Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Teisti opäť zneužili Einsteina

Lemmy
Zaslal: Pi december 18, 2009 12:06 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6177 Bydlisko: Mám.
Ani rok 2009 nedal spať teistom, aby nezneužili nejakú myšlienku od známeho vedca vo svoj prospech.

V malej brožúrke s rozsahom 60 strán Vedú všetky náboženstva k Bohu? od Johna Lennoxa a Davida Goodinga som si na strane 14 prečítal:
Citácia:
Mimochodom, pripomeňme si, že viera v Boha ako Stvoriteľa nielenže nevylučuje objavovanie prírodných zákonov, ale historicky je jednou z hlavných motivácií k ich výskumu. Spomeňme zákony Newtona, Faradaya a Clerk-Maxwella. Oni súhlasili s Einsteinom, že veda bez viery v Boha je slepá a viera v Boha bez vedy chromá.

Einstein to takto vôbec nepovedal. Pripomeniem, že tejto špinavej demagógii zo strany teistov sa podrobne venoval Adam Roman v eseji Veda a náboženstvo, ktorá sa nachádza v knihe Antológia moderného ateizmu.

Keď si teisti dovoľujú zneužívať autoritu zlým citovaním Alberta Einsteina, dovolím si nezneužiť autoritu dobrým citovaním Adama Romana, ktorý to na adresu teistov povedal veľmi zrozumiteľne:
Adam Roman napísal(a):
Propagandisti náboženskej viery z celej tejto eseje citujú len jediné priraďovacie súvetie: „veda bez náboženstva je chromá, náboženstvo bez vedy je slepé“. Nechávajú na čitateľa, aby si domyslel, čo pre Einsteina znamenajú pojmy veda a náboženstvo a kalkulujú správne s tým, že ten, kto si celú esej neprečítal, bude pod vedou chápať to, čím veda naozaj je, ale pod náboženstvom si bude predstavovať tradičnú vieru, ktorú on sám vyznáva. Einstein však pojmu náboženstvo dáva celkom iný obsah: jeho náboženstvom je akási viera v abstraktnú morálku a v existenciu prírodných zákonov, zbavená antropomorfného braku, a teda bez predstavy osobného boha. Pojmom náboženstvo Einstein preto rozhodne neoznačuje ani judaizmus, ani kresťanstvo, ba ani islam. Tí, ktorí bez tohoto upozornenia citujú jeho výroky, sa preto dopúšťajú arogantného podvodu voči svojim čitateľom i voči Einsteinovi. Zneužívajú neznalosť kontextu na dosiahnutie svojich cieľov. Ja takéto správanie označujem za špinavú demagógiu a pre konanie takých ľudí nenachádzam ospravedlnenie.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BOH
Zaslal: Ut december 29, 2009 3:01 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 december 2009 Príspevky: 27 Bydlisko: TENTO VESMIR
nech citam ako citam, nic co napadas tam nevidim!

Spomeňme zákony Newtona, Faradaya a Clerk-Maxwella. Oni súhlasili s Einsteinom, že veda bez viery v Boha je slepá a viera v Boha bez vedy chromá.

kde pisu o konkretnej viere?
chytri clovek vie, ze nemoze vediet vsetko.
Preto nemozete len tak, lebo sa vam to prave hodi zrusit boha!

Einstein však pojmu náboženstvo dáva celkom iný obsah: jeho náboženstvom je akási viera v abstraktnú morálku a v existenciu prírodných zákonov, zbavená antropomorfného braku, a teda bez predstavy osobného boha. myslim ze mnohy veriaci prave toto povazuju za dovod preco veria v BOHA! LUDIA nikdy nebudu poznat dovod vzniku VESMIRU a ani len dovod PRECO VZNIKLO NIECO Z NICOHO.

Viera v akehokolvek BOHA tomu dava zmysel.
nieje toto len taky vykrik naheho opusteneho cloveka v chladnom a pustom vesmire?

viera v BOHa tomuto zitiu a lopoteniu dava zmysel.

Ak TY nepotrebujes MAT a POZNAT zmysel zivota, potom ho neber tym, ktory ho maju a snazia sa ti ho len ponuknut.

Veriaci sa snazia otvorit stratenym ateistickym detom oci.
Dat vasej puti vesmirom zmysel a poriadok.

Naposledy upravil BOH dňa Ut december 29, 2009 4:35 pm, celkom upravené 1 krát.

Zaslal: Ut december 29, 2009 4:11 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Citácia:
Veda bez viery v Boha je slepá a viera v Boha bez vedy je chromá

Zaujímavé, že Vás tu tak vzrušil tento nezmyselný výrok. Je jedno kto ho napísal a pod akými pohnútkami.

Citácia:
Veda bez viery v Boha je slepá

Viera v Boha a náboženstvo boli historicky vždy vo veľkom rozpore s vedou. Prímanie vedeckých, výskumom overených faktov, robilo obrovské problémy nielen náboženským špičkám, ale aj širokej veriacej obci. S veľkou radosťou viedli, proti novým vedeckým poznatkom, aj ich pôvodcom tvrdé ataky. Nebolo výnimočné, že sa takéto útoky skončili aj smrťou novátora. Cirkev a náboženstvo majú len jednu svoju nemennú pravdu. Za každú odchýlku od ich demagógie dokážu odsudzovať novátorov aj na hranicu smrti a mučenia. Verím, že súčasná spoločnosť dostatočne obmedzila vplyv viery v Boha tak, aby už nemohla ubližovať rozvoju vedy a pokroku. Aj napriek racionálnemu uvažovaniu vo svete vychádza množstvo tlače, ktorá manipuluje ľudí a brojí proti vedeckým poznatkom a prirodzenému pokroku poznania. Teda nielenže veda bez viery v Boha by nebola slepá, ale by sa bez nej zbavila dlhodobej železnej gule, ktorá ju drží v čiastočnom zajatí úbohej demagógie viery vo vymyslenú bytosť.

Citácia:
viera v Boha bez vedy je chromá

To že je viera chromá je fakt. Nehýbe sa z miesta. Jej postihnuté pilere stoja na 2000-ročnej knihe, ktorá sa v nemennej podobe tvári ako prorok pre všetých. Nie je tomu ale tak. Jej nadčasovosť je zapríčinená nie jej obsahom, ale mocenskými ambíciami hlavných manipulátorov. Slúži ako prostriedok s historickými koreňami na ohlúpenie netušiacich ľudí. Veda však nezapadá do tohto rámca. Veda a pokrok si idú svojou cestou v hľadaní pravdy. Stret vedy a viery v Boha je taký ako keď si niekto zložito hľadá poznanie a druhý si naivne myslí, že ho má prečítaním jednej knihy a nepripúšťa nič iné. Viera v Boha bez vedy je stále. Nič náboženstvo neprinúti zmeniť sa v prospech pokroku a vedy. To by totiž malo na vieru v Boha devastačné účinky. Pre mňa je omnoho prijateľnejší výrok: že náboženská viera v prípadnom spojení s vedou odumiera.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BOH
Zaslal: Ut december 29, 2009 5:07 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
svaty_certisko napísal(a):
Viera v Boha a náboženstvo boli historicky vždy vo veľkom rozpore s vedou. Prímanie vedeckých, výskumom overených faktov, robilo obrovské problémy nielen náboženským špičkám, ale aj širokej veriacej obci. S veľkou radosťou viedli, proti novým vedeckým poznatkom, aj ich pôvodcom tvrdé ataky. Nebolo výnimočné, že sa takéto útoky skončili aj smrťou novátora.
to nebola viera v BOHA ale problem samozvanych hlasatelov BOHA cize ludi, ktory zmanipulovali inych ludi.
Bolo zlyhanie konkretnych ludi, nie vieri v BOHA a uz vobec nie BOHA.
tak ako nemozes odsudzovat DEMOKRACIu za to ze dovolila dostat sa k moci ludom ako MECIAR, SLOTA, FICO ci BUSH Jr.

Celkovo ponatie cirkvi v tych casoch bolo len dosledkom toho, ze ludia boli velmi hlupy-nemali moznos a ani cas studovat...

viera v BOHA nerobi cloveka AUTOMATICKY chytrejsim,
Viera v boha otvara srdce, porozumenie...
a tym padom je jasne, ze ak v mene BOHA niekoho upaluju, tak je to dokaz zlyhania CLOVEKA, ktoreho moc a pocit ze je pravou rukou BOHA uplne ovladli.

neboj vsetci tyto ludia skoncili v pekle!!!

Cirkev a náboženstvo majú len jednu svoju nemennú pravdu. Za každú odchýlku od ich demagógie dokážu odsudzovať novátorov aj na hranicu smrti a mučenia. Verím, že súčasná spoločnosť dostatočne obmedzila vplyv viery v Boha tak, aby už nemohla ubližovať rozvoju vedy a pokroku.
Bohuzial to je dosledok toho, ze biblia bola nespravne pochopena a interpretovana. To je ako ked v atomovej elektrarni dojde k vybuchu..
na vine je vacsinou ludsky faktor, preto neobvinujme vedcov co objavili stiepenie hmoty, ale ludi, ktory tuto informaciu nespravne uviedli do praxe.

Aj napriek racionálnemu uvažovaniu vo svete vychádza množstvo tlače, ktorá manipuluje ľudí a brojí proti vedeckým poznatkom a prirodzenému pokroku poznania. Teda nielenže veda bez viery v Boha by nebola slepá, ale by sa bez nej zbavila dlhodobej železnej gule, ktorá ju drží v čiastočnom zajatí úbohej demagógie viery vo vymyslenú bytosť.
vidis napriek tomu ze sa povazujes za velmi chytreho nemas ani tusaka o com je viera v boha, to ako keby som mal ja teraz odsudzovat vsetkych ateistov, lebo komunisti na cele so STALINNOM povrazdili miliony ludi.

Racionalne uvazovanie nemoze vyvratit boha a tym padom musi umoznit verit v BOHA, pretoze ten dava ludskemu zivotu zmysel.

To že je viera chromá je fakt. Nehýbe sa z miesta. Jej postihnuté pilere stoja na 2000-ročnej knihe, ktorá sa v nemennej podobe tvári ako prorok pre všetých. Nie je tomu ale tak. Jej nadčasovosť je zapríčinená nie jej obsahom, ale mocenskými ambíciami hlavných manipulátorov.
konecne mudra rec z tvojich prstov prudi...
az na tu urazku ze viera je chroma, ak by to bola pravda, uz davno by na svete nebolo jedneho veriaceho. Viera tu ma svoje miesto, pretoze pomaha cloveku prezit.

Slúži ako prostriedok s historickými koreňami na ohlúpenie netušiacich ľudí.
ludia su hlupi, pokial nestuduju. ohlupovat vedomostami sa neda.
hlasa podla teba BOH aby si nestudoval?
NIE!
tak ako nehlasa aby si studoval.
Je to SLOBODNA VOLA, ktora ti umoznuje zit zivot tak ako uznas za vhodne. Cirkev napachala kopec zla, ale aj kopec dobra o ktorom nemas ani tusaka. Spojila ludi, vytvorila narody, vytvorila ludom zmysel zivota..

Veda však nezapadá do tohto rámca. Veda a pokrok si idú svojou cestou v hľadaní pravdy. Stret vedy a viery v Boha je taký ako keď si niekto zložito hľadá poznanie a druhý si naivne myslí, že ho má prečítaním jednej knihy a nepripúšťa nič iné. Viera v Boha bez vedy je stále.
nieje v silach ziadneho cloveka nastudovat a pochopit vsetko co clovek doteraz za celu eru ludstva nazhromazdil.

Cela FYZIKA pomocou matematiky - cely nas zlozity svet zjednodusuje a umoznuje ho tak pochopit.

To robi aj viera v BOHA, pochopit ZMYSEL VESMIRU ZIVOTA, je ako zvladnut vsetko co ludstvo nazhromazdilo, to sa proste neda, preto su tu zjednodusenia - napr BIBLIA.

Ale nikoho nenutia aby upaloval ludi co v boha neveria, alebo hlasaju nieco, co je v rozpore z knizkou, ktoru napisali ludia, aby dali inym ludom ZMYSEL ZIVOTA a NAVOD Na POUZITIE SVETA. tak ako napr. v BIBLII.

Nič náboženstvo neprinúti zmeniť sa v prospech pokroku a vedy. To by totiž malo na vieru v Boha devastačné účinky.
tvoj pohlad na vec. Viera a veda dokazu najst spolocnu cestu a posilnit sa na oboch poloch. To ze to nejde je sposobne hlupostov ludi na oboch barikadach...

Zaslal: Ut december 29, 2009 7:14 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Nemám chuť ťa momentálne citovať a bod po bode vyvracať Tvoje tvrdenia. Veľmi by ma však zaujímalo k akej viere, náboženstvu, cirkvi príp. sekte sa hlásiš ty. To, čo si napísal nie je reč tradičných vierouk. Možno ty sám sa odkláňaš od toho, čo hlásiš.

Neodpustím si však necitovať tento Tvoj nezmysel:
Citácia:
Racionalne uvazovanie nemoze vyvratit boha a tym padom musi umoznit verit v BOHA, pretoze ten dava ludskemu zivotu zmysel.

Počul si o racionalistoch? Ak nie, tak si prosím ťa pozri. Dostaneš odpoveď na to, čo si tu za hlúposť napísal.

Chcem ťa ešte poprosiť, aby si nepísal riadky len tak z brucha. Zisti si fakty a porozmýšľaj si nad zmyslom príspevkov, ktorý komentuješ. Neviem prečo Ti ja ako humanista musím zdôrazňovať aby si minimálne dôstojne hájil svoju vieru-náboženstvo-cirkev. Tak z toho nebude len hromada nezmyslov.

Tvoje výroky:
Citácia:
Celkovo ponatie cirkvi v tych casoch bolo len dosledkom toho, ze ludia boli velmi hlupy-nemali moznos a ani cas studovat...

-kua, veď oni nič iné neštudovali len Bibliu
Citácia:
neboj vsetci tyto ludia skoncili v pekle

-máš dôkaz?
Citácia:
Cela FYZIKA pomocou matematiky - cely nas zlozity svet zjednodusuje a umoznuje ho tak pochopit

- je Boh nepochopiteľný?
Citácia:
ludia su hlupi, pokial nestuduju. ohlupovat vedomostami sa neda

-a to je preboha čo???
...
[/b]
qedisk
Zaslal: Ut december 29, 2009 10:54 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 január 2009 Príspevky: 79 Bydlisko: Brno
Citácia:

Ja som kedysi dospel k takemuto rozdeleniu pravdy: vedecka vs. efektivna. Vo vedeckej pravde su vsetky vyroky, ktore sa daju dokazat, v efektivnej pravde su navyse este tie "pragmaticke", podla ktorych je nad vsetku rozumnu pochybnost vhodne konat. Napr. vedecka odpoved na otazku "Bude tu do 5 minut zemetrasenie?" znie "Nevieme.", nicmenej efektivna odpoved na tuto otazku je "Nie." uz len preto, ze nikto z domu neuteka na travnik. Rigorozna vedecka odpoved na existenciu nejakeho boha je sice "neviem", ale efektivna odpoved ostane, ze "neexistuje" az do chvile, kedy sa dokaze opak. Ta chvila nemusi nikdy nastat - pre drvivu vacsinu vyrokov nikdy nenastane.

Zaslal: St december 30, 2009 3:08 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Citácia:

viem asi preco nechapete tento moj vyrok, ale zatial ma nikto slusne nepoziadal aby som vam ho vysvetlil. Mozno keby ste trocha porozmyslali pridete na to sami. Ale tak len 2 % populacie su na mojej urovni.

qedisk napísal(a):
Ja som kedysi dospel k takemuto rozdeleniu pravdy: vedecka vs. efektivna. Vo vedeckej pravde su vsetky vyroky, ktore sa daju dokazat, v efektivnej pravde su navyse este tie "pragmaticke", podla ktorych je nad vsetku rozumnu pochybnost vhodne konat. Napr. vedecka odpoved na otazku "Bude tu do 5 minut zemetrasenie?" znie "Nevieme.", nicmenej efektivna odpoved na tuto otazku je "Nie." uz len preto, ze nikto z domu neuteka na travnik.
ale ak si vydes pre istotu na prechadzku a to zemetrasenie bude, zachrani i to zivot. Takze viera v BOHA je lepsie riesenie z TOHTO pohladu na vec.

qedisk napísal(a):
Rigorozna vedecka odpoved na existenciu nejakeho boha je sice "neviem", ale efektivna odpoved ostane, ze "neexistuje" az do chvile, kedy sa dokaze opak. Ta chvila nemusi nikdy nastat - pre drvivu vacsinu vyrokov nikdy nenastane.
To mas sice SVETU pravdu, ale smolu mas v tom ze VIERA v boha tu uz je od nepameti, takze jej existencia ma aj evolucny zaklad.

Takze cakat pasivne na dokaz je ako neverit v existenciu ciernych dier.
tiez ich nikdy na vlastne oci neuvidis, a nase slnko sa tiez len kvoli tebe na ciernu dieru nezmeni. A tak je to aj z vierov v BOHa. Mozme ti ukazat len nepriame dokazi, tak ako astronomovia fotky ci matematici rovnice ktore vedu nevyhnutne ku kolabsu superhmotnej hviezdy.

viera v boha prinasa jasny a priamy zmysel zivota.
TO JE CELKOM DOBRY DOVOD VERIT V BOHA.

Zaslal: St december 30, 2009 3:42 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
BOH napísal(a):
Citácia:

viem asi preco nechapete tento moj vyrok, ale zatial ma nikto slusne nepoziadal aby som vam ho vysvetlil. Mozno keby ste trocha porozmyslali pridete na to sami. Ale tak len 2 % populacie su na mojej urovni.

Ty si riadne srandovny. Ja uznavam jednu vec: neni zdrave verit pravde. Ale to je level, ktory by nepochopili ani tu pritomni humanisti, ani ty, takze je to offtopic. Z tohto uhla pohladu mas vsak ciastocnu pravdu. Ciastocnu preto, ze viera v _boha_ nemusi byt jedinou zaplatou na ciernu dieru, ktora vznikne, ked uverime pravdivemu poznaniu.

BOH napísal(a):
qedisk napísal(a):
Ja som kedysi dospel k takemuto rozdeleniu pravdy: vedecka vs. efektivna. Vo vedeckej pravde su vsetky vyroky, ktore sa daju dokazat, v efektivnej pravde su navyse este tie "pragmaticke", podla ktorych je nad vsetku rozumnu pochybnost vhodne konat. Napr. vedecka odpoved na otazku "Bude tu do 5 minut zemetrasenie?" znie "Nevieme.", nicmenej efektivna odpoved na tuto otazku je "Nie." uz len preto, ze nikto z domu neuteka na travnik.

ale ak si vydes pre istotu na prechadzku a to zemetrasenie bude, zachrani i to zivot. Takze viera v BOHA je lepsie riesenie z TOHTO pohladu na vec.

Potom by si rovnako mohol zostat vnutri, lebo vedecka odpoved na otazku, ci sa vonku prave nepohybuje smecka vlkodlakov, je tiez nevieme. A keby si sa nahodou aj pozrel z okna, tak by sa kludne mohli ukryvat trebars pri vchode do baraku a cakat tam na teba. Otazka je, ktora z tychto veci je menej pravdepodobna Wink).

BOH napísal(a):
qedisk napísal(a):
Rigorozna vedecka odpoved na existenciu nejakeho boha je sice "neviem", ale efektivna odpoved ostane, ze "neexistuje" az do chvile, kedy sa dokaze opak. Ta chvila nemusi nikdy nastat - pre drvivu vacsinu vyrokov nikdy nenastane.

To mas sice SVETU pravdu, ale smolu mas v tom ze VIERA v boha tu uz je od nepameti, takze jej existencia ma aj evolucny zaklad.

Nepochybne na to som narazal v predchadzajucej odpovedi. Clovek je uz raz tvor mytofilny a ten myt potrebuje. Ci uz je to to-alebo-ono, v nieco musi verit, pricom nemusi to byt vo vsetkych pripadoch nieco nadpozemske. Okrem toho, su aj ine dovody, preco clovek veri - ako spravne scirocco spominal - je to barla pre tych v zivote menej uspesnych. Ale to opat neplati vzdy. Odpozorovane zo zivota.

BOH napísal(a):
Takze cakat pasivne na dokaz je ako neverit v existenciu ciernych dier. tiez ich nikdy na vlastne oci neuvidis, a nase slnko sa tiez len kvoli tebe na ciernu dieru nezmeni. A tak je to aj z vierov v BOHa. Mozme ti ukazat len nepriame dokazi, tak ako astronomovia fotky ci matematici rovnice ktore vedu nevyhnutne ku kolabsu superhmotnej hviezdy.

viera v boha prinasa jasny a priamy zmysel zivota.
TO JE CELKOM DOBRY DOVOD VERIT V BOHA.

Tak toto je uz prosta logicka chyba davat do analogie istotu poznania ciernych dier a oha. Ale aj keby boh existoval, a mal by byt zmyslom zivota (=poslednym cielom), aky ciel by nastal po jeho dosiahnuti, pripadne, je boh vobec dosiahnutelnym cielom? Vies si predstavit tu nekonecnu nudu, ktora by nastala, keby si uz boha dosiahol? Takze ciele pozemske su zo psychologickeho hladiska o tom istom, len si nedavaju vznesene nadpozemske mena.

Zaslal: Št december 31, 2009 4:27 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
qedisk napísal(a):
Ty si riadne srandovny. Ja uznavam jednu vec: neni zdrave verit pravde. Ale to je level, ktory by nepochopili ani tu pritomni humanisti, ani ty, takze je to offtopic. Z tohto uhla pohladu mas vsak ciastocnu pravdu. Ciastocnu preto, ze viera v _boha_ nemusi byt jedinou zaplatou na ciernu dieru, ktora vznikne, ked uverime pravdivemu poznaniu.
Heisenbergov Princíp neurčitosti ti nieco hovori?
niej mozne poznat vsetko. A tazko co i len dufat aj bez tohto zakona, ze mozes vidiet, co sa dialo pred vznikom nasho vesmiru. BOH tam je pravdepodobnejsi, ako nic, jedine zeby vznik nicoho zniecoho a opacne bolo pre teba prijatelnejsie.

Ale myslim ze tu NEEXISTUJE OFFTOPIC, takze naozaj pod do mna a vysvetli mi preco: neni zdrave verit pravde

qedisk napísal(a):
Potom by si rovnako mohol zostat vnutri, lebo vedecka odpoved na otazku, ci sa vonku prave nepohybuje smecka vlkodlakov, je tiez nevieme. A keby si sa nahodou aj pozrel z okna, tak by sa kludne mohli ukryvat trebars pri vchode do baraku a cakat tam na teba. Otazka je, ktora z tychto veci je menej pravdepodobna Wink).

staci hodit von kus mesa:) myslim ze su veci co si mozes overit a co nie.
Ano tusak niecoho zleho ta 100 krat vyzenie zbytocne z postele, ale staci len raz aby ti zachranil zivot, a vsetok dlh - energia co si na tie zbytocne uniky dal sa vrati.)

qedisk napísal(a):
Nepochybne na to som narazal v predchadzajucej odpovedi. Clovek je uz raz tvor mytofilny a ten myt potrebuje. Ci uz je to to-alebo-ono, v nieco musi verit, pricom nemusi to byt vo vsetkych pripadoch nieco nadpozemske. Okrem toho, su aj ine dovody, preco clovek veri - ako spravne scirocco spominal - je to barla pre tych v zivote menej uspesnych. Ale to opat neplati vzdy. Odpozorovane zo zivota.
menej uspesnych?? OMG
to ako keby ateisti a humanisti boli len uspesny a chytri ludia.
Kopec ludi co prisli pri nestasti o vsetko (rodinu, dom, pracu) sa vzdaju boha a skoncia ako trosky. takze este si myslis ze veriaci sa rovna dusevny invalid?

clovek musi NAOZAJ verit len jedinej veci,
a to VEDEL ze zivot mal zmysel zit.

Ked to vie je uz len na nom co v tom zivote robi.
v akeho boha veri.

Ale len BOH dava zivotu zmysel.

qedisk napísal(a):
Tak toto je uz prosta logicka chyba davat do analogie istotu poznania ciernych dier a oha. Ale aj keby boh existoval, a mal by byt zmyslom zivota (=poslednym cielom), aky ciel by nastal po jeho dosiahnuti, pripadne, je boh vobec dosiahnutelnym cielom? Vies si predstavit tu nekonecnu nudu, ktora by nastala, keby si uz boha dosiahol? Takze ciele pozemske su zo psychologickeho hladiska o tom istom, len si nedavaju vznesene nadpozemske mena.
logicka chyba asi tak, ze ty musis verit vedcom ze to tak naozaj je, dnes uz si malokto moze overit vsetko co veda tvrdi, a astronomia je v tomto dost ze expert. nieje problem aby sa o par rokov zistilo a prepisalo kopec veci co dnes vidime, lebo doslo k zlej interpretacii udajov.

a nuda je zivot bez vieri ze ma zmysel, a to dava cloveku len BOH - viera v BOHA viera ze zivot tu nieje len tak, ale bol stvoreny a tym padom ma clovek poslanie, zmysel tu byt...

tym padom neviem o akej nude hovoris?
myslim si ze ziadny VERIACI sa nenudi len preto ze vie ze cokolvek sa stane sa musi oprasit a ist dalej, lebo zivot je viac nez len dychat, jest a kakat.... a ked je s kym deti narobit.

Preco? aky ma zmysel zit, ked neveris v BOHa?
Aky by to malo zmysel, pokial sme len nahoda, ktora sa uvedomuje a jej zivot nema vascsiu hodnotu, ako mravec za domom, ci meteorit letiaci okolo zeme?

Zaslal: Št december 31, 2009 4:55 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
BOH napísal(a):
qedisk napísal(a):
Tak toto je uz prosta logicka chyba davat do analogie istotu poznania ciernych dier a boha

...
Aky by to malo zmysel, pokial sme len nahoda, ktora sa uvedomuje a jej zivot nema vascsiu hodnotu, ako mravec za domom, ci meteorit letiaci okolo zeme?

Toto je presne princip antropocentrizmu. Z dovodu, ze clovek sa potrebuje citit dolezitym, si prisudzuje vacsiu hodnotu ako ma povedzme ten mravec. Potom, ked sa vedecky ukaze, ze na toho bozskeho cloveka predsalen platia pozemske fyzikalne (alebo sociologicke) zakony, tak sa hordy vedcov hrnu rusit tu neludsku vedu, ktora sa opovazila povedat pravdu, lebo im tato veda drti ich idealne predstavy o cloveku. Povod takehoto chovania je lahko pochopitelny, vysledok vsak je nevyhnutny: neobjavime pravdu, ale skor potvrdenie svojich iluzii. Co by tiez nevadilo dovtedy, kym sa tieto iluzie nezacnu prakticky zavadzat do reality. Potom tieto iluzie o boho-cloveku zabiju stomiliony ludi, a vzneseni humanisti potom nariekaju "ako sa to mohlo stat, ved oni chceli len dobre". To ze nejake mekucke zlatucke humanisticke zvieratko chce dobre ma daleko od vedy o cloveku, od skutocneho poznania toho, ako veci v ludskej spolocnosti naozaj funguju. Neochota uvedomit si, ze sme tiez len stroje, ma vo vysledku podstatne nehumannejsie dosledky, nez pravdiva viera v to, ze zivot z principu nie je tak humanny, ako by sme ho chceli mat.
Lemmy
Zaslal: Št december 31, 2009 10:16 pm Odpovedať s citátom
qedisk napísal(a):
Potom tieto iluzie o boho-cloveku zabiju stomiliony ludi, a vzneseni humanisti potom nariekaju "ako sa to mohlo stat, ved oni chceli len dobre". To ze nejake mekucke zlatucke humanisticke zvieratko…

Sleduješ, čo píšeš?

Pokiaľ viem, tak akurát kresťania majú svojho boho-človeka, a nazýva sa Ježiš Kristus.

A čo je to za hyperbolu, to tvoje mäkké zvieratko? Len pre kontrolu, aby som vedel, čo si zapotil, tak sa opýtam, že ty si aké zvieratko?

Zaslal: Pi január 01, 2010 3:33 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy napísal(a):
qedisk napísal(a):
Potom tieto iluzie o boho-cloveku zabiju stomiliony ludi, a vzneseni humanisti potom nariekaju "ako sa to mohlo stat, ved oni chceli len dobre". To ze nejake mekucke zlatucke humanisticke zvieratko…

Sleduješ, čo píšeš?

Pokiaľ viem, tak akurát kresťania majú svojho boho-človeka, a nazýva sa Ježiš Kristus.

A čo je to za hyperbolu, to tvoje mäkké zvieratko? Len pre kontrolu, aby som vedel, čo si zapotil, tak sa opýtam, že ty si aké zvieratko?

Rad by som ti aj odpovedal, len nenachadzam v tvojom prispevku naznak pochopenia mojho prispevku.
svaty_certisko
Zaslal: Št január 28, 2010 10:16 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
BOH napísal(a):
viem asi preco nechapete tento moj vyrok, ale zatial ma nikto slusne nepoziadal aby som vam ho vysvetlil. Mozno keby ste trocha porozmyslali pridete na to sami.

Chúďa moje, ono to nemôže "vysvetľovať". Tak vysvetľuj. Z teórie pravdepodobnosti sa Tvoj "výrok" musí pridŕžať svojho limitu, ktoré je de facto ešte hlboko pod promile. Topiaci sa však aj slamky chytá.

BOH napísal(a):
Ale tak len 2 % populacie su na mojej urovni.

Ty si ale káder. Vidno to na všetkom, čo tu produkuješ. Si úžasný. Hneď som spoznal s akým top vercom tu diskutujem. Fakt patríš k 2% celosvetovej populácie. No vidíš, keby si tvrdil, že 3% už by som si domyslel... To vieš, vám vyvoleným dávajú "predstavený" stále dokola opakujú, že práve vaša sekta je tá naj. Uži si preto pocit že si top, lebo keď prídeš k rozumu, už to tak nebude. hehe
polar
Zaslal: Ut február 02, 2010 6:33 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 04 január 2010 Príspevky: 7
jeden z einsteinovych listov (original a pod nim prepis)

http://www.lettersofnote.com/2009/10/word-god-is-product-of-human-weakness.html
Lemmy
Zaslal: Ut február 02, 2010 7:10 pm Odpovedať s citátom
Einstein napísal(a):
The word God is for me nothing more than the expression and product of human weakness, the Bible a collection of honorable, but still purely primitive, legends which are nevertheless pretty childish.
Táto veta ma najviac zaujala z jeho listu.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: