Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Krásne citáty ;-)

Rudolf Dovičín
Zaslal: St január 17, 2007 5:29 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 24 Bydlisko: ..., Mliečna cesta, pri Slnku, Zem, EÚ, SK, Trenčiansky k., Bánovce/Bebr., Partizánska 1506/92-34;-)
"Keď robím dobre, cítim sa dobre;
 Keď robím zle, cítim sa zle.
 Toto je moje náboženstvo."

-- Abraham Lincoln
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Yahoo Messenger ICQ
Mona
Zaslal: St január 17, 2007 8:24 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 152
Nejaké Remarquove:

"Azda je vojna vždy znovu len preto, lebo človek nemôže nikdy celkom precítiť, čím trpí ten druhý." Cesta späť

"Človek, ktorý má vždy udivujúci talent pre sebaklam a lož, v prípadoch smrti ich nechá jasne zažiariť a nazýva ich pietou." Čierny obelisk

"Zdá sa, že s pravdou a zmyslom života je to tak ako s vlasovými vodami - každá firma si chváli svoju ako najdokonalejšiu -, ale Georg Kroll, ktorý ich všetky vyskúšal, si napriek tomu uchoval holú hlavu, a on by to mal vedieť prvý. Keby existovala nejaká vlasová voda, od ktorej by skutočne rástli vlasy, bola by len jedna a ostatné by už dávno prestali vyrábať." Čierny obelisk

"O vojne by mohli skutočne hovoriť iba mŕtvi; len oni ju zažili celú." Čierny obelisk

"Ale ak nám už nie je nič sväté, môžeme si to vynahradiť láskou k blížnemu." Víťazný oblúk

"Život je život a nemá cenu ničoho - a predsa všetkého. Možno ho odhodiť, ľahko, ale či s tým človek neodhadzuje aj svoju odplatu, aj tú vec, ohrdnutú a popľuvanú, denne a v každej hodine zosmiešňovanú, ktorú voláme vierou v ľudstvo a ľudskosť?" Víťazný oblúk

"Nikdy nás nebolí rana, ktorú urobíme druhým." Víťazný oblúk

Viac na http://remarque.druhasvetova.sk/citaty.html
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora ICQ
Lemmy
Zaslal: St január 17, 2007 10:56 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6039 Bydlisko: Mám.
Život je zázrak, ktorý neodporuje prírodným zákonom.

autor: návštevník diskusného fóra vystupujúci pod menom Zub.

Zaslal: Pi január 19, 2007 2:34 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Múdro!
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora ICQ
Mona
Zaslal: Po január 29, 2007 11:51 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Výmýšľala som niečo vtipné na svoj blog a vymyslela som toto:

Na počiatku vraj bolo slovo.
Škoda len, že mu nepredchádzala myšlienka.
administrátor
Zaslal: Po január 29, 2007 1:18 pm Odpovedať s citátom
Administrátor Administrátor
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 153
Smile
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora
Mona
Zaslal: St január 31, 2007 10:32 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
(Väčšina z webu Prometheus.)

Už sa mi sprotivilo stále počúvať, že 12 ľudí založilo kresťanstvo. Chcem dokázať, že jeden človek stačí na to, aby ho zničil. (Voltaire)

Ak jeden človek trpí falošnými predstavami, hovoríme o duševnej chorobe. Ak falošnými predstavami trpí veľa ľudí hovoríme o náboženstve. (Pirsig)

S náboženstvom, alebo bez neho dobrí ľudia môžu konať dobré skutky a zlí ľudia páchať zlo, ale aby dobrý človek páchal zlo, na to treba náboženstvo. (Weinberg)

Pod pojmom náboženská pravda si nedokážem predstaviť už vôbec nič pochopiteľné. (Eistein)

Boh bol vynájdený na vysvetlenia tajomstva. Boha vždy vynájdu na vysvetlenie tých vecí, ktoré ľudia nechápu. (Feynman)

Schovať sa za tajomstvo, ktoré nikto nemôže odhaliť, je z hľadiska vedy neetické. Povinnosťou vedcov je predpokladať, že niet žiadneho tajomstva, ktoré je z definície neprístupné analýze... (Monod)

Skutočnosť, že veriaci je šťastnejší než skeptik, nemá väčší argumentačný význam než to, že opitý človek je šťastnejší než triezvy. (Shaw)

Problémy nám nespôsobuje to, že nevieme, ale to, čo je v skutočnosti inak, než si myslíme. (Billings)

Stratený je deň, v ktorom človek nezanechá za sebou niečo, v čo dovtedy veril, a nenájde niečo nové, v čo je schopný veriť. (Bitó)

Keby Kristus existoval tu a teraz, určite by nebol kresťanom. (Twain)

Kázeň je rozprávanie človeka – kňaza o nebi v ktorom nikdy nebol, pre ľudí, ktorí sa tam nikdy nedostanú. (Duluman)

Nové výsledky vedy nám prikazujú uznať, že teória evolúcie je viac ako hypotéza. (Ján Pavol II.)

Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia. (Allen)

Ľudia hľadajú cestu do neba z jednoduchej príčiny – lebo zablúdili na zemi. (Plechanov)

Obdivujte toho, kto stvoril krásnu sochu. Chváľte toho, kto krásne hrá na flaute. Nech sú odteraz toto vaše náboženské kritéria. (Osho)

Pred ľudskou hlúposťou sú aj bohovia bezmocní. (Staré grécke príslovie)

Lži môžu byť šírené rovnako úspešne ako pravda, pravdivé a cenné informácie môže nahradiť propaganda. (Feynman)

Ľudia, ktorí padli do osídiel povier, sú schopní iba meniť jeden omyl za druhý. (de Condillac)

Mnohí ľudia by radšej umreli, než by mali myslieť. A naozaj sa im to stáva. (Russell)

Teológia je pokus človeka vysvetliť to, čo sám nechápe. Pritom je úlohou nepovedať pravdu a dať uspokojivú odpoveď. (Hubbard)

Viera a poznanie sú ako dve misky váh: čím vyššie je jedna, tým nižšie je druhá. (Schopenhauer)

Bleskozvod na veži kostola je najväčší mysliteľný prejav nedôvery voči milému pánu Bohu. (Kraus)

Rozum je najväčší nepriateľ viery. Každý kto len chce byť kresťanom musí svoje oči odtrhnúť od svojho rozumu. (M. Luther)

Hľadajme spôsob, aby učitelia menej učili a žiaci viac pochopili. (Komenský)

Lieta sa do vesmíru, nadzvuková rýchlosť je už celkom všednou záležitosťou, miliardy baktérií kapitulujú pred našimi sérami - ale stále je na svete veľa vecí, ktoré človek nedokáže. Tak napríklad sedieť v hojdacom kresle a nehojdať sa. (Suchý)

Najväčšmi sa previňuje človek, ktorý nechce vypočuť pravdu. (Cicero)

Nebudem sa s vami púšťať do intelektuálneho súboja. Bolo by pod moju úroveň bojovať s neozbrojeným protivníkom. (La Rochefaucoulte)

Cirkev sa ponosuje na prenasledovanie vtedy, keď sama nemôže prenasledovať. (De Zulueta)

Iba dve veci sú nekonečné: Vesmír a ľudská blbosť. Ale o tej prvej nie som úplne presvedčený. (Eistein)

Život je ako hra: nezáleží na tom, ako dlho trvalo predstavenie, ale na tom ako dobre bolo zahrané. (Seneca)

Nedá sa žiť príjemne, ak sa nežije múdro, čestne a spravodlivo, a nedá sa žiť múdro, čestne a spravodlivo, ak sa nežije príjemne. (Epikuros)

Všade tam, kde je človek, je miesto pre dobrý čin. (Seneca)

Nemôžeme milovať toho, koho sa bojíme, ani toho kto sa bojí nás. (Cicero)

Naše telo je stroj na žitie. Je k tomu prispôsobené, je to jeho prirodzenosť. Nechajte život, aby v ňom žil. (Tolstoj)
Mona
Zaslal: St január 31, 2007 8:52 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Najlepšou výchovou detí je výchova dospelých. A najlepšou výchovou dospelých je ich výchova ešte v detskom veku. (Komenský)

Bohovia dali človeku dve ruky, aby ich neoťažoval s každou maličkosťou. (Phytagoras)

Zdvorilosťou nič nestrácame — nanajvýš miesto na sedenie. (Bernard)

Smej sa, ak si múdry. (Latinské príslovie)

Iba ten národ je slobodný, ktorý neberie slobodu iným národom. (Marx)

Život mŕtvych je uložený v pamätiach žijúcich. (Cicero)

Na svete nie je nič mocnejšie, ako myšlienka, ktorá prišla včas. (Hugo)

Svet je plný prorokov, ktorí pijú víno a kážu vodu. (Guarech)

Ak nám už nie je nič sväté, môžeme si to vynahradiť láskou k blížnemu. (Remarque)

Ale je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky. (Einstein)

Keď robím dobre, cítim sa dobre; keď robím zle, cítim sa zle. Toto je moje náboženstvo. (Lincoln)
Mona
Zaslal: Št február 01, 2007 7:48 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Dogma o neomylnosti pápeža a odmietanie moderných poznatkov psychoanalýzy a prírodných vied pri vysvetľovaní Biblie robia z viery nepriateľa inteligencie. (Drewermann)

Dívajte sa do mozgu a nie len do neba! (Drewermann)
Lemmy
Zaslal: Št február 01, 2007 1:57 pm Odpovedať s citátom
Citáty o zmysle života:

Tvoj život má taký zmysel, aký mu dáš. Zmyslom života je žiť pomocou vlastných síl slobodne a šťastne. (Jozef Kirschner)

Snažím sa osvojiť si túto myšlienku od Kirschnera: Všetko, čo si a čo robíš, potrebuje čas dozrievania. Nič si nemôžeš vynútiť. Keď je to zrelé, stane sa to samo od seba. Netrpezlivosť je najväčšou prekážkou dozrievania.

Zaslal: Pi február 02, 2007 6:44 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Lemmy napísal(a):
Všetko, čo si a čo robíš, potrebuje čas dozrievania. Nič si nemôžeš vynútiť. Keď je to zrelé, stane sa to samo od seba. Netrpezlivosť je najväčšou prekážkou dozrievania.

No ja neviem. Na základe svojho života si myslím, že človek sa púšťa len do takých vecí, na ktoré dozrel. Inak by ho predsa nič podobné nenapadlo. Wink
Lemmy
Zaslal: Št máj 03, 2007 2:49 pm Odpovedať s citátom
Žiadal som Silu... a dostal som ťažkosti, ktoré ma posilňujú.

Žiadal som Múdrosť... a dostal som problémy, aby som ich vyriešil.

Žiadal som Bohatstvo... a dostal som rozum a svaly, aby som pracoval.

Žiadal som Odvahu... a dostal som prekážky, aby som ich prekonal.

Žiadal som Lásku... a dostal som ľudí v núdzi, aby som pomáhal.

Žiadal som Dobromyseľnosť... a dostal som nádej.

Nič som nedostal, o čo som žiadal.

A predsa som dostal všetko, čo som potreboval.

Ži svoj život bez strachu, nauč sa čeliť prekážkam, ver, že si schopný ich čestne a s úctou zdolať.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Rudolf Dovičín
Zaslal: Pi júl 20, 2007 10:42 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 24 Bydlisko: ..., Mliečna cesta, pri Slnku, Zem, EÚ, SK, Trenčiansky k., Bánovce/Bebr., Partizánska 1506/92-34;-)
"V Bibli je hodně moudrých podobenství, která můžete klidně přijmout, aniž byste se museli stát křesťanem. Jedno z nich je podobenství o ráji. Kdo pojí ze stromu vědění, bude vyhnán z ráje. To je přece hluboká pravda. Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. Hloupí lidé žijí v ráji, který si nosí s sebou. Jakmile začnete přemýšlet, jakmile začnete vědět, je ráj v hajzlu… Místo něj se ocitnete v pekle otázek a pochyb."

-- Jan Werich
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Yahoo Messenger ICQ
Lemmy
Zaslal: Po december 07, 2009 10:43 pm Odpovedať s citátom
Boh napísal(a):
Čoho sa bojíš? Že ak vo svojej mysli zrušíš rozdiel medzi dobrom a zlom, budeš sa azda dopúšťať viac zlých činov? Prečo si si taký istý, že uvedomovanie si dobra a zla vedie v skutočnosti skôr k dobrým činom ako k zlým? Naozaj veríš, že tzv. nemorálni ľudia sa vtedy, keď ide skôr o činy ako o teóriu, správajú menej eticky ako moralisti? Pravdaže nie! Dokonca väčšina moralistov priznáva prevahu morálky v správaní väčšiny tých, ktorí teoreticky zaujímajú nemorálny postoj. Zdá sa, že ich veľmi prekvapuje, že sa títo ľudia tak pekne správajú bez etických princípov! Zdá sa, že ich nikdy nenapadlo, že ich dobré správanie pramení práve v nedostatku morálnych princípov!
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St september 29, 2010 12:55 pm Odpovedať s citátom
Xenofanes z Kolofónu, grécky filozof z prelomu 6. a 5. storočia pred n. l. (Eleatská škola)
Citácia:
Etiópčania prisúdili svojim bohom tupý nos a čiernu pleť. Trákovia si predstavujú svojich bohov modrookých a s ryšavými vlasmi. Keby však býky, kone a levy mali ruky a nohy a vedeli nimi maľovať a vytvárať umelecké diela ako ľudia, potom by kone maľovali postavy bohov podobné koňom a dávali by im konské telá, býky zas podobné býkom, dávajúc im také tvary, aké sú vlastné danému druhu.

Známy je tiež Xenofanov výrok:
Citácia:
Nie bohovia sú veľkí, ale ľudia. A znalosti nám nedali bohovia, ale my sami sme si ich dobyli postupnou prácou.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: