Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Islam

Lemmy
Zaslal: Ne apríl 19, 2009 3:12 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6197 Bydlisko: Mám.
Pre nás, Európanov, je akoby už samozrejmé, že sme prešli obdobím osvietenstva, a už sa nemusíme trápiť verejnými popravami s akými sa stretávali naši predkovia na námestiach. Rôzne inkvizičné tribunály, skúšky ohňom a vodou, zapálené obete… My už inkvizíciu máme v Európe, zdá sa, za sebou.

Žiaľ, v Afganistane sa ešte dnes dejú udalosti, s ktorými by sme sa v civilizovanej spoločnosti nemali stretnúť. Sú to strašné udalosti, o to horšie, že pre samotných aktérov akoby boli samozrejmé.

Moslimovia popravili mladý pár za to, že sa mali radi

Moslimovia z hnutia Taliban verejne popravili mladý pár za spoločný útek v Afganistane po tom, čo ich vlastná rodina vydala do rúk hnutia.

Podľa guvernéra provincie Nimruz našli príbuzní skrývajúcu sa dvojicu v jednom dome po tom, čo spolu ušli. Rodina ich následne vydala militantom z Talibanu.

Militanti nezmyselne zabili oboch, chlapca aj dievča, výstrelmi zo samopalov pred davom dedinčanov na otvorenom priestranstve,“ povedal provinčný guvernér Ghólam Azád.

Dievča aj chlapec boli slobodní a mali sa radi… Chceli sa vziať, ale keď ich rodičia so svadbou nesúhlasili, utiekli,“ upresnil guvernér.

Traja talibanskí mullovia nad nimi vyniesli fatvu (náboženské nariadenie), že porušili islamské právo, a musia byť zabití. „Potom ich pred mešitou verejne zastrelili,“ povedal guvernér.

Zdroj: dnes.atlas.sk a zpravy.idnes.cz

Naposledy upravil Lemmy dňa Ne december 05, 2010 10:04 am, celkom upravené 1 krát.

Zaslal: Po júl 06, 2009 3:45 pm Odpovedať s citátom
Podľa denníka Le Monde konvertuje 150 – 200 francúzskych moslimov každoročne ku katolicizmu.

Tomu sa hovorí: Z dažďa pod odkvap. Crying or Very sad

Zaslal: Ut december 08, 2009 6:44 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 12 júl 2009 Príspevky: 11
Nielen u kresťanských duchovných (kňazov) sa stáva, že sexuálne zneužívajú malé deti (pedofília), ale už je zaznamenaný aj prípad u moslimských duchovných (imámov).

Súd v Sarajeve uznal vinným moslimského duchovného zo sexuálneho zneužitia neplnoletého dievčaťa počas výučby náboženstva.

„Je to veľké víťazstvo a správa pre všetkých, najmä pre osoby, ktoré sú v priamom kontakte s deťmi…, aby dali ruky preč od detí,“ vyhlásil pred novinármi právny zástupca rodiny poškodenej Duško Tomič.

Viac: Bosnian Imam Loses Sex Abuse Appeal
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi február 05, 2010 10:35 pm Odpovedať s citátom
Potvrdenie, že aj niektorým vysokoškolsky vzdelaným ľuďom chýba zdravý úsudok. Zubárka odmietla ošetriť chlapca s menom Cihad. Cihad je obdobou arabského slova Džihád, ktoré sa prekladá ako „svätá vojna“. Doktorka chlapcove meno považovala za vyhlásenie vojny všetkým, ktorí nevyznávajú islam. Rodičia sú otrasení z jej správania. Meno vybrali synovi preto, že sa im jednoducho páčilo, a nie z náboženských pohnútok.

Viac o prípade: Zubárka odmietla ošetriť chlapca s menom Cihad

Zaslal: Pi apríl 23, 2010 12:17 pm Odpovedať s citátom
Islamisti sú opäť v kurze. Ouch Ukázal som obrázok zo správy známym, a čumeli na to ako puky. Nechápali, že čo už také „morbídne“ (rozumej: pohoršujúce) na kreslenom seriáli môže byť pre moslimov. Načisto im šibe! Iba: žeby sa novinári sekli s výberom obrázka? Hľa, na čom sa pohoršujú nejakí moslimovia:

Zdroj: SITA

Zaslal: So apríl 24, 2010 12:07 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709

Lemmy napísal(a):
Pre nás, Európanov, je akoby už samozrejmé, že sme prešli obdobím osvietenstva, a už sa nemusíme trápiť verejnými popravami s akými sa stretávali naši predkovia na námestiach. Rôzne inkvizičné tribunály, skúšky ohňom a vodou, zapálené obete… My už inkvizíciu máme v Európe, zdá sa, za sebou.

Zabudol si do výpočtu zahrnúť že za sebou máme aj prenasledovanie prvotných kresťanov, nemálo rôznych pogromov, niekoľko totalitných režimov hlásiacich sa k vedeckému ateizmu, verejné zinscenované procesy a tiež obdobie vlády teroru počas veľkej revolúcie hlásajúcej heslá humanizmu a práve že aj "osvietenstva" - len kvôli úplnosti. Nie som si však celkom istý či to máme za sebou úplne raz a navždy a ktovie čo nás ešte čaká.

Wilhelm Busch, nacistami väznený nemecký kňaz: napísal(a):
Prešli sme už všetkými spoločenskými systémami: Konštitučná a absolutistická monarchia, prezidiálna a národná demokracia, diktatúry a čo ja viem čo všetko. A iste sme všetci videli, že ani jeden systém za veľa nestál.
Mnohí hovoria: „Ja mám tiež vieru!“ Čomu všetkému nemci v tretej ríši už uverili: Führerovi, Nemecku, konečnému víťazstvu, zázračným zbraniam atď. Už sme verili všeličomu. Nestačí však, že mám nejakú vieru, ja musím dôjsť k zmiereniu s Bohom. Dosiahnuť to môžem jedine prostredníctvom Ježiša!
-„Ježiš?“, diví sa [mladý muž]. „Veď to je kresťanstvo! Myslel som si že to už dávno zaniklo!“ „Ale kďeže, to ešte len vtedy poriadne začína keď sa všetky ostatné viery zrútia!“
Spomínam si na jeden rozhovor s istým komunistickým robotníkom, ktorý mi povedal: „Demonštrovali sme za najbiednejších v Šanghaji!“ A ja som mu na to povedal: „To je veľkolepé! A čo váš sused? A tu z neho vyliezlo: „Keď ho stretnem, tak dostane po hube!“ Rozumiete: „Miluj svojho najvzdialenejšieho“ –to ešte nie je také ťažké, ale: „miluj svojho blížneho“, tak to už je zložitejšie.
A teraz si myslím: Tento svet by bol celkom iný, keby som vedel milovaťsvojho blížneho, a to aj toho najhoršieho, ba aj toho nebezpečného, aj toho, kto to so mnou myslí len zle. A to človek sám od seba nedokáže. ...Rozumiete: Ježiš urobil tú najväčšiu revolúciu vo svete, lenže my Ho musíme prijať!

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Pi máj 07, 2010 10:46 pm, celkom upravené 3 krát.
Lemmy
Zaslal: So apríl 24, 2010 11:26 am Odpovedať s citátom
Na začiatku tejto témy, ktorá je o islame, som napísal:

Pre nás, Európanov, je akoby už samozrejmé, že sme prešli obdobím osvietenstva…

ale podľa toho, ako reaguješ, usudzujem, že to nie je samozrejmé pre každého… minimálne nie pre teba, a to je veľká škoda. Nech je po tvojom! Mám vlastný názor, ty tiež máš nejaký názor.

Dnes, ale to platí zrejme len pre tých, ktorým to je samozrejmé, už nie je dôvod pre takzvané viery v Hitlera, či bohov… z toho všetkého tí, ktorým táto minulosť je zrejmá, už dávno vyrástli, alebo by mali čo najskôr sa prebudiť, a pochopiť súvislosti. Načo pripomínať Hitlera, keď on sám sa chvastal, že svoje metódy si osvojil od katolíkov?

Hitler napísal(a):
Mnoho som sa naučil od jezuitského rádu. Až doposiaľ neexistovalo na zemi nič veľkolepejšie, než je hierarchická organizácia katolíckej cirkvi. Veľa som z tejto organizácie previedol do svojej vlastnej strany.

Zdroj: Tajné dejiny jezuitov.

Mňa osobne toto teraz nezaujíma, to patrí historikom. Ale ako vždy, ak sa budú objavovať nekritické hlasy, tak bude dobre, ak sa pripomenú aj historické fakty, ale teraz by som ti odporúčal, aby si sa viac venoval téme, ktorá je o islame ako takom, ak to inak nechceš uznať… ale skús sa vyjadrovať k veci. Netlač katolíka Hitlera za každú cenu do každej témy. Samozrejme, uvítam, ak o tomto katolíkovi otvoríš novú, osobitnú tému, a tam budeš rozvádzať, či obhajovať jeho vieru. Mne je to jedno! Toto je diskusné fórum, a teda, priamo vytvorené na diskusiu. Ale nech aj diskusie majú občas hlavu a pätu. V téme o islame sa zdrž rečí o katolíkovi Hitlerovi, a radšej skús sa vyjadrovať k tomu, čo som napísal o islame.

Uvedomuješ si, že diskutujeme tu dvaja, traja… keby v diskusii bolo zapojených povedzme 50 diskutujúcich, tak by mi ani nestálo reagovať na tvoje vsuvky „od vedľa“. Tak čudne reaguješ, od veci, až to bolí… akoby si obrazne povedané vrazil nôž do chrbta… Pozri sa na to rozumnejšie… ak nemáš čo povedať k islamu, tak sa zdrž takým komentárov „od vedľa“. To je môj názor, a či si ho osvojíš v tejto téme, uvidím, zatiaľ si mi ukázal len svoje slabiny. Ozaj ma to nezaujíma, a to píšem tak priamo, aby si sa náhodou neurazil. Rád si prečítam konštruktívne vety v téme o islame. Som totiž toho názoru, že som tému otvoril dostatočne konštruktívne.

Zaslal: Ne apríl 25, 2010 6:10 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Na začiatku tejto témy, ktorá je o islame, som napísal:

Pre nás, Európanov, je akoby už samozrejmé, že sme prešli obdobím osvietenstva…

ale podľa toho, ako reaguješ, usudzujem, že to nie je samozrejmé pre každého… minimálne nie pre teba, a to je veľká škoda. Nech je po tvojom! Mám vlastný názor, ty tiež máš nejaký názor.

Keby si Ty manipulatívne netlačil svoje jednostranné pohľady ohovárajúce za každú cenu kresťanstvo ešte aj do témy o Islame nemusel by som ani ja reagovať tak ako som reagoval. Čo má podľa Teba Tebou vybratý obraz z obdobia inkvizície spoločné s islamom ak len nie Tvoje vlastné predsudky? A práve tie som sa Ti pokúsil nabúrať, lebo ak spoločnú črtu medzi kresťanstvom a islamom vidíš vo veciach ako sú napr.verejné popravy (pritom v Bibilii k inkvizičným postupom podľa mňa nejestvuje nijaká opora) potom som si považoval za svoju povinnosť poukázať na to že verejné popravy nemá islam spoločné len s obdobím inkvizície (ktoré manipulatívne asociuješ s kresťanstvom akoby inkvizície vyplývali zo samej jeho podstaty a na základe čoho ho chceš odmietnuť), ale trebárs aj s režimami či hnutiami ktoré hlásali podobné myšlienky ako humanisti (ateizmus a pod.) -teda s udalosťami ktoré zámerne filtruješ lebo sa Ti nehodia do konceptu.

Lemmy napísal(a):

Dnes, ale to platí zrejme len pre tých, ktorým to je samozrejmé, už nie je dôvod pre takzvané viery v Hitlera, či bohov… z toho všetkého tí, ktorým táto minulosť je zrejmá, už dávno vyrástli, alebo by mali čo najskôr sa prebudiť, a pochopiť súvislosti. Načo pripomínať Hitlera, keď on sám sa chvastal, že svoje metódy si osvojil od katolíkov?

Hitler napísal(a):
Mnoho som sa naučil od jezuitského rádu. Až doposiaľ neexistovalo na zemi nič veľkolepejšie, než je hierarchická organizácia katolíckej cirkvi. Veľa som z tejto organizácie previedol do svojej vlastnej strany.

Zdroj: Tajné dejiny jezuitov.
Mohol by si prosím bližšie špecifikovať tento zdroj, kto je autorom textu "Tajné dejiny jezuitov" a z ktorého Hitlerovho diela alebo prejavu je táto citácia, ak je taký údaj k dispozícii? Ďakujem.

Lemmy napísal(a):
Netlač katolíka Hitlera za každú cenu do každej témy. Samozrejme, uvítam, ak o tomto katolíkovi otvoríš novú, osobitnú tému, a tam budeš rozvádzať, či obhajovať jeho vieru.

Dobre teda, pokúsim sa na Tvoje špeciálne želanie otvoriť novú tému, pokúsim sa čerpať z knihy Davida Robertsona "The Dawkins letters -challanging atheist myths".

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ne apríl 25, 2010 10:14 pm, celkom upravené 1 krát.
Lemmy
Zaslal: Ne apríl 25, 2010 6:29 pm Odpovedať s citátom
Pokiaľ ide o jednostrannosť, tak ak si porovnám svoje a tvoje príspevky, tak iste si v nevýhode oproti mne, takže k tomu nemám čo dodať. Pretože ty si sa prejavil ako jednostranný, ale ja by som ti to ani nemal dôvod vytýkať. Mne je totiž jedno, ak je niekto jednostranný. Porovnaj si príspevky, ja totiž na rozdiel od teba nie som vo svojich príspevkoch jednostranne zameraný.

Zaslal: Po apríl 26, 2010 4:14 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Pokiaľ ide o jednostrannosť, tak ak si porovnám svoje a tvoje príspevky, tak iste si v nevýhode oproti mne, takže k tomu nemám čo dodať. Pretože ty si sa prejavil ako jednostranný, ale ja by som ti to ani nemal dôvod vytýkať. Mne je totiž jedno, ak je niekto jednostranný. Porovnaj si príspevky, ja totiž na rozdiel od teba nie som vo svojich príspevkoch jednostranne zameraný.

Tak mi teda v Tvojich príspevkoch ukáž kedy sa Ti podarilo napísať niečo pozitívne o kresťanstve.
scirocco
Zaslal: Ut apríl 27, 2010 1:55 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Tak mi teda v Tvojich príspevkoch ukáž kedy sa Ti podarilo napísať niečo pozitívne o kresťanstve.

Hm..., že by to bolo preto, že nie je čo pozitívne napísať ? Wink

Ale inak, ja si myslím, že na kresťanstve je aj niečo 'pozitívne'. Napríklad to že pomáhala svojim veriacim ľahšie znášať záťaž života, prináša útechu, jednoduché odpovede a podobne... Skrátka pre "chudobných duchom", je to taká praktická barlička.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut apríl 27, 2010 4:05 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):

Hm..., že by to bolo preto, že nie je čo pozitívne napísať ? Wink

Myslíš to úplne vážne že so svojou inteligenciou si čestne prišiel k takémuto záveru?

scirocco napísal(a):

Ale inak, ja si myslím, že na kresťanstve je aj niečo 'pozitívne'. Napríklad to že pomáhala svojim veriacim ľahšie znášať záťaž života, prináša útechu, jednoduché odpovede a podobne... Skrátka pre "chudobných duchom", je to taká praktická barlička.

A to je práve na tom divné že Boh o ktorom humanisti typu Dawkinsa tvrdia že je etnický čistič a sadomasochista (2. kapitola God Delusion: bloodthirsty ethnic cleanser; a misogynistic, homophobic, racist, infanticidal, genocidal, filicidal, pestilential, megalomaniacal, sadomasochistic, capriciously malevolent bully) je zrazu predstavovaný ako niekto v kom možno nájsť útechu. Naozaj zvláštna logika.
Lemmy
Zaslal: Pi apríl 30, 2010 8:19 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

K jednostrannosti. Zistil som, že hovorím o voze, a ty o koze. Aby nedochádzalo k nedorozumeniam, tak vysvetlím, ako som to myslel, keď som spomínal jednostrannosť, a prečo hlboko zaostávaš v tomto ohľade za mnou.

Prihlásil si sa, a do diskusie si už vložil 103 príspevkov.

Začal si otázkou: Čo vyplýva pre človeka z Viery v Boha?

Dokonca slovo viera si napísal s veľkým V. Vtedy som si pomyslel, začiatočník, nevadí.

Zo 103 príspevkov ani jeden, z ktorého by sa dalo usúdiť, že sa nejako netýka mytológie (po tvojom náboženstva). A prešiel som si zopár tvojich príspevkov, a nudím sa sledovať detaily, ale v zásade sa nemýlim, ak poviem, že si napísal vždy len čosi, čo sa nejako týkalo len jednej mytológie, a to kresťanstva. Nuž, tvoja vec! Teraz ide o to, že kto do akej miery je jednostranný. 103 príspevkov, a jednostranne reakcie. Nič viac, vôbec si si nevšímal iné témy. Takže ak hovorím o tvojej jednostrannosti, tak hovorím o tejto jednostrannosti, že zo 103 príspevkov nemáš ani jeden (alebo možno aj máš, mne sa teraz nechce prechádzať každý detailne, však ukáž, kde si nejednostranný), ktorý by vyjadroval tvoj názor na iné témy, napríklad na politikov, na politiku…

Pozri si hociktorú tému, kde nie je nič mytologické. Zober si napríklad tému: Etika v podnikaní. Samozrejme, viem si predstaviť, že aj túto tému dokážeš sfušovať nejakou mytologickou fantáziou. To je OK, veď názory sa prezentujú, na to je diskusia, teraz hovoríme o inom, a to o tom, kto do akej miery je jednostranný.

Mohol si sa vyjadriť, ale ty nie… takže o čom svedčí tvoja jednostrannosť? Toto som vtedy povedal, že ďaleko zaostávaš za mnou v jednostrannosti. Alebo táto téma: Očné klamy.

Takých všelijakých rôznych tém je tu mnoho, a priestor na vyjadrenie si mal, len si ho nevyužil, a keď som povedal, že ďaleko zaostávaš za mnou vo svojej jednostrannosti, tak som tým myslel toľko, že je plno tém, ktoré si ešte nevyužil. Takže nevytýkaj druhým, čím sám „trpíš“.

Zaslal: Ut máj 11, 2010 8:47 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Ukázal som obrázok zo správy známym, a čumeli na to ako puky.

Zdroj: SITA

Dnes som si prečítal:

Pravda.sk napísal(a):
Nedávny rozruch okolo seriálu Mestečko South Park, ktorý je na obrazovkách už od roku 1997, vyvolala časť s prorokom Mohamedom v kostýme medveďa.

Priatelia, ktorý je v kostýme medveďa? Rolling Eyes

Zaslal: St máj 12, 2010 9:09 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
AntropologickaKonstanta napísal(a):

A to je práve na tom divné že Boh o ktorom humanisti typu Dawkinsa tvrdia že je etnický čistič a sadomasochista je zrazu predstavovaný ako niekto v kom možno nájsť útechu. Naozaj zvláštna logika.

Asi aj retardovaný človek pochopí že útechu neprináša neexistujúci boh, ale vyfabulovaná predstava. To ale nepochopíš ty. Takže to s bohom nič nemá. Ty ani nevieš čo to logika je a čo obnáša. Tak ďaleko si sa ešte nedostal. Máš v prvom rade problém pochopiť jednoduchému a súvislému napísanému textu.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 19
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: