Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Aktuálne  ~  Vítanie zimného slnovratu

Lemmy
Zaslal: Št december 18, 2008 1:05 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6129 Bydlisko: Mám.
Vítanie zimného slnovratu Nedeľa 21.12. 2008 od 11.00

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici a Hvezdáreň v Banskej Bystrici pripravili v rámci blížiaceho sa Medzinárodného roku astronómie 2009 a zimného slnovratu podujatie, ktorého cieľom je verejnosti priblížiť hviezdnu oblohu počas zimného slnovratu.

Zimný slnovrat je astronomický termín pre okamih, kedy má Slnko vrchol v nadhlavníku na obratníku Kozorožca. Zimný slnovrat nastáva 21. decembra, pričom jeho presný čas sa môže mierne meniť. Je to najkratší deň v roku a ohlasuje, že sila slnka sa opäť začína navracať. Tento rok pripadne moment zimného slnovratu na 13 hodinu 3 minútu a 45 sekundu, kedy v Thurzovom dome odznejú slávnostné fanfáry.

Program k vítaniu zimného slnovratu v múzeu začne už o 11 hodine. Od 11.00 do 13.00 a následne od 14.30 do 16.00 sa môžu návštevníci múzea zúčastniť na tvorivých dielňach a pracovníci múzea im predstavia vybrané zbierkové predmety s astronomickou tematikou.

Pracovníci hvezdárne v čase od 13.15 do 14.30 pripravia astronomickú prednášku spojenú s premietaním a po prednáške do 17. hodiny umožnia návštevníkom múzea pozorovať ďalekohľadom oblohu a zároveň si môžu prezrieť výstavu fotografií dennej i nočnej oblohy Vesmírne metamorfózy - Pohľady na oblohu. A ak sa niekomu bude máliť, môže o 16. hodine obohatiť svoju dušu v tomto predvianočnom čase melódiami Štyroch ročných období v podaní zoskupenia OneToThreeQuartet (koncert z cyklu Zelené tóny).

Expozícia v Thurzovom dome:

Nám. SNP 4, Banská Bystrica
Tel.: 048 / 412 58 97
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št december 22, 2011 9:09 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6129 Bydlisko: Mám.
Tento rok nastal zimný slnovrat práve dnes o 6.30 h (ráno). Wink

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: