Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Add. Protest: Vyrežme im z vlajky dvojkríž!

AntropologickaKonstanta
Zaslal: So január 23, 2010 1:36 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Julius Voskár napísal(a):
Antropologická... máš zaujímavé myslenie a úvahy, ktoré len okrajovo, alebo vôbec nesúvisia s pertraktovaným protestom a na ktoré, predpokladám si dokážeš odpovedať sám. Niektoré veci o ktorých tu píšeš vôbec neboli spomínané a zbytočne mi ich podsúvaš.
Je tu jedna podstatná vec, že NR SR dosiaľ nikdy nevydala vyhlásenie k rozsudku ESPĽP, ale rozsudok ku krížom bol pre ňu tak dôležitý, že tak urobila. Otázka pre teba, o čom to svedčí?

Ospravedlňujem sa ak niektoré moje reakcie vyzneli ako podsúvanie niečoho niekomu, ale boli to reakcie aj na iné vyššie uvedené texty od iných diskutujúcich (napr. o údajnom mobilizovaní sa veriacich). Na položené otázky (ako napríklad o údajnom sugestívnom pôsobení kríža len a len v samostatnom vyhotovení zrejme s negatívnymi výchovnými dôsledkami, inak by nemalo zmysel voči nemu protestovať) si naozaj nedokážem odpovedať sám, ospravedlňujem sa ak je to v niekoho očiach vnímané ako hriech. Podľa môjho názoru všetky veci sa raz stávajú prvý raz podobne ako spomenuté vyhlásenie nezávislosti USA alebo Martinská deklarácia a vyhlásenie NR SR k rozhodnutiu ESPĽP nie je v tomto smere žiadnou výnimkou. Svedčí to o tom že daná skupina poslancov považovala za potrebné dať slobodne najavo svoj názor k niečomu s čím nesúhlasí.
Ja vnímam daný protest humanistov k tomuto vyhláseniu NR SR ako xenofóbny prejav fundamentálne negatívneho postoja ku kresťanstvu bez relevantnej príčiny a snahu ostrakizovať kresťanov za každú cenu. Dôkazom takéhoto postoja humanistov je najnovšie aj výber dobročinných mimovládnych organizácií na pomoc Haiti kde obdobou teórie rasovej čistoty sú vyberané len organizácie ktoré nemajú nič spoločné s kresťanstvom: "Netreba prízvukovať, že Vaše dary sa postúpia len organizáciám, ktoré nemajú nijaké náboženské spojenectvá". Otázne je ako taký výrok možno považovať za v súlade napr. s článkom o výrokovej logike, ak niečo netreba prízvukovať, prečo sa to potom vôbec spomína? Podľa mňa práve preto že to z pohľadu humanistov prízvukovať naopak treba, je to pre nich dôležité, antikresťanstvo sa javí totiž ich najhlavnejšou agendou kvôli ktorej sú schopní ísť aj do rozporu so samým sebou.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So január 23, 2010 10:28 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7169 Bydlisko: Mám.
AntropologickaKonstanta napísal(a):
ako xenofóbny prejav

Už táraš. Vieš čo ti odporúčam? Nech prestanú kresťania vytvárať ilúziu, že len oni sú schopní dobročinnosti, a že za prírodné katastrofy môžu nejaké neprirodzené bytosti alebo akési bludné predstavy o ľudských hriechoch, a pokiaľ ide o ostrakizovanie [vytváranie nepriateľov], tak takúto propagandu robia kresťania od samého svojho vzniku.

Inde, pri téme o Haiti, som napísal toto:
Ale zásadná chyba je v tom LEN (IBA)... v tom zdôrazňovaní, že len veriaci sú dobročinní... pokiaľ budú kresťania zneužívať túto propagandu, že len kresťania sú tí dobrí, že to len oni majú tú povestnú schopnosť pomáhať druhým, dovtedy sa budú proti takýmto argumentom vždy ozývať hlasy PROTI, vo význame: Nie je to pravda, že len kresťania, že len veriaci... majú... majú ju aj ateisti. Vôbec to nezáleží na tom, akú má človek vnútornú ideológiu.

A nehovor, že sa kresťania nesnažia ľuďom vsugerovať debilnú vetu, že bez boha nie je... bla, bla, bla... všetko, čo sa potom z takých kresťanských nezmyslov odvíja, je dôsledok toho, že kresťania sa snažia ľuďom nahovoriť, že to len oni, že bez nich by nič... skončíte túto nezmyselnú propagandu, a bude pokoj aj od humanistov... Humanisti (rozumej teraz ako nekresťania) sú rovnako dobročinní ako kresťania. U niekoho sa solidarita prejaví viac, u niekoho menej, ale sme na to podobne. Nevidím rozdiel.

Ty sleduj aj reči neúnavných kresťanských bojovníkov, napríklad názor na zemetrasenie na Haiti: m.s., a potom táraj… Však to je hanba!

Zaslal: So január 23, 2010 2:01 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Nech prestanú kresťania vytvárať ilúziu, že len oni sú schopní dobročinnosti, ... a pokiaľ ide o ostrakizovanie [vytváranie nepriateľov], tak takúto propagandu robia kresťania od samého svojho vzniku.

Ale zásadná chyba je v tom LEN (IBA)... v tom zdôrazňovaní, že len veriaci sú dobročinní... pokiaľ budú kresťania zneužívať túto propagandu, že len kresťania sú tí dobrí, že to len oni majú tú povestnú schopnosť pomáhať druhým, dovtedy sa budú proti takýmto argumentom vždy ozývať hlasy PROTI, vo význame: Nie je to pravda, že len kresťania, že len veriaci... majú... majú ju aj ateisti. Vôbec to nezáleží na tom, akú má človek vnútornú ideológiu.

... Humanisti (rozumej teraz ako nekresťania) sú rovnako dobročinní ako kresťania. U niekoho sa solidarita prejaví viac, u niekoho menej, ale sme na to podobne. Nevidím rozdiel.

Prepáč Lemmy, ale ja si nemyslím že kresťania robia propagandu že len oni sú dobročinní, aspoň som si ju nikde nevšimol. To že sú k nej nabádaní napr. aj biblickým príbehom o milosrdnom samaritánovi je skutočnosť, ktorá však nevraví nič o ich výlučnosti na poli dobročinnosti a ani o ich údajnom presvedčení o tom že nekresťania by dobročinnosti nemali byť schopní. To by bol prejav zakomplexovanosti ak by si kresťanom takéto nárokovanie si výlučného postavenia pri preukazovaní dobročinnosti pripisoval. Jednako si však myslím že keď že sú Bibliou k tomu nabádaní, je to pre nich oveľa prirodzenejšie pravidelne prisievať na takéto aktivity a aj ja osobne poznám niekoľko takých sociálnych zariadení (napr. pre hluchoslepé deti, bezprízorných mladistvých, rómske problémové osady, väzenské misie a pod.) na chod ktorých dobrovoľne prispievajú a len ťažko si dokážem predstaviť že by túto ich prácu vykonával niekto iný keby sa z nej stiahli. Podľa môjho názoru by tak skôr vzniklo vákuum a tieto činnosti by nikto iný nerobil. Ešte raz zdôrazňujem, neznamená to však že by na túto prácu mali výnimočnú výsadu a ani že by si za ňu uzurpovali nejaké zvláštne postavenie oproti neveriacim, aspoň ja som sa s takým postojom nestretol. Nemyslím si že má akýkoľvek význam porovnávať dobročinnosť na základe toho či je alebo nie je niekto kresťan a podľa tohoto kritéria zužovať výber dobročinných organizácií len a len na také z ktorých kresťanský element bude úplne vylúčený, tak ako sa o to snažia humanisti.
Ohľadom hriechu a zemetrasenia v Haiti som sa už vyjadril vyššie, ten podľa ktorého boli nazvaní kresťania s takýmto spájaním hriechu a rôznych pohrôm nesúhlasil, aj keď z určitého pohľadu sa dá násť aj v tejto oblasti súvislosť. Ako vysvetlenie dodávam že som mal možnosť sa rozprávať s človekom z Etiópie ktorí tvrdil že keby bolo takéto zemetrasenie u nich bolo by tam 2 milóny mŕtvych z jednoduchého dôvodu - keď firmy stavajú domy, účtujú si plný rozmer železných výstuží do železobetónu ale v skutočnosti dávajú len zlomok z toho. Rozdiel v cene ide niekomu do vrecka. Keby potom prišlo zemetrasenie, tieto budovy by neprežili ten istý stupeň richterovej stupnice ktorý by inde v pohode zvládli. A tak možno povedať bez prifarbovania že časť prípadných strát na životoch počas zemetrasenia by boli priamym dôsledkom hriechu - kradnutia predpísaných železobetónových výstuží. Aj keď som mal možnosť byť v Haiti pred mnohými rokmi osobne, neviem posúdiť nakoľko sa môže jednať o podobný prípad aj tam, podľa niektorých indícií je to dosť pravdepodobné, pretože údajne rovnaký alebo vyšší stupeň zemetrasenia na iných miestach nespôsobil také rozsiahle narušenie statiky budov.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa St február 17, 2010 7:56 am, celkom upravené 1 krát.
Lemmy
Zaslal: Po február 08, 2010 3:05 pm Odpovedať s citátom
Uvedomujem si, že názory na to, či povoliť nejaké náboženské symboly v školách, alebo nepovoliť, a ak, tak ktoré, sa v spoločnosti rôznia. Najnovší prieskum ukazuje:
FOCUS napísal(a):
Z prieskumu teda vyplýva, že štvrtina opýtaných (25%) by bola za zákon, zakazujúci kríže na školách a dve tretiny respondentov (67%) by boli proti takémuto zákonu.

Štatistiky kopírujú celkovo dobre spoločnosť. Aj mne samému sa zdá, že na Slovensku máme zhruba tých 60 až 70 percent nábožensky motivovaných ľudí. Ale je tu aj skupina, zhruba štvrtina, ktorú by sme takisto mali rešpektovať. Preto pohľad sekularizácie sa mi javí ako výhodnejší, lebo tých 70 percent v spoločnosti svoju náboženskosť má až až potvrdzovanú rôznymi inými prejavmi, takže nevidím dôvod na ešte dodatočné násilné vešanie krížov v školách, na ktoré sa skladajú všetci daňoví poplatníci.

Zdroj: Prieskum verejnej mienky
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut február 23, 2010 12:13 am Odpovedať s citátom
Na margo tohoto protestu by som chcel ešte poznamenať že pri návšteve Berlína som mal možnosť si vypočuť od miestneho obyvateľa príbeh o Berlínskej televíznej veži, ktorou sa údajne bývalý režim okrem iného snažil zatieniť a odstrániť z obzoru dominantu mesta ktorou do tej doby bola kostolná veža s krížom, čo vnímam do istej miery ako analogickú situáciu k tomuto protestu humanistov namierenému proti krížom. Podľa podania tohoto berlínčana ako aj podľa Wikipedie na tejto veži sa však začal proti vôli jej staviteľov objavovať odlesk kríža, v čom mnohí videli naplnenie biblického výroku uvedeného v liste Galatským v 6.kapitole: “ 7 A nemýľte sa! Bohu sa nikto nebude posmievať. Čo človek rozsieva, to bude aj žať.” Alternatívne tento úkaz berlínčania nazývali aj ako ”pápežova pomsta” alebo ”Dibeliusova pomsta”, podľa evanjelického duchovného pre región Berlín –Branderburgsko F.K.Otta Dibeliusa známeho svojím odporom ako k nacizmu tak aj ku komunizmu ktorému po vystavaní berlínskeho múru v r.1961 bol odopretý vstup na územie NDR. Iný posmešný názov pre Berlínsku televíznu vežu bol ”Svätý Walter” podľa ateistického komunistického predáka Waltera Ulbrichta, protagonistu výstavby veže. Tento ľudový názov berlínskej veže sa neskôr po jeho smrti začal šíriť v pozmenenej podobe ako ”Kostol na pamiatku Ulbrichta”.
Vo Wikipédii sa ďalej môžeme dočítať:
Keď slnko svieti na bezoceľové obloženie kupoly veže, odrazy vytvárajú formu kríža. Tento efekt nebol ani plánovaný ani želaný autormi a zadávateľmi projektu. Ako uštipačný posmešok voči ateistickým základom komunistickej vlády a prebiehajúceho útlaku kresťanských inštitúcií vo Východnom Nemecku, Berlínčania okamžite nazvali svetielkujúci kríž ”Pápežova pomsta (Rache des Papstes)”.
Prezident U.S.A. Ronald Regan spomenul tento fenomén vo svojom prejave “Zbúrajte tento múr” pred Brandenburgskou bránou 12.júna 1987: ”Pred niekoľkými rokmi, pred tým ako východní Nemci začali obnovovať svoje chrámy, vystavali sekulárnu štruktúru – televíznu vežu na námestí Alexanderplatz. Prakticky z tých časov sa miestne inštitúcie ako orgány vládnej moci pokúšali korigovať to čo vnímali ako najväčší nedostatok celého projektu veže – upravovaním sklenenej guľe rôznymi nátermi a chemikáliami všemožných druhov. Napriek tomu do dnešných časov keď sa slnko oprie do tejto guľe, guľe ktorá dominuje celému Berlínu, svetlo vytvorí znak kríža. Tam v Berlíne, ako aj mesto samotné, symboly lásky a symboly viery nemôžu byť zničené.”

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ut máj 04, 2010 6:01 pm, celkom upravené 2 krát.
scirocco
Zaslal: Ut február 23, 2010 6:11 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
na tejto veži sa však začal proti vôli jej staviteľov objavovať odlesk kríža, v čom mnohí videli naplnenie biblického výroku uvedeného v liste Galatským v 6.kapitole: “ 7 A nemýľte sa! Bohu sa nikto nebude posmievať. Čo človek rozsieva, to bude aj žať.”

he he he he he Laughing Laughing Laughing Laughing

To musela byť strašná pomsta!! Na veži sa objavil odlesk kríža !! Katastrofa!
Zato na kostole sa určite neobjavil ani náznak odlesku rozumu, čo ? Very Happy Very Happy

Kde asi soudruzi z NDR udělali chybu? Wink

No ale! Voľakedy Jehova, keď sa chcel pomstiť, tak obvykle vyladil milióny ľudí a celé mestá. Myslím že mu už zvlhli náboje, alebo že by zostarol? Wink

A ty AntropologickaKonstanta si úplne trápny a smiešny...
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut február 23, 2010 5:29 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):

A ty AntropologickaKonstanta si úplne trápny a smiešny...

Potom ma aspoň teší že nie som smiešny sám, a že sa ocitám v spoločnosti autorov encyklopédie a bývalého amerického prezidenta z ktorých citátov môj príspevok v prevažnej miere pozostával. Inak to aj bolo myslené trochu na odľahčenie k danej téme, neprekáža mi to ak to považuješ za smiešne, ja to beriem tiež s humorom.

Čo sa týka trápnosti, môj príspevok pozostáva z názorov iných ľudí čo je zrejmé z celého textu a mojou jedinou kontribúciou v ňom bola poznámka že mi táto situácia pripadá analogická k protestu humanistov, čo sa dá logicky jednoducho vysvetliť tým že aj bývalý režim NDR ako atesitický sa snažil eliminovať kresťanstvo a humanisti sa snažia o to isté. Jednotlivé tvrdenia v texte sa dajú nezávisle overiť v samotnej Wikipédii a aj u miestneho obyvateľstva, takže nechápem ako človek s logickým myslením na úrovni dospelého človeka môže uvededné reprodukované výroky pripísať mne, ja som v Berlíne počas socializmu nežil, nie som autorom uvedených ľudových podaní a ani Reganov prejav som nepripravoval.

Čo sa týka pomsty v súvislosti s narážkou na starozmluvné označenie pre Boha, skús si môj text ešte raz trochu pozornejšie prečítať, nepíše sa tam nič o pomste Boha, ale len o pápeža a ev. duchovného. Ibaže by si bol taký sfanatizovaný pápeženec že by si pápeža považoval za boha. A samotný biblický výrok tiež neobsahuje nič o pomste Boha, ale naopak, tvrdí že ľudia si sami môžu za to čo zožnú podľa toho čo rozsievali.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ut máj 04, 2010 6:04 pm, celkom upravené 1 krát.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: St február 24, 2010 12:20 am Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):

No ale! Voľakedy Jehova, keď sa chcel pomstiť, tak obvykle vyladil milióny ľudí a celé mestá.

Evidentne všetkých vyladiť nestihol, zdá sa že niektorí ostali dosť rozladení...
Lemmy
Zaslal: Ne február 28, 2010 7:35 pm Odpovedať s citátom
Dôkazom takéhoto postoja humanistov je najnovšie aj výber dobročinných mimovládnych organizácií na pomoc Haiti kde obdobou teórie rasovej čistoty sú vyberané len organizácie ktoré nemajú nič spoločné s kresťanstvom

Nereagoval som skôr, lebo som si vtedy pomyslel: Tebe zrejme chýba niečo iné čisté, a to rozumové uvažovanie. Ale nechal som to tak, načo dráždiť podráždeného.

Ale dnes som si prečítal na SITA: Najviac prispievali ľudia na Haiti v kostoloch.

Takže na čom obstojí tá tvoja akože kritika humanistov? My nemáme žiadne také inštitucionálne nástroje ako kresťania, a tobôž už nie ako mnohí iní teisti, napríklad moslimovia v iných krajinách. Tak čo je nevhodné, ak sa aj humanisti rozhodnú pod svojou hlavičkou, so svojou agendou podporovať? Áno, keby sme mali podobné „kultúrne domy“ ako kresťania, tak iste by si potom netáral nezmysly o akejsi rasovej čistote.

Ja som rád, že sa našli ľudia ochotní podporiť, ale nemám rád takých kvázimúdrcov, čo potom tárajú o akejsi rasovej čistote, najmä ak im samým chýba čistý úsudok aj v praktických činnostiach.

Zaslal: Ne február 28, 2010 7:45 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší

Evidentne všetkých vyladiť nestihol, zdá sa že niektorí ostali dosť rozladení...

Wink hej napríklad ateisti Wink
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne február 28, 2010 11:25 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):

Wink hej napríklad ateisti Wink

Páči sa mi Tvoja úprimná reakcia, ak sám seba tiež počítaš za ateistu potom kvitujem Tvoju sebareflexiu, neviem či to nie je vôbec prvý krát čo som sa stretol s tým že nejaký ateista priznal že sa u neho nachádza nejaký priestor na doladenie... Myslím to len v dobrom, nie ako invektívu.
scirocco
Zaslal: Ne február 28, 2010 11:40 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Páči sa mi Tvoja úprimná reakcia, ak sám seba tiež počítaš za ateistu potom kvitujem Tvoju sebareflexiu...

Čo je na tom také zaujímavé? Každý sa zvykne pomýliť a potrebuje "doladiť" (často aj v inom význame). Tvrdiť niečo iné by bolo smiešne.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut marec 02, 2010 12:41 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

… Tebe zrejme chýba niečo iné čisté, a to rozumové uvažovanie. Ale nechal som to tak, načo dráždiť podráždeného.

1. Ja nie som vonkoncom podráždený ale na druhej strane nemám ani problém otvorene písať o veciach ktoré sa mi zdajú divné a s ktorými nesúhlasím. Tiež som otvorený akejkoľvek konštruktívnej kritike mojich názorov a nemám ich problém korigovať ak sa ukážu ako chybné.
2. Možno mi naozaj chýba “čisté” rozumové uvažovanie, ale predtým akoby sme urbili taký záver skúsme sa spolu pozrieť na obsah môjho príspevku z ktorého kontextu si vytrhol vyššieuvedenú vetu. Celá moja úvaha vychádzala z výroku humanistov ktorý podľa môjho osobného presvedčenia postrádal akúkoľvek logiku (a to merané nie mojimi vlastnými kritériami ale kritériami uvedenými v článku o výrokovej logike uvedenom na humanistoch): "Netreba prízvukovať, že Vaše dary sa postúpia len organizáciám, ktoré nemajú nijaké náboženské spojenectvá".
Moje ďalšie texty vyjadrovali nasledujúce názory: “Otázne je ako taký výrok možno považovať za v súlade napr. s článkom o výrokovej logike, ak niečo netreba prízvukovať, prečo sa to potom vôbec spomína? Podľa mňa práve preto že to z pohľadu humanistov prízvukovať naopak treba, je to pre nich dôležité, antikresťanstvo sa javí totiž ich najhlavnejšou agendou kvôli ktorej sú schopní ísť aj do rozporu so samým sebou. …Nemyslím si že má akýkoľvek význam porovnávať dobročinnosť na základe toho či je alebo nie je niekto kresťan a podľa tohoto kritéria zužovať výber dobročinných organizácií len a len na také z ktorých kresťanský element bude úplne vylúčený, tak ako sa o to snažia humanisti.”
Ak mi chýba “čisté” rozumové myslenie, potom by si to mal vedieť preukázať tým, že dokážeš dať úprimnú a čestnú odpoveď na moju vyššie položenú otázku: “Ak niečo netreba prízvukovať, prečo sa to potom vôbec spomína?” na základe ktorej som prišiel k vyjadrenému záveru že humanisti uplatňujú pri výbere dobročinných organizácií kriteriá obdobné teórii o rasovej čistote, pretože inú odpoveď som si na ňu naozaj nedokázal dať, ospravedlňujem sa ak som sa mýlil. Som presvedčený že toto naozaj bola nevhodná poznámka a to že si ju autori neodpustili ma oprávňovalo k takému konštatovaniu. Taktiež ak by sa takáto obdobná poznámka objavila v opačnom garde verím tomu že by si bol medzi prvými kto by takéto postupy palcovými titulkami napádal.
Lemmy napísal(a):
Takže na čom obstojí tá tvoja akože kritika humanistov? My nemáme žiadne také inštitucionálne nástroje ako kresťania, a tobôž už nie ako mnohí iní teisti, napríklad moslimovia v iných krajinách. Tak čo je nevhodné, ak sa aj humanisti rozhodnú pod svojou hlavičkou, so svojou agendou podporovať? Áno, keby sme mali podobné „kultúrne domy“ ako kresťania, tak iste by si potom netáral nezmysly o akejsi rasovej čistote.

Toto je z tvojej strany manipulácia mojich postojov, ja som netvrdil že je nevhodné ak sa humanisti rozhodnú podporovať dobročinné organizácie alebo že by pri tom nemali mať slobodný výber ale že si protirečia ak na jednej strane tvrdia že netreba pripomínať že výber ich organizácií je zúžený na také ktoré “nemajú náboženské spojenectvá” a napriek tomu to pripomínajú. Ďalej som za jediné logické vysvetlenie takéhoto protirečenia uvážiac protikresťanský tón ostatných humanistických článkov považoval ich averziu voči kresťanstvu na základe ktorej sú ochotní aj vzdať sa svojich morálnych hodnôt medzi ktoré rátam aj humanitárnu pomoc ak by túto mali poskytovať skrze kresťanské organizácie. Skús si prečítať článok Adama Romana „Krátky kurz elementárnej logiky“ v ktorom podľa môjho názoru vyčíta niektorým kresťanom presne to čoho sa dopúšťajú aj samotní humanisti (prehrešky proti logike), takže to potom možno považovať za pokrytectvo ak sa to adresuje len smerom ku kresťanom.
Lemmy napísal(a):
Ja som rád, že sa našli ľudia ochotní podporiť, ale nemám rád takých kvázimúdrcov, čo potom tárajú o akejsi rasovej čistote, najmä ak im samým chýba čistý úsudok aj v praktických činnostiach.

Ja som tiež rád že sa našli takí ľudia, ale napriek tomu si myslím že pokiaľ sa nevyjadríš k logickému odôvodneniu na základe ktorého som bol nútený k predmetnému konštatovaniu prísť, Tvoje prehlásenie že mi chýba čistý úsudok stojí na vode. Veľmi rád potom zmením svoj názor, ak mi podáš iné presvedčivé vysvetlenie prečo k danej kontradikcii vo výroku autorov prišlo. Veď určite napr. kvitujem to že jednou z humanistami vybraných organizácií bol červený kríž o ktorom je všeovbecne známe že bol založený kresťanmi, čo považujem za nepriamu akceptáciu pozitívneho vplyvu kresťanstva na občiansku spoločnosť. O zakladateľovi Červeného kríža Henry Dunantovi sa totiž môžeme dočítať:
- Jeho kniha „Pamäť na Solferino“ (odohrala sa tam bitka počas francúzsko-rakúskej vojny ktorá bola v dejinách posledná v ktorej armádam velili priamo monarchovia) iniciovaná utrpením ranených vojakov ponechaných napospas svojmu osudu na bitevnom poli čoho bol očitým svedkom inšpirovala a naštartovala proces ktorý neskôr viedol k Ženevským konvenciám a k vytvoreniu medzinárodného výboru červeného kríža
- V r.1901 mu bola udelená prvá Nobelova cena mieru
- Dunant sa narodil v Ženeve v úprimne veriacej kalvínskej rodine ktorá mala významný vplyv v ženevskej spoločnosti
- Jeho rodičia kládli silný dôraz na sociálnu prácu, jeho otec aktívne pomáhal sirotám a matka pracovala s chorými a biednymi
- Dugnat vyrastal počas kresťanského prebudenia známeho pod názvom „Réveil“ a ako 18-ročný vstúpil do Ženevskej charitatívnej spoločnosti
- V nasledujúcom roku spolu s priateľmi založili tzv. „štvrtkovú asociáciu“, voľné združenie mladých mužov ktorí sa schádzali k štúdiu Biblie a pomoci núdznym a veľkú časť svojho voľného času venovali návštevám väzníc a sociálnej práci
- 30. Novembra 1852 založil v Ženeve odnož kresťanskej organizácie YMCA (Young Men's Christian Association)
Takže naozaj priznávam že som sa mohol mýliť, ale napriek tomu prosím o odpoveď na položenú otázku (: “Ak niečo netreba prízvukovať, prečo sa to potom vôbec spomína?” ). Ďakujem.

"Organizácia Červený kríž (ICRC) vďačí za svoje vytvorenie Švajčiarovi Henrymu Dunantovi. V r. 1863 bola zvolaná medzinárodná konferencia do Ženevy aby sa pokúsila zdokonaliť zdravotnícku starostlivosť o vojakov počas vojen. Ako svoj emblém prijala červený kríž v bielom poli."

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ut máj 04, 2010 5:59 pm, celkom upravené 3 krát.
Lemmy
Zaslal: Ne marec 07, 2010 4:33 pm Odpovedať s citátom
Pozri si napríklad video od vtipkára zo SME:
Hudák napísal(a):
Slovenská vláda sa nám tento rok postará asi o jeden z najpamätnejších prvých aprílov v histórii našej zvrchovanosti. Štátne školy totiž zaplaví čudnými trojfarebnými prikrývkami, portrétmi bielej antény zapichnutej v trojkopčekovej šmolkovskej zmrzline a kópiou dosť nepodarenej básničky o zlom počasí nad Tatrami.

AK, reč je o portréte bielej antény. Nepozorujem však žiadnych kritikov z radov teistov. Prečo asi?

Čo keby si sa trošku potrápil, a aspoň raz napísal nejakú serióznu kritiku. Alebo na to nemáš?

Zaslal: Po marec 08, 2010 2:05 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Čo keby si sa trošku potrápil, a aspoň raz napísal nejakú serióznu kritiku. Alebo na to nemáš?

Lemmy neviem či túto vetu si adresoval autorovi výroku zo SME ktorého nad touto vetou cituješ alebo mne, ak mne tak Ti nerozumiem kam mieriš, neviem si to nijako dať do súvislosti s mojou pôvodnou otázkou “Ak niečo netreba prízvukovať, prečo sa to potom vôbec spomína?” a ani v Tvojej reakcii nenachádzam nijakú časť textu ktorá by sa ako odpoveď na túto otázku dala chápať, skúsis si pozrieť podrobnejšie články o logike od Adama Romana či by Ti to azda nepomohlo odpovedať presnejšie na moju otázku tak že by sa medzi otázkou a odpoveďou dala nájsť aj nejaká korelácia. Úprimne verím tomu že by Ti aj sám autor týchto článkov veľmi rád poradil, ja osobne aspoň považujem tieto články za hodnotné z hľadiska objasnenia výrokovej logiky.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 4
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: