem za dôkaz. Len dnes som si opäť prečítal jeden zo série článkov, v akých sa píše stále zhruba to isté:
V kostoloch sa na Haiti vybralo cez 30 miliónov

Vieš, tvoja kritika na adresu humanistov je jalová, pretože akosi v novinách neviem nájsť článok, kde by bol nadpis: V kultúrnych domoch sa na Haiti vybralo cez 30 miliónov.

Aj dokonca kultúrne domy ťažko spájať s humanistami, sám nakoniec zistíš, že my nemáme také inštitucionálne nástroje ako teisti [kostoly, mešity, synagógy…], pretože aj kultúrne domy majú sekulárny charakter, to znamená, že sú určené pre každého, čo žiaľ, z mnohých tvojich príspevkov, ako sa dá vyrozumieť, nie si schopný pochopiť. Preto tvrdím, že tvoja kritika na adresu humanistov je jalová.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Zaslal: Ut marec 23, 2010 11:16 pm Odpovedať s citátom
Lemmy, podľa mňa je to len pokus odviesť pozornosť od obsahu môjho príspevku poukázaním na bizarné výroky niekoho iného. Ak chceš nájsť niekoho kto prehlasuje nejaké divné veci, vždy ho nájdeš.

Miroslav Kocúr, ThDr., PhD., vyštudoval teológiu na Univerzite Komenského Bratislava. Postgraduálne štúdium biblickej exegézy absolvoval na Biblickom inštitúte v Ríme, Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme a na Gregoriánskej univerzite v Ríme. Prednášal na Katolíckej univerzite v Ružomberku a TI v Spišskom Podhradí.
Bol riaditeľom Katolíckeho biblického diela na Slovensku. Bol spoluzakladateľom a prvým riaditeľom Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave. Prednáša na BISLA v Bratislave. Je autorom prekladov, odborných publikácií, článkov, reflexií pre domáce i zahraničné inštitúcie.

Nuž, podľa teba, dosť bizarný teológ?

Zaslal: St marec 24, 2010 7:16 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Lemmy, podľa mňa je to len pokus odviesť pozornosť od obsahu môjho príspevku poukázaním na bizarné výroky niekoho iného. Ak chceš nájsť niekoho kto prehlasuje nejaké divné veci, vždy ho nájdeš.

Nuž, podľa teba, dosť bizarný teológ?

Lemmy, priznám sa že sa mi Tvoja argumentácia často dosť ťažko chápe. Vyššie citovaný môj názor sa týkal výroku niekoho iného, konkrétne sa týkal tohoto výroku:
Citácia:
Jozef Tomko napísal(a):
My (rozumej kresťania katolíci) si musíme tiež uvedomiť, či nemáme byť práve tam soľou a tú soľ prípadne aj niekomu hodiť do očí a najmä tie pohľady vyčistiť.

Pretože ho z pohľadu biblických doktrín považujem za nenáležitý a naozaj divný.

Čo sa týka teraz Tebou spomínaného teológa, tomu som v priebehu našej diskusie nepriamo vyčítal v podstate len jednu vec a to konrétne to že v otázke krížov na stenách sa podľa mňa nemobilizovali veriaci ako prví ako to on uvádza, ale podanie na ESPĽP podala ako prvá neveriaca a o tom som presvedčený že tvrdenie NR SR že takáto tradícia krížov na školách jestvovala a že to nie je žiadna prevratná novinka sa dá historicky potvrdiť. Toto bola kritizovaná veta:
Citácia:
Miro Kocúr pokračuje:
Keby som bol neveriaci, mal by som pred takouto mobilizáciou veriacich strach.

Tú naozaj považujem za divnú, neveriaca podá podanie na ESPĽP proti pradávnej tradícii a vyjde mu z toho že sa mobilizujú veriaci.

Čo sa týka odvádzania pozornosti, tým som mal na mysli že jedným z hlavných cieľov môjho príspevku bolo poukázať na to že v proteste humanistov sa vyskytuje rozpor medzi tým že bez prejavených výhrad akceptujú kresťanský symbol ako súčasť štátneho znaku ale ak by sa mal vyskytovať mimo neho tak už okolo toho sa snažia vyvolať masovú hystériu, a Tvoja reakcia na tento rozpor moc nereagovala že prečo tam k nemu dochádza, ale zmenila tému na bizarný výrok o hádzaní soli do očí.
Lemmy
Zaslal: St marec 24, 2010 10:52 pm Odpovedať s citátom
Už 15. januára 2010 som ti napísal, že nevieš rozlišovať. Neoplatí sa byť tvrdohlavým za každú cenu. To ti odporúčam v dobrom zmysle slova. Wink

Pozrime sa na náš najvyšší zákon, na Ústavu SR. V Prvej hlave, prvý oddiel, článok 1.1 sa píše: Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

To znamená, že náboženské symboly ako je krucifix, pentagram, a iné… nepatria na steny v štátnych organizáciach. Porušil by sa práve tento citovaný článok z Ústavy SR.

Druhý oddiel hovorí o štátnych symboloch. V článku 9, prvá veta sa píše: Štátny znak Slovenskej republiky tvorí na červenom ranogotickom štíte dvojitý strieborný kríž vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvršia.

Ak by si chcel, ako to zvýrazňuješ v názve tejto témy, zo štátneho symbolu odstrániť dvojitý strieborný kríž, bol by to zásah do Ústavy. A myslím, že zrejme okrem teba asi nikto takto nezmýšľa ako ty. Názory na štátne symboly môžu byť rôzne, a pokojne sa o nich dá diskutovať, ale pokiaľ máš ťažkosti toto rozlišovať, neviem, či má význam ďalej v diskusii pokračovať. Viac menej si jediný, čo takto čudne uvažuje, a nie je schopný rozlišovať ani fakty z Ústavy, takže z mojej strany to považujem za vysvetlené. Pričom ak vznikne potreba diskutovať o vetách v Ústave, tak nie som proti. Humanisti stále zdôrazňujú, že naša Ústava nie je celkom dobre napísaná, obsahuje zbytočný pleonazmus.

Bližšie v príspevku od Rastislava Škodu Pleonazmus „viera a náboženstvo“ v základných dokumentoch v Zošitoch humanistov č. 58.

Zaslal: Pi marec 26, 2010 10:33 am Odpovedať s citátom
V oboch prípadoch ide o neúctu k zákonom, v tomto prípade o neúctu k Ústave SR.

V prvom prípade ide o neúctu k Prvej hlave, prvý oddiel, článok 1.1, kde sa píše: Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

V druhom prípade ide o neúctu k článku 9, prvá veta, kde je uvedené: Štátny znak Slovenskej republiky tvorí na červenom ranogotickom štíte dvojitý strieborný kríž vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvršia.

Prvý prípad: snaha viazať nejaké ideologické symboly, ako sú krucifixy, pentagramy, a iné… na štát, v tomto prípade na štátne organizácie… napríklad školy.

Druhý prípad: štátny znak netvorí ani krucifix ani pentagram, ani červená hviezda, ani iný ideologický symbol…
Štátny znak Slovenskej republiky tvorí na červenom ranogotickom štíte dvojitý strieborný kríž vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvršia.

Vzory ideologických symbolov:
Krucifix

Pentagram

Červená hviezda

Zaslal: Ne marec 28, 2010 1:19 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Druhý prípad: štátny znak netvorí ani krucifix ani pentagram, ani červená hviezda, ani iný ideologický symbol…
Štátny znak Slovenskej republiky tvorí na červenom ranogotickom štíte dvojitý strieborný kríž vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvršia.

Vzory ideologických symbolov:
...

No akosi sa to zamotáva.... Presne o tom striebornom kríži je napísané (úplne nezávisle od môjho postoja ktorý je v tomto prípade úplne irelevantný) že sa jedná o starší kresťanský symbol pre vzkriesenie Ježiša, ktorý sa používal od 9. storočia v Byzantskej ríši[1], ako symbol náboženský a politický (patriarchálny kríž) sa rozšíril v 10. a 11. storočí. A práve o náboženské symboly tu ide, alebo nie? Žeby sa udávaný kresťanský pôvod a charakter tohoto kríža jeho spomenutím v ústave zrušil? Prečo potom humanisti proti encyklopédiám neprotestujú a nevyrukujú s alternatívnym vysvetlením pôvodu tohoto kríža? Napr. že ho v nijakom prípade nemožno považovať za kresťanský symbol pre vzkriesenie Ježiša lebo podľa ich najnovších výskumov bol v 9.storočí v skutočnosti použitý pri návšteve UFO ako rebrík keď zelení ufóni s tykadlami vystupovali z lietajúceho taniera. Alebo najnovšie by bolo možné použiť argumentáciu svedkov Jehovovych zo strážnej veže (ktorí sa sami a niektorí humanisti s nimi tiež považujú za kresťanov):
Strážna veža:
Citácia:
Kríž: Ježiš nezomrel na kríži. Zomrel na stĺpe alebo na kole. Grécke slovo prekladané v mnohých Bibliách ako „kríž“ znamenalo iba jeden kus dreva. Symbol kríža pochádza zo starovekých falošných náboženstiev. Raní kresťania nepoužívali ani neuctievali kríž. Myslíte si teda, že by bolo správne používať pri uctievaní kríž? — 5. Mojžišova 7:26; 1. Korinťanom 10:14.

To by si ale humanisti asi zavarili, lebo potom by ani samostatný kríž nemohli prehlásiť za ideologický symbol kresťanov, ak by sa tento pripísal len akýmsi starovekým falošným náboženstvám, ktoré ktovie kde zobrali poňatie o kríži ak to nemal byť rímsky nástroj na vykonávanie popráv (a podľa vyjadrenia jedného z humanistov iba živé ideológie možno považovať za ideológie).
Aká ja vlastne definícia ideologického symbolu ak sa už operuje s týmto termínom?

Prečo sa aj o autorovi návrhu nórskej zástavy píše že si želal aby nórska zástava obsahovala kresťanský kríž ("Fredrik Meltzer mente at flagget skulle ha et kristent kors".) ak definícia štátneho symbolu ústavou by toto jeho želanie mala anulovať a kresťanskosť tohoto symbolu-kríža zrušiť? Prečo niekto považoval za potrebné vytvoriť červený polmesiac ak červený kríž vo vlajke tejto organizácie nemá žiadny súvis s kresťanstvom?

Najnovšie táto organizácia od r.2005 dokonca dala vytvoriť zástavu s červeným kryštálom ako viac "kultúrne neutrálnym symbolom" v porovnaní s červeným krížom a červeným polmesiacom.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Po apríl 12, 2010 4:27 pm, celkom upravené 5 krát.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne marec 28, 2010 1:55 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
V oboch prípadoch ide o neúctu k zákonom, v tomto prípade o neúctu k Ústave SR.

Ak je niečo neúcta k zákonom, tak je to popieranie kresťanských tradícií a de facto zakazovanie používať štátne symboly:
Lemmy napísal(a):
Super test, hodil by sa viacerym prispievatelom na tomto fore…

Vieš sa aj upresniť? Koľkým? Nože, uveď nejaké príklady.

Jednoznačne viem uviesť nejaké príklady. Napríklad ak humanisti zorganizujú protest proti vyhláseniu NR SR kde sa uvádza: "toto rozhodnutie (rozumej Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu -pozn.AK) je v rozpore s kultúrnym dedičstvom a kresťanskou históriou Európy" mali by uviesť zdôvodnenie prečo si myslia že Európa kresťanskú históriu nemá, lebo takýto výrok NR SR na základe prezentovanej výrokovej logiky sa aspoň mne zdá byť v poriadku -napr. sa dá demonštrovať postupnosťou výrokov: Slovensko má v štátnom znaku dvojkríž. Dvojkríž je podľa encyklopédie kresťanským symbolom vzkriesenia Ježiša. Ježiš je ústrednou postavou kresťanstva. Dvojkríž je teda naozaj zrejme kresťanským symbolom. Štátny znak sa nachádza v školách a verejných inštitúciách. Teda sa tam v rámci neho nachádza aj kresťanský symbol, lebo obsahuje dvojkríž. Takýto dvojkríž bol podľa encyklopédie používaný už v Byzancii v 9. storočí. Teda možno pokladať že Európa má kresťanskú históriu a tradíciu, preukázanú prítomnosťou kresťanského symbolu z 9.stor. v štátnom znaku, ktorý sa navyše tradične umiestňuje v štátnych inštitúciách. Ak prítomnosť kresťanského symbolu v školách a verejných inštitúciách je podľa Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu "porušen[ím] práva rodičov vychovávať deti podľa vlastného presvedčenia", potom je toto rozhodnutie v rozpore s tradíciou vyvesovať štátny znak obsahujúci kresťanský symbol ako tradíciu v školách a verejných inštitúciách.

Lemmy napísal(a):

Štátne symboly patria do štátnych organizácií. Tie tam majú svoje miesto. Ak sa štát neviaže na žiadnu ideológiu, potom ideologické symboly nepatria do štátnych organizácií.

Samozrejme som aj pochopil, nakoľko ďalej pokračuješ so svojimi názormi bezo zmeny, že túto vetu si ešte stále nepochopil:

Nauč sa raz prevždy toto rozlišovať!

Ja sa ťa ale pýtam ako sa vyrovnávaš so skutočnosťou že v rámci štátneho znaku, ktorý podľa Teba má miesto v štátnej inštitúcii, sa náchádza symbol (dvojkríž), ktorý encyklopédia označuje ako kresťanský (symbol vzkriesenia Ježiša), a teda podľa Tvojho chápania nevyhnutne aj ideologický. Na druhej strane, ak encyklopédiou označený dvojkríž ako kresťanský nie je považovaný ako ideologický ak sa nachádza v štátnom znaku, odkiaľ sa táto ideologickosť berie ak je kríž mimo neho. Tak či onak si v rozpore so samým sebou.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Po apríl 12, 2010 4:39 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Uvedomujem si, že názory na to, či povoliť nejaké náboženské symboly v školách, alebo nepovoliť, a ak, tak ktoré, sa v spoločnosti rôznia.

Niektorí ľudia majú na kríž aj takýto názor:
Príbehy stratených existencií: Dezertér života. Ethics Ostrava 1991 napísal(a):

„Znovu mi prišli na um slová Pána Ježiša: „Kto verí vo mňa má život večný.“ A opäť som videl pred sebou kríž. Rovnaký kríž ktorý poznáme síce ako znamenie, ale vôbec nie ako obsah života. Na vežiach, stenách a i na krku sa nám páči, ale v skutočnosti ho človek nenávidí, pretože v praktickom živote je nepriateľ kríža. Sotva je na svete niečo, s čím by bolo spojeného toľko pokrytectva ako práve s krížom.
Pre niekoho je to kovová modla, pre iného magické zázračné znamenie,tretiemu je to planúci bojový symbol, štvrtému cenná ozdôbka, piatemu čierny amulet, šiesteho rozčuľuje, keď ho vidí. A predsa to nie je nič iného ako nástroj na popravu, na ktorom za mňa zomrel Kristus.“
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut apríl 27, 2010 6:03 am Odpovedať s citátom
Citácia:
Nacistami väznený farár W. Busch takto opisuje vo svojej knihe ”Ježiš –náš osud” obdobie nástupu národného socializmu:

”Asi pred 35 rokmi som ako mladý farár prišiel do baníckeho obvodu –do Essenu. Ako 27-ročný mladík som stál uprostred dvanásťtisíc baníkov. Nikoho moje posolstvo nezaujímalo. Uprostred obvodu bolo bezútešné námestie, obkolesené starými barakmi. Na jednom rohu tu ostal starý dom, v ktorom som si zanedlho zriadil malú sálu pre biblické hodiny. Bolo to pekné ako ľudia postupne prichádzali; niekoľko baníkov, komunisti a voľnomyšlienkári, ktorí chceli počuť čo „farárisko“ chce povedať. Niekoľko ženičiek, pár detí a dvaja-traja mládenci. Čo však bolo zvláštne: toto malé zhromaždenie rozdráždilo celý obvod. Nakoniec to bolo tak, že nás zakaždým vyrušovali. Raz vybili sklá na oknách, museli sme ich zadebniť. Druhý krát bubnovali kamene už na tieto dosky. Nabudúce pred dverami, ktoré viedli priamo do sály, hrali futbal s plechovkami tak, že človek nepočul ani vlastné slovo. Ďalší krát zase demonštrovali s píšťalami pred našou sálou. Potom zase vonku spievali: „Nás nič nezastraší, nijaká vyššia bytosť. Ani Boh alebo cisár alebo tribún, my si sami pomôžeme. “ A my dnu sme vtedy spievali: „Pán Boh je láska, dal nás vykúpiť, Pán Boh je láska, ľúbi i mňa.“
To boli časy! Jedného dňa to bolo obzvlášť hrozné. Akoby sa boli skutočne všetci čerti a pekelné mocnosti rozbesnili. A potom sa stalo čosi zvláštneho. Naraz niečo treslo do dverí, a bolo počuť dopad ťažkého predmetu. Myslím si: „Hodili sem bombu!“ Potom bolo počuť ako niekto uteká preč. Aj srdce sa nám zastavilo. Všade panovalo ticho. Otvoril som dvere a hľa –v kaluži ležal veľký železný kríž s Kristom. Spoznal som ho: odtrhli ho zo steny katolíckeho domova mužov tu v blízkosti a hodili do dverí: „Tu máte svojho Krista! Do smetí s ním!“ Bol tmavý novembrový večer. Pršalo a tam v kaluži ležal kríž. Stál som na tom pustom mieste, obkľúčený barakmi a ťažnými vežami, za mnou stálo trasúce sa malé zhromaždenie a dole v špine leží symbol vykupiteľa! Uvažoval som: Boh by mal tisíc príčin opustiť tento svet, a predsa to neurobí! Poslal svojho syna a ten Syn Boží urobí neslýchanú vec: Vzal na seba naše hriechy a nechal sa ukrižovať. A človek namiesto toho aby modliac sa padol do prachu pred Vykupiteľom, hodí Jeho obraz do mláky a napľuje na zachraňujúcu, vystretú ruku!“

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa St apríl 28, 2010 8:15 am, celkom upravené 1 krát.
scirocco
Zaslal: Ut apríl 27, 2010 1:51 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Nacistami väznený farár W. Busch takto opisuje vo svojej knihe ”Ježiš –náš osud” obdobie nástupu národného socializmu:

Infantilné rečičky...

Uvažovalo som: Boh by mal tisíc príčin opustiť tento svet, a predsa to neurobí!

Nie??? Shocked Shocked Ale ba!

Ak nejaký všemocný pánbožko existuje, tak tento svet je jasným dôkazom toho, že naň zvysoka a totálne s...e!
qedisk
Zaslal: Ut apríl 27, 2010 7:20 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 január 2009 Príspevky: 79 Bydlisko: Brno
scirocco napísal(a):
Ak nejaký všemocný pánbožko existuje, tak tento svet je jasným dôkazom toho, že naň zvysoka a totálne s...e!

Už začínaš znieť ako môj kamarát metalista. Ten neverí nie preto, že by to bolo logicky nemožné, ale preto, lebo podľa neho keby boh existoval, tak by to bol hňup, a on tvrdí, že boh nemôže byť hňup.. Wink.

Slovami známeho klasika: "Verím v peklo, ktoré si tu ľudia na Zemi vytvorili.".

Zaslal: St apríl 28, 2010 3:22 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
qedisk napísal(a):
Už začínaš znieť ako môj kamarát metalista. Ten neverí nie preto, že by to bolo logicky nemožné, ale preto, lebo podľa neho keby boh existoval, tak by to bol hňup, a on tvrdí, že boh nemôže byť hňup.. Wink.

Nie. Jednoducho som (na chvíľu, pracovne) pripustil predpoklad existencie boha, aby som ukázal nezmyselnosť z neho odvodeného tvrdenia. To neznamená, že ten názor aj zastávam. Čítaj pozorne: "Ak nejaký..."
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut máj 04, 2010 6:31 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):

Infantilné rečičky...

Chcel by som sa spýtať či hádzať kríž do dverí a rozbíjať okná už infantilné nie je. Pre mňa je to skôr o jeden argument naviac prečo veriť viacej Biblii ako ateistom:

Evanjelium Podľa Jána 15:25 (Nádej pre kazdého) napísal(a):

25 Ale aj v tomto sa naplnila predpoveď Písma: Nenávideli ma bez príčiny.

Lebo logicky sa to inak ťažko zdôvodňuje prečo niekto cíti potrebu besnieť proti kresťanom len preto že sa schádzajú k čítaniu Biblie a človeku neostáva iná možnosť ako prijať argumenty uvedené napr. v knihe "Besnenie proti Bohu (The Rage against God)"

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 3 z 4
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: