Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Už ste to počuli?

Dôverujete informáciám z Wikipédie?

Áno  
0%
  [ 0 ]  0%

Viac áno, ako nie  
100%
  [ 3 ]  100%

Viac nie, ako áno  
0%
  [ 0 ]  0%

Nie  
0%
  [ 0 ]  0%

Celkom hlasov : 3
Lemmy
Zaslal: Ne september 20, 2009 10:12 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6924 Bydlisko: Mám.
V tomto zmysle by mala byť Wikipédia krásnym príkladom toho, čo Charles Sanders Peirce nazýval „komunita" (vedecká), ktorá akousi prirodzenou a správnou homeostázou vylučuje omyly a legitimizuje nové objavy, nesúc tým, podľa jeho slov, pochodeň pravdy.

Umberto Eco napísal(a):
Spočiatku som opravoval heslo, ktoré sa ma týkalo, pretože obsahovalo nesprávne údaje a falošné fakty – napríklad sa tu tvrdilo, že som najstarší z trinástich súrodencov, no toto je údaj o mojom otcovi. Neskôr som s tým prestal, pretože zakaždým, keď som si zo záujmu otvoril heslo so svojím menom, našiel som tam všelijaké nové somariny, ktoré tam dal bohviekto.

Nedávno ma moji priatelia upozornili, že vo Wikipédii sa píše, že som sa oženil s dcérou svojho vydavateľa Valentina Bompianiho. Táto informácia nie je ani zďaleka nactiutŕhačská, no pre prípad, že by ju moje priateľky Ginevra a Emanuela za takú mohli pokladať, radšej som ju odtiaľ vymazal.

V tomto prípade nemožno hovoriť o pochopiteľnom omyle (ako o tých trinástich deťoch), ani o kolujúcej fáme: nikomu nikdy ani len na um nezišlo, že by som sa bol takto vypočítavo priženil, čo značí, že neznámy spoluautor do Wikipédie zasiahol preto, aby na verejnosti rozšíril svoju súkromnú fantáziu bez toho, aby mu zišlo na um niekde si ju overiť.

Nakoľko teda môžeme dôverovať Wikipédii?

Zdroj: Už ste to počuli? Oženil som sa s Wikipédiou!

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: