Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Nórsky hlásateľ ateizmu konvertoval ku Kresťanstvu

AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne november 22, 2009 11:43 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Podľa príhovoru autora kniha "Európsky ateista ktorý našiel Boha v Indii" je určená ľuďom ktorí neveria v jestvovanie Boha, alebo pre tých ktorí hľadajú pravdu. Voľakedy som bol hlásateľom a proklamátorom ateizmu. Mýlil som sa, všetci by ste o tom mali vedieť."
V knihe autor Ivar Fjeld popisuje svoju púť od zarytého nepriateľa všetkého kresťanského až po postupné obrátenie sa k Bohu. Na začiatku svojej cesty ako mladý človek sa vzoprie rodinnej a spoločenskej tradícii a odmietne kostolnú ceremóniu, stane sa z neho vedúca osobnosť časti spoločnosti zaujímajúcej kritický postoj proti často pokrivenej morálke v radoch nominálnych kresťanov. "V mojich sporoch s kresťanmi som ich obviňoval z účasti na najväčšom sprisahaní v dejinách ľudstva, na veľkom náboženskom podvode kresťanskej cirkvi. Ich "Ježiš" bol v mojom ponímaní výmyslom zosnovaným cirkvou, určeným na potláčanie a ovládanie iných ľudí. Žiadna pláca za života, len prísľub na posmrtnú odmenu v "Nebi". Náboženský človek robí zo seba hlupáka, stáva sa ľahkou korisťou tých čo by ho radi ovládali. Podľa môjho názoru nebolo dôvodu na kňazský stav v spoločnosti, aby hovoril ľuďom čo majú robiť. Človek si môže vybrať sám či chce konať dobro a či raniť druhého človeka. Všetko len v tomto živote. Človek je sám zodpovedný za svoj osud. Ak sa skončí, je po všetkom, načo sa klamať že jestvuje niečo viac, viac ako zlepenec kostí a vody, vytvorený kozmickou energiou vesmíru." Ivar Fjeld bol zakladateľom nekresťanského klubu mládeže a organizácie pre nediskriminačné postavenie mládežníckej práce namierenej proti diskriminačným praktikám Kresťanskej Demokratickej Strany. Ako vedúci predstaviteľ tejto organizácie vyhral politický spor o štátnu podporu na financovanie práce nekresťanského klubu mladých.
"V akejkoľvek diskusii o viere som sa snažil ľudí vyviesť z toho čo som nazýval "podvodný trik Kresťanstva"." Napriek tomu v jeho živote prišlo k radikálnej zmene postojov a obratu o 180 stupňov. O dôvodoch a detailoch tohoto procesu pojednáva práve spomenutá kniha "The european ateist who found God in India" (http://www.mountainpeak.biz/product_info.php?products_id=707).

Poznámka: V r.1997 sa Ivar Fjeld stal členom klubu novinárov pri nórskom ústavodárnom zhromaždení a onedlho bol menovaný poradcom pre média nórskeho ministerstva ropného priemyslu a energie, neskôr sa stal predstaviteľom nórsko-indickej obchodnej komory.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Po január 11, 2010 11:58 pm, celkom upravené 4 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Po november 23, 2009 8:57 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5870 Bydlisko: Mám.
Nuž, čo povedať na to? Nadpis: Nórsky hlásateľ ateizmu konvertoval ku Kresťanstvu.

Kresťanstvo s veľkým K, nuž radšej pomlčím. Teraz nejde o pravopis. To sa dá doučiť inde. Mohol by som na to reagovať parafrázou: Slovenský hlásateľ kresťanstva konvertoval ku ateizmu, ale takto hlúpo by som nenapísal vetu ani vo sne o Adamovi Romanovi. Príliš si ho vážim, aby som mohol o ňom niečo takto hlúpo napísať. [Tu len ilustrujem, ako by to znelo otrasne, keby naozaj niekto niekde také niečo napísal.] Zrejme kresťania, a hádam aj iní teisti, majú pod vplyvom svojej ideológie už v sebe zaočkované niečo, čo im bráni vyjadrovať sa zrozumiteľne. Ich vec!

Takže k veci. Bližšia košeľa ako kabát. Aj toto je taká fráza. Nuž, fajn, v Nórsku sa ktosi stal z ateistu kresťanom. Zasa na Slovensku máme veriaceho, ktorý na základe uvažovania sa stal… ale radšej uvediem odkaz, kde sám o sebe sa vyjadruje… je to totiž vždy lepšie, ak si každý sám prečíta jeho názory, čo ho viedlo k tomu, aby „konvertoval“ z veriaceho na normálneho človeka.

Autobiografia a Sme „iní“

Nepoznám lepšie vyjadrenia. Sám by som dávno čosi napísal, keby som sa vedel lepšie vyjadriť. Zaujímavé, že v krajinách, kde už je rozšírené kresťanstvo, sa zvykne chváliť, ak sa niekto stane kresťanom, a v krajinách, kde je napríklad rozšírený islam, sa zasa zvykne u moslimov poukazovať na to, ako sa z nejakého ateistu stal moslim. Ja som sa zasa stretol s tým, že v moslimskej oblasti sa z kresťana stal moslim. Nevidím na tom nič svetoborné! Laughing

Akurát otázka: Čo viedlo kresťana, aby konvertoval z kresťanstva na islam?

Zaslal: Po november 23, 2009 9:45 am Odpovedať s citátom
To je nič!

Slabý odvar, ten Nór. Toto stojí za prečítanie: Ako konvertoval z kresťanstva na baháj.

Riapoš napísal(a):
Pochádzam s katolíckej rodiny, bol som silným katolíkom… I keď som bol poslušný voči cirkvi, v hlave mi vírili rôzne myšlienky, na ktoré som nikdy nedostal dostatočnú odpoveď.

V lete roku 1997 som sa zúčastnil programu Camp America. Na spiatočnej ceste som sa len „na chvíľu“ zastavil v Londýne. Z chvíľky sa stali 4 roky. Našiel som si rodinu, kde som býval a pracoval ako au-pair a samozrejme chodil do školy a zlepšoval si angličtinu. Londýn som si zamiloval aj preto, lebo tu sa dá stretnúť ktokoľvek a pre mňa to bolo miesto, kde som sa zoznamoval z rôznymi náboženstvami. Bolo to pre mňa niečo nové. Je ich tu toľko a ich príslušníci sú schopní vzájomnej tolerancie. Chodil som od spoločenstva k spoločenstvu a objavoval, že takmer všetky hovoria o tom istom. Ako poslednú som stretol bahájsku vieru. Bol som pozvaný na oslavu bahájskeho Nového roku, ktorý je 21. marca v prvý jarný deň. Toto bol zážitok, na ktorý asi nikdy nezabudnem. Vedel som síce, že idem do bahájskeho spoločenstva, ale vtedy som o bahájskej viere nič nevedel. Oslava sa konala v miestnosti pri kostole, prvého koho som stretol bola žena oblečená v sárí, po nej kúzelníka ako zabáva deti. O chvíľu začínal hlavný program s príhovorom o jari, na to komediant rozprával vtipy, ktorým som nerozumel a po nich nasledovalo perzské jedlo. Začal som sa vypytovať…

A po troch mesiacoch som sa stal bahájom. Bahájska viera mi odpovedala na moje otázky.

Zaslal: Po november 23, 2009 9:49 am Odpovedať s citátom
Ale to je nič oproti tomu, ako konvertovala Morphee.

Nie každý musí vedieť, čo znamená tu spomínané sloveso „konvertovať“:

konvertovať – obrátiť sa, robiť z niečoho niečo iné, prestupovať, prestúpiť na inú vieru.

Najlepšie takto konvertovala Morphee:

Morphee napísal(a):
Chcela by som sa s vami podeliť o zážitok z môjho obrátenia.

Raz som sa uprostred noci prebudila a mala som taký zvláštny pocit; cítila som prázdnotu svojho života bez viery…
…tak som sa obrátila…
…na druhý bok a spala ďalej.

Zaslal: St december 02, 2009 1:51 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 152
Very Happy Very Happy Very Happy

Poznala som raz jedného mladého muža, ktorý každý mesiac konvertoval na nejakú inú vieru. Chvíľu bol aj ateistom. Lenže potom zistil, že ateisti sa neschádzajú, nespievajú a vôbec. Ak je človek ateista, má oveľa menej príležitostí na nezáväzný sex, ako človek, ktorý stále chodí na nejaké "duchovné" sústrednia. Very Happy

Zaslal: Po december 07, 2009 1:04 am Odpovedať s citátom
Mona napísal(a):
Very Happy Very Happy Very Happy

Poznala som raz jedného mladého muža, ktorý každý mesiac konvertoval na nejakú inú vieru. Chvíľu bol aj ateistom. Lenže potom zistil, že ateisti sa neschádzajú, nespievajú a vôbec. Ak je človek ateista, má oveľa menej príležitostí na nezáväzný sex, ako človek, ktorý stále chodí na nejaké "duchovné" sústrednia. Very Happy

Dosť mimo reakcia, keď sa mi niečo nepáči a nemám k tomu čo povedať tak to aspoň prízemne ohovorím, hoci aj úplnou strelou vedľa. Duchovné sústredenia sú vo východných náboženstvách, ja som teda aspoň zatiaľ nezažil ani jedno, a urobiť takýto komentár k danej knihe si vyžaduje určite namalú dávku cynizmu. Tá poznámka o príležitostiach na nezáväzný sex mi pripomína príslovie "podľa seba súdim Teba".

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Po december 28, 2009 11:28 pm, celkom upravené 1 krát.
scirocco
Zaslal: Pi december 11, 2009 6:39 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Nórsky hlásateľ ateizmu konvertoval ku Kresťanstvu...

Tak to je dobrá správa pre obe strany, lebo taký prebehlík zvýši priemerné IQ ako ateistov, tak aj kresťanov. Laughing Laughing Laughing

Inak je to asi taký argument, ako že môj pes sa ráno dobre (alebo aj zle) vys...l Keby sme mali ospevovať každého kto "konvertuje" na ateizmus, nič iné by sme nerobili. Na jedného čo 'osprostie' sú stovky čo 'zmúdrejú'. Wink
AntropologickaKonstanta
Zaslal: So december 12, 2009 5:57 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
Nórsky hlásateľ ateizmu konvertoval ku Kresťanstvu...

Tak to je dobrá správa pre obe strany, lebo taký prebehlík zvýši priemerné IQ ako ateistov, tak aj kresťanov. Laughing Laughing Laughing

Inak je to asi taký argument, ako že môj pes sa ráno dobre (alebo aj zle) vys...l Keby sme mali ospevovať každého kto "konvertuje" na ateizmus, nič iné by sme nerobili. Na jedného čo 'osprostie' sú stovky čo 'zmúdrejú'. Wink

Dosť si s tým IQ fandíš, ale ak si o tom presvedčený držím Ti palce aby Ti do dlho vydržalo. Neviem ale kde sa Ti v tej správe podarilo nájsť nejaký argument ale nech je po Tvojom ak túto správu so svojím vysokým IQ za argument považuješ. Nikto nikoho neospevuje ale považujem to z hľadiska témy tohoto fóra za zaujímavé. Priznávam, možno som to použil trochu s provokačnými úmyslami, to je možné, bol som zvedavý na úroveň reakcií a zatiaľ zisťujem že je naozaj na mňa príliš vysoká a dôstojná vysokého vzdelania tých osvietenejších a "múdrejších", čo dobre že na tú múdrosť nemajú patent... Kam sa na Teba hrabem...
Lemmy
Zaslal: So december 12, 2009 6:27 pm Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta, už som sa veľmi jasne vyjadril, že je to slabý odvar. Uviedol som aj príklady bahájov, ktorí odkonvertovali od kresťanstva, takže o čom budeme viesť diskusiu? Čo je na tom, že niekto prebehne na druhú stranu zaujímavé? Jedni utekajú od kresťanov, ďalší utekajú pred moslimami.

Zaslal: Ne december 13, 2009 2:42 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Uviedol som aj príklady bahájov, ktorí odkonvertovali od kresťanstva, takže o čom budeme viesť diskusiu? Čo je na tom, že niekto prebehne na druhú stranu zaujímavé? Jedni utekajú od kresťanov, ďalší utekajú pred moslimami.

Diskusiu môžeme viesť napríklad o tom prečo daný človek sa rozhodol zmeniť svoj postoj a so zanovitého ateistu sa z neho stal veriaci človek. Ale o takýto pohľad, zdá sa, nemáš záujem, radšej sa o danom človeku vyjadríš ako o slabom odvare bez toho aby si čokoľvek o ňom vedel, opustenie ateistického názoru ktorý sám zastávaš považuješ za neprípustné a to predurčuje Tvoj postoj k takej udalosti ktorý je potom a priori zamietavý, neobjektívny a túto udalosť zámerne dehonestujúci a zosmiešňujúci. A to považujem za divné a za prejav zaujatosti a ponižovania. Taktiež sa môžeme baviť o tom na základe čoho boli daní baháji klasifikovaní ako pôvodom kresťania a čo je toho dôkazom. Zaujímavé na tom je to že človek najprv zanovito niečo hlása úplne do krajností, stojí si pevne za svojími postojmi a potom predsa vplyvom niečoho úplne zmení názor, nepovažujem to za úplne bežné ak podľa povahy prípadu sa očividne nejedná o úplného vetroplacha a prevracača kabátov, ale o človeka so silným citom pre etické myslenie a konanie a vonkoncom nie bez slušného vzdelania a postavenia v spoločnosti. Ak chceš môžeme si skúsiť porovnať teda nejaké dva konkrétne protikladné prípady - ja navrhujem tento ako príklad zmeny názoru z ateistu na kresťana a Ty možeš navrhnúť konkrétny prípad kresťana ktorí konvertoval na bahája, a môžeme sa to pokúsiť detailnejšie analyzovať. Napríklad si uviedol že danému človeku "v hlave ... vírili rôzne myšlienky, na ktoré ... nikdy nedostal dostatočnú odpoveď " ale si nenapísal aké to boli myšlienky a kde tú odpoveď hľadal a akú dostal a prečo ju považoval za nedostatočnú.
Lemmy
Zaslal: Ne december 13, 2009 9:13 am Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
…ale si nenapísal…

Je tam odkaz, uviedol som priamy odkaz na tú stránku, kde sa to spomína.

Zaslal: Ne december 13, 2009 10:23 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
…ale si nenapísal…

Je tam odkaz, uviedol som priamy odkaz na tú stránku, kde sa to spomína.

Lemmy, skôr ako sa to pokúsim detailnejšie naštudovať sa chcem spýtať aký je Tvoj osobný postoj ku Bahájom, či je to z Tvojho pohľadu rovnaká skupina náboženstiev ako Kresťanstvo a tak si zaslúži rovnako silný odmietavý postoj alebo či s nimi sympatizuješ. V prvom prípade by som sa chcel spýtať prečo potom na Tejto stránke sú len protikresťanské články a nie aj protibahájske, v druhom ako to ide do kopy že humanisti sú tak silno protikresťanskí na jednej strane a na strane druhej bahájske výroky typu "Celé ľudstvo stvoril jeden Boh, od ktorého pochádzajú všetky náboženstvá." by im nemali vadiť. Vopred ďakujem.
Mona
Zaslal: Št december 17, 2009 12:42 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 152

Dosť mimo reakcia, keď sa mi niečo nepáči a nemám k tomu čo povedať tak to aspoň prízemne ohovorím, hoci aj úplnou strelou vedľa. Duchovné sústredenia sú vo východných náboženstvách, ja som teda aspoň zatiaľ nezažil ani jedno, a urobiť takýto komentár k danej knihe si vyžaduje určite namalú dávku cynizmu. Tá poznámka o príležitostiach na nezávezný sex mi pripomína príslovie "podľa seba súdim Teba".

Nie je mimo. Je rovnocenná tvojej informácii.

Zaslal: Št december 31, 2009 10:03 pm Odpovedať s citátom
Chcel by som sa spýtať, prečo potom na Tejto stránke sú len protikresťanské články…

Čo znamená „na Tejto stránke“? Odkedy sa vo vete píše Tejto s veľkým T? Čo je protikresťanské? Kto tvrdí, že mu nevadia bahájske výroky?

Skús sa aj nad sebou zamyslieť, možno si len upriamený na to, čo ťa škrie, a ostatné si nevšímaš, potom sa ti môže javiť, že kritiku vnímaš len ako proti kresťanstvu. Ale to je omyl. Ten omyl vyplýva z toho, že si zameral svoju pozornosť len na niektoré témy, pričom iné zrejme akoby si nevidel, nereaguješ na ne. Nehľadaj chyby u druhých, ak sám sa orientuješ len na jednu zvláštnu tému, pričom iné akoby si nevidel.

Zaslal: Št január 07, 2010 1:08 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Čo znamená „na Tejto stránke“? Odkedy sa vo vete píše Tejto s veľkým T? Čo je protikresťanské? Kto tvrdí, že mu nevadia bahájske výroky?

Ospravedlňujem sa za preklep s veľkým "T", neviem či bol až taký dôležitý že bolo naň potrebné reagovať. Protikresťanské sú podľa môjho presvedčenia viaceré názory prezentované na tejto stránke (resp. portáli humanisti.sk) kde sa (opäť podľa môjho osobného presvedčenia) nejedná o diskusiu v pravom slova zmysle tak ako je to deklarované ale kresťanstvo má už vopred predurčenú úlohu - byť terčom nenávistnej kritiky a zjednodušených záverov. Neviem či je to potrebné rozvádzať do detailov lebo si myslím že celkový protikresťanský tón prezentovaných názorov je zrejmý každému vnímavému človeku ale ak chceš môžem spomenúť niektoré argumenty na podporu môjho tvrdenia:
1.) Citáty na hlavnej stránke sú vyberané prevažne s protikresťanským podtónom napádajúce kresťanskú vieru (napr."Cirkev sa ponosuje na prenasledovanie vtedy, keď sama nemôže prenasledovať. (De Zulueta)"; "Bleskozvod na veži kostola je najväčší mysliteľný prejav nedôvery voči milému pánu Bohu. (Kraus)"). Ak by sa vyberali viac vyvážene určite by sa dali nájsť aj také ktoré nepredstavujú kresťanstvo len a len v negatívnom svetle. Napríklad objavila sa tam aj citácia od Komenského ("Hľadajme spôsob, aby učitelia menej učili a žiaci viac pochopili. (Komenský)"). Lenže Komenský bol kresťan, a ja som presvedčený že protikresťanskosť tejto stránky je aj v tom že Komenského výroky typu "Nepočujete radu Kristovu, ktorú povedal v podobenstve o človekovi, ktorý našiel poklad na cudzom poli? Hovorí o ňom, že so skrytou radosťou odišiel, predal všetko čo mal, a kúpil ono pole (Mat.13,44). Choďte aj vy, milí poslucháči, predajte, čo máte, a kúpte si polia, na ktorých ležia skryté poklady múdrosti, kúpte si dobré knihy." alebo "Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. No nemilovať múdrosť znamená stávať sa hlupákom. A to už smeruje k urážke Boha Stvoriteľa." by sa nikdy nemali šancu objaviť na hlavnej stránke humanistov podobne ako ani výrok Nikolu Teslu "Dar duševnej sily pochádza od Boha, božskej bytosti, a ak sústredíme svoje myslenie na túto pravdu, naladíme sa na túto veľkú silu. Moja matka ma naučila hľadať všetku pravdu v Biblii”.
2.) Väčšina článkov je zameraná protikresťansky keď sa zjednodušovaním snaží prezentovať kresťanstvo ako nejaký mor na základe konaní ľudí ktorí preukázateľne konali v rozpore so samotnými Biblickými doktrínami ale ktorých humanisti príhodne pre svoje potreby považujú za kresťanov. Typické príklady sú vyvražďovanie Indiánov Španielmi alebo inkvizičné procesy ("Potom sa nečudujem, ak budú mať humanisti kopec enormnej práce naprávať všetky tie škody, ktoré napáchajú kresťania. Ťažko bolo naprávať škody, ktoré po sebe zanechali v podobe inkvizície, výmyslami o bosorkách a démonoch, zaplakalo nad ich „misiami“ aj domorodé obyvateľstvo Ameriky. "). Som presvedčený že historické skutočnosti nenahrávajúce tomuto zdeformovanému chápaniu by sa tu na popud humanistov nikdy neobjavili, a pritom takéto existujú, napr. vo vzťahu k Indiánom sa môžeme pozrieť na výroky Viliama Penna, zakladateľa Pennsylvánie (z jeho listu Indiánom Pennsylvánie): "Jestvuje jeden veľký Boh a jedna moc, ktorá stvorila náš svet a všetko v ňom, ktorému vy i ja a všetci ľudia vďačíme za svoj život a blaho, pred ktorým sa budeme musieť jedného dňa všetci, vy i ja, zodpovedať za všetko, čo sme na svete urobili. Tento veľký Boh napísal svoj zákon do našich sŕdc. V tomto zákone nás vyzýva k tomu, aby sme sa navzájom milovali a pomáhali si. ... Mali by ste vedieť, že som si vedomý nepriateľstva a nespravodlivosti, ktoré vám spôsobili niektorí ľudia z Európy. Títo ľudia sa chcú obohatiť na váš úkor, namiesto toho, aby vám boli príkladom pre spravodlivosť a dobrotu. ...". Z ďalších jeho výrokov: "Chceme konať tak, ako by bol v tejto situácii konal Ježiš. A Ježiš by povedal: Ak chcete s Indiánmi rokovať, prispôsobte sa ich zvykom, rokujte na mieste, ktoré im patrí, a v reči, ktorou hovoria, a tým istým zdĺhavým spôsobom akým sú zvyknutí konať svoje porady", "Nie je v tom nijaká metafyzika, nijaká teológia! Je tu iba ich Boh a od neho pochádza jasné poznanie dobra a zla", "nebudeme ich nútiť do našich mravov a nášho spôsobu myslenia", "Vy i my sme stvorenia jedného veľkého Boha", "Ak niekto poruší túto dohodu (medzi Indiánmi a Pennsylvániou), nech súd šiestich Indiánov a šiestich belochov preskúma záležitosť...". Na tému inkvizície by sa na humanistoch nikdy podľa mňa neobjavili podrobné analýzy inkvizičných procesov kde napr. v Šumperskom procese zfilmovanom pod názvom Kladivo na čarodejnice na hranici skončili mučení duchovní (napr. dekan Lautner) ktorí spísali latinsky protest proti sudcovi Bobligovi páchajúcemu justičné vraždy bohatých mešťanov o majetok ktorých sa osobne obohacoval. Oveľa účelnejšie je z hľadiska humanistov prehliadať vyskytujúce sa protesty duchovných voči takýmto postupom a napísať že tieto zverstvá neboli páchané chamtivcami rangu Bobliga, ale navodiť atmosféru akoby vyplývali zo samotnej podstaty kresťanstva.
3.) To že negatívnymi dehonestujúcimi reakciami sú sprevádzané správy o tom ako sa kresťanom stane bývalý väzeň a preukázateľne zanechá svoje predošlé myslenie vedúce ku kriminálnym činom ("Myslím si, že by spravili ten najúžasnejší krok vo svojom živote, keby prestali s tou tzv. misiou, „vďaka“ ktorej sa im podarí v ľuďoch zasiať neodôvodnený strach z tzv. kresťanského hriechu, a ak navyše v nich vzbudia patologické zvieracie inštinkty, tak to je hotová pohroma.") alebo ak sa kresťanom stane ateista ("Slabý odvar, ten Nór") ako aj narážky na údajne slabé IQ veriacich ("Tak to je dobrá správa pre obe strany, lebo taký prebehlík zvýši priemerné IQ ako ateistov, tak aj kresťanov") podľa môjho názoru tiež svedčí o zaujatosti a oprávňuje nazvať stránku humanistov za predpojato protikresťanskú.
Lemmy napísal(a):

Kto tvrdí, že mu nevadia bahájske výroky?

Minimálne z výrokov jedného z autorov článkov na hlavnej stránke humanistov sa dá usudzovať, že s bahájmi sympatizuje ("Z novších náboženstiev ma oslovilo Baha-í a jeho zakladateľ Baha-u-lláh. Je mi známa aj história Mormónov.Zúčastnil som sa na stretnutiach mnohých siekt a náboženských skupín. .... Môžem teda povedať, že nič ľudské mi nie je cudzie. "). Taktiež vyznieva veľmi divne že humanisti tak ostro vystupujú proti kresťanstvu ale na svoju hlavnú stránku bez zaváhania dávajú priestor niekomu kto sa predstavuje ako "člen Prvého Česko-Slovenského chrámu Cirkvi Satanovej" a kto "uspokojuje svoju potrebu iracionálna praktizovaním pohanských kultov". V tom naozaj vidím zvláštny rozpor s dovolávaním sa po racionálnom myslení ("viac uplatňovať v našich životoch racionálne, logické, ktritické myslenie a takto prehodnotiť aj učenie rôznych spasiteľov a organizácie (cirkvi), ktoré sa ich učenia zmocnili a využívaju pre svoj vlastný prospech vo forme moci a postavenia v spoločnosti").

Lemmy napísal(a):

Skús sa aj nad sebou zamyslieť, možno si len upriamený na to, čo ťa škrie, a ostatné si nevšímaš, potom sa ti môže javiť, že kritiku vnímaš len ako proti kresťanstvu. Ale to je omyl. Ten omyl vyplýva z toho, že si zameral svoju pozornosť len na niektoré témy, pričom iné zrejme akoby si nevidel, nereaguješ na ne. Nehľadaj chyby u druhých, ak sám sa orientuješ len na jednu zvláštnu tému, pričom iné akoby si nevidel.

Ja si naozaj myslím že protikresťanský tón na humanistoch prevažuje, že kresťanstvo nie je hodnotené objektívne ale prevažuje zameranie len a len na negatíva, ktoré navyše nie sú negatívami samotného kresťanstva ale ľudí ktorí sa za kresťanov nie celkom správne prezentujú. Tiež si myslím že napr. okolnosť že všetky hlavné denníky na Slovensku venujú nemalý priestor horoskopom, numerológii, astrológii, t.j. poverám (http://www.neuveritelne.szm.com/ramy.htm), že existujú časopisy typu bosorka, veštica (http://www.vestica.sk/) a pod., ostáva v porovnaní s priestorom venovanému článkom s protikresťanským obsahom takmer úplne nepovšimnutá a že aktivity v tomto smere sú u humanistov v porovnaní s protikresťanskými kampaňmi úplne zanedbateľné. Nevšimol som si naozaj ani nijaký článok napádajúci Bahajizmus, čo sa nedá povedať o článkoch napádajúcich kresťanstvo, ak sa vyskytuje prosím aby si mi uviedol link, rád si ho prečítam. Ďakujem.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 3
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: