Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Ernst Mayr: Čo je to evolúcia

Knihu Čo je to evolúcia

mám doma, už som ju čítal(a)  
0%
  [ 0 ]  0%

mám doma, často v nej listujem  
33%
  [ 2 ]  33%

mám doma, ale veľmi ma nezaujala  
0%
  [ 0 ]  0%

som čítal(a), ale ma nezaujala  
0%
  [ 0 ]  0%

som nečítal(a), ale ani nebudem čítať také knihy  
33%
  [ 2 ]  33%

som nečítal(a), ale v budúcnosti sa pokúsim ju prečítať  
16%
  [ 1 ]  16%

som čítal(a), ale nesúhlasím s názormi na evolúciu  
0%
  [ 0 ]  0%

považujem za vynikajúce dielo na obranu evolucionizmu  
16%
  [ 1 ]  16%

Celkom hlasov : 6
administrátor
Zaslal: Ne január 25, 2009 8:03 pm Odpovedať s citátom
Administrátor Administrátor
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 153
200. výročie narodenia Charlesa Darwina

V roku 2009 si pripomíname 200. výročie narodenia Charlesa Darwina a 150. výročie uverejnenia knihy O pôvode druhov.

Pri tejto príležitosti dávam do pozornosti úryvky z knihy Čo je to evolúcia, ktorú napísal Ernst Mayr. Knihu vydalo vydavateľstvo Kalligram. Autor v knihe spomína aj Darwina, a vysvetľuje vznik darvinizmu.

Naposledy upravil administrátor dňa St november 02, 2016 9:32 am, celkom upravené 3 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: So december 04, 2010 4:44 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5916 Bydlisko: Mám.
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Ak je táto teória dnes celkom iná čo nás ešte oprávňuje ju nazývať Darwinovou a ak bola nezvratne preukázaná prečo ju potom bolo potrebné meniť?

Ernst Mayr napísal(a):
Darwinove názory na evolúciu sa často označujú ako Darwinova teória. V skutočnosti je to množstvo rozličných teórií a najlepšie ich pochopíme vtedy, ak zreteľne odlíšime jednu od druhej.

Päť najvýznamnejších Darwinových teórií evolúcie

1. Premenlivosť druhov (základná teória evolúcie)
2. Vznik všetkých organizmov zo spoločných predkov (vetvenie evolúcie)
3. Postupnosť evolúcie (žiadne náhle zmeny, žiadne pretržitosti)
4. Znásobenie počtu druhov (zdroj rozmanitosti)
5. Prírodný výber

O tom, že ide naozaj o päť nezávislých teórií svedčí skutočnosť, že poprední „darvinisti“ medzi Darwinovými súčasníkmi niektoré teórie prijali, ale iné odmietli. Dve z týchto piatich teórií – evolúciu ako takú a teóriu spoločného pôvodu – biológovia všeobecne prijali už v priebehu niekoľkých rokov po uverejnení knihy O pôvode druhov. Prijatie uvedených teórií predstavuje prvú darvinovskú revolúciu. Zvlášť revolúčným krokom bolo uznanie človeka za primáta živočíšnej ríše. Tri ďalšie teórie – gradualizmus (postupnosť), speciácia (vznik druhov) a prírodný výber – narážali na tvrdý odpor a neboli všeobecne prijaté, kým neprebehla evolučná syntéza. To bola druhá darvinovská revolúcia. Darvinizmus, ktorý propagovali Weismann a Wallace a ktorý odmietal dedičnosť získaných znakov, označil George John Romanes ako neodarvinizmus. Darvinizmus, ktorý sa ujal po evolučnej syntéze, je najlepšie označovať jednoducho darvinizmus, pretože v kľúčových aspektoch je v súlade s pôvodným darvinizmom z roku 1859, kým viera v dedičnosť získaných znakov je už úplne prekonaná.

Darwinova teória gradualizmu veľmi dobre zodpovedala mysleniu transformistov, ale saltacionisti jej kládli tuhý odpor, takže všeobecné uznanie postupného charakteru evolúcie si muselo počkať až na obdobie evolučnej syntézy. Lenže Darwinova koncepcia postupnosti sa diametrálne líšila od chápania gradualizmu zo strany transformistov. Podľa nich zdrojom postupnosti bola postupná zmena esenciálneho typu, kým darvinovský gradualizmus má pôvod v postupnej reštrukturalizácii populácií. Preto je celkom zrejmé, prečo Darwinova evolúcia ako jav v rámci populácie musí byť vždy postupná. Darvinista musí byť schopný ukázať, že každý zdanlivý prípad saltácie alebo pretržitosti evolúcie sa dá vysvetliť ako dôsledok postupnej reštrukturalizácie populácií.

Ešte krátko pre pochopenie evolúcie:

Nevyhnutným predpokladom evolúcie je existencia odchýlok, preto najdôležitejšou súčasťou výskumu evolúcie je štúdium povahy odlišnosti. Odlišnosť, čiže unikátnosť každého jedinca, je charakteristickou črtou každého druhu s pohlavným rozmnožovaním. Isteže, všetky jedince druhu slimákov, motýľov alebo rýb môžu na prvý pohľad vyzerať ako identické, ale pri podrobnejšom skúmaní objavíme všemožné typy odlišností v rozmeroch, vlastnostiach, zafarbení, veľkosti, srsti a hocakom inom znaku týchto jedincov. …uvedené okolnosti sú argumentmi v prospech záveru, že každý jedinec je tým alebo iným spôsobom unikátny. A práve vďaka tomu, že variabilita je reálny jav, môže prebiehať proces prírodného výberu.

Zaslal: So december 04, 2010 6:32 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):

Päť najvýznamnejších Darwinových teórií evolúcie

1. Premenlivosť druhov (základná teória evolúcie)
2. Vznik všetkých organizmov zo spoločných predkov (vetvenie evolúcie)
3. Postupnosť evolúcie (žiadne náhle zmeny, žiadne pretržitosti)
4. Znásobenie počtu druhov (zdroj rozmanitosti)
5. Prírodný výber

Darvinizmus, ktorý sa ujal po evolučnej syntéze, je najlepšie označovať jednoducho darvinizmus, pretože v kľúčových aspektoch je v súlade s pôvodným darvinizmom z roku 1859, kým viera v dedičnosť získaných znakov je už úplne prekonaná.

Ďakujem Lemmy za vysvetlenie toho čomu vlastne veria Darwinisti. Chcem sa spýtať ako sa má tomu rozumieť, či viera v dedičnosť získaných znakov ktorá je údajne prekonaná bola súčasťou pôvodného Darwinového balíčka teórií ako napr. šiesta v poradí a neskôr sa od nej upustilo alebo či to je len iný názov pre jednu z tých piatich vymenovaných teórií a teda v končnom dôsledku sa do súčasnosti ujalo menej ako 5 z jeho pôvodných teórií alebo či to je nejaká nedarwinovská teória.
Taktiež je zvláštne že keď sú také preukázateľné že sa o nich viedol (a stále vedie?) taký dlhý spor medzi samotnými veriacimi darwinistami.
Lemmy napísal(a):

A práve vďaka tomu, že variabilita je reálny jav, môže prebiehať proces prírodného výberu.
Pozrel som si názory kreacionistov, a napr. prof E.H. Andrews tvrdí že prírodný výber zoskupuje postupne zvieratá, ktoré sú si podobnejšie ako boli na začiatku a preto je to veľmi nelogická teória. Podľa neho napr. v príklade králikov by ich nepriatelia ako líšky pochytali všetkých ktoré sú pomalé, so slabším zrakom alebo sluchom, ktoré nemajú kožušinu ktorá by ich spoľahlivo maskovala. Ostanú len také ktoré budú "na jedno kopyto" alebo sa podobať ako vajco k vajcu, ostatné padnú za obeť dravcom. Prírodný výber teda podľa neho zoskupuje zvieratá ktoré sú si podobnejšie, nie rôznorodejšie. Ale evolúcia údajne nelogicky tvrdí že z jednej východiskovej formy života sa vyvinuli dva organizmy rôzneho druhu (jeden pomalejší, druhý rýchlejší, jeden maskovanejší, druhý spozorovateľnejší a pod.) a potom ďalšie, t.j. že rastlinné a živočíšne skupiny sa stále viac diferencujú. Ak by to mala byť pravda, takýto scenár nemohol prebiehať na základe prírodného výberu, pretože ten zabezpečuje vývoj podobných a nie rozdielnych živočíchov. Účinok prírodného výberu pôsobí v opačnom smere ako evolučné vetvenie.
Evolucionisti sa snažia obísť tento problém predpokladom, že skupina zvierat či rastlín sa môže rozdeliť na dve samostatné skupiny, ktoré ak žijú v rozdielnych podmienkach, prírodný výber bude mať na ne odlišný vplyv a bude ich rôznorodosť prehlbovať. Hoci takýto jav sa môže vyskytnúť, ťažko predpokladať, že by sa uskutočňoval dosť často na to, aby sa ním dala vysvetliť celá evolúcia od améby po človeka. Okrem toho, podmienky pôsobiace na obe skupiny by museli byť veľmi odlišné aby sa prejavil nejaký účinok. Ešte aj dnes nie je veľký rozdiel medzi africkou myšou a myšou v Grónsku, čo potvrdzuje že príbuzné zvieratá znášajú aj veľké rozdiely, napr. v potrave a podnebí, v podstate rovnako dobre.
Podľa Prof. E.H.Andrewsa: Od ničoho k prírode
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ut december 07, 2010 9:22 pm Odpovedať s citátom
Aj keď som už viackrát písal výrazy ako darvinizmus a darvinisti, ty stále píšeš po svojom: darwinizmus; a Darwinisti dokonca s veľkým D.

Skús najprv písať tak, ako je to obvyklé:

darvinizmus – učenie o všeobecných zákonitostiach vývinu organizmov (podľa Ch. Darwina); alebo Darwinove pojmy a teórie, z ktorých jeho nasledovníci vychádzali pri vysvetľovaní evolúcie; alebo Darwinova vývinová teória, podľa ktorej sa v prírode všetky druhy rastlín i živočíchov ustavične menia a vyvíjajú prirodzeným výberom

darvinisti – stúpenec darvinizmu; prívrženec Darwinovej vývinovej teórie

Zaslal: So október 27, 2012 10:30 am Odpovedať s citátom
Evolúcia – Príbeh človeka

Alice Robertsová

• Encyklopédia je bohato ilustrovaná pozoruhodne realistickými trojrozmernými rekonštrukciami svetoznámych holandských paleo­výtvarníkov, bratrami Kennisovými
• Vychádza z najnovších výskumov a teórií, skúma naše vzťahy k ostatným primátom a mapuje našu cestu z Afriky za kolonizáciou a osídlením sveta

Zaslal: Ut november 13, 2012 5:14 pm Odpovedať s citátom
V Amerike volili do Kongresu aj Darwina

Otec evolúcie získal v obvode v americkom štáte Georgia štyritisíc hlasov. Ľudia tak protestovali proti republikánovi, ktorý povedal, že evolúcia prišla z pekla.

Charles Darwin je už síce 130 rokov po smrti, no ani to mu nezabránilo, aby sa zúčastnil minulý utorok na amerických voľbách do Kongresu.

V obvode okolo mesta Athens, v južanskom štáte Georgia, získal štyritisíc hlasov, keď ho miestni dopisovali na volebný lístok.

Reagovali tak na republikánskeho kongresmana Paula Brouna, ktorý kandidoval do volieb bez vážneho súpera. Tento politik v septembri spochybnil evolúciu.

„Všetky tie veci, ktoré ma učili o evolúcii, embryológii a teórii veľkého tresku, sú klamstvá priamo z pekelnej jamy. Klamstvá, ktoré mne a ostatným, ktorých to učili, majú zabrániť, aby sme pochopili, že potrebujeme spasiteľa,“ povedal Broun podľa CBS. Kongresman je v súčasnosti členom výboru pre vedu v snemovni.

Kritici na jeho slová zareagovali kampaňou Darwin do Kongresu. Vytvorili facebookovú skupinu, vytlačili tričká a nakoniec štyritisíc ľudí napísalo jeho meno na volebný lístok.

Kongresmanovi Brounovi, ktorý získal 209-­tisíc hlasov, tým však v znovuzvolení nezabránili.

Zdroj: SME.sk

Zaslal: So apríl 27, 2013 10:01 am Odpovedať s citátom
Načo sú nám nálady? (Evolučný pohľad behaviorálnych ekológov)

Lenka Abelovská napísal(a):
Darwinova evolučná teória zásadne neovplyvnila iba biológiu. V druhej polovici 19. storočia, keď sa začala rozvíjať psychológia ako vedecká disciplína, kládla si časť experimentálnych psychológov pod jej vplyvom otázku, prečo evolúcia viedla práve k tým typom správania a emócií, ktoré v súčasnosti pozorujeme u ľudí a zvierat. Na rozdiel od svojich súčasníkov štrukturalistov, hľadajúcich a kategorizujúcich základné prvky či „štruktúry“ psychickej skúsenosti, členovia tejto druhej počiatočnej školy psychológie chápali správanie, emócie i myšlienky ako výsledky adaptácie na prostredie. Ich funkcionalistický prístup ovplyvnil behaviorizmus začiatku 20. storočia a siahajú k nemu aj korene súčasnej evolučnej psychológie.

Darwinovo dielo, predovšetkým Prejavy emócií u človeka a zvierat (1872) však býva považované aj za počiatok modernej etológie. Tento „pod-odbor“ zoológie skúma správanie živočíchov v kontexte poznatkov z anatómie, fyziológie, neurológie a fylogenetickej histórie, čím sa líši napríklad od komparatívnej psychológie, ktorá je naopak oblasťou psychológie, sústredí sa len na relatívne úzky okruh zvierat a na ich správanie nahliada skôr z perspektívy poznatkov o správaní ľudí.

Zaslal: St september 11, 2013 7:30 pm Odpovedať s citátom

Zaslal: Po august 04, 2014 11:07 am Odpovedať s citátom
Juraj Karpiš napísal(a):
Môj pohľad na spoločnosť a ekonomiku ako jeden z jej prejavov asi najviac ovplyvnil Charles Darwin. Ak sa vám práve na tele zježili všetky oholené chlpy, keďže neznesiete Darwina nikde nablízku akejkoľvek spoločenskej témy, pravdepodobne ste obeťou hlúpej karikatúry evolučného procesu, ktorá získala meno sociálny darvinizmus. Evolúcia ale nie je o prežití najsilnejších. Túto interpretáciu selektívneho procesu šírili kedysi najmä tí, ktorí nevedeli prehltnúť príbuzenstvo s opicami. Ide o odnož mylného, antropocentrického pohľadu na evolúciu ako progresívny proces smerujúci k vytvoreniu špeciálneho, kráľovského druhu, ktorý sa od ostatných zvierat odčlenil svojou výnimočnosťou. Tak to ale nefunguje.

Zaslal: St september 23, 2015 10:24 pm Odpovedať s citátom
Strom života (Open Tree of Life project)

Napríklad Homininae:

Gorilla beringei beringei
Gorilla beringei graueri
Gorilla gorilla diehli
Gorilla gorilla gorilla
Gorilla gorilla uellensis
Homo sapiens
Pan troglodytes troglodytes
[Pan troglodytes verus + Pan paniscus]
Pan troglodytes ellioti
Pan troglodytes schweinfurthii
Pan troglodytes vellerosus
Pan troglodytes verus x troglodytes

Zaslal: St január 06, 2016 7:48 pm Odpovedať s citátom
Tomáš Paulech napísal(a):
Z prvého oblúka vzniká pri embryogenéze okrem iného aj známy Trojklaný nerv (Trigeminus), ktorý inervuje čeľuste a dve kostičky stredného ucha (presnejšie svaly okolo nich). Dôvod je zrejmý, je to tak práve preto, lebo tieto ušné kostičky majú evolučný súvis s čeľusťami. A čo Strmienok, najmenšia z kostí tela? Ten vzniká z druhého oblúka a preto ho obsluhuje lícny (faciálny) nerv, keďže má svoj pôvod v „lícach“ pradávnych rybích predkov. Takéto usporiadanie by rozhodne nedávalo žiaden zmysel, keby nebolo evolučného pohľadu naň.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: