Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Ig Nobelova cena

Lemmy
Zaslal: Pi september 19, 2014 11:26 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5850 Bydlisko: Mám.
Dobrý článok: Českí vedci dostali dve Nobelove ceny. Ale ironické, rozosmiali porotu

Cena „Ig Nobel Prize“ je spojená s vecnou a finančnou odmenou. Nositelia Ig Nobelovej ceny dostanú po 10 biliónoch dolárov, ale zimbabwianskych, diplom a Ig Nobelovu cenu samu: jedálny podnos s prilepeným tanierom a príborom. Zimbabwianske doláre sa ako mena už de facto nepoužívajú, a tak finančná odmena nie je síce presne vyčísliteľná, ale rozhodne je malá.

Zaslal: Pi september 19, 2014 11:45 pm Odpovedať s citátom
Krvácanie stopnete aj slaninou, pozrite si Antinobelove ceny

Prehľad víťazov Ig Nobel Prizes za rok 2014:

Fyzika: Kijoši Mabuči, Kensej Tanaka, Daiči Učidžima a Rina Sakaj za zmeranie trenia medzi topánkou a banánovou šupkou a medzi banánovou šupkou a podlahou, keď človek stúpi na banánovú šupku na podlahe.

Neuroveda: Žiangang Liu, Žun Li, Lu Feng, Ling Li, Žie Tian a Kang Lee za pokus o pochopenie toho, čo sa udeje v mozgoch ľudí, ktorí zbadajú tvár Ježiša na toaste.

Psychológia: Peter K. Jonason, Amy Jones a Minna Lyons za zhromaždenie dôkazov o tom, že ľudia, ktorí obvykle chodia spávať neskoro, sú v priemere samoľúbejší, manipulatívnejší a psychopatickejší než ľudia, ktorí obvykle vstávajú ráno skôr.

Verejné zdravie: Jaroslav Flegr, Jan Havlíček, Marek Preiss, Jiří Klose, Martina Vitáková, Petr Kodym, David Hanauer, Naren Ramakrishnan a Lisa Seyfried za výskum, či chov mačiek predstavuje riziko pre ľudskú psychiku.

Biológia: Vlastimil Hart, Petra Nováková, Erich Pascal Malkemper, Sabine Begall, Vladimír Hanzal, Miloš Ježek, Tomáš Kušta, Veronika Němcová, Jana Adámková, Kateřina Benediktová, Jaroslav Červený a Hynek Burda za zdokumentovanie toho, že psy pri močení a kadení preferujú zarovnanie svojej telesnej osi so siločiarami magnetického poľa Zeme.

Umenie: Marina de Tommaso, Michele Sardaro a Paolo Livrea za zmeranie bolesti u ľudí, ktorých do ruky zasiahol silný laserový lúč, keď sa pozerali na škaredý obraz.

Ekonómia: Taliansky Národný štatistický úrad za to, že splnil nariadenie Európskej únie, aby si jednotlivé členské krajiny zvýšili objem národnej ekonomiky o tržby z prostitúcie, predaja drog, pašeráctva a všetkých ostatných nezákonných finančných transakcií.

Medicína: Ian Humphreys, Sonal Saraiya, Walter Belenky a James Dworkin za zastavovanie „nekontrolovateľného“ krvácania z nosu pomocou prúžkov slaniny.

Polárny výskum: Eigil Reimers a Sindre Eftestol za vyskúšanie reakcií sobov, keď zbadajú človeka prezlečeného za medveďa bieleho.

Výživa: Raquel Rubio, Anna Jofré, Belén Martín, Teresa Aymerich a Margarita Garriga za štúdiu s názvom Charakteristika laktobaktérií izolovaných z detských výkalov ako potenciálne probiotické štartovacie kultúry na výrobu salám.

Zaslal: Po november 07, 2016 9:49 am Odpovedať s citátom
Výskum správania blchy

Vedci sledovali ako blcha so všetkými nohami skáče. Tak jej jednu odtrhli a vyzvali ju: „Skoč!“ A blcha skočila. Odtrhli jej ďalšiu nohu a opäť ju vyzvali: „Skoč!“ A blcha skočila. Tak to išlo, až kým jej ostala len jedna noha, ale aj s tou ešte s veľkou námahou skočila. Lenže, keď takto „experimentálne“ prišla o všetky nohy, márne na ňu vedci volali, už neskočila. A tak záver pokusu znel: Blcha bez nôh nepočuje.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: