Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Nórsky hlásateľ ateizmu konvertoval ku Kresťanstvu

Lemmy
Zaslal: Ne september 05, 2010 9:35 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6196 Bydlisko: Mám.
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom teizmu. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť.

Tak nejako by som mohol parafrázovať ukrajinského ateistu Alexeja Raju, pôvodne veriaceho človeka – kňaza… O ňom som sa dozvedel z blogu Prometheus.

Teraz to spomínam len preto, lebo dávnejšie som zdôraznil, že ľudia môžu meniť názory, a stáva sa (nájdeme takých ľudí), čo dnes sú čihí a zajtra hota.

Zaslal: Ne september 05, 2010 10:22 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom teizmu. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť.

Tak nejako by som mohol parafrázovať ukrajinského ateistu Alexeja Raju, pôvodne veriaceho človeka – kňaza… O ňom som sa dozvedel z blogu Prometheus.

Teraz to spomínam len preto, lebo dávnejšie som zdôraznil, že ľudia môžu meniť názory, a stáva sa (nájdeme takých ľudí), čo dnes sú čihí a zajtra hota.

Ak by si tak nejak mohol parafrázovať ukrajinského ateistu A.Raju tak to prosím aj tak uveď, lebo ja ukrajinec určite nie som a to potom nie je celkom košér keď nad citátom som uvedený ja (ktorý o ukrajinčine viem akurát toľko že používajú slovo cibuľa a taktiež nejaké "spilkovati"), som si celkom istý že ak by tam moje meno malo zostať tak potom by ten citát musel znieť presne takto:
Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom ateizmu. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť.
Ak by sa Ti chcelo riadiť (a nie len sa za ne schovávať) aj hodnotami pozitívneho humanizmu medzi ktoré zarátavam aj novinársku etiku a ďalej princípmi elementárnej logiky, potom by si tam mohol aj uviesť že ten môj citát je z druhej ruky, teda že autorom nie som priamo ja ale citujem niekoho iného, presne ako je to tam uvedené:"Podľa príhovoru autora kniha "Európsky ateista ktorý našiel Boha v Indii"...V knihe autor Ivar Fjeld..." Inak súhlasím že ľudia menia svoje názory, ale robia tak zväčša, teda aspoň niektorí, po dlhom zvažovaní a na základe nejakých dôvodov, ktoré niektorí potom aj zverejňujú a ktoré si je možné aj naštudovať, takže to nie je vždy len "dnes sú čihí a zajtra hota", jedno také zvažovanie a súvisiace dôvody sa dajú nájsť napr. v tomto prípade:
Julius Voskár napísal(a):
Som toho názoru,že veriaci pre svoju vieru nepotrebuje dôkazy, ba myslím si, že prípadné rozumovanie veriaceho okolo jednotlivých "právd" ktorým verí, môže jeho vierou otriasť.
Ale môže to byť aj naopak, premýšľanie môže otriasť aj vierou v ateizmus, typickým príkladom je známy prípad popredného ateistu Antonyho Flewa, ktorý takýto otras popisuje v knihe "Jestvuje Boh" s podtitulom "Ako najnotorickejší ateista na svete zmenil svoj postoj".

Wikipedia napísal(a):
Flew bol tuhým advokátom ateizmu, nástojil že človek by mal inklinovať k ateizmu pokiaľ nie je k dispozícii žiadny empirický dôkaz Boha. Taktiež kritizoval myšlienku života po smrti, slobodnej vôle ako zdôvodnenia jestvovania problému zla a poukazoval na nezmyselnosť konceptu Boha. Avšak v r.2004 sa prehlásil za stúpenca deizmu a neskôr napísal knihu "There is a God: How the World's Most Notorious Atheist Changed His Mind".
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ne september 05, 2010 10:36 pm Odpovedať s citátom
tak to prosím aj tak uveď, lebo ja ukrajinec určite nie som a to potom nie je celkom košér keď nad citátom som uvedený ja

Ale čoby! Nepotrebuješ byť Ukrajincom, stačí pamätať, čo si písal úplne na začiatku. Pozri si príhovor (Zaslal: Po november 23, 2009 12:43 am) z prvého príspevku v tejto téme, ktorú si otvoril.

Tak som klikol na citovať (tlačidlo pravo) a potom som vetu z príhovoru upravil (tomu sa vraví parafrázovanie).

Pôvodne (to je to, čo si ty vložil v tom prvom príspevku, ako citácia z príhovoru, musíš sa pre obnovenie pamäte vrátiť na začiatok tejto témy):

Druhá veta znie: Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom ateizmu. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť.

Teraz som tú vetu parafrázoval takto: Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom teizmu. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť.

Pokiaľ budeš prechádzať písmenká po písmenkách, verím, že nájdeš rozdiel medzi pôvodnou vetou a parafrázovanou vetou.

Vieš, preháňaš, a nesnaž sa ma prehovárať, že s tebou je to len strata času, ak reagujem, ale netvrdím, že to sú tvoje myšlienky, tvrdím len toľko citáciou, že si to napísal. A to je pravda. Napísal si to v prvom príspevku, je to druhá veta. Myslím, že občas strácaš nad sebou kontrolu, pretože už tu pletieš akúsi novinársku etiku. Brzdí!

Zaslal: Ne september 05, 2010 11:03 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Tak som klikol na citovať (tlačidlo pravo) a potom som vetu z príhovoru upravil (tomu sa vraví parafrázovanie).

Podľa slovníka parafrázovanie je toto:
Citácia:
parafrázovať nedok. i dok.
1. voľne spracúvať, spracovať cudziu predlohu
2. (pre)tlmočiť, obmieňať, obmeniť cudzie myšlienky

Podľa tejto definície a aplikovania pravidiel novinárskej etiky ako aj elementárnej logiky si podľa mňa mal uviesť že parafrázuješ Ivara Fjelda a nie A. Raju ("Tak nejako by som mohol parafrázovať ukrajinského ateistu Alexeja Raju"), lebo autorom myšlienky ktorú si ako predlohu obmenil bol on, a nie A. Raja, ale nechcem sa hádať, ak Ti to tak vyhovuje. Úplne najsprávnejšie by asi bolo napísať že si parafrázoval postoje A.Raju použitím a pozmenením výroku I.Fjelda, ak som Ťa správne pochopil, ale uznávam že to by bolo krkolomné vyjadrenie. Čo sa týka výroku "netvrdím, že to sú tvoje myšlienky, tvrdím len toľko citáciou, že si to napísal", v tom Ti nemôžem dať za pravdu, lebo zmysel vety ktorú som napísal ja bol presne opačný ako si mi pozmenením slov pripísal Ty, a to podľa mňa nie je úplne etické, preto by bolo namieste nadpísať nad výrok radšej A.Raju, lebo v tejto pozmenenej podobe výrok vyjadroval už jeho domnelé postoje a nie postoje I.Fjelda, ktoré som citoval ja.
scirocco
Zaslal: Po september 06, 2010 7:16 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Trochu už mimo toho kam sa posunula táto téma, ale nevadí:

"Čo sa stane, keď ateista prestúpi na vieru? V oboch táboroch sa zvýši IQ." Smile Smile Takže je to vlastne dobre pre všetkých. Wink
Lemmy
Zaslal: Po september 06, 2010 7:45 am Odpovedať s citátom
Podľa slovníka parafrázovanie je toto:
Citácia:
parafrázovať – obmeniť cudzie myšlienky

ale uznávam že to by bolo krkolomné vyjadrenie.

Zdá sa, že možno raz aj pochopíš… že som len klikol na citovať, a nevidím dôvod, aby som pri diskusii ešte aj navyše sa zaoberal krkolomnou úpravou. To dôležité, čo som vtedy napísal, si odignoroval ako malé decko s cibuľou.

Veď som len napísal, že si na začiatku témy napísal čosi, čo som potom v úprave citoval (pomôcka: zamenil som som slovo ateizmus za teizmus). Nakoľko pre teba dôležitý Fjeld povedal, že bol kedysi hlásateľom, a že sa mýlil, a tebe imponuje jeho postoj, tak som si pri čítaní tejto novej správy z blogu Prometheus na to spomenul, a hneď som tu, v diskusii, na to reagoval. Ale ty si sa zachytil o akúsi cibuľu a spilkovati, a odvtedy sa toho nevieš zbaviť.

Ale beriem na vedomie, že pri diskusii s tebou je potrebné písať presnejšie, lebo sa potom nevieš vymotať z krkolomných vyjadrení. Aspoň tak som to pochopil, že vnímaš moje vety ako krkolomné vyjadrenia. Vieš, že aj ja tvoje? Preto inde tá moja otázka, že čo to píšeš za otázky. Sú to chybne písané otázky. Niečo na spôsob otázok: Je pravdou, že nejaká často spomínaná speváčka v novinách sa včera pohádala so svojou matkou ohľadom vydania jej novej knihy?

Ja sa nezvyknem pýtať, či je nejaká rozprávka pravdivá, či nejaký pamflet je pravdivý. Ak tebe nevadia také otázky, nech; mne vadia. Som jednoducho iný.

Zaslal: Po september 06, 2010 8:15 am Odpovedať s citátom
Aby sme sa zbytočne nenaťahovali o slovíčka, tak idem na to znova, s úpravou tak, aby si ju mohol chápať ako etickú (lebo to už viackrát omieľaš).

Diskutujúci účastník fóra s menom AntropologickaKonstanta napísal, že Fjeld v príhovore vo svojej knihe napísal: Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom ateizmu. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť.

Pri čítaní z blogu Prometheus som si na túto tému otvorenú ešte 23. 11. 2009 spomenul, a po prihlásení na fórum, som sa vrátil na začiatok tejto témy, aby som si overil, ako si to tam presne vtedy napísal. Keď som zistil, že áno, táto myšlienka je tam napísaná tak, ako som ju mal zhruba v pamäti, tak som len využil nástroje tohto fóra, a klikol som vpravo na Citovať, a vybral som len túto vetu, lebo v danej chvíli bola pre mňa dôležitá. Mal som v úmysle ňou parafrázovať kresťanského kňaza Alexeja Raju z Ukrajiny, ktorý po zrelej úvahe sa rozhodol konvertovať na ateizmus, čo je presný opak správania Ivara Fjelda.

Ako som čítal o Rajovi, tak mi mysľou prebehlo, že on by pokojne mohol povedať to isté, čo Fjeld, len s malou obmenou (to je tá parafráza): Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom teizmu. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť.

A pokojne by sme túto parafrázu mohli obmeniť presnejšie, až takto:

Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom kresťanstva. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť.

(Lebo kresťanstvo patrí do množiny teizmu.) Dúfam, AntropologickaKonstanta, že si už spokojný s mojou formou ospravedlnenia (lebo mi ide o meritum diskusie), a môžeš sa venovať ako Fjeldovi, tak aj Rajovi (bez omáčky z cibule).

Zaslal: Po september 06, 2010 9:56 am Odpovedať s citátom
Ale môže to byť aj naopak, premýšľanie môže otriasť aj vierou v ateizmus, typickým príkladom je známy prípad popredného ateistu Antonyho Flewa, ktorý takýto otras popisuje v knihe…

No, Antony Flew, viem. Už v roku 2006 boli v Zošitoch humanistov rozobrané niektoré jeho postoje v článku Akýmže veriacim sa stal Antony Flew?

V decembri 2004 povedal Flew v jednom interview:

Ja si myslím, že boh je niečo celkom iné ako boh kresťanov a ešte menej ako boh moslimov, ktorí obaja sú opisovaní ako všemocní orientálni despoti.

Flewova koncepcia boha pripúšťa iba predstavu boha ako prvej príčiny. Flew odmieta myšlienku života po smrti, boha ako prameňa dobra (opakovane vyslovene konštatuje, že boh stvoril „veľa zla“) a zmŕtvychvstania Krista ako historickej skutočnosti. Osobitne je nepriateľský voči islamu, ktorý chápe ako zjednocujúcu a ospravedlňujúcu ideológiu arabského imperializmu.

Pigliucci vytkol Flewovi aj chybnú logiku, keď uvažuje, že ak nevieme jav X vysvetliť, potom je dôsledkom nadprirodzených síl. Komentoval to slovami:

Čudujem sa, ako sa mohol taký dobrý filozof dopustiť takej chyby. Keby to boli urobili starí Gréci, ešte stále by sme pripisovali blesk Diovmu hnevu.

Zaslal: Po september 06, 2010 10:14 am Odpovedať s citátom
Richard Dawkins napísal(a):
Niečo podobné prežívame dnes v nadmieru publikovanom ústupe filozofa Antonyho Flewa, ktorý vo svojom vysokom veku ohlásil, že sa obrátil na vieru v akýsi druh deizmu (čím vyvolal horúčkovité opakovanie tohto vyhlásenia na internete). Na rozdiel od neho bol Russell veľký filozof. Dostal Nobelovu cenu. Flewova údajná konverzia bude možno odmenená Templetonovou cenou. Prvým krokom v tomto smere môže byť jeho hanebné rozhodnutie prijať v roku 2006 „Medailu Phillipa E. Johnsona za slobodu a pravdu“. Prvým vyznamenaným medailou Phillipa E. Johnsona bol Phillip E. Johnson, právnik, ktorému sa pripisuje vypracovanie „stratégie klinu“ pri propagácii inteligentného dizajnu. Flew bude asi druhým. Cenu udeľuje univerzita BIOLA, Biblický inštitút v Los Angeles. Zarazený svet si kladie otázku, či si Flew uvedomuje, že ho využívajú. Pozri Victor Stenger, „Flewova zvädnutá veda“ vo Free Inquiry, 25:2, 2005, s. 17 – 18; Flew's Flawed Science

Zošity humanistov

Zaslal: Po september 06, 2010 3:16 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Aby sme sa zbytočne nenaťahovali o slovíčka, tak idem na to znova, s úpravou tak, aby si ju mohol chápať ako etickú (lebo to už viackrát omieľaš).

Diskutujúci účastník fóra s menom AntropologickaKonstanta napísal, že Fjeld v príhovore vo svojej knihe napísal: Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom ateizmu. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť.
...
Dúfam, AntropologickaKonstanta, že si už spokojný s mojou formou ospravedlnenia (lebo mi ide o meritum diskusie), a môžeš sa venovať ako Fjeldovi, tak aj Rajovi (bez omáčky z cibule).

Áno, proti tomuto vyjadreniu už nemám absolútne žiadne výhrady a považujem ho za úplne "košér" aj z hľadiska novinárskej etiky. Ďakujem že si to pochopil, veľmi si to vážim.
Lemmy
Zaslal: Po september 06, 2010 4:43 pm Odpovedať s citátom
Takže: Fjeld čosi hlásal, a zistil, že sa mýlil. Takisto Raju čosi hlásal, a zistil, že sa mýlil. Fjeld čosi povedal (v príhovore), a Raju by také niečo mohol takisto povedať, akurát presne v opačnom význame. Poznáme tak Nóra, ktorý konvertoval, a rovnako poznáme Ukrajinca, ktorý konvertoval. Jeden konvertoval dajme tomu z A do B, a druhý konvertoval z B do A.

Podľa mňa, ak by sme mali kvalitné štatistiky, alebo dajme tomu keby som vyhľadával také štatistiky, tak by sme mohli vedieť, že konvertovanie z A do B, z B do A, z B do C… sa deje v spoločnosti. Nadchádzajúce sčítanie ľudu v roku 2011 môžeme porovnať s predchádzajúcim sčítaním, a získame aký-taký obraz o konvertitoch aj na Slovensku.

Zaslal: Po september 06, 2010 9:18 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
Trochu už mimo toho kam sa posunula táto téma, ale nevadí:

"Čo sa stane, keď ateista prestúpi na vieru? V oboch táboroch sa zvýši IQ." Smile Smile Takže je to vlastne dobre pre všetkých. Wink

Dúfam že je to mienené úprimne a že teda v rámci takého pozitívneho trendu ďalším na rade budeš Ty Wink
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Po september 06, 2010 10:33 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Mal som v úmysle ňou parafrázovať kresťanského kňaza Alexeja Raju z Ukrajiny, ktorý po zrelej úvahe sa rozhodol konvertovať na ateizmus, čo je presný opak správania Ivara Fjelda.

Ako som čítal o Rajovi, tak mi mysľou prebehlo, že on by pokojne mohol povedať to isté, čo Fjeld, len s malou obmenou (to je tá parafráza): Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom teizmu. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť.

A pokojne by sme túto parafrázu mohli obmeniť presnejšie, až takto:

Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom kresťanstva. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť.

(Lebo kresťanstvo patrí do množiny teizmu.)

Alexej Raj podľa zdroja Prometheus napísal(a):

Hlavné hodnoty, ktoré som získal tým, že som sa vzdal náboženstva sú morálne hodnoty.
1. Nemusím sa teraz pozerať na zlo a hovoriť si, „Ak tak prikázal Boh, potom to je dobro“.
2. Tiež slobodu myslenia. Nemusím svoje chápanie reality prispôsobovať dogmám – ale podľa vzoru vedcov sa snažím svoj svetonázor zjednotiť s faktami.
3. Slobodu svedomia. Mám právo na svoj názor, a považujem za nedopustiteľné, aby človeka prenasledovali za jeho názor.
4. A nakoniec som jednoducho získal slobodu byť človekom. Áno, som potomkom opíc – evolucionizovaný cicavec. To vysvetľuje moje silné i slabé stránky. Som slobodný od hysterických obviňovaní o hriešnosti a ničotnosti človeka z jednej strany a vyzdvihovania človeka ako „vrcholu stvorenia“ z druhej strany, podľa toho kam veje náboženský vietor. Všetky tieto veci sa mi stali veľmi cenné.
Pozn. -číslovanie statí AK

1. Autor opomenul uviesť na aké konkrétne zlo sa musel pozerať ktoré údajne Boh prikázal, a tak sa tento výrok nedá vyhodnotiť ako logicky ucelený.
2. Tu sa jedná o hrubý omyl, autor sa môže presvedčiť sám ak sa slobodne rozhodne neuznávať evolúciu, s takou ateistickou spoločnosťou ktorá by dovolila slobodne zavrhnúť dogmu o evolúcii som sa osobne nestretol a veľmi by ma úprimne prekvapilo ak on takú našiel.
Dawkins napísal(a):
Ak stretnete niekoho kto prehlasuje že neverí v evolúciu potom dotyčná osoba je ignorant, hlupák, alebo blázon.
V ateizme sa všetka sloboda pre vlastný názor naopak končí ako o tom svedčí aj toto osočovanie každého kto sa opováži mať vlastný názor. Prečo by mal človek nekriticky ako náboženský fanatik veriť práve evolúcii?
Citácia:
Počul som veľa vyjadrení typu "evolučná teória je tak dobre overená ako napr. gravitačný zákon" ale nikdy nie "gravitačný zákon je tak dobre overený ako evolučná teória". Vedci vedia prečo, vôbec nie sú hlúpi.

3. S týmto sa dá súhlasiť a nevedno prečo mal autor pocit že pred tým mu právo na slobodný názor niekto upieral, to by mal objasniť ak by sme to mali prijať. V ateizme je právo na slobodný názor popierané a redukované na dogmu o evolučnej teórii, ak sa jej niekto vzoprie, resp. odmietne podriadiť, potom je minimálne častovaný vyššie uvedenými urážkami.
4. Ak sa autor aj považuje za potomka opíc potom by sa ale stále nemusel cítiť viazaný ako opica aj rozmýšľať. Kresťania majú používať ako normatívnu referenciu pre svoje správanie konkrétnu Bibliu a nie nejaký náboženský vietor, čo je dosť vágne pomenovanie ktoviečoho. Biblia nevyzdvihuje človeka ako vrchol stvorenia ale dáva mu do rúk zodpovednosť ako všetko stvorenie bude svojou slobodnou vôľou riadiť a človek túto zodpovednosť často nezvláda.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ut september 14, 2010 11:07 pm, celkom upravené 3 krát.
Lemmy
Zaslal: Ut september 07, 2010 9:06 am Odpovedať s citátom
Alexej Raj

Opäť ma svrbí jazyk s tým parafrázovaním. Dobre znie jeho meno. Volá sa: Алексей Раю.

AntropologickaKonstanta, opatrne si dal do zátvorky (u) v nadpise príspevku: ateistický Raj(u).

Hneď mi prebehlo mysľou: Ateistický raj. Dobrá kombinácia. Čo povieš? Buttkick

Zaslal: Ut september 07, 2010 4:57 pm Odpovedať s citátom
Korán (kapitola č. 10, verš č. 92) napísal(a):
Dnes dáme zachovať len tvoje telo, aby si bol znamením pre tých, ktorí po tebe prídu. A veľké množstvo ľudí je voči našim znameniam nepozorné.

Jedna veta, a pre jedného lekára bola podľa článku Keď uvidel soľ, prijal islam za svoje náboženstvo tak zásadná, že konvertoval na islam. Z akého asi predošlého náboženstva Question

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 3
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: