Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Aké sú kritéria pre pravdu?

Lemmy
Zaslal: Po január 26, 2009 2:16 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6425 Bydlisko: Mám.
Aké sú ďalšie kritéria pre pravdu okrem použitia rozumu?

Adam Roman v eseji Čo je pravda? píše:
Citácia:
Najlepšie je však pravdu dokázať. Práve preto sa najhlbšie pravdy o prírode potvrdzujú dokazovaním. Dôkaz je zdanlivo len jeden zo spôsobov zisťovania pravdy, ale je to jediný úplne dokonalý spôsob. Jediným jeho problémom je to, že dokázať niečo „nad všetku pochybnosť“ je veľakrát ťažké, ba až nemožné.

Všeobecne sa uznáva, že kritériom pravdy je rozum. Môžu byť ešte iné kritéria? Nerozumné [okrem rozumu, mimo rozumu]. Ktoré nerozumné kritéria môžu byť užitočné pre zisťovanie pravdy?

Ignác Lepp napísal(a):
…považujú každú vieru za nepriateľku rozumu, ktorý je podľa nich jediným kritériom pravdy.

Zdroj: Ignác Lepp, Psychoanalýza súčasného ateizmu, Dobrá kniha, Canada, podtitul Ateisti a ateizmus.

Zaslal: Pi júl 24, 2009 7:54 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 január 2009 Príspevky: 79 Bydlisko: Brno
Jednoducho povedané, názor môže byť konzistentný (čiže rozumný) a nemusí zodpovedať skutočnosti. Neexistuje žiadne kritérium, podľa ktorého by sme zvnútra tohto vesmíru mohli o ňom niečo 100% dokázať. To môžme len v matematických teóriách, ktoré sú logické konštrukty a nemusia sa vzťahovať k ničomu vo vesmíre existujúcemu. I tak je možné veľa vecí dokázať "nad všetku pochybnosť", a to aj len obyčajným prirodzeným jazykom, nemusíme preto siahať po jazyku matematiky.

Zaslal: Pi júl 24, 2009 8:30 am Odpovedať s citátom
qedisk napísal(a):
Neexistuje žiadne kritérium, podľa ktorého by sme zvnútra tohto vesmíru mohli o ňom niečo 100% dokázať.
Napríklad, že Zem je guľatá, a nie plochá ako doska. Alebo že Mesiac obieha okolo Zeme, alebo že Zem obieha okolo Slnka. Kde v týchto prípadoch máš „nestopercentnú“ istotu?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
qedisk
Zaslal: Pi júl 24, 2009 9:19 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy napísal(a):
qedisk napísal(a):
Neexistuje žiadne kritérium, podľa ktorého by sme zvnútra tohto vesmíru mohli o ňom niečo 100% dokázať.
Napríklad, že Zem je guľatá, a nie plochá ako doska. Alebo že Mesiac obieha okolo Zeme, alebo že Zem obieha okolo Slnka. Kde v týchto prípadoch máš „nestopercentnú“ istotu?

Napr. v tom, že som si nikdy neoveril, že ma v škole neklamali.

Zaslal: Pi júl 24, 2009 9:37 am Odpovedať s citátom
Ale veď to je len tvoj problém, že si si to neoveril. Takže tvoje kritérium platí len pre teba. Pozor potom na také nepravdivé vety: Neexistuje žiadne kritérium… iba, ak by si tvrdil, že platí len pre teba samého. A tebe podobných. Ale potom to nie sú žiadne

Zaslal: Pi júl 24, 2009 9:40 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy napísal(a):
Ale veď to je len tvoj problém, že si si to neoveril. Takže tvoje kritérium platí len pre teba. Pozor potom na také nepravdivé vety: Neexistuje žiadne kritérium… iba, ak by si tvrdil, že platí len pre teba samého. A tebe podobných. Ale potom to nie sú žiadne

Druhak, môže ťa klamať vlastná hlava. Treťak: môžeš úplne inak rozmýšľať; možno vidíš gombičky v ďalekohľade, a iba ty si to vysvetľuješ ako planéty.

Zaslal: Pi júl 24, 2009 9:43 am Odpovedať s citátom
A vôbec, aký to má potom význam, ak ani nevieš, či myslíš, či žiješ…

Zaslal: Pi júl 24, 2009 9:50 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy napísal(a):
A vôbec, aký to má potom význam, ak ani nevieš, či myslíš, či žiješ…

Čo aký má význam? Wink

Zaslal: Pi júl 24, 2009 9:56 am Odpovedať s citátom
Priznávam, že niektoré učivá som si počas života nijako zvlášť neoveroval, a v samom základe len dôverujem tomu, čo si môžem o tom prečítať, vidieť v televízii, počuť od známych. Napríklad taká existencia kontinentu Amerika.

Ale počet dôkazov o Amerike je tak vysoký, že začať pochybovať o existencii Ameriky mi príde ako sizyfovská robota. Už raz som viedol podobnú debatu o význame dôkazov, a z tej debaty som si akurát osvojil, že sa nájdu ľudia, ktorí len dokážu tárať nezmysly [do vetra, tzv. filozofovanie]. Mne príde tvoje tvrdenie o neexistencii žiadnych argumentov tak pochybné, že to, čo si dosiaľ podal ako vysvetlenie, neprijímam.

Príď s lepším vysvetlením, prečo neexistujú žiadne kritéria…
[Teda, do diskusie vyzývam kohokoľvek, aby podal lepšie vysvetlenie, prečo neexistujú žiadne kritéria…]
Lemmy
Zaslal: Pi júl 24, 2009 9:59 am Odpovedať s citátom
qedisk napísal(a):
Čo aký má význam?
No, aký má význam vôbec uvažovať, aká je pravda, keď ani neviem, či uvažujem. Keď niekto nerozmýšľa, tak o čom rozmýšľa? Preto som citoval tvoju myšlienku, lebo mi príde zvláštne uvažovať, lepšie povedané, pochybovať aj o samotnej existencii. Ak nemám možnosť si ani overiť, že existujem, tak čo si "čo" overuje? Ak "čo" nie je samotný mozog!

Zaslal: Pi júl 24, 2009 12:08 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy napísal(a):
qedisk napísal(a):
Čo aký má význam?
No, aký má význam vôbec uvažovať, aká je pravda, keď ani neviem, či uvažujem.

Malý alebo žiadny význam. Ale čo to má spoločné s tým, že žiadne poznanie nie je 100% isté? Len za to, že toto tvrdenie nemá "význam" (nemá význam ho v praxi uvažovať), nepostráda nič zo svojej pravdivosti veta "žiadne prírodovedné poznanie nie je 100% isté".

Zaslal: So júl 25, 2009 9:24 pm Odpovedať s citátom
Hovorím o akejkoľvek pravde, nielen takých právd, ktoré súvisia s prírodovedou.

Pôvodne si písal: Neexistuje žiadne kritérium, podľa ktorého by sme zvnútra tohto vesmíru mohli o ňom niečo 100% dokázať.

Tak som sa ťa opýtal, že ako si spochybním, že žijem, v tom význame, že o tom, že žijem, nemám stopercentnú istotu. Tvrdíš, že neexistuje žiadne kritérium, ja tvrdím, že existujú nejaké kritéria. Podľa mňa totiž práve také vyjadrenia ako „žiadne kritérium“ nevedú k ničomu.

Ak tvrdíš, že žiadne poznanie nie je stopercentné, tak ja tvrdím, že sú niektoré poznania 100%.
qedisk
Zaslal: Po júl 27, 2009 7:52 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Príklady, ktoré používaš, sú príliš vágne na to, aby sa ti v nich dalo ukázať, že zvnútra vesmíru nie je možné zistiť o ňom jeho aktuálny stav v jednom čase. Dôvodom je aj to, že subjekt na to, aby dokázal zistiť a zaznamenať stav vecí okolo seba a včetne seba, musí mať senzory na to, aby tento stav dokázal zistiť, ako aj nejakú spracovávaciu jednotku (mozog?) a pamäť na zaznamenanie stavu. Lenže stav prostredia zahŕňa aj pamäť subjektu, a preto by subjekt potreboval aspoň o toľko viac pamäte, aby do nej dokázal zaznamenať svoju pamäť. Indukciou ukážeme, že taký subjekt v konečnom systéme nemôže existovať. Hm?

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: