Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Aké dôkazy sa vyskytujú, ktoré nespĺňajú presvedčenie?

Lemmy
Zaslal: Ne január 28, 2007 11:34 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6418 Bydlisko: Mám.
Aké dôkazy sa vyskytujú, ktoré nespĺňajú ateistické presvedčenie?

Ak máme veriť T. Gilovichovi, ľudia nadobúdajú vedecky nesprávne presvedčenia o rôznych javoch reality nie preto, že sú hlúpi, alebo nemajú k dispozícii dostatok platných dôkazov, ani kvôli uspokojovaniu dôležitých psychologických potrieb. Skôr preto, že sa neriadia iracionálnymi, ale chybne racionálnymi presvedčeniami.

T. Gilovich prisudzuje laikom tieto kognitívne omyly:
- nesprávne pochopenie náhodných udalostí,
-nedostatočné pochopenie zákonov štatistickej regresie,
- tendencia hľadať iba potvrdzujúce informácie,

Niektorí odborníci rozlišujú rôzne úrovne špecifického spracovania informácií medzi deťmi, dospelými a expertnými vedcami. Napríklad D. Kuhnová konštatovala, že vedec je schopný troch postupov:
- vedome vyjadriť presvedčenie, ktoré akceptuje,
- vedieť, ktoré dôkazy podporujú a ktoré protirečia jeho presvedčeniu,
- ospravedlňovať, prečo ho koordinácia dostupných presvedčení a dôkazov viedla k súhlasu s určitým presvedčením a k odmietnutiu iného.

V sérii štúdií D. Kuhnová ilustrovala, ako deti často nerozlišujú medzi subjektívnym presvedčením a dôkazmi. Dôkazy prispôsobujú presvedčeniu alebo presvedčenie dôkazom. Laici (od 12 rokov až do dospelosti) konfrontovaní s nesúhlasnou informáciou prejavovali výraznú tendenciu udržať svoje presvedčenie, ale aj skresliť dôkazy. Deti a mnohí dospelí nemajú jasnú predstavu o dôkaze vymykajúcom sa presvedčeniu. Až pochopenie možnosti, že aj rôzne presvedčenia môžu vysvetľovať určitý jav, pomáha ľuďom akceptovať, že sa vyskytujú aj dôkazy, ktoré presvedčenie nespĺňajú.

Toľko z knihy Inteligencia a myslenie od Imricha Ruisela.

Diskutujme o tom, aké dôkazy sa môžu vyskytovať, ktoré nespĺňajú ateistické presvedčenie?

Zaslal: Ne január 28, 2007 12:08 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 156
A naozaj to nesúvisí s tým, že človek si len jednoducho nedokáže pripustiť skutočnosť, že sa niekde pomýlil? Vieš, akože človek s nejakým presvedčením sa domnieva, že to, o čom je presvedčený, je pravda. No a ak sa stretne s inými dôkzami, ktoré idú proti tomu, o čom je presvedčený, radšej bude robiť všetko, čo si vymenoval vyššie, než aby si pripustil, že sa mýlil.

Obyčajne sa mne takéto veci stávajú, ak som postavená pred nejaký fakt, ktorý si z pohľadu laika neviem vysvetliť. Nedávno to bolo ochorenie môjho papagája. Keďže ísť k veterinárovi s andulkou sa mi zdá predsa len trochu divoké, snažila som sa len na základe vonkajšieho pozorovania "choroby" stanoviť diagnózu. Samozrejme úplne laicky.

Diskutovala som o tom aj na rôznych diskusných fórach zameraných na exotické vtáctvo, a možno si spomínaš, že som s tým trápila aj Adama s Lekárom.

Všetci, s ktorými som o tom hovorila, dospeli k záveru, že moja andulka má mechanicky poškodený mozog. Dôvodov na to bolo dosť. Ja som zas bola presvedčená, že ide o vírusové ochorenie paramyxovirózu, typické pre holubov. Aj na to bolo dosť dôvodov. Okrem toho, toto vírusové ochorenie sa dá liečiť. Poškodenie mozgu nie. Takže som možno len silno chcela, aby to bolo niečo menej zlé.

Dodnes neviem, čo bolo (je) mojej andulke. Na základe svojho presvedčenia som zvolila liečbu paramyxovirózi a stav sa zlepšuje. Ak však išlo o hematóm, a ten sa rozchádza, tiež mohli mať pravdu ostatní.

Každopádne v diskusii sa vyskytli momenty, kedy mi boli predložené dôkazy idúce proti môjmu presvedčeniu a moja reakcia bola taká, že prvé, čo som s tými dôkazmi robila, bolo to, že som sa ich snažila uplatniť v prospech svojho presvedčenia.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ne január 28, 2007 12:15 pm Odpovedať s citátom
Mona napísal(a):
...a možno si spomínaš, že som s tým trápila aj Adama s Lekárom.
Viem. V tomto prípade by sa to dalo overiť u zverolekára (alebo iným vyšetrením). Ale nešiel by som do všeobecnej roviny. Mňa to zaujíma vo vzťahu k ateistickému presvedčeniu.

Zaslal: Ne január 28, 2007 12:26 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Rozdiel je iba ten, že ateista a teista sa vo svojom spore o presvedčení nemajú na koho obrátiť, aby im povedal, kto sa mýli a kto má pravdu.
Lemmy
Zaslal: Ne január 28, 2007 12:30 pm Odpovedať s citátom
Mona napísal(a):
A naozaj to nesúvisí s tým, že človek si len jednoducho nedokáže pripustiť skutočnosť, že sa niekde pomýlil? Vieš, akože človek s nejakým presvedčením sa domnieva, že to, o čom je presvedčený, je pravda. No a ak sa stretne s inými dôkzami, ktoré idú proti tomu, o čom je presvedčený, radšej bude robiť všetko, čo si vymenoval vyššie, než aby si pripustil, že sa mýlil.
Napríklad predstava občanov USA, že druhú svetovú vojnu vyhrali Američania?

Zaslal: Ne január 28, 2007 12:37 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
A v skutočnosti ju vyhrali Spojenci. A medzi nimi boli tí, čo prehrali (Británia) a tí, čo vyhrali (ZSSR).

Na pôvodnú otázku však zrejme môže odpovedať jedine nejaký teista, pretože ateista sa domnieva, že jeho presvedčenie je správne a zhodné so skutočnosťou.

Ale teisti nemajú záujem diskutovať na tieto témy, veď vieš ako sa postavil Maťo k nášmu webu. Link naň bol zmazaný v priebehu niekoľkých minút.
Lemmy
Zaslal: Ne január 28, 2007 1:33 pm Odpovedať s citátom
A čo prípad zistenia biologických rodičov? Predstavil som si situáciu, v ktorej akože zisťujem, že môj otec nie je mojim biologickým otcom. Ale keď som si to rozomlel na drobné, tak ani takáto situácia by veľa neznamenala. Išlo by o nové fakty, novú skutočnosť, ktorú by som prijal pod "ťarchou dôkazov". Chcem povedať, že nepoznám situáciu, ktorá by mi mala brániť v tom, aby som naďalej odmietal niektoré zo svojich presvedčení. Jednoducho, vidím to tak, že s novými poznatkami sa človek nemusí hneď uspokojiť, môžu mu byť aj veľmi nepríjemné, ale dá sa im postaviť "zoči - voči", a prijať nové fakty...žiť v novej situácii.

Zaslal: Ne január 28, 2007 1:42 pm Odpovedať s citátom
Táto veta: Až pochopenie možnosti, že aj rôzne presvedčenia môžu vysvetľovať určitý jav, pomáha ľuďom akceptovať, že sa vyskytujú aj dôkazy, ktoré presvedčenie nespĺňajú.

Zaujíma ma, čo neprijímam..., že sa vyskytujú aj dôkazy, ktoré presvedčenie nespĺňajú. Znamená to, že môžu byť nejaké dôkazy, ktoré nespĺňajú určitú oblasť v presvedčení?

V prípade andulky je viacero možností, ako si overiť vlastný postoj k jej zraneniu. Volila si jednu z viacerých možností. Iste by si opravila svoj názor, keby si zistila nové fakty. Takisto v prípade zámeny rodičov by som sa snažil zvyknúť si na nové fakty. Nové fakty by však nevyjadrovali to, čo sa píše v danej vete, lebo moje "presvedčenie" o rodičoch by sa s novými faktami zmenilo.

Zaslal: Ne január 28, 2007 1:44 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
No to je možné, ale v náboženskom presvedčení to neplatí. Najlepšie to vidno na nesplnených modlitbách. Človek sa za niečo modlí a ak sa to nesplní, neprichádza k záverom, že nie je Boh, ktorý by modlitby vypočul, ale prichádza k záverom, že chyba je v ňom. Jeho viera nie je dostatočne silná, prikazovať Bohu je hriech, Boh najlepšie vie, čo je pre neho dobré a možno žiadal vec, čo by mu uškodila a pod.
nuklik
Zaslal: Ne január 28, 2007 7:12 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 28 január 2007 Príspevky: 6
Ale to príliš zjednodušené tvrdenie. Potom sa môžem modliť sa niekoho utrpenie a keď ma Boh nevypočuje, môžem spravodlivo nazlostiť alebo v neho prestať veriť lebo ma nevypočul ergo neexistuje. Ja to chápem tak, že každá modlitba má spĺňať určité kritériá.
Lemmy
Zaslal: Ne január 28, 2007 10:16 pm Odpovedať s citátom
nuklik napísal(a):
...a keď ma Boh nevypočuje...
A možno ani nepočuje. Kto vie! To je vec viery, týmto si v tomto prípade nepomôžeme. Iba ak je niečo, čo je oblasťou viery, a zároveň je to ako "neprijímanie" dôkazov. Poznáš niečo?

Zaslal: So február 03, 2007 8:34 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 28 január 2007 Príspevky: 6
Tých je viac! Ale každý verí tomu čo chce Idea . Spomeniem jeden, ktorý zároveň najviac dráždi ateistov.
Katolícka cirkev - jediná veľká organizácia na svete s tak dlhým neprerušeným trvaním. Zažila storočia prenasledovania, čas keď potvrdzovala kráľov aj neskoršie boje s izmami. Nie je v tom aj Boží prst? Existuje niečo podobné?
Lemmy
Zaslal: So február 03, 2007 9:02 pm Odpovedať s citátom
nuklik napísal(a):
Nie je v tom aj Boží prst? Existuje niečo podobné?
Neviem, či existuje niečo podobné, lebo ani neviem, či existuje boží prst. Hmm. Takže hovoríš, že boží prst je niečo, čo by mohlo byť dôkazom k „narušeniu“ ateistického presvedčenia?

Skús opísať božie prsty. Alebo myslíš, že ide len o jeden prst? Napríklad takýto?

Michelangelo si takto predstavoval mytologickú postavu s piatimi prstami. Ale sú aj iné mytologické postavy. Napríklad kentaurus (kôň s ľudskou hlavou) v predstave Borisa Valleja.

Naposledy upravil Lemmy dňa St marec 25, 2009 6:25 am, celkom upravené 3 krát.

Zaslal: So február 03, 2007 9:26 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
To je klasický problém nevedomosti. Človek sa domnieva, že ak si v tejto chvíli nevie niečo vysvetliť, niečomu nerozumie a tak, že je za tým niečo mystické, trebárs Boh.

Možno to ľudia robia preto, lebo si nechcú pripustiť, že momentálne im iba nezapaľuje, a preto dačomu nerozumejú a že možno príde niekto iný, kto tomu porozumie, objasní, vysvetlí.

A možno len zatvárajú oči pred pravdou. No prečo sa cirkev drží pri moci už 2000 rokov? Odpoveď podľa mňa nemá s prstom božím nič spoločné. Propaganda, likvidácia iných názorov, spájanie sa s mocnými tohto sveta (povedané biblicky) a tak.

Remarque raz napísal: Nepodceňujte múdrosť cirkvi, je to jediná diktatúra, ktorá sa za 2000 rokov nezrútila. Laughing
mint
Zaslal: Po február 05, 2007 6:10 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 január 2007 Príspevky: 40 Bydlisko: blavakovo
K nesplneným modlitbám:
"Keď celý svet prežívame cez filter obáv a očakávaní, potom neprežívame svet, ale to čo chceme alebo nechceme, aby sa stalo."...Keby veriaci porozumeli tejto múdrej vete, nezaoberali by sa viac modlitbou a nehecovali by svoju vieru svedectvom.

S akou mocou tohoto sveta sa to ma Cirkev spájať? Veď nedávno som čítala posolstvo pápeža k spojeniu sil iných náboženstviev zoči_voči sekularizmu. /čo ma Confused /

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 3
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: