Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Čo je to transhumanizmus?

Mona
Zaslal: Po január 22, 2007 1:07 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 163
Dnes som narazila na tento web:
http://www.transhumanismus.cz/

Vyberám definíciu:

Transhumanismus je nový způsob pohledu na budoucnost. Základem je předpoklad, že lidský druh ve své současné podobě nepředstavuje konec vývoje ale naopak počátek. Formálně transhumanismus definujeme jako:

1. Intelektuální a kulturní hnutí zdůrazňující možnost, ale také víru, ve zlepšení podmínek lidského života využitím rozumových schopností, které pomocí technologie potlačí proces stárnutí a výrazně zlepší intelektové, fyzické a psychologické schopnosti lidí.

2. Sledování a kritické studium důsledků, příslibů a potenciálních rizik spojených s využíváním vědy, technologie, tvořivosti a dalších způsobů, kterými překonáváme základní lidká omezení.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So január 27, 2007 7:01 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7302 Bydlisko: Mám.
Neviem, či ten transhumanizmus je niečím zaujímavý. V Zošitoch humanistov č. 58 z novembra 2006 je napríklad článok o tom, že sú nejakí obdivovatelia pioniera transhumanizmu známeho ako "mačiak" (catman), ktorý podstúpil kozmetické operácie, aby vyzeral ako mačka.

Zaslal: Ne február 25, 2007 9:22 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7302 Bydlisko: Mám.
Transhumanisti majú aj vlastnú deklaráciu.

Citácia:
Extropianizmus je transhumanistická filozofia. Extropianské princípy definujú špecifickú "odnož" transhumanistického myslenia. Ako humanisti, tak aj transhumanisti uprednostňujú pokrok a hodnoty založené na nás samých, na rozdiel od externej náboženskej autority. Transhumanisti však posúvajú humanizmus ešte ďalej, snahou o dosiahnutie samotných ľudských limitov, pomocou vedy a technológie skombinovanej s kritickým a kreatívnym myslením. Bojujeme proti nevyhnutnosti starnutia a smrti, snažíme sa o postupné zdokonaľovanie našich intelektuálnych schopností, našich fyzických kapacít, a nášho emocionálneho vývoja. Vidíme humanitu, ľudskosť, ako prechodné štádium v evolučnom vývoji inteligencie. Obhajujeme použitie vedy k zrýchleniu našej premeny z ľudského (humánneho) stavu na transhumánny alebo až posthumánny stav. Ako povedal fyzik Freeman Dyson: "Ľudskosť mi pripadá ako úžasný začiatok, ale nie posledné slovo."

Zaslal: Ut február 27, 2007 1:29 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Oni sú nejakí moc sci-fi. Very Happy

Napadla ma teraz Lenčova mikropoviedka z knihy Socha z Venuše (inak odporúčam!) o takom manželskom páre, čo si dali mozgy vložiť do kovových tiel. Svoje biologické telá si dali uschovať. Mali im ich vrátiť, keď sa vede podarí nájsť lieky na všetky choroby a tak. Lenže jedného dňa banka s týmito telami zhorela. Confused
Mona
Zaslal: So máj 12, 2007 12:26 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Radim Lhoták napísal(a):
Sešli jsme se, abychom pohovořili o základních a nezodpovězených otázkách dnešní doby: Lze náš svět nazírat objektivně? Pakliže ano, je vědecké poznání cestou k lepšímu světu? Hovořit spolu budou filozof a zástupce České asociace transhumanistů.
Ďalší článok na tému transhumanizmu. Viac v politicky nekorektnom webzine Zvědavec v článku Polemika o transhumanizme.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: