Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Teisti opäť zneužili Einsteina

Lemmy
Zaslal: St február 03, 2010 5:20 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6130 Bydlisko: Mám.
V preklade, získanom z diskusie pod článkom Hlboko veriaci neverec Einstein.

Od Rastislava:
Einstein napísal(a):
Slovo Boh pre mňa neznamená viac ako prejav a produkt ľudskej slabosti. A Biblia je zbierka počestných, ale vyslovene primitívnych legiend, ktoré sú však vonkoncom príjemne detinské.

A od Dominika:
Einstein napísal(a):
Slovo Boh pre mňa neznamená viac ako prejav a produkt ľudskej slabosti. A Biblia je zbierka počestných, ale vyslovene primitívnych legiend, ktoré sú tak či onak riadne detinské.

Zaslal: Pi február 05, 2010 8:32 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 04 január 2010 Príspevky: 7
by asi veriaci povedali ze "pravda bez lasky boli" (a ja by som suhlasil), ale je fakt dobre ze to povedal presne takto. Nakoniec humanizmu doplnil dostatok zvyskom svojho zivota.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi február 05, 2010 10:05 pm Odpovedať s citátom
Ešte aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí sa o Einsteinovi zrejme zámerne vyjadrujú tak, aby ho vykreslili ako veriaceho. Vo voľnej diskusii počas jednej prednášky sa jeden diskutujúci takto vyjadril o Einsteinovi:
Citácia:
Einstein bol veriaci, ale… ale bol žid.

Chcel tak akože medzi rečou spochybniť jeho náboženstvo. Snažil sa ostatných presvedčiť, že Einstein bol veriaci, a veril v jedného boha, akurát mu vadilo, že nebol kresťan.

V situácii, v akej bol Einstein, je zo strany kresťanov pochopiteľné, že by boli radi, keby taký známy vedec bol veriacim. Oni slepo očakávajú, že jednoduchí kresťania si slovo veriaci zamenia so slovom kresťan.

A niektorí ľudia sa snažia aj samotný humanizmus zaradiť medzi náboženstvo.
Lukasko napísal(a):
Ono tym dovodom je skor prave to, ze to nabozenstvo mame - nazyva sa humanizmus.

Takže s teistami ani z voza ani na voz. Confused

Zaslal: Pi február 05, 2010 10:21 pm Odpovedať s citátom
Adam Roman napísal(a):
Einstein totiž nebol veriaci v žiadnom zmysle, v akom chápu vieru židia, kresťania, či vyznávači akéhokoľvek iného náboženstva. Einstein občas hovoril o svojom nadšení pre vedu náboženskou rétorikou, preto sa povrchným a predpojatým obhajcom kresťanstva ľahko zazdá, že obsahom takých jeho vyjadrení je priznanie k náboženskej viere. S náboženstvom však nemal jeho vzťah k vede nič spoločné. Tento geniálny fyzik vyjadril na pár miestach svoju úctu pred prírodnými zákonmi, pred ohromujúcim pôžitkom z pravdy, ktorý skúmanie takých zákonov prináša, a to tak, že pritom občas použil celkom nezáväzne slovo boh, či viera. Keby vedel na čo sa tieto jeho nevinné výroky zneužijú, nepochybne by si radšej zahryzol do jazyka. … Tieto citáty jasne dokazujú, že hlasno vytrubované tvrdenie, že „Einstein veril v boha“, je jednoducho výmyslom takých vedcov, ktorí nemajú ani najmenšiu úctu k pravde, pretože tu klamú spôsobom až do neba volajúcim. Čo sú to za vedci, ktorí hovoria o Einsteinových názoroch bez toho, že by si overili čo Einstein sám o sebe napísal? Nie je hanbou hovoriť o jednom z najväčších géniov ľudstva lži? Je to čestné a morálne? Nie je to nakoniec z hľadiska ich viery ťažkým hriechom?

Zaslal: Pi február 19, 2010 12:52 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Ja som sa osobne zúčastnil jednej prednášky kresťanského vedca, ktorý vo svojom príspevku použil vetu: "It might, of course, happen that scientists are atheists, as many of them are and were, even very famous persons as Albert Einstein." (Samozrejme že sa stáva že mnohí vedci sú a boli ateisti, dokonca aj také známe osobnosti ako Albert Einstein). Jednako je však zaujímavé že nórsky publicista Ivar Fjeld tvrdí že pri prípave jednej zo svojich kníh narazil v archíve na nasledujúci článok z novín (Pozn. z 1.mája 2010: našiel som ho aj na web stránke daných novín -dá sa stiahnuť ako pdf v nasledujúcom hyperlinku):
George Sylvester Viereck: „Čo život znamená pre Einsteina“, interview s vedcom, The Saturday evening post , Oct 26,1929, str.17:
Do akej miery ste ovplyvnený kresťanstvom?
„Ako dieťa som prijal rady ako z Biblie tak z Talmudu. Som žid, jednako som fascinovaný žiarivou osobou Nazaretského.“
Čítali ste knihu o Ježišovi od Emila Ludwiga?
„Ježiš Emila Ludwiga je plytký. Ježiš je príliš kolosálny pre pero predavača fráz, hoci aj umeleckého. Nikto nemôže predať kresťanstvo použitím bonmotu.“
Akceptujete historickú existenciu Ježiša?
„Bezpochyby. Nikto nemôže čitať evanjeliá bez toho aby cítil skutočnú prítomnosť Ježiša. Jeho osobnosť pulzuje v každom slove. Žiadny mýtus nemôže byť naplnený takým životom. Je veľký rozdiel, keď si to napríklad porovnáme s dojmami ktoré v nás vzbudzujú príhody legendárnych hrdinov antiky ako bol Theseus. Theseus a jemu podobný hrdinovia nemajú autentickú živosť Ježiša.“
Ludwig Lewisohn v jednej z jeho najnovších kníh tvrdí že mnohé z výrokov Ježiša parafrázujú výroky iných prorokov.
„Žiadny človek nemôže poprieť fakt že Ježiš existoval, ani to že jeho výroky sú nádherné. Ak aj niektoré z nich boli vyslovené už skôr, nikto ich nevyjadril tak duchovne ako on.“
Záver slovami tohoto časopisu: Einstein nikdy nevyjadril akúkoľvek vieru v osobného Boha, predsa však veril v historického Ježiša -nie v popularizovaného proroka aký sa objavil v húfne predávanej biografii od Emila Ludwiga.
("He never expressed any belief in a personal God, but he believed in the historical Jesus — not the popularized prophet such as appeared in a best-selling biography by Emil Ludwig.")
Lemmy
Zaslal: Št október 04, 2012 8:11 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Einstein napísal(a):
The word God is for me nothing more than the expression and product of human weakness, the Bible a collection of honorable, but still purely primitive, legends which are nevertheless pretty childish.
Táto veta ma najviac zaujala z jeho listu.

Einsteinov list o náboženstve ide do dražby
Einstein napísal(a):
„Slovo boh pre mňa nie je ničím viac než prejavom a produktom ľudských slabostí, biblia kolekciou čestných, ale napriek tomu primitívnych legiend, ktoré sú pekne detinské. Žiadna interpretácia, jedno ako prenikavá, to (pre mňa) nemôže zmeniť.“

Nemecky napísanú listinu známu ako „Boží list“ (God Letter) poslal jeden z najslávnejších vedcov dejín 3. januára 1954 filozofovi Erikovi Gutkindovi v reakcii na jeho knihu o náboženstve.

Zaslal: Ut október 09, 2012 9:12 am Odpovedať s citátom
A ešte originál listu, po nemecky. Wink

Das Wort Gott ist für mich nichts als Ausdruck und Produkt menschlicher Schwächen, die Bibel eine Sammlung ehrenwürdiger aber doch reichlich primitiven Legenden. Keine noch so feinsinnige Auslegung kann (für mich) etwas daran ändern. Diese verfeinerten Auslegungen sind naturgemäss höchst mannigfaltig und haben so gut wie nichts mit dem Urtext zu schaffen. Für mich ist die unverfälschte jüdische Religion wie alle anderen Religionen eine Incarnation des primitiven Aberglaubens.

Slovo Boh pre mňa nie je ničím iným, ako vyjadrením a výsledkom ľudskej slabosti, Biblia je zbierkou počestných, ale značne primitívnych legiend. Žiadny, ani ten najsubtílnejší výklad na tom (pre mňa) nemôže čokoľvek zmeniť. Tieto zjemnelé výklady sú už svojou povahou veľmi rôznorodé, a s pôvodným textom nemajú prakticky nič spoločného. Pre mňa je nefalšované židovské náboženstvo podobne, ako aj všetky ostatné náboženstvá, stelesnením primitívnych povier.

Zdroj: Robert Vašíček, Einsteinov list

Zaslal: Ne august 06, 2017 9:08 pm Odpovedať s citátom
Janko2005 napísal(a):
To, že niektorí veriaci sa naozaj stali vedcami, ktorý sa zaoberali svetskými potrebami bolo skôr trpené ako oslavované cirkvou (ani jeden z týchto vedcov i keď verili v Boha neboli vyhlásený za svätých).

Koho svätá cirkev vyhlasovala za svätých, boli to ľudia, ktorí žili zavšivený v jaskyni, ľudia ktorí vraj zabíjali draky, kráčali s vlastnou odseknutou hlavou v podpazuší, poslúžili ako krmivo pre draky (ale prežili to), vedeli lietať alebo sa tele portovať. To všetko bolo možné vyhlásiť za sväté, ale naproti tomu vyhlásiť reálne zázraky za sväté aké napríklad dokázal hlboko veriaci Louis Pasteur ani len neuvažovali i keď jeho pričinením boli skutočne zázračne vyliečených nie 2 ľudia, čo podmienkou pre vyhlásenie za svätého, ale stovky, či tisíce. Asi preto, že pri týchto zázrakoch bola použitá nielen viera, ale i rozum.
strapaty
Zaslal: Ne august 06, 2017 9:31 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 06 jún 2017 Príspevky: 110
vysvetlenie je jednoduche to co si ceni boh je rozdielne od toho co si cenia ludia .. nehovoriac o tom ze vacsina vedcov boli individualisti ... cize nezili zivot pre druhych ... ale pre skumanie a vlastny prospech ..

nie len vedci vynasli vynalezi ktore dnes pouzivame .. ale o tych vedcoch o ktorych vieme si dali vynalezi patentovat .... kolko mnohych veci vymysleli uceni knazi mnisi ale ako spolocenstvo a v pokore ich dali ludu .. od liecitelstva ... polnohospodarstva... a inych .. medzi svatymimi bolo vela mudrych a vzdelanych ludi .... a mozno toho aj vela vymysleli len sa o nich nevie ...

Nikto nemôže slúžiť dvom pánom. Buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo k jednému bude lipnúť a druhým pohŕdať. Nemôžete slúžiť Bohu i mamone Alt. bohatstvu, majetku/svetu .

svty znamena zit v bozej pritomnosti .. ti co su za svatych vyhlasenych o tych vieme ze zomreli v miloti posvacujucej ... ale svati je kazdy ktori v tejto milosti zije ci uz pozemsky zivot alebo večný
Skeptik
Zaslal: St august 09, 2017 7:06 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 677
strapaty napísal(a):
vysvetlenie je jednoduche to co si ceni boh je rozdielne od toho co si cenia ludia .. nehovoriac o tom ze vacsina vedcov boli individualisti ... cize nezili zivot pre druhych ... ale pre skumanie a vlastny prospech ..

nie len vedci vynasli vynalezi ktore dnes pouzivame ..... kolko mnohych veci vymysleli uceni knazi mnisi

Nikto nemôže slúžiť dvom pánom. Buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo k jednému bude lipnúť a druhým pohŕdať.

Mám „rád“ takéto vyjadrenia, keď niekto tvrdí, že vie všetko o nejakom bohu, ako keby ho poznal lepšie, ako sám seba. Teisti sa v tejto oblasti tvária, ako keby zhltli múdrosť celého sveta. Rozprávajú sa sami so sebou a to vydávajú za rozhovor s bohom. Troška vytriezvenia by veru nezaškodilo.
Strapatý, nezdá sa vám, že si troška odporujete? Nikto nemôže slúžiť dvom pánom a kňazi sa venujú vede. Sami teda nedôverujú vlastnému presvedčeniu, pretože dôkazy sú nezvratné. Sami pátrajú a nachádzajú dôkazy nezmyslov náboženských tvrdení. Len tak ďalej, možno sa im v hlávke celkom vyjasní. Veru, aj skúmanie vo vlastný prospech je dôležité, nehovoriac o spoločenskom úžitku, čo vede a vedcom upierate.

Zaslal: St august 09, 2017 7:22 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 06 jún 2017 Príspevky: 110
Skeptik napísal(a):

Mám „rád“ takéto vyjadrenia, keď niekto tvrdí, že vie všetko o nejakom bohu, ako keby ho poznal lepšie, ako sám seba. Teisti sa v tejto oblasti tvária, ako keby zhltli múdrosť celého sveta. Rozprávajú sa sami so sebou a to vydávajú za rozhovor s bohom. Troška vytriezvenia by veru nezaškodilo.
Strapatý, nezdá sa vám, že si troška odporujete? Nikto nemôže slúžiť dvom pánom a kňazi sa venujú vede. Sami teda nedôverujú vlastnému presvedčeniu, pretože dôkazy sú nezvratné. Sami pátrajú a nachádzajú dôkazy nezmyslov náboženských tvrdení. Len tak ďalej, možno sa im v hlávke celkom vyjasní. Veru, aj skúmanie vo vlastný prospech je dôležité, nehovoriac o spoločenskom úžitku, čo vede a vedcom upierate.

nik netvrdi ze vie o bohu vsetko .. len to ako ho spoznal a co mu boh dovoli l

"Rozprávajú sa sami so sebou a to vydávajú za rozhovor s bohom. Troška vytriezvenia by veru nezaškodilo" zaujimave je ze v tej samomluve dochadzaju k rovnakym zaverom... je to skutocne zaujimave ked tisice ci miliony ludi v rozhovoroch sami zo sebou dospeju k rovnakemu zaveru ..

"knazi sa venuju vede" nepochopil ste zakladnu ideu sluzbe dvom panom. zakaldna otazka je co clovek dava na prve miesto ... co comu podriaduje a aky je jeho rebricek hodnot... pismo a nabozenstvo je za uclom skumania boha . ale to este nikomu nebrani skumat svet ... len to nesmie byt na ukor zivota s bohom ...

nik neubera spolocensky uzitok vedy (aj ked je velakrat diskutabilny ), ale vetko co je na zemi je docasne .. a veriaci sa orientuju na nieco co je prenich vecne a nekonecne .. to ma pre nich hodnotu ... kazdy dobry skutok je hodnotnejsi ako milony vynalezov .. lebo bez dobrej vole je kazdy vynalez ludstvu naobtiaz a viac skodi ako prospieva... je to ako s nozom ... clovek dobrej vole bratovi s nim odkroji chleba .... bez dobrej vole mu ho vrazi do chrbta ... preto je prvorade v ludoch budovat dobro a az potom vsetko ostatne

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: