Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O tomto webe  ~  Zomrel významný fyzik a humanista V. L. Ginzburg

Lemmy
Zaslal: St november 11, 2009 9:41 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6176 Bydlisko: Mám.
Priznám sa, že prvýkrát som lepšie spoznal Ginzburga pri čítaní knihy Antológia moderného ateizmu. Pomerne málo sa píše o velikánoch našej doby.

Som rád, že Adam Roman preložil jeho esej Náboženstvo a veda – rozum a viera. A kvitujem, že Spoločnosť Prometheus informuje humanistov o jeho úmrtí.

Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Goody
Zaslal: Št november 12, 2009 11:13 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 12 júl 2009 Príspevky: 11
Ginzburg napísal(a):
Pre pochopenie situácie vo vzťahu medzi ateizmom a vierou, treba nutne rozlišovať medzi „veriacimi v boha“ a „vyznávačmi náboženstva“.

Akurát, ak ľudia málo hovoria, tak ako sa to dá rozlíšiť? Keď mnoho ľudí sa uspokojí s jednoduchou vetou: Verím. A basta! To aby si potom ľudia domýšľali, či ide o veriaceho v nejakého konkrétneho boha alebo len obyčajného vyznávača náboženstva. Confused
Goody
Zaslal: Pi november 13, 2009 10:10 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 12 júl 2009 Príspevky: 11
Aj toto je poučné:

Ginzburg napísal(a):
Je veľmi smutné, že prevážna väčšina zo šiestich miliárd ľudí, ktorí dnes žijú na Zemi, zostáva nevzdelaná. Sledovať televíziu, používať telefón a lietať na lietadle, ešte neznamená byť vzdelaným. U nás v Rusku, pokiaľ viem, je obyvateľstvo vzdelanejšie, než vo väčšine iných krajín. Ale toto vzdelanie je povrchné a má obyčajne humanitné zameranie. Málokto neodpovie správne na otázku o autoroch „Eugena Onegina“ a „Vojny a mieru“. Spýtajte sa však, prečo sa menia ročné doby (zima, jar, leto, jeseň). Moje skúsenosti svedčia o tom, že aj ľudia s vyšším vzdelaním dávajú často nesprávne odpovede (hovoria napríklad o zmene vzdialenosti Zeme od Slnka). Správna odpoveď (naklonenie zemskej osi voči rovine ekliptiky, v ktorej sa nachádza Slnko a dráha Zeme) je pritom známa už 500 rokov!

Adam Roman
scirocco
Zaslal: Pi december 11, 2009 6:57 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Vitalij Lazarevič Ginburg bol mojím obľúbeným autorom vedeckopopulárnej literatúry už odkedy si pamätám, že som také knižky čítal. Zamladi som čítal, alebo skôr hltal, jeho knihy a články v časopise Kozmos.

Príznačné je, že Ginzburg bol nielen vynikajúci vedec - astrofyzik, nositeľ Nobelovej ceny, ale aj angažovaný ateista a humanista v tom skutočne najelepšom zmysle toho slova. Jeho slová boli vždy presné, jasné a zrozumiteľné.

Ginzburg bol vlastne, ak to tak možno povedať, 'ateista na obe strany', pretože kritizoval aj nosnú komunistickú ideológiu - marxistickú filozofiu, tam kde sa rozchádzala s vedou a rovnako aj náboženstvo. Pričom ale nikdy neskĺzol z vecnej roviny.

Škoda že už odišiel, aj keď žil dlho, ešte nám mal isto veľa čo povedať Sad Sad

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: