Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Humanistické VIANOCE

svaty_certisko
Zaslal: So december 19, 2009 11:20 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Ako vyzerajú Vianoce v ateistickej rodine? U nás v podstate klasika: spoločné posedenie, ryba, stromček, darčeky, ale aj klobáska na tanieri, v kapustnici, žiadna mačkanica v kostole, zaobídeme sa bez modlenia a podobných XXX.
Šťastné a veselé praje všetkým spolunevercom Svätý Čertisko

PS: Napíšte ako to vyzerá u Vás.[/i]
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: So december 19, 2009 11:42 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Pred rokom som sa dozvedel, že v USA oslavujú humanisti 23. decembra Happy HumanLight.

Viac na ich webovej stránke. Neviem, či takáto tradícia je aj na Slovensku. Prijal by som, keby sa humanisti aj na Slovensku nejako prejavili.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Goody
Zaslal: Ne december 20, 2009 10:15 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 12 júl 2009 Príspevky: 11
svaty_certisko napísal(a):
Ako vyzerajú Vianoce v ateistickej rodine?
Na Slovensku je veľa ateistických kresťanov, či kresťanských ateistov, čert by sa v nich mal vyznať, akí vlastne sú, a tak potom aj tie sviatky vyzerajú. Twisted Evil
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ne december 20, 2009 10:49 am Odpovedať s citátom
No čo? Humanista môže ku kresťanským Vianociam zachovať taký istý prístup ako k islamskému ramadánu alebo sviatku Íd al-Adhá.

Citácia:
Sviatok má aj inú, krajšiu stránku. Rodiny sa schádzajú, spoločne obedujú a užívajú si chvíle pokoja, ako to vedia len orientálci. Osud mäsa získaného z obetovaných baránkov a býčkov je už znesiteľnejší než osud zvierat. Každá rodina rozdelí svoje mäso na tri diely. Jedna tretina je pre chudobných, druhá pre priateľov a na tretiu sú pozvaní príbuzní na slávnostnú večeru.

Zaslal: St december 26, 2012 10:22 pm Odpovedať s citátom
Ako humanisti slávia Vianoce

Popíšte, humanisti, ako ste oslavovali. Aké darčeky? Very Happy

Zaslal: Št august 22, 2013 9:00 am Odpovedať s citátom
Rodinné hodnoty Slováci cez Vianoce nevyznávajú iba pri štedrovečernom stole a pri počúvaní kázní, ale aj v spálni.

Naznačujú to údaje Štatistického úradu za roky 1996 až 2012, podľa ktorých sa najviac detí rodí v polovici septembra.

Ich počatie tak pripadá práve na dni okolo Vianoc.

SME.sk

Zaslal: Pi december 04, 2015 4:25 am Odpovedať s citátom
Libor Čermák napísal(a):
Mne jako křesťana také neuráží nic, co je spojeného například z buddhismem, hinduismem či židovstvím.

Dúfam, že ho neuráža ani humanizmus.

Zaslal: Ne december 27, 2015 8:43 pm Odpovedať s citátom
Sára Saudková už desať rokov Vianoce neoslavuje

Neoslovujú ju módne trendy a ani vo výchove detí si nenecháva radiť.

Svoje deti však nechce ochudobňovať o darčeky, takže si vymyslela svoj vlastný špeciálny deň, kedy im ich nosí kométa na záhradu.

„Nepáči sa mi tá komerčná štvanica, ktorá sa okolo pôvodne kresťanských sviatkov nabalila. Ja kresťan nie som. Nikomu tie sviatky neberiem, ale nechcem sa toho zúčastňovať. Naopak by som povedala, že Vianoce trávime skutočne mierumilovne a v pokoji, pretože nie sme štvanci v obchodných centrách,“ vysvetlila Saudková, ktorá pre deti každoročne pripravuje náhradnú akciu.

„Deťom prinesie darčeky kométa, ktorá priletí, keď sa blíži slnovrat. Ráno vstanú, celý deň snoria po záhrade a hľadajú tie darčeky. Sú veľmi rafinovane schované. Deti nie sú o nič ochudobnené, naopak. Sú radi, že to máme doma inakšie a nemusíme si hrať na Ježiška,“ hrdo vyhlásila Saudková, ktorej sa nepáči príbeh o malom Ježiškovi. Nedáva jej to zmysel.

„Ja by som im to nedokázala vysvetliť. Nedokázala by som povedať, ako malé nebohé bábätko, ktoré sa narodí v chlieve, má deťom rozdávať drahé darčeky. Veď to bolo obrátene, ľudia nosili darčeky jemu. Zvrhlo sa to v obludnú komédiu, ja si chcem zachovať pokoj a čistú dušu,“ doplnila Sára. Predvianočný zhon sa jej vyhýba oblúkom. Netlačí sa v nákupných centrách a nekupuje darčeky v čase, keď v Prahe prepuká nákupné šialenstvo.

Autori: bib, Herminapress

Zaslal: Ne január 03, 2016 10:07 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1763
Prečo majú ateisti potrebu sláviť kresťanské Vianoce a pripomínať si tak naordenie Krista, v ktorého neveria? Very Happy

Zaslal: Ne január 03, 2016 1:34 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Prečo majú ateisti potrebu sláviť kresťanské Vianoce a pripomínať si tak naordenie Krista, v ktorého neveria? Very Happy

Myslím si, že pri oslave Vianoc už došlo k takému veľkému posunu, že už ani kresťania neoslavujú narodenie Krista. Ide o tradičný sviatok v rodine, keď sa príbuzní schádzajú, keď rodičia kúpia deťom darčeky, a podobne. Alebo vianočný stromček s darčekmi čo podľa teba symbolizuje? Ovešaného Krista?

Nepozorujem medzi veriacimi, že by pri tom prejedaní mysleli na Kristove rany.

Vari Popoluška na Vianoce pripomína Krista?

Ľudia od dávna oslavovali zimné sviatky, rôzne. Ročné obdobia sa striedajú, a v zime príde vhod oslavovať. Keď sa vedeli kresťania prispôsobiť nekresťanom v pokračovaní oslavy zimného sviatku, nevidím problém, keď v tejto pradávnej tradícii pokračujú aj humanisti.

Je to ako u alkoholikov, dôvod na oslavu sa vždy nájde. Kračún, Slnovrat, Saturnálie, Kristus…

Zaslal: Ne január 03, 2016 4:42 pm Odpovedať s citátom
Slnovrat nie je predsa 25.12.!!!
A navyše ateista Andrej Lúčny si na seba naťahuje červený kabát a straší v ňom deti čo by Santa Klaus. Santa Klaus je skomolenina slova Sant Nicolaus = teda svätý Mikuláš. A navyše chodí v čiapke s veľkým kresťanským krížom. Ale už si dáva pozor a čerta so sebou neberie. Nechce prísť o pas do SŠA. Lebo čert vraj symbolizuje u nejakých tých ľudsko-právnych šialencov otrokárstvo, ach ...
https://neznaboh.wordpress.com/2016/01/03/ked-sa-ateista-andrej-lucny-hra-na-svateho/
https://plus.google.com/u/0/110885424216961145640

Zaslal: Ne január 03, 2016 5:07 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Slnovrat nie je predsa 25.12.!!!
A navyše ateista Andrej Lúčny si na seba naťahuje červený kabát a straší v ňom deti čo by Santa Klaus. Santa Klaus je skomolenina slova Sant Nicolaus = teda svätý Mikuláš. A navyše chodí v čiapke s veľkým kresťanským krížom. Ale už si dáva pozor a čerta so sebou neberie. Nechce prísť o pas do SŠA. Lebo čert vraj symbolizuje u nejakých tých ľudsko-právnych šialencov otrokárstvo, ach ...
https://neznaboh.wordpress.com/2016/01/03/ked-sa-ateista-andrej-lucny-hra-na-svateho/
https://plus.google.com/u/0/110885424216961145640

Chyba, lebo nezáleží pri oslavách, na ktorý deň to pripadá. Ani Saturnálie neboli práve 25. 12. Kalendár kedysi buď nebol, alebo bol iný. Dokonca v istom čase aj kresťania posunuli dni v kalendári. 14 dní. Takže také čosi nie je vôbec dôležité. Hovorím o inom, že ľudia sa prispôsobujú, aj kresťania sa prispôsobili, aj humanisti, tradície sa časom menia, a vznikajú nové tradície. Pôvodný význam sa môže ale aj nemusí meniť. Zásada ostáva, že sa sviatkuje v tom zimnom období.

Zaslal: Ne január 03, 2016 10:27 pm Odpovedať s citátom
Prepáčte Lemmy, ale to nie je pravda. Slnovrat je astronomický úkaz a veru nemožno oslavovať niečo inokedy, keď poznáme jeho presný časový údaj. Prečo potom nespojíte oslavu slnovratu rovno s Novým rokom? Prečo odrátavate sekundy a kričíte ŠČÚÚÚLLL !??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Very Happy
Ateisti si snažia samy sebe zdôvodniť, prečo robia rovnaké rituáloy ako kresťania a nahradiť tú prázdnotu, ktorá vzikla po vytlačené kresťasntva, akýmsi gýčom.

Zaslal: Ne január 03, 2016 10:53 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Prepáčte Lemmy, ale to nie je pravda. Slnovrat je astronomický úkaz a veru nemožno oslavovať niečo inokedy, keď poznáme jeho presný časový údaj. Prečo potom nespojíte oslavu slnovratu rovno s Novým rokom? Prečo odrátavate sekundy a kričíte ŠČÚÚÚLLL !??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Very Happy
Ateisti si snažia samy sebe zdôvodniť, prečo robia rovnaké rituáloy ako kresťania a nahradiť tú prázdnotu, ktorá vzikla po vytlačené kresťasntva, akýmsi gýčom.

Pod slovom Slnovrat myslím sviatok, ako je opísaný napríklad v článku Oheň a zimný slnovrat.

Zaslal: Po január 04, 2016 10:58 am Odpovedať s citátom
Aha Laughing
Máte na mysli sviatok plný mágie, čarodejov, zázrakov, mytológie...

Bhuhahahahhahahahaaaaa

To aj kresťania sú väčší a dôslednejší ateisti ako Vy!!!

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: