Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Eutanázia

Lemmy
Zaslal: Ut december 16, 2008 3:44 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6094 Bydlisko: Mám.
Novinár Vladimír Jancura priniesol 13. decembra 2008 čitateľom denníka Pravda zaujímavé informácie zo servera Segodnia.

Vladimír Jancura napísal(a):
Eutanáziu už podstúpili aj Slováci

Eutanáziu alebo asistovanú samovraždu vyhľadávajú na švajčiarskej klinike smrti už aj nevyliečiteľne chorí Slováci.

„Poliaci, Česi a Slováci už využili naše služby,“ uviedol pre tento server Artur Bernhardt, predstaviteľ kliniky Dignitas na predmestí Zürichu. O podrobnostiach však odmietol informovať. Klientom z východnej Európy účtujú za „ľahkú smrť“ o čosi menej ako záujemcom z bohatého Západu, ak dokážu, že sú v hmotnej núdzi, dodal Bernhardt.

Ináč vyjde odchod zo života aj s pohrebom na 7 200 švajčiarskych frankov, teda 144 000 korún (4 800 eur). Platí sa vopred. „Ľahkú smrť“ spôsobí 15 gramov natria - pentobarbitalu, ktorý v menších dávkach pôsobí ako kokaín. V tomto prípade však klient rýchlo zaspí a o štvrť hodiny prestane dýchať.

Na tej istej klinike Dignitas sa rozhodol nedávno skončiť svoj život Američan Craig Ewert. Záznam asistovanej samovraždy, ktorý vyvolal veľký medzinárodný rozruch, odvysielala v minulých dňoch televízia Sky News.

Na Slovensku eutanázia nie je povolená, podobne ako v Česku. V Európe má zatiaľ zelenú vo Švajčiarsku, v Belgicku a Holandsku. Na tieto štáty sa orientuje aj „turistika samovrahov“. Podľa slovenských odborníkov sa problém bude u nás stupňovať, kým tu bude v plienkach paliatívna medicína. Tá sa má starať o zmiernenie utrpenia a dôstojný koniec nevyliečiteľne chorých.

Jediné oddelenie paliatívnej starostlivosti na Slovensku má zatiaľ Národný onkologický ústav v Bratislave. Vedie ho primárka Kristína Križanová. „Každému nevyliečiteľne chorému a zomierajúcemu pacientovi treba zabezpečiť takú starostlivosť, aby o aktívne zabitie nemusel žiadať, skrátka, netreba ho opúšťať!“ – nabáda Križanová. Podľa nej súčasná medicína už dokáže psychologickou podporou a sedatívnou liečbou zmierniť aj neznesiteľnú bolesť a predísť pocitu straty ľudskej dôstojnosti. Na budovanie takýchto oddelení však stále chýbajú financie.

V tejto situácii má „ľahká smrť“ aj na ináč konzervatívnom Slovensku čoraz viac stúpencov. Ako ukázal výskum agentúry MVK, s eutanáziou súhlasí takmer polovica Slovákov, pričom aj 40 percent veriacich, a väčšina oslovených lekárov.

Naposledy upravil Lemmy dňa Ut december 16, 2008 5:55 pm, celkom upravené 1 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ut december 16, 2008 4:24 pm Odpovedať s citátom
Legalizácia eutanázie v Luxembursku

Svetová centrála organizácie Pre život (Pro life) prichádza na pomoc luxemburskému monarchovi vo veci jeho stanoviska voči zákonu o eutanázii. Ohlásila, že poskytne finančné prostriedky a právnikov na pomoc lekárom, ktorí sa rozhodnú viesť spor o ústavnosti tohto zákona.

Právny poradca organizácie Roger Kiska zastáva názor, že každý človek má právo na uzdravenie – a navrhovaný zákon mu toto právo berie. Varuje, že „kultúra smrti“ sa nezastaví na štátnych hraniciach a hrozí, že sa rozšíri z Luxemburska po Európe, až do celého sveta. Aj Američania teda musia so záujmom sledovať vývoj zákonodarstva v iných štátoch.

Luxemburský ministerský predseda Jean-Claude Juncker podal návrh, aby sa z ústavy odstránil článok, podľa ktorého knieža môže vetovať nové zákony, schválené Ústavnou komisiou. Ústava by sa zmenila v tom zmysle, že by nebol potrebný podpis kniežaťa, aby nové zákony vstúpili v platnosť. K návrhu nového zákona o eutanázii sa knieža vyjadril, že preňho je to „otázka svedomia“.

Ak nadobudne zákon o eutanázii platnosť, bude Luxembursko po Holandsku (apríl 2002) a Belgicku (máj 2002) tretím štátom v Európskej únii, kde je prax eutanázie legalizovaná. (Vo Švajčiarsku je povolená asistovaná samovražda, kým aktívna eutanázia je zakázaná; chorý si musí sám vstrieknuť injekciu alebo vypiť koktail.) Lekári budú môcť „zabiť“ pacientov, ktorí sú „terminálne chorí“, požiadajú o to a komisia, zložená z dvoch lekárov a viacerých „expertov“ to odsúhlasí.

Luxembursko má síce len menej ako pol milióna obyvateľov a rozlohu 2 586 kilometrov štvorcových, ale historicky je to významná krajina. Oficiálne je to sekulárny štát, v ktorom sa 87 % obyvateľov hlási ku katolicizmu. Populárny knieža Henrich Luxemburský je jeden z posledných európskych monarchov s konkrétnymi vládnymi mocami.

Medzinárodná centrála Pre život napísala kniežaťu Henrimu list, v ktorom chváli jeho rozhodnutie odmietnuť legalizáciu eutanázie v jeho štáte. Jej prezident dp. Thomas J. Euteneuer obdivuje odvahu kniežaťa vzoprieť sa aj medzinárodnej opozícii voči svojej mienke.

„V osemdesiatich štátoch obdivuje organizácia Pre život Vašu odvahu. Vaše uvedomelé katolícke svedomie je drahocenný dar, ktorý robí česť luxemburskej kráľovskej rodine. Vzdorovať demagógii a útokom na verejnú morálku je jedna z najdôležitejších povinností monarchie. Obdivujeme a podporujeme Váš boj za rešpekt voči životu. Vďaka Vám za Váš príklad hlavám iných štátov v tomto ťažkom období histórie.“

Msgr. Ignacio Barreiro, šéf rímskej filiálky Pre život, sa zúčastnil v Ríme na demonštrácii na podporu postoja kniežaťa na luxemburskom vyslanectve. Podporoval ho už spomenutými vetami katolíckej cirkvi.

Niektoré masmédiá označujú situáciu v Luxembursku za „jedinečnú“. Nie je to celkom pravda, pretože už sa vyskytla situácia, že katolícky monarcha bol zbavený ústavných práv, keď odmietol ustúpiť požiadavkám hnutia Pre slobodnú voľbu. V roku 1990 odmietol belgický kráľ Baudouin I., hlboko nábožný katolík, svoj kráľovský súhlas so zákonom, ktorý legalizoval potrat.

Belgický ústavný problém bol vyriešený tým spôsobom, že kráľ Baudouin požiadal vládu, aby ho dočasne vyhlásila za „neschopného vládnuť“, čo mu umožní vyhnúť sa podpísaniu zákona. Stalo sa a Baudouinova monarchia bola zrušená na jeden deň. To stačilo, aby všetci členovia vlády zákon podpísali. Na druhý deň vláda vyhlásila, že kráľ je opäť schopný vládnuť a bol znovu uvedený do úradu.

Po Baudouinovej smrti sa Belgicko stalo svetovým lídrom myšlienky „kultúry smrti“ rozvojom zákonodarstva o potrate a legalizáciou eutanázie.
Lemmy
Zaslal: Ut december 16, 2008 5:03 pm Odpovedať s citátom
Po Oregone už aj Washington – v dvoch štátoch USA je eutanázia povolená

4. novembra 2008 schválili voliči v štáte Washington (pozor: nie D.C.!) presvedčivým pomerom hlasov iniciatívu č. 1000, čím sa z nej stal zákon o pomoci pri umieraní, ktorý navrhol bývalý guvernér Gardner.

Hlasovalo celkom 2,89 milióna voličov, za bolo 1,67 milióna (58 %), proti 1,22 milióna (42 %). V roku 1991 bola podobná iniciatíva zamietnutá pomerom 54 ku 46 percentám hlasov. Pripúšťala, aby lekár smrtiacu drogu predpísal a aj podal, ak ju terminálne chorý sám zobrať nemôže. Nový zákon vyžaduje, aby si pacient podal drogu sám.

Text zákona sa kryje so zákonom susedného štátu Oregon (z roku 1994), ktorý bol doteraz jedinou obdobou európskych štátov Holandsko, Belgicko a Švajčiarsko.

Zákon o pomoci pri umieraní vyžaduje:

– aby pacient bol dospelý (18 r.) a obyvateľ štátu Washington

– aby bol mentálne kompetentný, čo majú potvrdiť dvaja lekári

– aby pacient bol terminálne chorý; to znamená, že sa predpokladá, že bude žiť menej ako 6 mesiacov, čo majú nezávisle od seba potvrdiť dvaja lekári

– aby sa pacient pomoci dožadoval, a to bez nahovárania, čo majú potvrdiť dvaja lekári

– aby pacient bol informovaný o všetkých ostatných možnostiach, najmä o možnostiach
znižovania bolestí a starostlivosti v nemocniciach

– medzi prvou ústnou žiadosťou a písomnou žiadosťou musí uplynúť čakacia doba 15 dní

– medzi písomnou žiadosťou a napísaním receptu na drogu musí uplynúť čakacia doba 48 hodín

– písomná žiadosť musí byť podpísaná dvomi nezávislými svedkami, z ktorých aspoň jeden nie je príbuzný pacienta alebo zamestnanec nemocnice

– pacientovi sa odporúča, aby sa poradil s príbuznými (nevyžaduje sa to)

– pacient môže kedykoľvek zmeniť svoje rozhodnutie.

Zdroj: Washington Initiative 1000
Lemmy
Zaslal: Ne máj 02, 2010 9:23 pm Odpovedať s citátom
Humanisti to už vedia oddávna, že život človeka je konečný. V roku 2010 to tvrdí aj lekárska komora. Kedy tento fakt uznajú aj teisti?

ČLK napísal(a):
Odporúčanie predstavenstva Českej lekárskej komory č. 1/2010

k postupu pri rozhodovaní o zmene liečby intenzívnej na liečbu paliatívnu u pacientov v terminálnom stave, ktorí nie sú schopní vyjadriť svoju vôľu

čl. 4
Základné východiská pre postup pri rozhodovaní o zmene liečby intenzívnej na liečbu paliatívnu u pacientov terminálne nemocných
a) Život človeka je konečný.

DOPORUČENÍ PŘEDSTAVENSTVA ČLK č. 1/2010

Kto číta Britské listy, dozvie sa viac.

Zaslal: Ut máj 04, 2010 8:04 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 január 2009 Príspevky: 79 Bydlisko: Brno
Lemmy napísal(a):
Humanisti to už vedia oddávna, že život človeka je konečný. V roku 2010 to tvrdí aj lekárska komora. Kedy tento fakt uznajú aj teisti?

Ale no! Živo si ešte pamätám ten boľševický jakot všetkých priposratých humanistov na adamovom fóre, ako unisono spievali, že eutanázia nie je humánna. Čo sa stalo - začali ste premýšať?

Zaslal: St máj 12, 2010 2:44 pm Odpovedať s citátom
qedisk napísal(a):
Lemmy napísal(a):

Ale no! Živo si ešte pamätám ten boľševický jakot všetkých priposratých humanistov na adamovom fóre, ako unisono spievali, že eutanázia nie je humánna. Čo sa stalo - začali ste premýšať?

Čo to bľaboceš? Prečo tie svoje výlevy si spojil s citáciou mojich slov?

Si schopný rozumieť napísanému? Napísal som, že život je konečný, čo humanisti chápu ako samozrejmosť, ako fakt. Teisti tvrdia čosi iné. Myslím tých teistov, ktorí hovoria, že aj po smrti nejakým spôsobom ďalej žijú. Teda, podľa nich nie je konečný. A táto moja myšlienka súvisí s tým, čo tvrdí aj lekárska komora. Ak si k tomu nemal čo povedať, potom netrep!

Zaslal: St máj 12, 2010 2:56 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy napísal(a):
qedisk napísal(a):
Lemmy napísal(a):

Čo to bľaboceš? Prečo tie svoje výlevy si spojil s citáciou mojich slov?

Si schopný rozumieť napísanému? Napísal som, že život je konečný, čo humanisti chápu ako samozrejmosť, ako fakt. Teisti tvrdia čosi iné. Myslím tých teistov, ktorí hovoria, že aj po smrti nejakým spôsobom ďalej žijú. Teda, podľa nich nie je konečný. A táto moja myšlienka súvisí s tým, čo tvrdí aj lekárska komora. Ak si k tomu nemal čo povedať, potom netrep!
Omg.. chceš snáď poprieť, že si ešte pár rokov dozadu bol proti eutanázii?

Zaslal: St máj 12, 2010 3:00 pm Odpovedať s citátom
Ahá, takže už si asi prišiel na to, že si zatrepotal nezmysel, že si čosi napísal od vedľa... že si sa sekol. OK, ale nevykrúcaj sa, lebo si stále nevysvetlil, aký to má súvis, tá moja citácia. Život je konečný, a zmienka o lekárskej komore. To je moja citácia, v tom tvojom bľabotaní. Takže, neurážaj sa, a čestne uznaj, že si prestrelil. Pozor, s aroganciou na mňa nechoď. Ja viem aj priostriť, ak zistím, že je niekto ku mne drzý.

Zaslal: St máj 12, 2010 3:04 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy napísal(a):
Ahá, takže už si asi prišiel na to, že si zatrepotal nezmysel, že si čosi napísal od vedľa... že si sa sekol. OK, ale nevykrúcaj sa, lebo si stále nevysvetlil, aký to má súvis, tá moja citácia. Život je konečný, a zmienka o lekárskej komore. To je moja citácia, v tom tvojom bľabotaní. Takže, neurážaj sa, a čestne uznaj, že si prestrelil. Pozor, s aroganciou na mňa nechoď. Ja viem aj priostriť, ak zistím, že je niekto ku mne drzý.
Ok, položím otázku ešte raz a jednoznačne: bol si proti eutanázii 3 roky dozadu (keď sme horlivo diskutovali na adamovom fóre)? A nehovor, že nie, lebo to by bola lož. Keď si to priznáš, môžeme sa ďalej slušne baviť.

Zaslal: St máj 12, 2010 3:07 pm Odpovedať s citátom
qedisk napísal(a):
…môžeme sa ďalej slušne baviť.

Hustá káva. Sila. Ty mi teraz, po tomto tvojom faux pas chceš čosi hovoriť o slušnosti?

Zaslal: St máj 12, 2010 3:11 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Lemmy napísal(a):
qedisk napísal(a):
…môžeme sa ďalej slušne baviť.

Hustá káva. Sila. Ty mi teraz, po tomto tvojom faux pas chceš čosi hovoriť o slušnosti?
Neagitoval som na slušnosť, ale na pravdu. A pravda je taká, že si pred pár rokmi fanaticky zastával zakázanie potratov. Ak si to aj náhodou nebol ty, viem minimálne o troch ďalších prefláknutých humanistoch, ktorí na danom fóre zastávali zakáz potratov. Medzi nich nepochybne patrí Poro a IGS. Toľko k pointe diskusie. Ostatné veci neriešim, kým sa ty nevyjadríš k pointe.

PS: Nie je mojim cieľom ťa uraziť.

Zaslal: St máj 12, 2010 3:27 pm Odpovedať s citátom
qedisk napísal(a):
Ak si to aj náhodou nebol ty…

Vieš čo? Unavil si ma. Stojíš za deravý groš. Mal si príležitosť sa opraviť, ale ako pozorujem, tvoja tvrdohlavosť nemá konca kraja, a naďalej podporuješ svoje faux pas. Veru, raz darmo, keď niekto takto nemúdro premrhá svoju príležitosť.

Zaslal: St máj 12, 2010 3:34 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Pozri, Lemy. Pokial ty neodpovies na moju otazku, nemam motivaciu odpovedat ja na tvoju otazku. Takze to skoncime.

Zaslal: Ut september 16, 2014 7:47 pm Odpovedať s citátom
TASR napísal(a):
50-ročný Frank Van Den Bleeken, ktorý si odpykáva trest od osemdesiatych rokov, požiadal o eutanáziu v roku 2011. Belgičan pred súdom svoju žiadosť obhajoval tým, že nemá ani minimálne vyhliadky na skoršie prepustenie z výkonu trestu, nakoľko ani po takmer 30 tokoch za mrežami nedokáže ovládať svoje násilné sexuálne pohnútky. Eutanázia by mala ukončiť muky, ktoré vo väzení prežíva.

Som zvedavý, do akej miery (či odsúdia, či budú proti) sa vyjadria klerici z KBS, alebo tí, ktorí sú proti eutanázii.

Zaslal: Po november 03, 2014 2:05 pm Odpovedať s citátom
Smrteľne chorá Brittany Maynardová zomrela v deň, keď si to priala

Lekári tejto 29-ročnej žene diagnostikovali agresívny nádor na mozgu v apríli, pričom jej dali šesť mesiacov života.

Američanka Brittany Maynardová, ktorá sa kvôli rakovine v poslednom štádiu rozhodla pre eutanáziu, zomrela.

Hovorca Compassion and Choices Sean Crowley pre The Oregonian uviedol, že Maynardová naučila svet, čo to znamená dôstojne zomrieť.

Sean Crowley napísal(a):
Prinútila ľudí, aby sa zamysleli nad otázkou, ktorou sa dovtedy nezaoberali.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 4
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: