Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Hypotéza boha a ateizmus

svaty_certisko
Zaslal: Pi august 13, 2010 7:23 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Julius Voskár napísal(a):
Či ateista na základe svojho svedomia vie posúdiť konanie dobra alebo zla a či má aj nejaké výčitky svedomia?

Svedomie je častý argument cirkevníkov. Problém je však trocha iný.

Svedomie je súčasťou kvalít intímneho duševného života každého človeka. Je závislé od hodnôt aj morálnych kvalít jednotlivca.

Snaha písomne určovať svedomie človeka univerzálnym spôsobom je typická práve pre náboženstvá a cirkvi. Obdobné považujem zásahy do intimity jedinca v oblasti sexuality.

Cirkvi a náboženstvá sa dostali tak ďaleko so svojou manipuláciou a neúctou k ľudskej prirodzenosti, že priamo zasahujú do najvnútornejších záležitostí človeka, ktorého sa podarilo zlanáriť do svojej moci.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi august 13, 2010 9:26 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
...Nakoľko ateista nepredpokladá jesvovanie hypotetického boha a teda nemôže ani poznať tzv. božie zákony, keďže také objektívne ani neexistujú, žiaľ nemôže ani hrešiť v zmysle náboženskej vierouky. Texty Biblie ani iných podobných textov sekulárneho humanistu k ničomu nezaväzujú sú pre neho v tomto zmysle prázdnou množinou.
Poznať ich úplne s prehľadom môže každý ateista a mnohí ich aj poznajú a dokonca aj sú schopní citovať, pravdou však je že ich odmietajú aplikovať vo svojich životoch a stavajú sa k nim zamietavo. Úplne objektívne čierne na bielom sa dajú prečítať v Biblii, či už najznámejšie desatoro alebo tzv. suma zákona:
Evanjelium Podľa Marka 12 (Nádej pre kazdého) napísal(a):
8 Tieto rozhovory sledoval jeden z učiteľov Zákona a Ježišova odpoveď saducejom sa mu veľmi zapáčila. A tak sa ho spýtal: Ktoré prikázanie je najdôležitejšie?"
29 Ježiš mu odpovedal: Najdôležitejšie prikázanie znie takto: Počuj, Izrael! Pán Boh je jediný Pán.
30 Miluj ho z celého srdca, z celej duše, z celej mysle a z celej svojej sily! 31 A druhé prikázanie je: Miluj iných ľudí tak, ako miluješ seba! Niet dôležitejších prikázaní, ako sú tieto."
32 Správne si to povedal," súhlasil učiteľ Zákona. Je len jeden Boh a okrem neho iného niet.
33 Milovať ho z celého srdca, celým rozumom a z celej sily svojej vôle a iných ľudí milovať ako seba, to je viac ako všetky obete zvierat na oltári."
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi august 13, 2010 9:43 pm Odpovedať s citátom
Iná otázka je prázdnota svedomia. Či ateista na základe svojho svedomia vie posúdiť konanie dobra alebo zla a či má aj nejaké výčitky svedomia? Tu odpovedám : je to rôzne, tak ako aj u veriacich, sú aj takí aj takí. V súvislosti s Eichmanom, dúfam, že ste na to prišiel sám, pre veriaceho páchal hriehy z ktorých sa mohol, ak bol katolík, vyspovedať, pre ateistu zločiny za ktoré bol stíhaný.

Aj keď nie som katolík, v odpustenie hriechov naozaj osobne verím. Váš názor je typickým mýtom ateistov, pretože Biblia nijako nenabáda zbaviť človeka trestno-právnej zodpovednosti potom čo spáchal hriech ktorý je zároveň aj trestným činom penalizovateľným podľa tresného sadzobníka. Naopak Biblia za naozajstné pokánie (ktoré je nutným predpokladom odpustenia hriechov) považuje len to keď človek prijme svoju povinnosť odčiniť svoj skutok alebo nahradiť spôsobenú škodu (viď obrátenie napr. takého Zachea: "ak som niekoho oklamal v niečom, vraciam to štvornásobne"). To čo Biblia však tvrdí je že človek prijatím viery v hriechy odpúšťajúceho Boha môže úplne zmeniť svoje zmýšľanie, takže po odpikaní si spravodlivého trestu sa nemusí vrátiť k starým hriešnym vzorkám správania vedúcim k schvaľovaniu trestných činov, ale môže začať žiť to čo Biblia definuje ako "Nový život", t.j. napr. prestať kradnúť alebo lúpiť a žiť spoločensky prospešným životom v ktorom zločiny nemajú absolútne žiadne miesto. Typickým príkladom je napr. aj apoštol Pavol, ktorého postoj pri kameňovaní Štefana tak ako je zachytený v Skutkoch apoštolov je schvaľujúci ("1 Saul schvaľoval, že ho zavraždili."), a predsa po tom ako u neho došlo k obráteniu takýto svoj postoj začal považovať za nesprávny, o čom myslím aj píše v jednom zo svojich listov ("a pri prenasledovaní kresťanov bol sotvakto horlivejší ako ja").
svaty_certisko
Zaslal: Pi august 13, 2010 10:06 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
AntropologickaKonstanta napísal(a):
...Nakoľko ateista nepredpokladá jesvovanie hypotetického boha a teda nemôže ani poznať tzv. božie zákony, keďže také objektívne ani neexistujú, žiaľ nemôže ani hrešiť v zmysle náboženskej vierouky. Texty Biblie ani iných podobných textov sekulárneho humanistu k ničomu nezaväzujú sú pre neho v tomto zmysle prázdnou množinou.
Poznať ich úplne s prehľadom môže každý ateista a mnohí ich aj poznajú a dokonca aj sú schopní citovať, pravdou však je že ich odmietajú aplikovať vo svojich životoch a stavajú sa k nim zamietavo. Úplne objektívne čierne na bielom sa dajú prečítať v Biblii, či už najznámejšie desatoro alebo tzv. suma zákona: ...

Tradične. DOKÁŽ. Dokáž, že sú od Boha. Dokáž, že Biblia je doslova interpretácia Božích slov. Dokáž, že vlastne Boh je niečo iné ako holá idea Boha, de facto hmotné nič.

Nábožensky veriaci dokola omielajú citáty z Biblie a pritom ani nevedia zdôvodniť základné argumenty v prospech Boha a Božieho slova. Keď staviam dom, spravím najprv základy a to pevné. Vy máte základy nielenže chabé, vy ste to postavili na vzduchu. Užívajte si výhľadu v imaginárnej stavbe, keby ste otvorili oči, pochopili by ste, že sedíte na holej zemi.

Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi august 13, 2010 11:06 pm Odpovedať s citátom
svaty_certisko napísal(a):

Tradične. DOKÁŽ. Dokáž, že sú od Boha. Dokáž, že Biblia je doslova interpretácia Božích slov. Dokáž, že vlastne Boh je niečo iné ako holá idea Boha, de facto hmotné nič.

Nábožensky veriaci dokola omielajú citáty z Biblie a pritom ani nevedia zdôvodniť základné argumenty v prospech Boha a Božieho slova. Keď staviam dom, spravím najprv základy a to pevné. Vy máte základy nielenže chabé, vy ste to postavili na vzduchu. Užívajte si výhľadu v imaginárnej stavbe, keby ste otvorili oči, pochopili by ste, že sedíte na holej zemi.

Ale veď práve to Biblia, ak ju správne chápem, tvrdí, že Boh je to čo Ty označuješ pojmom "hmotné nič" (doslova "Boh je Duch a tí, čo ho vzývajú, musia mať jeho ducha a žiť v jeho pravde." Evanjelium Podľa Jána 4:24). Podľa Biblie jestvoval jediný spôsob ako Boh prehovoril k tomuto svetu v "hmotnom niečom", a to bol Ježiš Kristus ("Boha nikto nikdy nevidel, jednorodený Syn Boží, ktorý je v lone Otcovom, ten Ho známym učinil." Evanjelium podľa Jána, 1. kapitola). V tomto smere sú moje dôkazové možnosti značne obmedzené, pretože 2000 rokov dozadu ísť neviem, ale keby humanisti vymysleli stroj času, určite by som sa na ňom rád previezol. Ostávajú mi len také možnosti ako sú myslím Tebou spomínané metódy určovania veku určitých materiálov, v tomto prípade napr. Biblických zvitkov, či ich naozaj mohol niekto písať tak dávno, a aj potom len podľa ich obsahu sa môžem rozhodnúť či ich posolstvo prijmem alebo nie. Na druhej strane napr. taká predpoveď Biblie o páde Jeruzalema sa objektívne dá porovnať so známou knihou Jozefa Flavia o židovskej vojne a aj ostatné dobové reálie o cisároch, rímskej okupačnej moci, miestodržiteľoch, organizácii rímskej štátnej správy a pod. sa dajú vyhodnotiť a porovnať s inými dochovanými dokumentmi. Obr. Víťazný oblúk v Ríme ktorý dal v r. AD81 postaviť cisár Titus Na druhom obrázku scéna z reliéfu tohoto oblúka zobrazujúca ako rímske vojsko odnáša chrámové nádoby ("po Jeruzaleme budú šliapať pohania") vrátane sedemramenného svietnika po víťaznej vojne nad židmi a druhom zničení Jeruzalemského chrámu.
Evanjelium Podľa Lukáša 21 napísal(a):

5 Niektorí učeníci obdivovali, z akého krásneho kameňa je postavený chrám a ako nádherne je vyzdobený pamätnými darmi. Ale Ježiš povedal:
6 Prídu dni, keď zo všetkého, čo teraz obdivujete, nezostane kameň na kameni. Všetko sa premení na obrovské rumovisko."...20 Keď uvidíte, že Jeruzalem obkľučujú vojská, vedzte, že sa priblížila jeho skaza.
...
24 Mnohých povraždia a mnohých odvlečú do vyhnanstva alebo do zajatia po celom svete a po Jeruzaleme budú šliapať pohania až dovtedy, kým Boh aj s nimi neskoncuje."

Žeby dôkazom naplnenia biblicky predpovedaného zničenia Jeruzalemského chrámu ("Všetko sa premení na obrovské rumovisko") mohol byť aj múr nárekov?

Pozn. Ospravedlňujem sa ak je to v očiach ateistov hriech, ale ja som kresťan na základe Biblie a preto považujem za prirodzené sa na ňu odvolávať, ak by som bol kresťan na základe niečoho iného, odvolával by som sa potom prirodzene na toto niečo iné.
Švédsky spisovateľ Magnus Malm napísal(a):
Každý človek v sebe nosí túžbu po Bohu aj odpor k Nemu. Kresťan je človek, ktorý dal vo svojom živote prednosť túžbe. Ale ukáž mi kresťana, ktorý nikdy vo svojom živote nezažil odpor voči Bohu. Ateista je človek, ktorý dal vo svojom živote prednosť odporu. Ale ukážte mi ateistu, ktorý nikdy nezažíva niečo, čo sa nehodí do jeho materialistického systému.

Je naozaj zlé ak kresťania nevedia zdôvodniť základné argumenty v prospech viery v Boha. V tej najzákladnejšej rovine by to mohli byť napr. že spolunažívanie na základe princípov uvedených v Biblii je určite spoločensky prospešné, Biblia o kresťanoch hovorí že by mali byť soľou zeme a keď si prečítaš napr. brožúru "Light, salt and the world of business" zistíš že je plná príbehov keď nimi naozaj v absolútne korupčnom prostredí boli, podobne si môžes pozrieť film Nekonečná milosť o zrušení otroctva v Anglicku a vyhodnotiť či kresťanská viera Williama Wiberforcera zohrala pozitívnu úlohu pre spoločnosť alebo nie. Taktiež sa môžeš zamyslieť nad Bonhoefferom či to že sa otvorene postavil voči Hitlerovi bolo správne alebo nie, či by pre spoločnosť bolo pozitívom ak by Bibliu brali vážne tak ako on alebo či bolo pozitívne keď na ňu kašľali a radšej verili Hitlerovym rečiam o tisícročnej ríši. Rovnako sa dá vyhodnotiť či založenie červeného kríža kresťanmi bolo správnou vecou alebo nie, či usilovné štúdium veriaceho Plancka a jeho následné vynájdenie kvantovej mechaniky malo pre spoločnosť zmysel alebo nie, či by bolo lepšie keby sme za boha stále považovali pohanského cisára alebo či vďaka kresťanskému odporu uctievať rímske kulty v cisárov ako bohov už veriť nemusíme. Ale inak veriť z vypočítavosti kvôli tomu aby som z toho niečo mal asi nie je to pravé orechové.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ne august 12, 2012 10:51 pm, celkom upravené 9 krát.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi august 13, 2010 11:40 pm Odpovedať s citátom
svaty_certisko napísal(a):

Navrhujem aby sme spravili prieskum koľko nábožensky v evolúciu veriacich ateistov dokáže zdvôvodniť napr. evolučný vývoj pohlaví (alebo vedomia). Môžeme začať od Teba ak chceš.

Evanjelium Podľa Jána 9 (Nádej pre kazdého) napísal(a):
39 Prišiel som na tento svet," pokračoval Ježiš, aby som otvoril oči tým, ktorí sú duchovne slepí, a aby som ukázal tým, čo sa domnievajú, že vidia, akí sú slepí."

Wilhelm Busch napísal(a):
Veríte všeličomu, len voči Tomu jednému, ktorému sa možno s plnou dôverou zveriť, čo ešte nikto neoľutoval, tu hovoríte: "Nie!" - to je smiešne.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa So august 14, 2010 1:13 pm, celkom upravené 1 krát.
Julius Voskár
Zaslal: So august 14, 2010 8:16 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
Citácia:
Poznať ich úplne s prehľadom môže každý ateista a mnohí ich aj poznajú a dokonca aj sú schopní citovať, pravdou však je že ich odmietajú aplikovať vo svojich životoch a stavajú sa k nim zamietavo. Úplne objektívne čierne na bielom sa dajú prečítať v Biblii, či už najznámejšie desatoro alebo tzv. suma zákona:

Ako si na to prišiel ty, že Biblia je slovo božie a že sú tam uvedené božie zákony. Určite ti to niekto povedal a ty si to prijal na základe viery. Ak ateista tento druh viery odmieta ako nezmyselný a pre svoje mravné a etické správanie používa iné pravidlá, je to naprosto normálne a netreba sa tomu čudovať. Treba dodať, že mnohé tzv. božie zákony sú totožné s tými tzv. ateistickými, lebo ich ľudsvo počas svojho dejinného vývoja prijalo ako všeobecne platné a či si tam veriaci zamontuje boha alebo nie je to v podstate jedno len nech sa nimi riadi.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: So august 14, 2010 9:33 am Odpovedať s citátom
Ako si na to prišiel ty, že Biblia je slovo božie a že sú tam uvedené božie zákony. Určite ti to niekto povedal a ty si to prijal na základe viery. Ak ateista tento druh viery odmieta ako nezmyselný a pre svoje mravné a etické správanie používa iné pravidlá, je to naprosto normálne a netreba sa tomu čudovať. Treba dodať, že mnohé tzv. božie zákony sú totožné s tými tzv. ateistickými, lebo ich ľudsvo počas svojho dejinného vývoja prijalo ako všeobecne platné a či si tam veriaci zamontuje boha alebo nie je to v podstate jedno len nech sa nimi riadi.

Prišiel som na to tak že som si to prečítal v samotnej Biblii ("vieme, že si učiteľ, ktorý prišiel od Boha"; "Lebo koho Boh poslal, ten hovorí reči Božie."; "vieme, že Mojžišovi Boh hovoril"), nikto mi to nemusel hovoriť a ani som si tam toho Boha nemusel montovať, a potom postavený pred rozdhodnutie prijať alebo odmietnuť toto posolstvo resp.tvrdenie som sa po dlhom váhaní a všelijakých pochybnostiach, pozorovaní správania sa okolitého sveta na pozadí výrokov Biblie nakoniec rozhodol že toto posolstvo a tento pohľad slobodne prijmem (t.j. že neurobím z Boha luhára -viď:“Kto neverí Bohu, ten ho urobil luhárom, pretože neuveril svedectvu, ktoré vysvedčil Boh o svojom Synovi” (1. Jánov 5,10)), tak ako iní prichádzajú k slobodnému rozhodnutiu toto posolstvo odmietnuť. Teda naozaj to bolo na základe viery, to je pravda, podobne ako ateisti na základe viery bez ďalšieho detailného preverovania (aj keď to nebol celkom môj prípad, ja som sa naozaj snažil každé tvrdenie Biblie ktoré som mal problém prežuť podrobiť skúmaniu a prečítať si o tom pokiaľ možno čo najviac pohľadov a premýšľať o nich) prijímajú veľa všelijakých iných tvrdení, napr. že nejaká kosť má 3,4 mil.rokov alebo aj evolučnú teóriu v ktorej ani sami nevedia ako došlo napr. k vyvinutiu vedomia. Preto neviem prečo by na tom malo byť niečo zlé keď samotní ateisti prijímajú veci tiež vierou a veľa skutkov pripisujú napr. svojmu bohu - času ktorý dokáže všetko bez toho aby si to vedeli alebo mohli overiť v praxi ("Postupom času môžu...", "vo vzdialenejšej minulosti", "to sa deje počas tisícročí").
Evanjelium podľa Jána, 3. kapitola napísal(a):
1 Bol farizej, menom Nikodém, popredný muž medzi Židmi. 2 Ten prišiel k Nemu v noci a hovoril Mu: Majstre, vieme, že si učiteľ, ktorý prišiel od Boha; lebo nikto nemôže činiť znamenia, aké Ty činíš, ak len Boh nie je s ním. 11 Veru, veru ti hovorím: Čo vieme, hovoríme, a čo sme videli, svedčíme, ale neprijímate naše svedectvo. 12 Ak neveríte, keď som vám hovoril o zemských veciach, akože uveríte, keď vám budem hovoriť o nebeských? 16 Lebo tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho. 17 Lebo neposlal Boh Syna na svet, aby odsúdil svet, ale aby ho spasil. 18 Kto verí v Neho, nebude súdený. Kto neverí, už je odsúdený, pretože neuveril v meno jednorodeného Syna Božieho. 19 A v tom je súd, že svetlo prišlo na svet, ale ľudia väčšmi milovali tmu ako svetlo, lebo ich skutky boli zlé. 20 Každý totiž, kto zle robí, nenávidí svetlo a nejde na svetlo, aby jeho skutky nevyšli najavo. 21 Ale kto činí pravdu, ide na svetlo, aby jeho skutky boli zjavené, pretože sú v Bohu konané.
Posledné svedectvo Jána Krstiteľa
... 27 Odpovedal Ján: Človek si nič nemôže vziať, ak nie mu je dané z neba. 28 Vy sami mi dosvedčíte, že som povedal: Ja nie som Kristus, ale som poslaný pred Ním. ... 31 Kto prichádza zhora, je nad všetkými; a kto je zo zeme, je zemský a zemsky hovorí; kto prichádza z neba, je nad všetkými 32 a svedčí o tom, čo videl a počul, ale nikto neprijíma Jeho svedectvo. 33 Kto prijal Jeho svedectvo, potvrdil, že Boh je pravdivý. 34 Lebo koho Boh poslal, ten hovorí reči Božie. (Boh) Mu totiž dáva Ducha v plnosti. 35 Otec miluje Syna a všetko dal Mu do ruky. 36 Kto verí v Syna, má večný život, kto však neposlúcha Syna, neuvidí život, ale hnev Boží zostáva na ňom.

Evanjelium podľa Jána, 9. kapitola napísal(a):
9 My vieme, že Mojžišovi Boh hovoril, ale o tomto nevieme, odkiaľ je. 30 Odpovedal im tento človek: Práve to je divné pri tom, že vy neviete, odkiaľ je, a otvoril mi oči. 31 Vieme, že Boh nevyslýcha hriešnikov, ale vyslýcha toho, kto je bohabojný a koná Jeho vôľu. 32 Jakživ nebolo počuť, že by slepému od narodenia niekto otvoril oči; 33 keby tento nebol od Boha, nemohol by nič robiť.

Wilhelm Busch napísal(a):
Otvorte si Bibliu kde len chcete, nikde sa neriešia náboženské problémy, ale tvrdí sa tu že Boh žije a že sa zjavil v Ježišovi. ... V cirkvi existuje rôzne donucovanie. V Božom kráľovstve je však len absolútna dobrovoľnosť. Ten kto chce žiť bez Boha, ten to aj smie! Boh sa nám ponúka, my však smieme odmietnuť. Chcete prestupovať Božie prikázania? Smiete! Chcete cudzoložiť, klamať, kradnúť? Smiete! Ten kto nechce toho Spasiteľa, ktorého Boh poslal, aby zachránil hriešnikov, môže ho odmietnuť. Kto sa chce dostať do pekla, môže! U Boha niet donucovania. Len si prosím uvedomte, že potom však budete musieť znášať aj všetky následky. Boh vám prostredníctvom Ježiša ponúka odpustenie hriechov a pokoj. Smiete povedať: "Ja to nepotrebujem! Ja to nechcem! A potom smiete takto žiť! ...Smiete Božiu ponuku pokoja v Ježišovi odmietnuť, potom však musíte večne žiť bez pokoja s Bohom. A to je peklo! Peklo je miesto, kde sa človek definitívne zbavil Boha. Máte úplnú slobodu!
Dostojevskij napísal(a):
Peklo je miestom, kde Boh už nikdy viac nenazrie.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa So august 14, 2010 1:51 pm, celkom upravené 1 krát.
Lemmy
Zaslal: So august 14, 2010 12:40 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6893 Bydlisko: Mám.
…či usilovné štúdium veriaceho Plancka…
Veru, Max Planck mal pozoruhodný vzťah k náboženstvu.
Adam Roman napísal(a):
V tejto prednáške sa Planck vyjadruje protirečivo, ako hádam nikdy v svojom živote. Môžeme sa pýtať, PREČO to robil? Odpoveď nepoznám, môžem sa iba dohadovať. Sú v podstate len dve možnosti. Možno tomu, čo povedal, veril a celú tú trápnosť nepostrehol. Potom musel stratiť súdnosť, čo by sa dalo vysvetliť jeho vysokým vekom. Lenže tomu sa mi veriť nechce, aj keď to nemožno vylúčiť. Druhá možnosť je tá, že cítil potrebu čeliť vzmáhajúcej sa amorálnosti nacizmu a preto siahol po ekvivalente morálky, po tom, čomu rozumel ľud: náboženstve, bohu. Nie veľmi sa mu to podarilo, lebo veda s náboženstvom naozaj nemá nič spoločné.

Zaslal: So august 14, 2010 1:18 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Adam Roman napísal(a):
V tejto prednáške sa Planck vyjadruje protirečivo, ako hádam nikdy v svojom živote.
To je dosť možné, ale aby sme to mohli nezávisle posúdiť potom by bolo načim tieto protirečivé výroky uviesť, aby sme neskončili ako fanatickí náboženskí veriaci ktorí veria svojmu náboženskému vodcovi Adamovi Romanovi úplne slepo na slovo a nedopytujú sa po ďalších dôkazoch ktoré sú schopní sami vyhodnotiť.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: So august 14, 2010 1:33 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
…či usilovné štúdium veriaceho Plancka…
Adam Roman napísal(a):
Možno tomu, čo povedal, veril a celú tú trápnosť nepostrehol. Potom musel stratiť súdnosť, čo by sa dalo vysvetliť jeho vysokým vekom. Lenže tomu sa mi veriť nechce, aj keď to nemožno vylúčiť. Druhá možnosť je tá, že cítil potrebu čeliť vzmáhajúcej sa amorálnosti nacizmu a preto siahol po ekvivalente morálky, po tom, čomu rozumel ľud: náboženstve, bohu. Nie veľmi sa mu to podarilo, lebo veda s náboženstvom naozaj nemá nič spoločné.
Ak stratil súdnosť vekom tak musel za trápnych považovať už počas svojho aktívneho života aj svojho deda a pradeda ktorí boli profesormi teológie myslím dlho predtým ako jeho vlastný vek sa posunul do úctyhodných čísel, a takéto jeho zamietavé postoje z aktívnej časti jeho života k viere svojich predkov vyučujúcich teológiu nie sú myslím nikde zaznamenané. Rovnako tak o nacizme vtedy ešte nebolo ani chýru a vyučovanie teológie jeho predkami bolo napriek tomu skutočnosťou, takže vôbec nepotreboval reagovať na žiadny nacizmus a mohol sa rovno od svojich predkov dištancovať bez toho aby bol nútený brať ohľad na nacistov, čo myslím nikdy neurobil.
Lemmy
Zaslal: So august 14, 2010 2:47 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6893 Bydlisko: Mám.
…ale aby sme to mohli nezávisle posúdiť potom by bolo načim tieto protirečivé výroky uviesť…
Sú uvedené v eseji. Je potrebné si ich prečítať. Wink

Zaslal: So august 14, 2010 10:19 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
…ale aby sme to mohli nezávisle posúdiť potom by bolo načim tieto protirečivé výroky uviesť…

Schválne, keď sú tam uvedené a keď si si ich tam prečítal poprosím Ťa aby si mi aspoň tri vystrihol a vložil sem, predsa len ja ako veriaci mám podľa niektorých tu publikujúcich humanistov dlhoročnými praktikami cirkvi vygumovaný mozog a teda sa musím priznať že je to pre mňa ťažká úloha ich tam nájsť. Ja vo výrokoch Plancka nevidím protirečenia, tvrdí že ateizmus je posadnutosť púhymi symbolmi a to sa dá vyhodnotiť, napr. táto posadnutosť symbolmi sa prejavila zorganizovaním protestu proti kresťanským symbolom na školách ak sa nemýlim, alebo to bola halucinácia?

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Pi september 10, 2010 11:21 pm, celkom upravené 1 krát.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne august 15, 2010 9:45 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Ja som si danú esej začal čítať a namiesto protirečivých výrokov Plancka som tam našiel protirečivé výroky Adama Romana.
Na jednej strane tvrdí:
Adam Roman napísal(a):
Aj bezdomovec však môže mať v konkrétnej veci pravdu a naopak, nemusí ju mať človek vysoko postavený a vzdelaný. O pravde totiž rozhodujú len argumenty, nie postavenie človeka, ktorý svoj názor vyjadruje. Medzi vlastnosťami človeka a tvrdeniami, ktoré vyslovuje, nejestvuje a priori žiadna jednoznačná korelácia.

Teda vlastne aj človek bezdomovec nevlastniaci Nobelovu cenu môže mať v konkrétnej veci argument, ktorý je správnejší ako ten ktorý by použil nositeľ nobelovej ceny. Vzápätí však Adam Roman píše niečo, čo si s tým priamo protirečí:
Adam Roman napísal(a):
Nemá cenu strácať čas polemikou s podradnými obhajcami náboženstva. Keď už polemika, tak s intelektuálne najzdatnejším protivníkom. Ak uspejem v tomto prípade, spory s inými budú už zbytočné. Navyše, kritika postojov nositeľa Nobelovej ceny mi môže poskytnúť dostatočnú satisfakciu; ľahké víťazstvo nad priemerným vedcom by ma nijak netešilo.

Teda o pravde rozhodujú len argumenty, nie postavenie, a preto nemá cenu strácať čas s človekom v nízkom podradnom postavení, ktorý nemá nobelovu cenu. Logika "jak sviňa" ako by povedali niektorí bezdomovci, ktorí síce by mohli mať pravdu, ale polemika s nimi by bola zbytočná, lebo keď nemajú nobelovu cenu môžu si tú pravdu strčiť za klobúk...

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa So október 23, 2010 7:57 am, celkom upravené 2 krát.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne august 15, 2010 10:16 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

V eseji je uvedené aj toto:
Citácia:
Nie, staviam sa tvárou v tvár najväčšej autorite, podľa mojich znalostí jedinému významnému fyzikovi, ktorý sa výslovne hlásil k náboženskej viere.

To už aj satanisti majú lepší prehľad ako Adam Roman.
Jaroslav A. Polák v recenzii na Dawkinsa napísal(a):

Okrem iných spomína (i keď musím uznať, že dosť opatrne) i Newtona, čo je mierne komické, pretože práve Newton bol veľmi náboženský človek.

O tom že stretnúť veriaceho fyzika aj v dnešnej dobe nemusí byť žiadnym prízrakom sa možno prísť presvedčiť aj do Žiliny, aspoň organizátori konferencie plánovanej na 27. – 29. 8. 2010 sľubujú že sa tam jedného takého z mäsa a kostí bude môcť dať fyzicky dotknúť, údajne sa volá Prof. John Hartnett, PhD., a pracuje na katedre fyziky univerzity Západnej Austrálie.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: