Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Vianočné zvyky zapadli prachom

Lemmy
Zaslal: St december 10, 2008 8:27 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6893 Bydlisko: Mám.
Nora Baráthová napísal(a):
Na Štedrý večer o polnoci sa mali zjavovať bosorky – hlavne v decembri boli veľmi aktívne. Na dedinách bolo zvykom plieskanie bičom ako aj trúbenie – to všetko malo odohnať strigy a tento akt umocňovalo aj spievanie nábožných piesní. V ten čas boli domy i maštale starostlivo uzavreté, pred dvere domáci postavili metlu alebo na dvere posvätenou kriedou nakreslili pentagram – päťramennú hviezdu. Našli sa však aj takí, ktorí o polnoci nešli do kostola, ale s „protibosorčími“ pomôckami – posvätenou kriedou, ostružlinami, konárikmi – sa vybrali na krížne cesty. Kriedou urobili okolo seba kruh a vykrikovali (toto sa robilo hlavne na Spiši): „Striga, striga, veľmi sa mi páči, keď vás naraz vidím a vašim čarom verím!“ Strigy mohol vidieť aj ten, kto si pri zhotovovaní stolčeka od Lucie po Štedrý večer nechal ostružliny, tie na krížnych cestách zapálil a k jeho ohňu sa prišli strigy zohrievať. Cez otvor stolčeka – šamlíka bolo možné cez polnočnú omšu vidieť strigy – v istej severoslovenskej kronike sa píše, že r. 1975 nejaký muž zbadal cez otvor stolčeka strigu – svoju svokru, tak ju po návrate domov pre istotu zmlátil.

Dívam sa na rok. 1975! V časoch hlbokej totality. Hmm… Ouch

Zdroj: Vianočné zvyky zapadli prachom.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: